Zita5
05.01.12,06:11
Milí poraďáci , nakoľko sa nám tu opakujú otázky rovnakého druhu ohľadom registračných pokladníc, dovolila som si spraviť opakovane súhrn informácii s priložením príslušných zákonov a informácii zo stránky DRSR .
Zita5
05.01.12,05:13
Znenie zákona
§ 3
Povinnosť evidovať tržbu elektronickou
registračnou pokladnicou
(3) Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej
pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju
bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej
registračnej pokladnici.
Napríklad otázka č.1) :

Je potrebné zaevidovať vklad do RP každé ráno resp.každý deň ?
Vklad do registračnej pokladnice zaevidujete vtedy, ak v skutočnosti vložíte do registračnej pokladnice určitú finančnú čiastku .Môže to byť napríklad každé ráno, alebo napríklad aj v priebehu dňa - mince na bežné vydávanie .Vtedy do pokladnice zaevidujete tento vklad v súlade vyššie uvedeným § 3 odst.3.
Otázka č.2)
Je potrebné zaevidovať výber v registračnej pokladnici ?
Čo sa týka výberu z registračnej pokladnice – je na rozhodnutí jednotlivca, ale stačí ak tento výber zaznamená prostredníctvom výdavkového pokladničného dokladu .Tento doklad je doklad na preukázanie rozdielu hotovosti v registračnej pokladnici v prípade kontrolných orgánov .K tomu prikladám vyjadrenie DRSR .....http://www.porada.sk/t174252-trzby-z-erp-a-skutocny-stav-hotovosti.html#post1834607
Otázka č.3 – Počas dňa firma robí nákupy v hotovosti , treba tieto nákupy zaznamenať v registračnej pokladnici ?
O nákupoch v hotovosti účtujete v hlavnej firemnej pokladni a v ostatných účtovných knihách a nie v registračnej pokladnici .

Otázka č.3 Čo všetko má obsahovať doklad z RP pri úhrade faktúry(pohľadávky ), doklad o vklade a doklad tzv. Neplatný doklad
4.§ 8 odsek 2:

„(2) Pokladničný doklad, ak ide o úhradu faktúry alebo
jej časti, nesmie obsahovať údaje podľa odseku 1
písm. g), h) a j) až l). Doklad podľa § 4 ods. 2 písm. a) ôsmeho
bodu označený slovami „NEPLATNÝ DOKLAD“
obsahuje najmenej údaje podľa odseku 1 písm. a) až c)
a e) až o) a doklad podľa § 4 ods. 2 písm. a) ôsmeho bodu
označený slovom „VKLAD“ obsahuje najmenej údaje
podľa odseku 1 písm. a) až c), e), f) a i) a sumu vkladu
podľa § 3 ods. 3.“.
K tomuto si treba pozrieť príslušné paragrafové znenia v priloženom zákone a jeho novele .

Otázka č.4) Akú dobu treba uchovávať Doklady označené slovami NEPLATNÝ DOKLAD alebo VKLAD ?
§ 9
(5) Doklady označené slovami „NEPLATNÝ DOKLAD“
alebo „VKLAD“ je podnikateľ povinný uchovávať po
dobu jedného roka od konca kalendárneho roka, v ktorom
boli vyhotovené.
Otázka č.5 Ktoré doklady nemôžu obsahovať ochranný znak ?
§4

8. vytlačenie dokladov označených slovami „NEPLATNÝ
DOKLAD“ alebo „VKLAD“ tak, aby tieto
neobsahovali ochranný znak,


P.S. Prosím o doplnenie resp. opravu .

Pod týmto linkom nájdete veľa tém k preštudovaniu v prípade záujmu
http://www.porada.sk/search.php?searchid=191968

Informácie z MF SR
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7576
Zita5
08.01.12,15:05
Ministerstvo financií SR k problematike používania pokladnice a to v prípade posudzovania, kedy sa v rámci podnikateľskej činnosti jedná o poskytovania služieb a kedy o predaj tovaru vydalo stanovisko :
Pri posudzovaní použitia pokladnice je potrebné zistiť o akú podnikateľskú činnosť ide, či ide o vykonávanie špecializovaných stav. prác vrátene dodávky materiálu alebo ide o obchodnú činnosť, v rámci ktorej môže byť ponúknutá služba (montáž).
S prihliadnutím na uvedené MF SR navrhuje pri špecializovaných stavebných prác uplatňovať nasledovný postup:
-ak by podnikateľ poskytoval len službu bez dodávky akéhokoľvek materiálu, tak v uvedenom prípade podnikateľovi nevzniká povinnosť používať pokladnicu.
-ak podnikateľ poskytuje službu aj s dodávkou materiálu (materiál môže kúpiť alebo aj sám vyrobiť), v uvedenom prípade ide o službu s dodávkou materiálu pri ktorej nie je povinnosť používať pokladnicu.
-ak podnikateľ vyrobí výrobok alebo zaobstará výrobok, ktorý dodá bez montáže, ide o predaj tovaru, kedy ak sa tržby prijímajú v hotovosti podnikateľ je povinný používať pokladnicu na evidenciu týchto tržieb.
-ak podnikateľ, napr. stolár okrem montáže kuchynskej linky, nábytku, skrine či už ním vyrobených alebo aj kúpených, bude osadzovať aj elektrospotrebiče, ktoré on zaobstaral, tieto spotrebiče je potrebné posudzovať ako predaj tovaru, pretože tieto nesúvisia s jeho činnosťou, v uvedenom prípade je podnikateľ povinný prijaté tržby evidovať v pokladnici
-ak by osadzoval elektrospotrebiče, ktoré si zákazník kúpil od iného dodávateľa , išlo by len o službu, pri ktorej nevzniká povinnosť používať pokladnicu.
-ak podnikateľ, ktorého prevažnou činnosťou je predaj tovaru (napr. predajňa nábytkom, parketami, dlažbou a podobne), ktorý zároveň zákazníkovi ponúkne aj dovoz a montáž, resp. osadenie nábytku – toto posudzovať ako predaj tovaru, kedy je potrebné použiť pokladnicu
-ak podnikateľ, napr. stolár vyrobí skriňu, ktorú zmontuje (vyrobí) v dielni a ako celok dovezie zákazníkovi – ide o dodávku tovaru, resp. dovoz tovaru a nie montáž, kedy tiež vzniká povinnosť používať pokladnicu.

Ing. Renata Ludiková
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
zdroj:http://www.porada.sk/t123821-p12-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html#post1900870
jaanna
08.01.12,18:11
Dobrý deň, ja viem, že vyššie už je na túto otázku uvedená odpoveď, ale ešte raz sa chcem opýtať a chcem "lopatistickú" odpoveď, ohľadne vkladu. Šíri sa medzi podnikateľmi, že zo zákona je povinnosť, vkladať finančnú hotovosť do pokladne, teda že je povinnosť vložiť každé ráno hotovosť do pokladne, ale podľa vyššie citovaného si myslím, že vklad je potrebné zaevidovať iba pri vklade /keď potrebujem vložiť napr. pri vydávaní/, takže to nechápem ako povinný vklad. Uvažujem správne. Za odpoveď ďakujem
Mila123
08.01.12,18:14
ráno, ešte pred otvorením prevádzky sta v pokladni je nulový, preto aby sedeli peniaze, aby nemal DU podozrenie, že si nedala doklad za tovar či službu, je potrebné urobiť vklad do pokladne (vytlačiť) s hotovosťou, kt. je v zásuvke (napr. aj na vydávanie).....
jaanna
08.01.12,18:23
Lenže ja si myslím, že to nie je stanovené v zákone, že každé ráno alebo každý deň musím vložiť hotovosť do pokladne par. 3 hovorí /nižšie citujem celý §/: Ak podnikateľ vloží .... a nie že podnikateľ je povinný vložiť. Takže aký je Váš názor na túto otázku?


§ 3
Povinnosť evidovať tržbu elektronickou
registračnou pokladnicou
(3) Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej
pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju
bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej
registračnej pokladnici.
Mila123
08.01.12,18:25
bola som na školení a daňový poradca- školiteľ nás o tomto informoval.....
ale más slobodnú vôľu, urob ako myslíš.....
ako presne budeš vedieť, či nemáš manko alebo aký prebytok v pokladni? koľko bolo všimné? tento celý cirkus okolo ERP je aj prečo urobený???? (najmä krátenie tržieb...)
evina
08.01.12,21:00
ráno, ešte pred otvorením prevádzky sta v pokladni je nulový, preto aby sedeli peniaze, aby nemal DU podozrenie, že si nedala doklad za tovar či službu, je potrebné urobiť vklad do pokladne (vytlačiť) s hotovosťou, kt. je v zásuvke (napr. aj na vydávanie).....

Tomuto celkom nerozumiem...

podľa mojej mienky zo zákona nie je povinnosť vložiť vklad každé ráno /napríklad možno niekto nepotrebuje na vydávanie.... neviem/.
Ráno bude v pokladni aj hotovosť nula, vyberajú ju z kasy podnikatelia -Tak potom DÚ nemôže mať podozrenie ráno stav nulový, šuplík prázdny a evidujú sa tržby, t.j. rovná sa hotovosť. Ak sa vloží vklad tak plus ten vklad, ktorý na konci dňa sa vyberie, na VPD. Takže tá hotovosť sa stále potom rovná tržbám i v prípade, že ich na konci dň
a nevyberie.
KEJKA
08.01.12,21:50
ak nie je ráno reálne hotovosť v kase, tak netreba robiť vklad
Zita5
09.01.12,06:13
Lenže ja si myslím, že to nie je stanovené v zákone, že každé ráno alebo každý deň musím vložiť hotovosť do pokladne par. 3 hovorí /nižšie citujem celý §/: Ak podnikateľ vloží .... a nie že podnikateľ je povinný vložiť. Takže aký je Váš názor na túto otázku?


§ 3
Povinnosť evidovať tržbu elektronickou
registračnou pokladnicou
(3) Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej
pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju
bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej
registračnej pokladnici.

Môj názor :
nie je povinnosť podnikateľa každé ráno vložiť vklad .
Zákon ukladá povinnosť v prípade, ak podnikateľ vloží vklad do registračnej pokladnici , vtedy je povinný tento vklad zaevidovať v registračnej pokladnici .
To je všetko . Z toho vyplýva, že všetko záleží od danej okolnosti ako sa podnikateľ v danej chvíli rozhodne či je potrebný ten vklad, alebo nie .Ak peniaze nevloží predsa nemôže nič evidovať v RP , ak peniaze vloží, tak je povinný evidovať v RP v súlade so zákonom .
Zita5
09.01.12,06:33
Môj názor :
nie je povinnosť podnikateľa každé ráno vložiť vklad .
Zákon ukladá povinnosť v prípade, ak podnikateľ vloží vklad do registračnej pokladnici , vtedy je povinný tento vklad zaevidovať v registračnej pokladnici .
To je všetko . Z toho vyplýva, že všetko záleží od danej okolnosti ako sa podnikateľ v danej chvíli rozhodne či je potrebný ten vklad, alebo nie .Ak peniaze nevloží predsa nemôže nič evidovať v RP , ak peniaze vloží, tak je povinný evidovať v RP v súlade so zákonom .

Ešte sa doplním k tej danej okolnosti , lebo mňa nič iné nenapadá ako to , že ja sa dobrovoľne rozhodnem , nakoľko nemám mince(zostatok v zásuvke je vynulovaný z večernej uzávierky ) na vydávanie , tak ráno si vložím vklad do registračnej pokladnice napr.sumu 42,50 euro v minciach, aby som mala na vydávanie mincí .Túto sumu si zaevidujem ako vklad, viaže ma k tomu zákon.
Cecilia
09.01.12,07:59
Pomáham môjmu klientovi v predajni na začiatku roka s pokladnicou a rozmýšľam ako zaúčtujem vklad a úhradu faktúry

Vklad je potrebné zadať do pokladne na začiatku každého dňa, lebo predchádzajúcou uzávierkou sa vynuloval. Uzávierku je potrebné urobiť každý deň. Zaúčtujem iba tržbu, vklad nie.

- úhrada faktúry cez RP je dosť zložitá, lebo bloček nesmie obsahovať DPH, takže sme urobili jeden kód s textom úhrada faktúry, ale tu je potrebné prepínať, kontrétne na pokladnici EURO-200 režim, aby nebola zobrazená DPH a potom naspäť pri predaji ostatného tovaru prepínať režim, aby bola zobrazená DPH. Moja skúsenosť z decembra je, že aj keď na bločku pri úhrade fa nie je zobrazená DPH, v dennej uzávierke bola zobrazená. Takže rozmýšľam o účtovaní, ak mi niekto vie poradiť budem rada. Viem, že sa to ešte v praxi upresní, len škoda, že teraz nikto nevydal žiadne usmernenie, len povinnosť.
smichov
09.01.12,10:11
..treba ísť s pokladňou do servisu a tam úhradu faktúr nastavia....taktiež treba vyhľadať na internete manuál ku pokladni a spôsob úhrady faktúr..aspoň ja som to v mojom prípade tak urobila a pri úhrade faktúr sa mi žiadna DPH nezobrazuje...
smichov
09.01.12,10:24
..nájomcom vystavujem faktúry zvlášť za prenájom a zvlášť faktúry za spotrebovanú el. energiu a plyn.Zaujíma ma, či úhradu faktúry za energie som povinná uhrádzať cez ERP???
Cecilia
09.01.12,12:54
..treba ísť s pokladňou do servisu a tam úhradu faktúr nastavia....taktiež treba vyhľadať na internete manuál ku pokladni a spôsob úhrady faktúr..aspoň ja som to v mojom prípade tak urobila a pri úhrade faktúr sa mi žiadna DPH nezobrazuje...

S akou pokladňou robíš?
V manuále EURO 200 a EURO 500 na internete je popis o prepínaní pri úhrade faktúry a bežnými položkami:

5. KROK
pozor: pred účtovaní bežných položiek a tlačou uzávierky nezabudnite opäť zapnúť zobrazovanie daňových údajov na účtenkách ...
smichov
09.01.12,13:51
S akou pokladňou robíš?
V manuále EURO 200 a EURO 500 na internete je popis o prepínaní pri úhrade faktúry a bežnými položkami:

5. KROK
pozor: pred účtovaní bežných položiek a tlačou uzávierky nezabudnite opäť zapnúť zobrazovanie daňových údajov na účtenkách ...



ja som sa o spôsobe úhrady faktúr dozvedela z nasledovného odkazu:

http://www.elcom.eu/downloads/Casto_pouzivane_operacie_pre_pokladnice_euro.pdf
evina
09.01.12,14:49
..nájomcom vystavujem faktúry zvlášť za prenájom a zvlášť faktúry za spotrebovanú el. energiu a plyn.Zaujíma ma, či úhradu faktúry za energie som povinná uhrádzať cez ERP???

nie
Cecilia
09.01.12,15:03
ja som sa o spôsobe úhrady faktúr dozvedela z nasledovného odkazu:

http://www.elcom.eu/downloads/Casto_pouzivane_operacie_pre_pokladnice_euro.pdf

Tvoja pokladnica je Euro 50/T/TE Mini. Je tam úplne iný návod na úhradu faktúry ako pri Euro 200. Čo pokladnica to iné klávesy, iné spôsoby úhrady faktúr. Keby to bolo jednotné, asi by bol život jednoduchší. Mám klienta, ktorého v živote nenaučím prepínať bez DPH a s DPH. Je tam asi 7 krokov pred úhradou faktúry, uhradenie faktúry a opäť asi 7 krokov na zmenu DPH.
marcel109
09.01.12,17:36
Dobrý deň, mám taký problém/neproblém alebo vlastne neviem čo je správne. Ide o to, že od nového roka už nemôžem dávať k faktúre PPD ale musím urobiť vklad do pokladne, ako mám teda postupovať ? Podľa mňa by to malo byť tak, že vystavím faktúru k tomu urobím vklad cez pokladňu a ten lístok o vklade na ňu pripnem a tá kópia pôjde pre môjho účtovníka, druhú kópiu faktúry ale už bez toho lístka o vklade cez ERP dám zákazníkovi + PPD na ktorom bude napísané že forma úhrady vklad cez ERP. Je to tak správne ? Potrebujem si to len overiť, pretože myslím, že správne to tak je..

Ďakujem za akúkoľvek radu.

Tému som založil sem: http://www.porada.sk/t183735-prosba-v-rieseni-blockov-z-erp.html#post1937925

Marcel
Zita5
10.01.12,05:33
Dobrý deň, mám taký problém/neproblém alebo vlastne neviem čo je správne. Ide o to, že od nového roka už nemôžem dávať k faktúre PPD ale musím urobiť vklad do pokladne, ako mám teda postupovať ? Podľa mňa by to malo byť tak, že vystavím faktúru k tomu urobím vklad cez pokladňu a ten lístok o vklade na ňu pripnem a tá kópia pôjde pre môjho účtovníka, druhú kópiu faktúry ale už bez toho lístka o vklade cez ERP dám zákazníkovi + PPD na ktorom bude napísané že forma úhrady vklad cez ERP. Je to tak správne ? Potrebujem si to len overiť, pretože myslím, že správne to tak je..

Ďakujem za akúkoľvek radu.

Tému som založil sem: http://www.porada.sk/t183735-prosba-v-rieseni-blockov-z-erp.html#post1937925

Marcel

Dokladom o úhrade faktúry bude len pokladničný doklad z ERP.

Od 1.1.2012 už nemôžete pri úhrade FA(pohľadávky) vypisovať pre zákazníka príjmový pokladničný doklad !
evina
10.01.12,06:21
Dobrý deň, mám taký problém/neproblém alebo vlastne neviem čo je správne. Ide o to, že od nového roka už nemôžem dávať k faktúre PPD ale musím urobiť vklad do pokladne, ako mám teda postupovať ? Podľa mňa by to malo byť tak, že vystavím faktúru k tomu urobím vklad cez pokladňu a ten lístok o vklade na ňu pripnem a tá kópia pôjde pre môjho účtovníka, druhú kópiu faktúry ale už bez toho lístka o vklade cez ERP dám zákazníkovi + PPD na ktorom bude napísané že forma úhrady vklad cez ERP. Je to tak správne ? Potrebujem si to len overiť, pretože myslím, že správne to tak je..

Ďakujem za akúkoľvek radu.

Tému som založil sem: http://www.porada.sk/t183735-prosba-v-rieseni-blockov-z-erp.html#post1937925

Marcel
PRE Upresnenie pojmov - neviem prečo píšeš vklad do pokladne....

Vklad do pokladne je jedna vec A úHRADA faktúry druhá
Pre úplnosť - nie u všetkých faktúr je potrebná evidencia úhrady v hotovosti cez ERP, záleží o predaj čoho ide /v službách/.
bodega
10.01.12,07:36
Dobrý deň, prepáčte som tu nová a neviem ako to tu chodí :), neviete mi prosím Vás poradiť, vystavím FA zákazníkovi a on mi ju zaplatí až za dva dni, niekto mi hovoril, že vtedy sa už nedáva blok cez ERP ale vypisuje sa PPD?
Žabinka
10.01.12,07:44
Dobrý deň, prepáčte som tu nová a neviem ako to tu chodí :), neviete mi prosím Vás poradiť, vystavím FA zákazníkovi a on mi ju zaplatí až za dva dni, niekto mi hovoril, že vtedy sa už nedáva blok cez ERP ale vypisuje sa PPD?
To platilo do 31.12.2011. Od 1.1.2012 je úhrada faktúry len cez ERP fiškálnu, alebo prevodom na BU. Treba čítať, a čítať, a čítať...
bodega
10.01.12,08:42
veľmi pekne ďakujem
marcel109
10.01.12,08:47
Dokladom o úhrade faktúry bude len pokladničný doklad z ERP.

Od 1.1.2012 už nemôžete pri úhrade FA(pohľadávky) vypisovať pre zákazníka príjmový pokladničný doklad !

Ďakujem za odpoveď. Čo dostane ale zákazník ako doklad o úhrade faktúry, ktorú uhradil hotovosťou ? Faktúru a ten lístok o vklade čo vytlačí pokladňa ? Druhú kópiu fak. dám účtovníkovi ako on bude vedieť či to prešlo cez pokladňu ?
tictac7
10.01.12,08:53
Ďakujem za odpoveď. Čo dostane ale zákazník ako doklad o úhrade faktúry, ktorú uhradil hotovosťou ? Faktúru a ten lístok o vklade čo vytlačí pokladňa ? Druhú kópiu fak. dám účtovníkovi ako on bude vedieť či to prešlo cez pokladňu ?

..zakladáš témy a nečítaš si odpovede?
http://www.porada.sk/t183735-prosba-v-rieseni-blockov-z-erp.html
marcel109
10.01.12,10:09
..zakladáš témy a nečítaš si odpovede?
http://www.porada.sk/t183735-prosba-v-rieseni-blockov-z-erp.html

No sorry ale nejak mi nechodia notifikácie :-(
optimistka
10.01.12,11:08
ako zaregistrovat v erp prijatý preddavok-akontáciu pri splátkových predajoch cez Quatro alebo Homecredit, zákazník zaplatí za tovar napr. 10 %, toto ide cez ERP alebo nie ??
Zita5
10.01.12,11:21
Mám čerstvé poznatky z kontroly ERP a jej príslušnej hotovosti v zásuvke v minulom týždni - 4 eurá v kase navyšše - pokuta 400 eur.Kontrola prebiehala v bare .


P.S. Nedá aby som nedala dodatok ...strašne som nas...á, takto chytajú malé ryby .....ani sa radšej nebudem vyjadrovať .
Adiks
10.01.12,12:18
mimotemy Je to na zúfanie. Malým rybám dávajú pokuty a Gorila behá po slobode.
vango
10.01.12,13:07
Keď Vám zákazník uhrádza faktúru v hotovosti, vystavíte mu bloček z ERP o úhrade faktúry, nie doklad o vklade a tobôž nie PPD!!! Nemali ste k novej pokladnici žiadne školenie? Ak vytlačíte doklad o úhrade faktúry, následne sa dá vytlačiť aj jeho kópia. Originál pôjde k faktúre zákazníkovi, kópia je pre Vás do účtovníctva...
Melnick
10.01.12,13:11
mimotemy Je to na zúfanie. Malým rybám dávajú pokuty a Gorila behá po slobode.
A nielenže behá, ona si kľudne pôjde ešte aj do Afriky - do teplúčka, alebo do daňového raja a tam dôstojne dožije. No a na Slovensko sa zvysoka vypr..e. Také ľahké nevieš, že Gorily majú na to, aby podplatili všetko naokolo????
vango
10.01.12,13:35
Tvoja pokladnica je Euro 50/T/TE Mini. Je tam úplne iný návod na úhradu faktúry ako pri Euro 200. Čo pokladnica to iné klávesy, iné spôsoby úhrady faktúr. Keby to bolo jednotné, asi by bol život jednoduchší. Mám klienta, ktorého v živote nenaučím prepínať bez DPH a s DPH. Je tam asi 7 krokov pred úhradou faktúry, uhradenie faktúry a opäť asi 7 krokov na zmenu DPH.

Treba ísť s pokladnicou do servisnej organizácie, tam vám nahodia nový EPROm, kde už budete mať implementovanú úhradu faktúry. Je to oveľa jednoduchší spôsob.
antiny
10.01.12,18:53
musím mať registračnú pokladnicu ak mám pozastavenú živnosť od 1.1.2011 až do 31.5.2013 ?
evina
10.01.12,19:03
musím mať registračnú pokladnicu ak mám pozastavenú živnosť od 1.1.2011 až do 31.5.2013 ?

A čo by si na nej registroval?

Nie
Adiks
10.01.12,20:20
A nielenže behá, ona si kľudne pôjde ešte aj do Afriky - do teplúčka, alebo do daňového raja a tam dôstojne dožije. No a na Slovensko sa zvysoka vypr..e. Také ľahké nevieš, že Gorily majú na to, aby podplatili všetko naokolo???? Žiaľbohu, máš úplnú pravdu.
Majka7491
10.01.12,22:26
Prosím poradiť, ako je to s pozemkovým spoločenstvom, ktoré predáva svojim členom drevo. Dám každému PK na vyplatenie sumy na pošte, alebo si máme kúpiť pokladňu.
Mila123
10.01.12,22:27
peniaze Vám pošta pripíše na b.ú. ? ak áno, je to v súlade so zákonom....
bodega
11.01.12,05:10
Dobrý deň, neviem či sa to tu náhodou už niekto nepýtal ak ano sa ospravedlňujem, ale chcem sa opýtať ja budem pokladňu používať len na úhradu faktúr, teda na príjem platieb od zákazníka za vystavenú faktúru, keď mi uhradia faktúru tak mi šef peniaze hneď zoberie, myslíte že mi bude stačiť keď dám do šuflíčka VPD v tej čiastke čo mi zobral a na konci dňa nahodím aj výber z ERP pokladne, to keby náhodou prišla dáka kontrola, alebo to mám odrazu urobiť? možno to znie hlúpo ale ešte som s pokladňou nerobila tak sa ospravedlňujem. Vopred ďakujem,
Zita5
11.01.12,05:16
Dobrý deň, neviem či sa to tu náhodou už niekto nepýtal ak ano sa ospravedlňujem, ale chcem sa opýtať ja budem pokladňu používať len na úhradu faktúr, teda na príjem platieb od zákazníka za vystavenú faktúru, keď mi uhradia faktúru tak mi šef peniaze hneď zoberie, myslíte že mi bude stačiť keď dám do šuflíčka VPD v tej čiastke čo mi zobral a na konci dňa nahodím aj výber z ERP pokladne, to keby náhodou prišla dáka kontrola, alebo to mám odrazu urobiť? možno to znie hlúpo ale ešte som s pokladňou nerobila tak sa ospravedlňujem. Vopred ďakujem,

Ak šéf vyberie tržbu z registračnej pokladnice , tak stačí vypísať na šéfa výdavkový pokladničný doklad vo výške, ktorú zoberie a vložte si ho do zásuvky.
jacekova
11.01.12,05:17
Dobrý deň, neviem či sa to tu náhodou už niekto nepýtal ak ano sa ospravedlňujem, ale chcem sa opýtať ja budem pokladňu používať len na úhradu faktúr, teda na príjem platieb od zákazníka za vystavenú faktúru, keď mi uhradia faktúru tak mi šef peniaze hneď zoberie, myslíte že mi bude stačiť keď dám do šuflíčka VPD v tej čiastke čo mi zobral a na konci dňa nahodím aj výber z ERP pokladne, to keby náhodou prišla dáka kontrola, alebo to mám odrazu urobiť? možno to znie hlúpo ale ešte som s pokladňou nerobila tak sa ospravedlňujem. Vopred ďakujem,

Staci mat v suflicku VPD a tak zdokladovat vyber. Nasledne to uz netreba opatovne davat cez ERP.
taťa
11.01.12,09:33
vie niekto poradiť kde zakúpim od 1.1.2012 plomby na ERP a kam zaslať Zúčtovanie odberu a použitia prevzatých plomb servisnou organizáciou za rok 2011. DR v Nitre vraj zrušlili. Ďakujem
betka
11.01.12,10:56
:eek: ........ tri centy= 300 eur
betka
11.01.12,10:59
Doporučujem, vybrať z kasy 5 € a mať radšej manko. NA konci dňa vrátiť.
evina
11.01.12,11:01
Dobrý deň, neviem či sa to tu náhodou už niekto nepýtal ak ano sa ospravedlňujem, ale chcem sa opýtať ja budem pokladňu používať len na úhradu faktúr, teda na príjem platieb od zákazníka za vystavenú faktúru, keď mi uhradia faktúru tak mi šef peniaze hneď zoberie, myslíte že mi bude stačiť keď dám do šuflíčka VPD v tej čiastke čo mi zobral a na konci dňa nahodím aj výber z ERP pokladne, to keby náhodou prišla dáka kontrola, alebo to mám odrazu urobiť? možno to znie hlúpo ale ešte som s pokladňou nerobila tak sa ospravedlňujem. Vopred ďakujem,

Nedá mi sa neopýátať, čo je predmetom tých faktúr. Neviem, či nepatríte k tým veľa ľuďom, ktorí si myslia, že každá hotovosť, každá úhrada faktúry musí ísť cez ERP -+ čo tak nie je
mocekz
11.01.12,11:17
čo som sa tu nedozvedela je, či musím urobiť dennú uzávierku aj v tom prípade, ak ráno ani v priebehu dňa nevložím žiadnu hotovosť, nikto mi neuhradí žiadnu faktúru v hotovosti ani za celý deň nepredám (a teda ani nenablokujem) žiadny tovar. ďakujem
evina
11.01.12,11:22
čo som sa tu nedozvedela je, či musím urobiť dennú uzávierku aj v tom prípade, ak ráno ani v priebehu dňa nevložím žiadnu hotovosť, nikto mi neuhradí žiadnu faktúru v hotovosti ani za celý deň nepredám (a teda ani nenablokujem) žiadny tovar. ďakujem

ak nie sú žiadne tržby nie je povinnosť dennej uzávierky
Zužu
11.01.12,11:24
čo som sa tu nedozvedela je, či musím urobiť dennú uzávierku aj v tom prípade, ak ráno ani v priebehu dňa nevložím žiadnu hotovosť, nikto mi neuhradí žiadnu faktúru v hotovosti ani za celý deň nepredám (a teda ani nenablokujem) žiadny tovar. ďakujem
Podnikateľ je poviný vyhotoviť dennú uzávierku len za tie dni, v ktorých bude mať tržbu
mocekz
11.01.12,11:27
ďakujem
mocekz
11.01.12,11:38
ešte taká otázočka: odberateľ mi uhradí faktúru v hotovosti - cez ERP urobím príjem úhrada faktúry. ako si úhradu faktúry vysporiadam v účtovníctve? na základe kópie bločka z ERP? alebo na základe dennej uzávierky, kde tržbu v hotovosti zaúčtujem 211-200 (pokladňa ERP) / 604,343 (predaný tovar na predajni, z ktorého musím na konci mesiaca odviesť DPH), ďalej na dennej uzávierke budem mať príjem za úhradu fa, ktorý bude bez DPH, ten zaúčtujem ako 211-200/311 (spárujem s príslušnou fa) a potom celý tento príjem preúčtujem cez analytiku do hlavnej pokladne? (už nie ERP, ale účtovníctvo), teda 211-100/211-200 Uvažujem správne?
zuzka34
11.01.12,12:00
Doporučujem, vybrať z kasy 5 € a mať radšej manko. NA konci dňa vrátiť.
nebude problém pri kontrole, keď nebude sedieť kasa(bude tam menej)? Normálne ľutujem tých čašníkov, predavačov- veď je bežné nechávať sprepitné , keď je človek s obsluhou spokojný- A aby mal teraz výčitky, že niekomu niečo nechal a on pre neho dostal pokutu, že mu kasa nesedí. Nedá sa iste po každom hosťovi tie centy odkladať a starať sa o svoju pokladňu a nie o nového zákazníka. :-( Asi už prestaneme dávať sprepitné!!!
tictac7
11.01.12,12:04
ešte taká otázočka: odberateľ mi uhradí faktúru v hotovosti - cez ERP urobím príjem úhrada faktúry. ako si úhradu faktúry vysporiadam v účtovníctve? na základe kópie bločka z ERP? alebo na základe dennej uzávierky, kde tržbu v hotovosti zaúčtujem 211-200 (pokladňa ERP) / 604,343 (predaný tovar na predajni, z ktorého musím na konci mesiaca odviesť DPH), ďalej na dennej uzávierke budem mať príjem za úhradu fa, ktorý bude bez DPH, ten zaúčtujem ako 211-200/311 (spárujem s príslušnou fa) a potom celý tento príjem preúčtujem cez analytiku do hlavnej pokladne? (už nie ERP, ale účtovníctvo), teda 211-100/211-200 Uvažujem správne?

...toto je už fakt na Tebe, je tu x tém, kde si píšeme, ako to kto robíme - už asi 2 mesiace, každý si robí, ako mu vyhovuje, aké má výstupy, ako majú prepojené ERP s účtom....
nika.sum
11.01.12,14:15
Re: Pokladničné bločky budú musieť vydávať aj údržbári či účtovníci


Ďalšia novinka, ktorú nám nachystali okrem zmien v zákone o účtovníctve a s tým súvisiace zmeny, ktoré zasahujú následne do 41 zákonov :

Ministerstvo pripravilo zmeny aj napríklad pri uznávaní dokladov z elektronickej registračnej pokladnice (ERP), ktoré sa v súčasnosti na účely DPH považujú za faktúru avšak na rozdiel od faktúry neobsahujú údaje o kupujúcom. "Navrhuje sa v záujme zabránenia takýchto zneužívaní dokladov pri uplatnení odpočtu dane, akceptovať doklad z ERP ako náhradu za riadnu faktúru len ak celková cena tovaru alebo služby vrátane DPH je najviac 1 600 eur pri platbe platobnými kartami, prípadne inými platobnými prostriedkami, a v prípade platby v hotovosti do pokladne najviac 200 eur," Myslím, že všetci účtovníci sa teda máme na čo tešiť ! Toľko noviniek, ako sa na nás chystá.....



Chcem sa spytat, neviete ci toto preslo? Dana tema uz bola uzavreta.
betka
11.01.12,14:26
Re: Pokladničné bločky budú musieť vydávať aj údržbári či účtovníci

Ďalšia novinka, ktorú nám nachystali okrem zmien v zákone o účtovníctve a s tým súvisiace zmeny, ktoré zasahujú následne do 41 zákonov :

Ministerstvo pripravilo zmeny aj napríklad pri uznávaní dokladov z elektronickej registračnej pokladnice (ERP), ktoré sa v súčasnosti na účely DPH považujú za faktúru avšak na rozdiel od faktúry neobsahujú údaje o kupujúcom. "Navrhuje sa v záujme zabránenia takýchto zneužívaní dokladov pri uplatnení odpočtu dane, akceptovať doklad z ERP ako náhradu za riadnu faktúru len ak celková cena tovaru alebo služby vrátane DPH je najviac 1 600 eur pri platbe platobnými kartami, prípadne inými platobnými prostriedkami, a v prípade platby v hotovosti do pokladne najviac 200 eur," Myslím, že všetci účtovníci sa teda máme na čo tešiť ! Toľko noviniek, ako sa na nás chystá.....



Chcem sa spytat, neviete ci toto preslo? Dana tema uz bola uzavreta.



Nvim, už som o tom písala. Hovorí sa o 1.4.
Aljok
11.01.12,14:35
Re: Pokladničné bločky budú musieť vydávať aj údržbári či účtovníci

Ďalšia novinka, ktorú nám nachystali okrem zmien v zákone o účtovníctve a s tým súvisiace zmeny, ktoré zasahujú následne do 41 zákonov :

Ministerstvo pripravilo zmeny aj napríklad pri uznávaní dokladov z elektronickej registračnej pokladnice (ERP), ktoré sa v súčasnosti na účely DPH považujú za faktúru avšak na rozdiel od faktúry neobsahujú údaje o kupujúcom. "Navrhuje sa v záujme zabránenia takýchto zneužívaní dokladov pri uplatnení odpočtu dane, akceptovať doklad z ERP ako náhradu za riadnu faktúru len ak celková cena tovaru alebo služby vrátane DPH je najviac 1 600 eur pri platbe platobnými kartami, prípadne inými platobnými prostriedkami, a v prípade platby v hotovosti do pokladne najviac 200 eur," Myslím, že všetci účtovníci sa teda máme na čo tešiť ! Toľko noviniek, ako sa na nás chystá.....



Chcem sa spytat, neviete ci toto preslo? Dana tema uz bola uzavreta.


Pozri sem :
http://www.porada.sk/t177160-p2-navrh-novely-zakona-c-222-2004-o-dani-z-pridanej-hodnoty.html
KatarinaNR
11.01.12,14:41
Dobrý podvečer poraďáčky, chcela by som vás poprosiť o radu.
K zajtrajšiemu dňu sa zo SZČO stáva s.r.o., je to obchod. Teraz mi poraďte. Má urobiť na registračnej pokladni uzávierku. Zajtra ráno ísť aj s pokladničnou knihou na dú, požiadať o "pečiatku", že sa povoľuje urobiť v pokladni zmena údajov, čiže fiskálneho modulu, a ísť do firmy kde mu tú zmenu urobia, to mi je jasné, ale dic príde až o nejaké dva týždne, čo s tým? počkať na dič? ale szčo sa od zajtrajšieho dňa zruší, alebo na dokladoch nemusí byť dič, čo zase nepovažujem za 100%-né.
no neviem. ďakujem za rady
betka
11.01.12,14:53
Zuzka34 dobre načrtla problematiku.

Zákonodarca nemyslel na ZDP par. 5/1/h- kde je predmetom dane obslužné. (všimné, sprepitné....). Uvedený par. je zbytočný a nemá opodstatnenie v zákone.
Ak čašníkom ostávalo v kase obslužné (berme, že všetko funguje zákonne), majiteľ reštiky, baru im uvedené obslužné zdanil a vyplatil cez závislú činnosť. Čašník mal vyšší príjem.

Teraz "obslužné" zaevidujeme do príjmu cez ERP. Teda zdaniteľný príjem daňovníka-podnikat. subjekt. (JU-ostatný príjem, PU 211/602??-služba).
Čo sa týka DPH, obslužné je predmetom dane, alebo nie je predmetom dane? Asi, ano, ide o par. 9. ZAto, že som bola milá, dostala som všimné. (i tak mi to nejak nesedí ako predmet dane, ale ..)

Čo sa bude robiť, obslužné rovno do vrecka.

Hypermarkety. Čo s centami, kt. si nezoberieme ako výdavok? Predavačka má problém, ak jej necháme všetci napr. 99 centov, týmto mohla pokryť manko 99 centov, ak napr. niekomu chýbal pri nákupe cent ....... (teraz bude musieť nosiť veľké gate a strkať do nich centovky, a na konci šichty si to dorovná) Nechápem, ako môže niekoho napadnúť dať pokutu za 3 centy navyše 300 €. To sa prieči rozumu....

Účtovníctvo: prebytok účtujeme 211/668. Už sa neopovážim v žiadnom subjekte takto účtovať....

Rozbehli sa kontroly, rada by som vedieť, koľko bolo od 1.1. skontrolovaných subjektov z Azie.....

Už keď si predavači začínajú uvedomovať a pýtať sa sami seba: "To ideme robiť len na pokuty?" (to už nie je s kostolným poriadkom)
Už keď podnikalia sa rozčuľujú a hovoria si, ser... na celé podnikane ......

Uvidíme...Nie je fér dostať pokutu 300€ za 3 centy a 300 €, ak niekomu nájdu prebytok v pokladni 2000€. (Azia)
Rozalka
11.01.12,14:55
Dobrý podvečer poraďáčky, chcela by som vás poprosiť o radu.
K zajtrajšiemu dňu sa zo SZČO stáva s.r.o., je to obchod. Teraz mi poraďte. Má urobiť na registračnej pokladni uzávierku. Zajtra ráno ísť aj s pokladničnou knihou na dú, požiadať o "pečiatku", že sa povoľuje urobiť v pokladni zmena údajov, čiže fiskálneho modulu, a ísť do firmy kde mu tú zmenu urobia, to mi je jasné, ale dic príde až o nejaké dva týždne, čo s tým? počkať na dič? ale szčo sa od zajtrajšieho dňa zruší, alebo na dokladoch nemusí byť dič, čo zase nepovažujem za 100%-né.
no neviem. ďakujem za rady

SZČO sa nemôže stať sro-čkou, len si ju založiť.

A nemôže SZČO vykonávať svoju doterajšiu činnosť (predaj) až do dňa, kedy SRO bude mať všetky náležitosti?
A potom by
- odkupila ERP od FO
- zaregistrovala ERP na DÚ
- v servisnej organizácii si dala zmeniť údaje
KatarinaNR
11.01.12,14:58
aha, čiže bude mať napr.súbeh szčo a sro a szčo sa zruší ku dňu keď príde dic a zmení pokladňu? dobre tomu rozumiem?
KatarinaNR
11.01.12,14:58
áno nemôže sa stať s.r.o., szčo sa zruší a sro vznikne, čiže dva subjekty
Rozalka
11.01.12,15:07
áno nemôže sa stať s.r.o., szčo sa zruší a sro vznikne, čiže dva subjekty
SZČO ukončil svoju činnosť dnes?
Aj na Živn.odd. to už vedia?

Prečo tak hŕŕŕ´, pŕŕ´! rýchlo napraviť, čo sa dá.
KatarinaNR
11.01.12,15:09
nie ešte neukončil dnes,
no on si to tak predstavuje, že jeden deň sa zruší szčo a na druhý deň bude s.r.o., sro už od zajtra je zapísaná,
macka11111
11.01.12,19:01
Dobrý večer, v prvom rade ďakujem za cenné rady. Potrebovala by som od Vás radu. Na začiatku roka sme dali do pokladne vklad. Tento vklad tam máme vždy kvôli vydávaniu peniažkov. Počas dňa urobíme tržbu. Po spravení dennej uzávierky zoberieme peniaze a zanesieme pani účtovníčke. Musím vytlačiť z fiškálneho modulu výber z ERP a dať aj ten pani účtovníčke? A ešte, čo sa týka vkladu. My ten počiatočný vklad máme mať v pokladni. Musím ja po ukončení dennej uzávierky a odovzdaní peniažkov urobiť aj výber vkladu, ktorý máme na vydávanie a ráno ho tam opäť zapísať alebo nie? Veľmi pekne Vám ďakujem.
tictac7
11.01.12,19:54
citát zhora:
Dobrý večer, v prvom rade ďakujem za cenné rady. Potrebovala by som od Vás radu. Na začiatku roka sme dali do pokladne vklad. Tento vklad tam máme vždy kvôli vydávaniu peniažkov. Počas dňa urobíme tržbu. Po spravení dennej uzávierky zoberieme peniaze a zanesieme pani účtovníčke. Musím vytlačiť z fiškálneho modulu výber z ERP a dať aj ten pani účtovníčke? A ešte, čo sa týka vkladu. My ten počiatočný vklad máme mať v pokladni. Musím ja po ukončení dennej uzávierky a odovzdaní peniažkov urobiť aj výber vkladu, ktorý máme na vydávanie a ráno ho tam opäť zapísať alebo nie? Veľmi pekne Vám ďakujem.

...v prvom rade - na rýchlu odpoveď, ktorá je otázkou, sa ale ozaj veľmi zle reaguje
...a k veci: to sa opýtaj svojej pani účtovníčky, ako si to máš riešiť, ale u nás nahadzujeme výber, ktorý aj naozaj fyzicky odvádzame do "hlavnej" kasy, to čo tam ostane, sa ráno nahadzuje ako vklad (lebo po DÚ sa stav hotovosti vynuluje . ale toto hádam vieš aj odtiaľto, aj do zaškolenia servisákom, aj od vašej pani účtovníčky...)
KAMENAK
11.01.12,20:00
Aj mňa trápi a straší VKLAD do ERP. Osobne som sa pýtala na DR v BA IV ./ priamo kontroloriek boli dve/ a tam mi povedali, že nemusíme robiť vklad denne ale stačí na začiatku obdobia, nakoľko je stále ten istý /150 EUR/ vydaný z centralnej pokladne do ERP na predajnu kvôli vydávaniu. Sme maloobchod s viacerými predajňami a máme len tržby za tovar.. Denne sú tržby VPD odvádzané do centr.pokladne a ten tzv.limit zostáva stále nemenený.
Keď som sa na to isté pýtala na DÚ Malacky tak som dostala odpoveď že denne. Tak potom kde je pravda???? Každý DÚ si to vysvetľuje po svojom.
Písala som aj dotaz na DR ale doteraz nič. Len ak príde kontrola a obkašlú si to tie baby tak potom beda.....

Ďakujem za Váš názor
tictac7
11.01.12,20:04
Aj mňa trápi a straší VKLAD do ERP. Osobne som sa pýtala na DR v BA IV ./ priamo kontroloriek boli dve/ a tam mi povedali, že nemusíme robiť vklad denne ale stačí na začiatku obdobia, nakoľko je stále ten istý /150 EUR/ vydaný z centralnej pokladne do ERP na predajnu kvôli vydávaniu. Sme maloobchod s viacerými predajňami a máme len tržby za tovar.. Denne sú tržby VPD odvádzané do centr.pokladne a ten tzv.limit zostáva stále nemenený.
Keď som sa na to isté pýtala na DÚ Malacky tak som dostala odpoveď že denne. Tak potom kde je pravda???? Každý DÚ si to vysvetľuje po svojom.
Písala som aj dotaz na DR ale doteraz nič. Len ak príde kontrola a obkašlú si to tie baby tak potom beda.....

Ďakujem za Váš názor

x-tý krát -DENNE -preto lebo : po
1. kukaj zákon
2. po DÚ sa stav hotovosti vynuluje - a to by bol už iný prúser, keď príde kontrola
3. prečo je bod dva Ti povie ten, čo vymyslel lebo medveď....
Majka7491
12.01.12,10:49
Ďakujem, ale treba k tomu vystaviť aj fa? Teda ku každej fúre dreva(6 prm) ktorú privezieme, okrem PK vystavím aj fa? Ďakujem za radu.
Majka7491
12.01.12,10:52
peniaze Vám pošta pripíše na b.ú. ? ak áno, je to v súlade so zákonom....


K tejto odpovedi smerovala moja otázka.
elizabet100
19.01.12,08:39
Pekný deň prajem.

Rozumiem tomu správne, SZČO,
1.ktorá poskytuje služby neuvedené v prílohe zákona t.j. pomocné stavebné práce, nepredáva tovar ale príjma peniaze za faktúru v hotovosti/za služby/ od zákazníka, naďalej môže používať príjmové pokladničné doklady pri úhradách fa?

2. ktorá poskytuje služby neuvedené v prílohe zákona t.j. kúrenárske a vodoinštalatérske práce a na faktúre bude mať uvedený rozpis materiálu ktorý použil pri službách+prácu /napr. umývadlo+ montáž umývadla/ a danú faktúru mu zaplatia v hotovosti, môže použiť príjmový doklad?


Ďakujem.
bodega
19.01.12,10:28
prosím Vás ako je to s čiastočnou úhradou faktúry? napr. mam faktúru na 2598,16 a zaplatí mi len 1854,16 tak si to vytlačím cez pokladňu a dopíšem perom že čiastočná úhrada?
vango
19.01.12,14:33
prosím Vás ako je to s čiastočnou úhradou faktúry? napr. mam faktúru na 2598,16 a zaplatí mi len 1854,16 tak si to vytlačím cez pokladňu a dopíšem perom že čiastočná úhrada?

Áno, nabolokujete len tu sumu, ktorú Vám uhrádza, čiže 1854,16 Eur. Či si napíšete nejakú poznámku na bloček je len na Vás.
vango
19.01.12,14:36
Odpoveď v texte:


Pekný deň prajem.

Rozumiem tomu správne, SZČO,
1.ktorá poskytuje služby neuvedené v prílohe zákona t.j. pomocné stavebné práce, nepredáva tovar ale príjma peniaze za faktúru v hotovosti/za služby/ od zákazníka, naďalej môže používať príjmové pokladničné doklady pri úhradách fa? Áno

2. ktorá poskytuje služby neuvedené v prílohe zákona t.j. kúrenárske a vodoinštalatérske práce a na faktúre bude mať uvedený rozpis materiálu ktorý použil pri službách+prácu /napr. umývadlo+ montáž umývadla/ a danú faktúru mu zaplatia v hotovosti, môže použiť príjmový doklad? Podľa mňa je už umývadlo tovarom, čiže bloček z ERP. Ale najistejšie bude obrátiť sa na finančný úrad. :)


Ďakujem.
evina
19.01.12,14:39
Odpoveď v texte:
Umývadlo je síce výrobok, ale ak sa predáva samostatne stáva sa tovarom. Montáž umývadla pri použití aj umývadla je podľa mňa nevyžadujúca ERP.
anet
23.01.12,18:44
Ja sa len chcem uistiť. V zozname je 96.09 Ostatné osobné služby, a to len pri strihaní psov. Ak prevádzkujú hotel pre psov, za ubytovanie psíkov môžu naďalej vystavovať faktúru + príjmový pokladničný doklad. Tak?
Zita5
24.01.12,12:23
So záujmom som si prečítala priložený link , z ktorého som aj tak nie dostatočne múdra, ale podelím sa s Vami .

K tejto téme prikladám zodpovedanie na otázku ako napríklad citujem :

Podľa daňového poriadku platného od 1.1.2012 kedy a podľa ktorého § má právo zamestnanec správcu dane pri kontrole dodržiavania používania reg. pokladnice ísť do pokladne a prepočítať skut. stav hotovosti v pokladni? t.j. preukázať vklad do pokladne - dotácia, informačná uzávierka a prepočítanie hotovosti v čase kontroly.

Otázka a odpoveď je v tomto priloženom linku
http://www.daneauctovnictvo.sk/sk/diskusia/temy/dan-z-prijmov-fyzickych-osob/miestne-zistovanie-kontrola-pouzivania-erp-pri-predaji.v-1650.html
Zita5
24.01.12,12:33
Ešte poznámka k zásuvke ERP . Nikde mi zákon o ERP neprikazuje mať ako súčasť ERP zásuvku na peniaze, ani prenosnú príručnú pokladničku. To znamená .....že vo vlastnej peňaženke mať tržbu "nemôžem"(i keď mi to zákon nezakazuje), ale napríklad niekde v obálke(aj to mi žiaden zákon nezakazuje, lebo nemám zásuvku,ani prenosnú pokladničku) ... .

Ale ak ak mi neprikazuje zákon mať zásuvku, alebo nejakú náhradnú pokladničku , tak si ich môžem dať aj do peňaženky .

Čo ak kontrole preukážem moju peňaženku s tržbou, kde mám svoje osobné peniaze ? V rovine teoretickej aj praktickej by som dostala pokutu. Ale čo som porušila ?

P.S. To len uvažujem.

Ale rada by som chcela čítať nejaké metodické usmernenie, ako to vlastne je s tými zásuvkami,pokladničkami a podobnými ...ami ... a ich povinnosťou ich vlastniť .
Ja stále zdieľam ten pocit , že tieto kontroly, ktoré v súčasnej dobe prebiehajú, sú len na naplnenie štátnej kasy.
laci9999
24.01.12,15:06
ja robim v gastronomii a tiez by ma tieto vklady zaujimali.. napr ci mam teraz vyberat z penazenky sprepitne? alebo akym pravom mi chce niekto cudzi liezt do penazenky? a co ak na prevadzke su aj automaty, biliard , samozrejme prijem gastracov... to mam mat so sebou 5 penazeniek? pokial je trzba vyssia, vzdy sme boli upozornovani, aby sme cast penazi odlozili, keby nas nahodou prepadli.... tak teraz za to mam dostat pokutu? nie je to chore?
evina
24.01.12,15:28
ja robim v gastronomii a tiez by ma tieto vklady zaujimali.. napr ci mam teraz vyberat z penazenky sprepitne? alebo akym pravom mi chce niekto cudzi liezt do penazenky? a co ak na prevadzke su aj automaty, biliard , samozrejme prijem gastracov... to mam mat so sebou 5 penazeniek? pokial je trzba vyssia, vzdy sme boli upozornovani, aby sme cast penazi odlozili, keby nas nahodou prepadli.... tak teraz za to mam dostat pokutu? nie je to chore?

Nuz LAci .... sprepitné je tvoj príjem, ktorý by si mal zdaňovať...:rolleyes: takže vieš..... Ak máš tržbu vyššiu, logicky si niečo nezdanil.....takže nosiť jednu peňaženku s presnou tržbou;)
laci9999
24.01.12,15:33
no ale odkedy sa dani prepitne? :) to je jedna vec...dalsia co ak su automaty na prevadzke? tak to je dlasia penazenka, tringelty dalsia,vlastna dalsia, takze budem chodit do prace so 4penazenkami....som zvedavy kto toto vymyslel..alebo ak sa oklamem a vydam o 20 eur viac..a este mi daju aj pokutu za to ze mam menej penazi v penazenke.... a vzdy ma ucili ak mam vyssiu trzbu , vzdy aby som cast ulozil, kvoli tomu ak by ma chceli okradnut, nech mi nezoberu vsetko... teraz za to bude pokuta!!! dokonaly stat ....
evina
24.01.12,15:44
no ale odkedy sa dani prepitne? :) to je jedna vec...dalsia co ak su automaty na prevadzke? tak to je dlasia penazenka, tringelty dalsia,vlastna dalsia, takze budem chodit do prace so 4penazenkami....som zvedavy kto toto vymyslel..alebo ak sa oklamem a vydam o 20 eur viac..a este mi daju aj pokutu za to ze mam menej penazi v penazenke.... a vzdy ma ucili ak mam vyssiu trzbu , vzdy aby som cast ulozil, kvoli tomu ak by ma chceli okradnut, nech mi nezoberu vsetko... teraz za to bude pokuta!!! dokonaly stat ....


Nuž ako príjem by sa malo daniť odjakživa.... preto ho v tej peňaženke hľadajú:D
Za to, že máš menej v peňaženke Ťa nespokutujú, nemajú za čo - ak máš viac, znamená, že si niečo nenablokoval, teda nezdanil....

Nuž fiškál vymysleli práve kvôli obchádzaniu priznávania všetkých príjmov ...:D;)
laci9999
24.01.12,15:49
ale ja som pocul ze niekde dostali aj za to... ale mozno su to len reci..takze budem vyberat trzbu cast a mam klud .... asi... ved oni si nieco vymyslia....a co urobia ak na jednu kasu robia traja a kazdy ma penazenku? :))
evina
24.01.12,15:49
Ešte poznámka k zásuvke ERP . Nikde mi zákon o ERP neprikazuje mať ako súčasť ERP zásuvku na peniaze, ani prenosnú príručnú pokladničku. To znamená .....že vo vlastnej peňaženke mať tržbu "nemôžem"(i keď mi to zákon nezakazuje), ale napríklad niekde v obálke(aj to mi žiaden zákon nezakazuje, lebo nemám zásuvku,ani prenosnú pokladničku) ... .

Ale ak ak mi neprikazuje zákon mať zásuvku, alebo nejakú náhradnú pokladničku , tak si ich môžem dať aj do peňaženky .

Čo ak kontrole preukážem moju peňaženku s tržbou, kde mám svoje osobné peniaze ? V rovine teoretickej aj praktickej by som dostala pokutu. Ale čo som porušila ?

P.S. To len uvažujem.

Ale rada by som chcela čítať nejaké metodické usmernenie, ako to vlastne je s tými zásuvkami,pokladničkami a podobnými ...ami ... a ich povinnosťou ich vlastniť .
Ja stále zdieľam ten pocit , že tieto kontroly, ktoré v súčasnej dobe prebiehajú, sú len na naplnenie štátnej kasy.

Na všetko nám veru nedajú metodické usmernenie. Nemusíme mať peňaženky, šuplíčky a podobné veci, ale v zákone o správe daní a poplatkov nájdu veľa argumentov na opodstatnenosť z ich strany kontrolovať hotovosť rovnakú s tržbou, ktorú uvidia vo fis. module /napr. aj v §14 - miestne zisťovanieú, nepomôžeme si. Druhá vec je, že ak niečo vstúpi do platnosti a ako vidno aj na POrade robí to veľa ľuďom technické problémy /čo je logické/ bez úmyslu podvádzať - malo by existovať nejaké diplomatické obdobie na nábeh kontrol...... ale to by sme museli žiť niekde inde ...
evina
24.01.12,15:51
ale ja som pocul ze niekde dostali aj za to... ale mozno su to len reci..takze budem vyberat trzbu cast a mam klud .... asi... ved oni si nieco vymyslia....a co urobia ak na jednu kasu robia traja a kazdy ma penazenku? :))

Ano, veľa ľudí rozpráva len tak..... Ak sa z tržby vyberá doporučujú vlôožiť VDP, aby bolo zrejmé, že toľko chýba /nie je to však povinnosť zo zákona/. Vyberať môžem a nemusím to zaznamenať, takže menej mať môžem....

Súčet troch peňaženiek sa musí rovnať tržbe :)
laci9999
24.01.12,16:13
to mi je jasne... ale si zo ber prevadzky kde sa tocia velke cisla... a z bezpecnostnych dovod sa trzba odkladala, teraz to treba pisat evidovat atd atd..to je chore... tento stat malym podnikatelom nepomaha, ale nici ich.... pozdravujem toho inteligenta co toto vsetko vymyslel...
evina
24.01.12,16:27
to mi je jasne... ale si zo ber prevadzky kde sa tocia velke cisla... a z bezpecnostnych dovod sa trzba odkladala, teraz to treba pisat evidovat atd atd..to je chore... tento stat malym podnikatelom nepomaha, ale nici ich.... pozdravujem toho inteligenta co toto vsetko vymyslel...

Nuz ja ten zákon neobhajujem, enem opisujem ;) a teším sa, že zatiaľ účtovnícke práce nie sú prílohou zákona:)
laci9999
24.01.12,16:49
budem to riesit asi vyberanim casti trzby a budem sa tvarit ze som sa oklamal ... ved kto ma cas stale ratat trzbu a ci sedi na centy? :)
KatarinaNR
25.01.12,08:19
v súvislosti s registračnou pokladňou by som sa chcela opýtať
szčo sa transformuje na sro
ako szčo je zaregistrovaná v ba na du a tam má aj registrovanú pokladňu, treba ísť do ba oznámiť ukončenie podnikania ako szčo s "papierom" zo živnostenského registra, ktorý oznamuje ukončenie podnikania
a s tou istou pokladňou treba ísť na nový dú, kde je zaregistrovaný ako sro a dať si oraziť pokladničnú knihu a zaregistrovať si pokladňu,
zmena údajov, resp.fiškálu na pokladni je možná aj u bežných servisákov alebo len tam, kde sa pokladňa zakúpila, lebo jedného klienta mi servisák vyhodil, že to si musí ísť dať urobiť tam kde kúpil pokladňu,
szčo končí k 31.1.2012 je možné ísť odhlásiť pokladnu napríklad aj 28.1. s tým, že dátum ukončenia je 31.1.?
ďakujem
Adriane
25.01.12,17:02
Ministerstvo financií SR k problematike používania pokladnice a to v prípade posudzovania, kedy sa v rámci podnikateľskej činnosti jedná o poskytovania služieb a kedy o predaj tovaru vydalo stanovisko :
Pri posudzovaní použitia pokladnice je potrebné zistiť o akú podnikateľskú činnosť ide, či ide o vykonávanie špecializovaných stav. prác vrátene dodávky materiálu alebo ide o obchodnú činnosť, v rámci ktorej môže byť ponúknutá služba (montáž).
S prihliadnutím na uvedené MF SR navrhuje pri špecializovaných stavebných prác uplatňovať nasledovný postup:
-ak by podnikateľ poskytoval len službu bez dodávky akéhokoľvek materiálu, tak v uvedenom prípade podnikateľovi nevzniká povinnosť používať pokladnicu.
-ak podnikateľ poskytuje službu aj s dodávkou materiálu (materiál môže kúpiť alebo aj sám vyrobiť), v uvedenom prípade ide o službu s dodávkou materiálu pri ktorej nie je povinnosť používať pokladnicu.
-ak podnikateľ vyrobí výrobok alebo zaobstará výrobok, ktorý dodá bez montáže, ide o predaj tovaru, kedy ak sa tržby prijímajú v hotovosti podnikateľ je povinný používať pokladnicu na evidenciu týchto tržieb.
-ak podnikateľ, napr. stolár okrem montáže kuchynskej linky, nábytku, skrine či už ním vyrobených alebo aj kúpených, bude osadzovať aj elektrospotrebiče, ktoré on zaobstaral, tieto spotrebiče je potrebné posudzovať ako predaj tovaru, pretože tieto nesúvisia s jeho činnosťou, v uvedenom prípade je podnikateľ povinný prijaté tržby evidovať v pokladnici
-ak by osadzoval elektrospotrebiče, ktoré si zákazník kúpil od iného dodávateľa , išlo by len o službu, pri ktorej nevzniká povinnosť používať pokladnicu.
-ak podnikateľ, ktorého prevažnou činnosťou je predaj tovaru (napr. predajňa nábytkom, parketami, dlažbou a podobne), ktorý zároveň zákazníkovi ponúkne aj dovoz a montáž, resp. osadenie nábytku – toto posudzovať ako predaj tovaru, kedy je potrebné použiť pokladnicu
-ak podnikateľ, napr. stolár vyrobí skriňu, ktorú zmontuje (vyrobí) v dielni a ako celok dovezie zákazníkovi – ide o dodávku tovaru, resp. dovoz tovaru a nie montáž, kedy tiež vzniká povinnosť používať pokladnicu.

Ing. Renata Ludiková
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
zdroj:http://www.porada.sk/t123821-p12-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html#post1900870


Dobrý večer. Prosím vás, ja som už z tej pokladnice jeleň. Nakupujeme opracované dosky na mieru za účelom zmontovania vstavanej skrine zákazníkovi, účtujeme 501/321 a 311/601, z čoho mi vyplýva, že hotovosť nemusí ísť cez pokladňu ( ale môže ??? ) Okrem toho kupujeme parkety, dvere a zárubne, ktoré niekedy zároveň aj montujeme vtedy tiež účtujeme 501/321 a 311/601 a niekedy len predávame bez montáže, vtedy účtujeme 504/321 a 311/604 . A tu hore ( zvýraznené červeným) píše pani z odboru služieb pre verejnosť, že sa toto má považovať za tovar a treba to prijať cez pokladnicu. Môžete mi prosím napísať, ako to máme teda vlastne robiť? Mám cez pokladňu prijímať platby len za to, čo viem, že bude predané ako tovar , t.j. bez montáže a ostatné cez PPD? ďakujem za odpoveď.
zuzana
25.01.12,17:33
Podľa môjho názoru sa to čo treba príjmať cez pokladňu-tovar, materiál, ktorý ďalej predávam, služby podľa zákona príjma cez registračku a to čo netreba podľa zákona takto preháňať cez registračku, tak tú platbu prijať cez PPD do riadnej firemnej pokladne.Ja mám tiež taký problém, že predávame štrky, ktoré som účtovala cez 642-pretože keď ich kupujeme ide to všetko na 501 a potom, čo spotrebujem, napr.pre mesto v rámci služieb, to účtujem na 602 a čo predám na 542, lebo neviem koľko v daný mesiac predám a zo 112 sa to môže preúčt. na 504, keby som to predávala ako tovar?
ESTER
25.01.12,17:43
Je možné prijať úhradu faktúry za tovar ako platbu šekom priamo na účet?
jacekova
25.01.12,18:01
Je možné prijať úhradu faktúry za tovar ako platbu šekom priamo na účet?

Ano samozrejme
michallka
25.01.12,19:10
mam otazku: ked ma s.r.o. viac predmetov podnikania, konkretne maserske sluzby na inej prevadzke ako je sidlo spolocnosti (tu sa nachazda ERP pre prijem hotovosti), ak sa firma zaobera aj reklamnymi sluzbami, za ktore sa vystavuje faktura, pokial by chcela firma fakturu za reklamne sluzby zaplatit v hotovosti v sidle firmy (doteraz cez PPD) je nutne kupit druhu ERP alebo je mozne pouzit na uhradu FA ERP z prevazdky na inej adrese? okolo tohto noveho zakona je este stale tolko nejasnosti aj ked je uz skoro mesiac v platnosti.
dakujem za radu
som......
26.01.12,18:39
téma daná je zaujímavá.....vklad v pokladni je povinný úkon,bolo mi doporučené ho spraviť vo väčšej hodnote ako je v skutočnosti,ale nie v zaokrúhlenej sume...napr 23 eur a 46 centov.Je zbytočné sa dalej baviť na túto tému.Výdaj nieje nikde spomenutý,takže podla ústavy čl.2 ods.3 každý môže konať,čo nieje zákonom zakázané,a nikoho nemožno nútiť,aby konal niečo,čo zákon neukladá.No nikde som sa nedočítal,že podla akého zákona smie správca dane prekontrolovať hotovosť v pokladne.Nikde nieje jasne napísane,že táto ich činnosť má oporu v zákone.Všade sa spomína len registračná pokladňa,aké parametre má spľňať,čo všetko musí obsahovať.Hotovosť nieje nikde spomenutá a ani okrajovo.Nechcem byť zlý,no všetko vyzerá tak,že pri každej kontrole v hotovosti pracovníci daňového úradu prekračujú právomoci verejného činiteľa a to je trestné,lebo ich práca je nad rámec zákona.Bol by som velmi rád keby mi niekto dal jasno v tejto problematika.....dakujem
evina
26.01.12,19:53
mam otazku: ked ma s.r.o. viac predmetov podnikania, konkretne maserske sluzby na inej prevadzke ako je sidlo spolocnosti (tu sa nachazda ERP pre prijem hotovosti), ak sa firma zaobera aj reklamnymi sluzbami, za ktore sa vystavuje faktura, pokial by chcela firma fakturu za reklamne sluzby zaplatit v hotovosti v sidle firmy (doteraz cez PPD) je nutne kupit druhu ERP alebo je mozne pouzit na uhradu FA ERP z prevazdky na inej adrese? okolo tohto noveho zakona je este stale tolko nejasnosti aj ked je uz skoro mesiac v platnosti.
dakujem za radu

Reklamné služby nie sú v prílohe zákona o ERP, t.j. tu nie je povinnosť úhradu faktúry evidovať prostredníctvom ERP. To, že máte ERP na povinnú službu Vám nezakladá povinnosť prijať úhradu v hotovosti na všetky služby cez ERP. Neviem, či je toľko nejasností, aj na POrade je to rozoberané 1000krát

http://www.porada.sk/t183388-registracne-pokladnice-1-1-2012-suhrn.html
http://www.porada.sk/t185358-vklad-do-pokladne-je-ci-nie-je-povinny.html
http://www.porada.sk/t183001-registracna-pokladna-a-hotovost-1-a.html
http://www.porada.sk/t185396-autobazar-a-registracna-pokladnica.html#post1957990

atď. atď.
evina
26.01.12,19:57
téma daná je zaujímavá.....vklad v pokladni je povinný úkon,bolo mi doporučené ho spraviť vo väčšej hodnote ako je v skutočnosti,ale nie v zaokrúhlenej sume...napr 23 eur a 46 centov.Je zbytočné sa dalej baviť na túto tému.Výdaj nieje nikde spomenutý,takže podla ústavy čl.2 ods.3 každý môže konať,čo nieje zákonom zakázané,a nikoho nemožno nútiť,aby konal niečo,čo zákon neukladá.No nikde som sa nedočítal,že podla akého zákona smie správca dane prekontrolovať hotovosť v pokladne.Nikde nieje jasne napísane,že táto ich činnosť má oporu v zákone.Všade sa spomína len registračná pokladňa,aké parametre má spľňať,čo všetko musí obsahovať.Hotovosť nieje nikde spomenutá a ani okrajovo.Nechcem byť zlý,no všetko vyzerá tak,že pri každej kontrole v hotovosti pracovníci daňového úradu prekračujú právomoci verejného činiteľa a to je trestné,lebo ich práca je nad rámec zákona.Bol by som velmi rád keby mi niekto dal jasno v tejto problematika.....dakujem

Neprekračujú, napríklad dá sa na to nájsť dôvod v zákone o správe daní a poplatkov 511/1994 v zn.n.pr. napr. § 14 a iné a aj an Porade sú príspevky, kde sa tomu venujeme



(2) Zamestnanec správcu dane má právo v dobe primeranej predmetu zisťovania, najmä v dobe prevádzky, na neobmedzený prístup do každej prevádzkovej budovy, miestnosti alebo miesta, vrátane dopravných prostriedkov, k účtovným písomnostiam, záznamom a informáciám na technických nosičoch dát a vykonať obhliadku veci v rozsahu nevyhnutne potrebnom na dosiahnutie účelu podľa tohto zákona. Toto právo má tiež, ak ide o byt, ktorý daňový subjekt používa tiež na podnikanie. Zamestnanec správcu dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, je oprávnený tovar nakúpený pri miestnom zisťovaní v nezmenenom stave vrátiť daňovému subjektu, ktorý je povinný tento tovar prevziať späť a zaplatenú cenu zamestnancovi správcu dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, vrátiť.
Žabinka
27.01.12,07:31
KatarinaNR
27.01.12,08:36
v súvislosti s registračnou pokladňou by som sa chcela opýtať
szčo sa transformuje na sro
ako szčo je zaregistrovaná v ba na du a tam má aj registrovanú pokladňu, treba ísť do ba oznámiť ukončenie podnikania ako szčo s "papierom" zo živnostenského registra, ktorý oznamuje ukončenie podnikania
a s tou istou pokladňou treba ísť na nový dú, kde je zaregistrovaný ako sro a dať si oraziť pokladničnú knihu a zaregistrovať si pokladňu,
zmena údajov, resp.fiškálu na pokladni je možná aj u bežných servisákov alebo len tam, kde sa pokladňa zakúpila, lebo jedného klienta mi servisák vyhodil, že to si musí ísť dať urobiť tam kde kúpil pokladňu,
szčo končí k 31.1.2012 je možné ísť odhlásiť pokladnu napríklad aj 28.1. s tým, že dátum ukončenia je 31.1.?
ďakujem

prosím niekoho o odpoveď, ďakujem
som......
27.01.12,12:42
no a ešte väčšie dilema,ono v tej zbierke 511/1992 je i 35§ jedná okolo pokladníc a tam je hotovosť pomenovaná ako....tržba....no a v tej 14§ sa tržba vôbec neuvádza.Ked som vhupol do DPH mal som miestne zisťovanie,starali sa o všetko či náhodou nejde o podvodné jednanie.Nejednalo sa ...stále bojujem.Takže ked existuje zákon na kontrolu hotovosti v pokladni,dajte vedieť.Zákon musí byť jasný a zreteľný a nie ,asi a možno.Ono vykonávaciu vyhlášku k zákonu dáva ministerstvo spravodlivosti a nie iný štátny orgán.Dakujem
som......
27.01.12,12:57
no a ešte väčšie dilema,ono v tej zbierke 511/1992 je i 35§ jedná okolo
pokladníc a tam je hotovosť pomenovaná ako....tržba....no a v tej 14§ sa
tržba vôbec neuvádza.Ked som vhupol do DPH mal som miestne
zisťovanie,starali sa o všetko či náhodou nejde o podvodné
jednanie.Nejednalo sa ...stále bojujem.Takže ked existuje zákon na
kontrolu hotovosti v pokladni,dajte vedieť.Zákon musí byť jasný a
zreteľný a nie ,asi a možno.Ono vykonávaciu vyhlášku k zákonu dáva
ministerstvo spravodlivosti a nie iný štátny orgán.Dakujem
evina
27.01.12,13:03
no a ešte väčšie dilema,ono v tej zbierke 511/1992 je i 35§ jedná okolo pokladníc a tam je hotovosť pomenovaná ako....tržba....no a v tej 14§ sa tržba vôbec neuvádza.Ked som vhupol do DPH mal som miestne zisťovanie,starali sa o všetko či náhodou nejde o podvodné jednanie.Nejednalo sa ...stále bojujem.Takže ked existuje zákon na kontrolu hotovosti v pokladni,dajte vedieť.Zákon musí byť jasný a zreteľný a nie ,asi a možno.Ono vykonávaciu vyhlášku k zákonu dáva ministerstvo spravodlivosti a nie iný štátny orgán.Dakujem

Poviem Ti to zjednodušene - DÚ si povinný poskytnúť všetko, čo súvisí s preukázaním príjmov a výdajov na správne určenie dane. Ak neposkytneš - odhadnú, dodania. Na všetko nemôžeš mať presný zákon, ale daňovník i tretie osoby sú povinné na súčinnosť so správcom dane pri kontrole. Samozrejme aj DÚ pochybil x-krát a daň§ovník sa má možnosť brániť a aj vyhral veľakrát, ale to je asi na posúdenie každého konkrétneho prípadu.
V tom paragrafe 14 sa uvádza možnosť vykonať obhliadku veci.... atď. atď. Môžeme polemizovať, či sa to inde tak robí aj nie, o čomkoľvek, ale DÚ Ti ku kontrole tržby má možnosť skontrolovať hotovosť a porovnať s tržbou - obhliadne šuplíček a peniaze a koná .... Ty máš možnosť vysvetlovať a pod.

P.s. Vykonávacie Vyhlášky sa nevydávajú ku všetkému dnes už a dávno .....

Možno niečo vyčítaš aj tu
http://www.porada.sk/t183388-p8-registracne-pokladnice-1-1-2012-suhrn.html#post1955621
laci9999
27.01.12,13:22
otazne je kolko krat si "danovak " necha vysvetlit veci.. zavisi od toho ako vstane.. :)
evina
27.01.12,13:33
otazne je kolko krat si "danovak " necha vysvetlit veci.. zavisi od toho ako vstane.. :)

Bohužiaľ máš pravdu.

Ale ja mám v pamäti ako sme napr. i tu na Porade radili ako sa brániť v prípade úhrady pohľadávky /vtedy ešte nie cez ERP/ o jeden deň neskôr - a vyhrali sme - bola odpustená pokuta 10 000 SK. Takže vždy sa musí zvážiť konkrétny prípad kedy je to cikanie proti vetru a kedy je to právo :)
laci9999
27.01.12,13:36
ved to je jasne.. jeden znamy dostal pokutu 50000sk za odlepeny kolko na flasi- pre colnikov je odlepeny kolok povazovany ako nacata flasa a kedze je zakazane mat otvorene 2 flase , hned mu supli pokutu.. nakoniec po odvolavaniach znizili pokutu len na 10000sk a to musel byt este rad , ze to tak vybavili...
som......
27.01.12,17:00
P.s. Vykonávacie Vyhlášky sa nevydávajú ku všetkému dnes už a dávno .....
ja nepolemizujem o kontrolách,je to nutné zlo ktoré sa musí pretrpieť.Aj ked žijeme v banánovej republike,na všetko sú treba zákony.Možno budem trápny ,len chcem si byť istý niečim zatiaľ pre mňa zahmlením.I ked som sa pýtal ľudí čo pracujú v tejto oblasti,nik nepovedal presne,že podla tohto paragrafu smú DU do šuplíka,do pokladne.No a tie vyhlášky,každý zákon má vysvetlenie čo tým zákonodarca myslel a to vysvetlenie dávajú len súdy a nie iná inštitúcia....inak dakujem
Salinat
30.01.12,07:23
Prosim o radu. Mám zakúpenú registračnú pokladňu, avšak prevádzku mám doma a nemám určené hodiny pre verejnosť. Zákazníci sa ohlasujú telefonicky, alebo spravím skupinovú prezentáciu výrobkov, nakoľko to čo predávam, aj sama vyrábam. Ako to bude s kontrolou registračnej pokladne?. Ďakujem.
auctovnicka
01.02.12,08:20
Dobry den,

chcem sa iba uistit, mam szco poskytuje kadernicke sluzby, ERP pouziva na prijem za sluzby, fa plati cez ucet aj najom. Ale odvody do SP a ZP sa tohto asi netykaju,alebo ano? Moze v hotovosti v ZP alebo v SP si odvody stale platit?
Este na doplnenie take drobne nakupy, napr. jej dojde alobal, skoci do tesca kupit, vyberie z ERP, urobi VPD, v hotovosti v tescu kupi alobal a rozdiel PPD vrati do ERP?

Robi spravne?

dakujem
evina
01.02.12,09:00
Dobry den,

chcem sa iba uistit, mam szco poskytuje kadernicke sluzby, ERP pouziva na prijem za sluzby, fa plati cez ucet aj najom. Ale odvody do SP a ZP sa tohto asi netykaju,alebo ano? Moze v hotovosti v ZP alebo v SP si odvody stale platit?
Este na doplnenie take drobne nakupy, napr. jej dojde alobal, skoci do tesca kupit, vyberie z ERP, urobi VPD, v hotovosti v tescu kupi alobal a rozdiel PPD vrati do ERP?

Robi spravne?

dakujem

Sú odvody do poisťovní, drobné nákupy v hotovosti jej tržby ?
Ešte by ma zaujímalo aký rozdiel za kúpený alobal a PPD ti vznikol?
evina
01.02.12,09:01
Prosim o radu. Mám zakúpenú registračnú pokladňu, avšak prevádzku mám doma a nemám určené hodiny pre verejnosť. Zákazníci sa ohlasujú telefonicky, alebo spravím skupinovú prezentáciu výrobkov, nakoľko to čo predávam, aj sama vyrábam. Ako to bude s kontrolou registračnej pokladne?. Ďakujem.

Doma máš aj sídlo fimy, takže kontrola v sídle firmy rovnako ako v prevádzke.
auctovnicka
01.02.12,09:50
Sú odvody do poisťovní, drobné nákupy v hotovosti jej tržby ?
Ešte by ma zaujímalo aký rozdiel za kúpený alobal a PPD ti vznikol?

dakujem za odpoved, ospravedlnujem sa, rychlo a zle som naformulovala otazku
druzstvo81
01.02.12,10:19
Zdravím, ja sa neviem pohnúť ďalej pri firme, ktorá je v likvidácii...,
podľa §3 odst. 1 Podnikateľ je povinný evidovať tržbu v elektronickej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu po jej prijatí. túto povinnosť nemá podnikateľ, ktorý je v likvidácii, alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz, okrem podnikateľa, ktorý pokračuje v prevádzkovaní podniku po vyhlásení konkurzu.

a teraz mám dilemu, firma je v likvidácii, nie v konkurze, v r. 2012 sa ešte môže stať že bude pokračovať v prevádzkovaní podniku, (závisí to od viacerých faktorov), táto firma vystavila v r. 2011 faktúru za výrobky, ak odberateľ uhradí faktúru z r. 2011 v hotovosti v r. 2012, má povinnosť firma viesť tento príjem v ERP?
evina
01.02.12,10:38
Zdravím, ja sa neviem pohnúť ďalej pri firme, ktorá je v likvidácii...,
podľa §3 odst. 1 Podnikateľ je povinný evidovať tržbu v elektronickej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu po jej prijatí. túto povinnosť nemá podnikateľ, ktorý je v likvidácii, alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz, okrem podnikateľa, ktorý pokračuje v prevádzkovaní podniku po vyhlásení konkurzu.

a teraz mám dilemu, firma je v likvidácii, nie v konkurze, v r. 2012 sa ešte môže stať že bude pokračovať v prevádzkovaní podniku, (závisí to od viacerých faktorov), táto firma vystavila v r. 2011 faktúru za výrobky, ak odberateľ uhradí faktúru z r. 2011 v hotovosti v r. 2012, má povinnosť firma viesť tento príjem v ERP?

píše sa v likvidácii alebo v konkurze, tak nemáš mať prečo dilemu. Podľa mňa nie....nemusí cez ERP.
druzstvo81
01.02.12,10:45
píše sa v likvidácii alebo v konkurze, tak nemáš mať prečo dilemu. Podľa mňa nie....nemusí cez ERP.

Ďakujem, len som si to potrebovala overiť, lebo som volala na drsr a tam mi nevedela odpovedať....
uctoeva
01.02.12,16:46
Vedel by mi niekto poradiť ako máme postupovať v prípade:
nevlastíme registračnú pokladňu , predaj tovaru robíme formou dobierky a platby na prevodný príkaz.V prípade, že nám zákazník nevyplatí faktúru, teda faktúra je po splatnosti a náš obchodný zástupca príde do predajne vymáhať pohľadávku, zákazník je ochotný zaplatiť časť faktúry v hotovosti. Ako máme túto platbu prijať ? Čo máme v takomto prípade robiť ?
Ďakujem za každý názor
Rozalka
01.02.12,17:03
V tomto prípade treba ERP.
witch
02.02.12,06:57
Dobrý deň, máme novú ERP, čo treba na prihlásenie na DÚ:
stačí, keď pôjde na DÚ zamestnanec (ja) s vyplnenou a podpísanou Knihou ERP konateľom a s certifikátom pokladne? Nepotrebujem plnú moc, výpis z OR ?
Ďakujem
witch
02.02.12,07:34
Dobrý deň, máme novú ERP, čo treba na prihlásenie na DÚ:
stačí, keď pôjde na DÚ zamestnanec (ja) s vyplnenou a podpísanou Knihou ERP konateľom a s certifikátom pokladne? Nepotrebujem plnú moc, výpis z OR ?
Ďakujem

posúvam..
ninuška
02.02.12,09:10
Dobrý deň,

prosím Vás, je niekde určená maximálna výška hotovosti, kt. môžete prijať cez erp na úhradu faktúry?
Nemyslím predaj tovaru cez erp, ale úhradu faktúry v hotovosti cez erp.
ďakujem
jacekova
02.02.12,09:18
Dobrý deň,

prosím Vás, je niekde určená maximálna výška hotovosti, kt. môžete prijať cez erp na úhradu faktúry?
Nemyslím predaj tovaru cez erp, ale úhradu faktúry v hotovosti cez erp.
ďakujem

neobmedzená
witch
02.02.12,10:14
Prosím, máte s tým skúsenosť, zaregistrovať ERP na DU môže ísť aj zamestnanec, alebo treba splnomocnenie od konateľa?
Zita5
02.02.12,10:19
Prosím, máte s tým skúsenosť, zaregistrovať ERP na DU môže ísť aj zamestnanec, alebo treba splnomocnenie od konateľa?

Keby ste boli o 9,00 na DU zatelefonovali, tak už viete odpoveď .
Ja si myslím, že by mal mať splnomocnenie ,lebo potom by si ERP mohol registrovať kto chce, predkladáte tam aj OP.
witch
02.02.12,10:30
Keby ste boli o 9,00 na DU zatelefonovali, tak už viete odpoveď .
Ja si myslím, že by mal mať splnomocnenie ,lebo potom by si ERP mohol registrovať kto chce, predkladáte tam aj OP.

Ďakujem za odpoveď. Práve že mám problém sa tam dovolať a konatelia odchádzajú na dlhšie preč a riešia, či musia stihnúť overenie splnomocnenia.
Zita5
02.02.12,10:35
Ďakujem za odpoveď. Práve že mám problém sa tam dovolať a konatelia odchádzajú na dlhšie preč a riešia, či musia stihnúť overenie splnomocnenia.



Registrácia na daňovom úrade - na tento účel je nevyhnutné prísť osobne s knihou pokladnice a certifikátom na vašu pobočku daňového úradu cez stránkové hodiny (prislúchajúci sídlu vašej firmy). Je možné prísť aj v zastúpení, avšak s notársky overeným splnomocnením. Doporučujeme pred registráciou vypísať vaše firemné údaje do knihy pokladnice, typ pokladnice a jej sériové číslo (pozor nie údaje o servisnej organizácii a technikovi !!!)

Zdroj http://www.predaj.ka-comp.sk/cms.php?id_cms=10
Zita5
02.02.12,10:36
Postup zaregistrovania registračnej pokladnice na daňovom úrade


po kúpe registračnej pokladnice zobrať certifikát ERP + knihu pokladnice s vyplnenou prednou stranou knihy + Výpis zo živ .registera alebo inú zakladaciu listinu na DÚ podľa miestnej príslušnosti - oddelenie registra /alebo "register"/ za účelom pridelenia DKP - tento úkon spravia len majiteľovi živnosti alebo štatutárovi spoločnosti a to v Pondelok alebo Streda - úradné hodiny pre Register, bez poplatku na počkanie, spravidla sa nečaká. V prípade poverenej osoby sa vyžaduje úradne overené splnomocnenie s uvedením úkonu - prihlásenie, zaevidovanie a pridelenie DKP ERP - pre splnomocnenca.

Zdroj:http://obchod.bb-trade.sk/content/9-postup-registracie-erp
witch
02.02.12,10:52
Ďakujem Zita veľmi pekne, ušetrila si mi márnu cestu na DU, konatelia si myslia, že všetko vybavím, bez papierov...
nnanii
02.02.12,13:28
Zdravím, chcela by som sa spýtať čo mám robiť keď doteraz sme príjmali hotovosť od zc za stravné lístky za tých 45 % ktoré doplácajú na lístky...riešili sme to cez ppd ale teraz to musí isť asi cez pokladňu...čo s tým?
Prosím poraďte...:)
Zita5
02.02.12,13:47
Zdravím, chcela by som sa spýtať čo mám robiť keď doteraz sme príjmali hotovosť od zc za stravné lístky za tých 45 % ktoré doplácajú na lístky...riešili sme to cez ppd ale teraz to musí isť asi cez pokladňu...čo s tým?
Prosím poraďte...:)

Ja nevidím dôvod, aby ste aj od teraz nemohli prijímať platby za stravné lístky od zamestnancov cez PPD.
Však Vy ich nepredávate, ale riadne dodržiavate zákonník práce, z ktorého Vám povinnosť poskytnúť zamestnancovi stravu(u Vás vo forme SL) vyplýva.Zároveň sa riadite aj ZoDzP.
veeronika
03.02.12,08:06
v tých vypracovaných otázkach som nenašla napr. Pohrebnú službu, ako to je u nich? Truhla je tovar- tú predávajú, ale ináč poskytujú služby napr. vykopanie jamy atď.
ďakujem ak mi niekto odpovie:)
tictac7
03.02.12,08:16
v tých vypracovaných otázkach som nenašla napr. Pohrebnú službu, ako to je u nich? Truhla je tovar- tú predávajú, ale ináč poskytujú služby napr. vykopanie jamy atď.
ďakujem ak mi niekto odpovie:)

:confused:

nerozumiem, k čomu toto patrí?
auctovnicka
04.02.12,06:25
Dobry den,

chcem sa spytat este ku kadernickej cinnosti, cez erp prijem za sluzby a co v pripade, ze platim najomne, dostanem fakturu od prenajimatela a tuto mu mam uhradit ako doteraz cez PPD alebo iba uz bezhotovostne, t.j. cez ucet, alebo erp?

vdaka
jacekova
04.02.12,06:29
Dobry den,

chcem sa spytat este ku kadernickej cinnosti, cez erp prijem za sluzby a co v pripade, ze platim najomne, dostanem fakturu od prenajimatela a tuto mu mam uhradit ako doteraz cez PPD alebo iba uz bezhotovostne, t.j. cez ucet, alebo erp?

vdaka

Uhradu za najom urobis snad cez VPD a nie PPD
auctovnicka
04.02.12,06:38
jasne, ja cez vpd, ale ide mi o to, ze ci to moze zaplatit v hotovosti, alebo iba bezhotovostne?
jacekova
04.02.12,06:42
Jasne,ze mozes platit v hotivosti. Evidencia cez ERP sa tyka trzieb
maxipc
08.02.12,12:36
ako zaregistrovat v erp prijatý preddavok-akontáciu pri splátkových predajoch cez Quatro alebo Homecredit, zákazník zaplatí za tovar napr. 10 %, toto ide cez ERP alebo nie ??

aj ja sa chcem spýtať na tento problém prosím
tictac7
08.02.12,12:49
aj ja sa chcem spýtať na tento problém prosím



...už som to tu niekde písala v inej téme, nechce sa mi to teraz hľadať...

áno, treba cez ERP...a akým spôsobom to Ti ja nepoviem, záleží od toho či už máš v tom momente vystavenú faktúru (vtedy dáš čiastočnú úhradu tej faktúry) alebo nie (vtedy dáš zálohu s rozpisom VZ a DPH)....
plavčík
16.02.12,07:55
Dobrý deň...keďže sa ma netýkala táto téma tak som ju moc nesledovala, ALE...poznáte to dobrý známy sa ozve a Vy mu máte poradiť...tak mi včera volal...

Pekne prosím ako to je ak niekto chodí opravovať TV... čiže nie je v prílohe http://www.porada.sk/images/attach/pdf.gif priloha č.1k zákonu _erp.pdf (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=107119&d=1325743845)...môže prijať aj hotovosť od zákazníka?
alebo máte niekto taký"rýchlokurz-výcuc toho najdôležitejšieho"


VĎAKA
jacekova
16.02.12,07:56
Dobrý deň...keďže sa ma netýkala táto téma tak som ju moc nesledovala, ALE...poznáte to dobrý známy sa ozve a Vy mu máte poradiť...tak mi včera volal...

Pekne prosím ako to je ak niekto chodí opravovať TV... čiže nie je v prílohe http://www.porada.sk/images/attach/pdf.gif priloha č.1k zákonu _erp.pdf (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=107119&d=1325743845)...môže prijať aj hotovosť od zákazníka?
alebo máte niekto taký"rýchlokurz-výcuc toho najdôležitejšieho"


VĎAKA

ak nepredáva tovar ale len opravuje TV a teda neni v prílohe, nemusí mať ERP
plavčík
16.02.12,08:27
ĎAKUJEM:)...myslela som si to.
resola
22.02.12,08:20
Dobrý deň , prosím poraďte . Je povinnosť evidovať príjaté penále za oneskorenú úhradu fa cez registračnú pokladňu.
resola
22.02.12,09:57
nevie nikto poradiť?
bama17
22.02.12,20:41
dobrý večer, zrejme som si zavarila a chcela by som poprosiť o radu
začali sme predávať cez erp, ale samozrejme, hrr hrr a tak sa mi stalo, že 3 dni po sebe som mala na konci dňa, po dennej uzávierke, na doklade z pokladne, stav v zásuvke mínusový !!! vôbec som si to neuvedomila, myslela som, že je to technická chyba, veď peniaze som mala v hotovosti v kase a neriešila som to
no a teraz netuším, ako sa s tým vysporiadať, je obhájiteľné pred daňovou kontrolou, že som zmätkovala a robila zbytočné vklady ráno a výbery večer, ktoré som vôbec nemusela a tým mi vznikol mínus? stretol sa niekto s niečim podobným? ďakujem
janka01
13.03.12,17:32
Zdravim

prosim nevie mi niekto z Vás povedať, či je nutné pri platbe stravnými lístkami túto skutočnosť zaznamenať aj v ERP.
Dnes som sa s tým stretla v jednej reštaurácii, že keď som chcela zaplatiť za obed stravenkami musela som ist k baru, vystáť radu a tak zaplatiť.
jacekova
15.03.12,10:53
Ja mám informáciu, že 50 000€ je hranica.

a toto patrí k čomu....
jacekova
15.03.12,11:03
Re: Registračné pokladnice - 1.1.2012 - súhrn


Dobrý deň,

prosím Vás, je niekde určená maximálna výška hotovosti, kt. môžete prijať cez erp na úhradu faktúry?
Nemyslím predaj tovaru cez erp, ale úhradu faktúry v hotovosti cez erp.
ďakujem


Ja mám informáciu, že 50 000€ je maximálna hranica.

mne sa to nezdá... má to oporu v zákone? podľa mňa je výška úhrad fa cez ERP neobmedzená
xxyy
15.03.12,11:36
mne sa to nezdá... má to oporu v zákone? podľa mňa je výška úhrad fa cez ERP neobmedzená

prezisťovala som túto informáciu, tak je to tak ako píšeš, zákon to neurčuje, niektoré typy pokladní majú takéto obmedzenie stanovené
mirka11111
19.03.12,08:52
PROSÍM Vás odpovedzte mi na otázku či je FO - podnikateľ povinný mať ERP ak má výkupňu železa a farebných kovov. Ak nemusí, tak keď vykúpi napr. železo od inej firmy na faktúru, či sa dá uhradiť faktúra aj v hotovosti (PPD a VPD) alebo len prevodom. ĎAKUJEM PEKNE.
L-M
23.03.12,11:52
Prosím Vás mám k faktúre z Baumaxu- doklad z ERP označený ako NEFIŚKÁLNY DOKLAD - je to v poriadku? Ešte som sa s tým nestretla. Môžem ho normáln ezaúčtovať aj uplatniť DPH
Farks
23.03.12,12:36
Prosím Vás je potrebné pri úhrade faktúry za prepravu používať ERP? Ďakujem
A pri úhrade faktúry za administratívne služby?Ďakujem
L-M
26.03.12,06:56
Prosím Vás mám k faktúre z Baumaxu- doklad z ERP označený ako NEFIŚKÁLNY DOKLAD - je to v poriadku? Ešte som sa s tým nestretla. Môžem ho normálne zaúčtovať aj uplatniť DPH

posúvam, prosím o vyjadrenie skúsenejších
janula777
26.03.12,09:25
Aj ja mám jednu otázku.Zaplatili sme zálohovú faktúru v hotovosti,faktúra je vystavená podľa náležitostí, suma bez dph, dph, k úhrade 0, uhradené dokladom č....... Nakoľko je faktúra uhradená v hotovosti, mala by byť hradená cez fiškálnu pokladňu. Avšak doklad ktorý nám vystavili obsahuje: prijatá záloha čislo,dátum, od koho, čiastka, účel, pečiatku a podpis.Neobsahuje žiadne indent. znaky dodávateľa, ani dkp pokladne, ani MF.
Neviem či je tento doklad správny? Tá firma mi tvrdí, že to majú správne,ale podľa mňa ,by aj na zálohu mal byť fiškálny doklad.
vjejka
02.04.12,10:57
prosím Vás, musí mať firma, ktorá opracováva kovy, železo.... registračnú pokladňu, oni len opracujú dodaný materiál a odberateľ ho zaplatí v hotovosti na mieste, kovoobrábanie som nenašla medzi službami? Dakujem
jb0863
11.04.12,12:16
ja to robím takto:ráno spravím vklad do pokladne a tento lístok si prikladám k dennej uzávierke, ku PPD, ktorý si nalepím do pokladni(šanón). Úhrada faktúry je vlastne doklad z ERP a tento doklad z ERP o uhradení faktúry dávam zákaznikovi spolu s faktúrov. Ak je to zle opravte ma....
jb0863
11.04.12,12:33
prosím Vás mám jednu otázku-ráno vklad do ERP, celý deň nič nepredám a ani nevyfakturujem, je potrebné spraviť dennú uzávierku, keď nie je žiadna tržba iba vklad???
ďakujem
witch
11.04.12,12:44
prosím Vás mám jednu otázku-ráno vklad do ERP, celý deň nič nepredám a ani nevyfakturujem, je potrebné spraviť dennú uzávierku, keď nie je žiadna tržba iba vklad???
ďakujem

áno, treba, uzávierka sa robí vždy, keď je pohyb, teda aj vklad. Ono by ťa ERP ani nepustila na druhý deň blokovať, vypíše hlášku, spravte uzávierku. Aspoň tá naša nás upozorní, keď zabudneme.
janula777
11.04.12,12:56
Ja mám ten istý prípad, nemám každý deň tržbu, ja vklad nerobím vôbec, nikde nie je napísané, že musíš robiť vklad.Takže iba keď je tržba robím výber a potom uzávierku.
witch
11.04.12,13:02
Prosím Vás mám k faktúre z Baumaxu- doklad z ERP označený ako NEFIŚKÁLNY DOKLAD - je to v poriadku? Ešte som sa s tým nestretla. Môžem ho normálne zaúčtovať aj uplatniť DPH

označenie nefiškálný doklad nepoznám, ale doklad o úhrade FA z ERP nesmie obsahovať niektoré údaje, pozri §8 ods.2, zákona 289/2008, napríklad neobsahuje rozpísanú DPH, jednotlivé položky a ich cenu. DPH si uplatňuješ z daňového dokladu, v tvojom prípade z FA, doklad k nej priložený by sa mal zaúčtovať do pokladne ako úhradu FA. Ale termín Nefiškálny doklad som nenašla ani v zákone. Pozri ten §8 a porovnaj doklad, či obsahuje, to čo má. (§8 ods.1, a, b, c, d, e,f,i,m,n,o,)
witch
11.04.12,13:12
Ja mám ten istý prípad, nemám každý deň tržbu, ja vklad nerobím vôbec, nikde nie je napísané, že musíš robiť vklad.Takže iba keď je tržba robím výber a potom uzávierku.

Prečo robíš výber? ERP sa dennou uzávierkou vynuluje. Píše sa to aj v príspevku č.7 v tejto téme:


veronikasad (http://www.porada.sk/member.php?u=36647)

http://www.porada.sk/images/porada_style/statusicon/user-offline.png

Poraďák http://www.porada.sk/images/drak_userV2.gif

Re: Vklad do pokladne JE či NIE JE povinný?
Kludne ich môže mať aj v pančuche, ale ich výška musí zodpovedať aktuálnej dennej tržbe. Každý deň začína od nuly, lebo dennou uzávierkou sa zostatok pokladne vynuluje. Preto ak si pred začiatkom smeny vkladá peniaze na vydávanie, musí ich zaevidovať ako vklad.
witch
11.04.12,13:21
Aj ja mám jednu otázku.Zaplatili sme zálohovú faktúru v hotovosti,faktúra je vystavená podľa náležitostí, suma bez dph, dph, k úhrade 0, uhradené dokladom č....... Nakoľko je faktúra uhradená v hotovosti, mala by byť hradená cez fiškálnu pokladňu. Avšak doklad ktorý nám vystavili obsahuje: prijatá záloha čislo,dátum, od koho, čiastka, účel, pečiatku a podpis.Neobsahuje žiadne indent. znaky dodávateľa, ani dkp pokladne, ani MF.
Neviem či je tento doklad správny? Tá firma mi tvrdí, že to majú správne,ale podľa mňa ,by aj na zálohu mal byť fiškálny doklad.


Ja si tiež myslím, že by mal obsahovať náležitosti, podľa §8 ods2, - ako úhrada FA, okrem rozrátania DPH a položiek. Čiže ochranný znak, DKP pokladne, MF áno.
seko375
12.04.12,05:35
Dobrý deň,ak opravuje niekto spotrebiče a pri oprave vymení súčiastku musí mať pokladňu ? Na opravu nemusí ale kvôli náhradným dielom...?
veronikasad
12.04.12,05:36
Dobrý deň,ak opravuje niekto spotrebiče a pri oprave vymení súčiastku musí mať pokladňu ? Na opravu nemusí ale kvôli náhradným dielom...?
ak výmena súčiastky je súčasťou opravy, nemusí. Keby tú súčiastku predal bez opravy spotrebiča - ano.
srska
12.04.12,05:44
len také info zo včera (uhrínová - kcfo fs sr): ak sa registruje na dú nový subjekt - robia to teraz ručne = čakačka na dič 30 dní a potom ak chce nový subjekt zaregistrovať erp = čakačka 30 dní
veronikasad
12.04.12,05:53
len také info zo včera (uhrínová - kcfo fs sr): ak sa registruje na dú nový subjekt - robia to teraz ručne = čakačka na dič 30 dní a potom ak chce nový subjekt zaregistrovať erp = čakačka 30 dní
mimotemysrska, nevieš kedy začne fungovať systém overovania IČ DPH na webe ? Klient má nového dodávatela, musel si pýtať kartičku DPH, lebo v zozname som ho nenašla.
srska
12.04.12,06:00
mimotemysrska, nevieš kedy začne fungovať systém overovania IČ DPH na webe ? Klient má nového dodávatela, musel si pýtať kartičku DPH, lebo v zozname som ho nenašla.predpokladám (môj názor), že až po úplnom nasadení is rds od novitechu. predpokladám, že systém vies a ostatné veci v súvislosti so zahraničím sú teraz prioritou
srska
12.04.12,06:02
mimotemysrska, nevieš kedy začne fungovať systém overovania IČ DPH na webe ? Klient má nového dodávatela, musel si pýtať kartičku DPH, lebo v zozname som ho nenašla.existuje možnosť oficiálneho overenia prostredníctvom podania žiadosti na fs sr

možnosti overenia ič dph:

•telefonicky, na telefónnom čísle 048/4369 113
•e-mailom, na e-mailovej adrese overovanie@drsr.sk
•písomne, na adrese Finančné riaditeľstvo SR, sekcia daňová, odbor boja proti podvodom, oddelenie CLO, Lazovná 63, 974 01 Banská Bystrica
tweedle
12.04.12,07:24
prosím Vás, firma ma obchodného zástupcu, ktorý má prenosnú pokladňu, teraz mi priniesol za marec všetky dodacie listy, kde je záznam o platbe v hotovosti denné uzávierky a aj mesačnú uzávierku. Chýbajú mi však kópie pokladničných bločkov, netlačil kópie, lebo si myslel že to netreba,, čo s tým teraz? stačia mi denné uzávierky alebo treba kópie bločkov?
KEJKA
12.04.12,07:38
mesačná už nie je, iba intervalová.
netreba bločky - kopie, ak máš na mysli účtovanie.
tweedle
12.04.12,07:48
takže stačí ak si platbu v hotovosti zaúčtujem na základe dodacieho listu? bála som sa že pri kontrole budú požadavoať aj kópie bločkov,,,
lubka0907
17.04.12,05:45
Ahojte..prvá firma sa zaoberá elektroinštaláciami a druhá opravou tlačových strojov..Môžu v tomto prípade prijímať úhrady faktúry v hotovosti? v prílohe zákona o ERP tieto činnosti nie sú uvedené, takže ERP nemajú. Každý mi tvrdí, že nemôžu prijímať peniaze v hotovosti. Prosím podajte mi jednoznačnú odpoveď. Ďakujem
Mila123
17.04.12,05:47
ak nepredáva samostatne tovar z činností môže prijímať peniaze na PPD.....
lubka0907
17.04.12,05:49
Ďakujem za rýchlu odpoveď :)
seko375
17.04.12,09:20
Máš na mysli faktúra + ručný PPD ? Oprava +náhradný diel ...
seko375
18.04.12,05:15
sybila3
19.04.12,10:05
od 1.1.12 nemusia teda všetci používať ERP alebo účet môžu aj PPD?
Žabinka
19.04.12,10:15
Ľudia, preboha, veď hľadajte a čítajte. Už to bolo toľkokrát rozoberané. Na predaj tovaru je potrebná ERP, alebo platba na účet. Služby: podľa toho, či sa nachádzajú v Prílohe č.1 k zákonu o ERP, musia mať ERP, alebo platba na účet.


Príloha č. 1 k zákonu o ERP účinná od 1.1. 2012
SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE TRŽIEB
V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI
45.20 Oprava a údržba motorových vozidiel, a to len pri oprave a údržbe osobných motorových
vozidiel okrem inštalovania dielov a príslušenstiev, ktoré nie sú súčasťou výrobného procesu
52.21 Vedľajšie činnosti v pozemnej doprave, a to len pri prevádzke parkovacích priestorov
56.10.1 Jedálne
56.10.9 Ostatné účelové stravovanie
56.21 Dodávka jedál
56.29 Ostatné jedálenské služby
56.30 Služby pohostinstiev
74.20 Fotografické činnosti
77.11 Prenájom a lízing automobilov a ľahkých motorových vozidiel okrem prenájmu podľa zmluvy
o kúpe prenajatej veci
77.21 Prenájom a lízing rekreačných a športových potrieb okrem prenájmu podľa zmluvy o kúpe
prenajatej veci
77.22 Prenájom videopások a diskov okrem prenájmu podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
77.29 Prenájom a lízing ostatných osobných potrieb a potrieb pre domácnosť okrem prenájmu podľa
zmluvy o kúpe prenajatej veci
93.11 Prevádzka športových zariadení, a to len pri prevádzke krytých a nekrytých kúpalísk
93.13 Fitnescentrá
93.21 Činnosti lunaparkov a zábavných parkov
96.01 Pranie a chemické čistenie textilných a kožušinových výrobkov okrem požičiavania bielizne,
pracovných odevov, vecí súvisiacich s práčovňou, dodávky plienok a poskytovania pracích
a čistiacich služieb u zákazníka
96.02 Kadernícke a kozmetické služby
96.04 Služby týkajúce sa telesnej pohody
96.09 Ostatné osobné služby, a to len pri strihaní psov

http://www.porada.sk/t183388-registracne-pokladnice-1-1-2012-suhrn.html
http://www.porada.sk/t189367-registracna-pokladna.html
http://www.porada.sk/t190486-registracna-pokladna-resp-postova-poukazka.html
http://www.porada.sk/t155534-registracna-pokladna.html
http://www.porada.sk/t102701-registracna-pokladnica-otazky-a-odpovede-zo-stranky-drsr.html
http://www.porada.sk/t181987-registracna-pokladnica-od-1-1-2012-a.html
http://www.porada.sk/t87509-potrebujem-registracnu-pokladnicu.ht (http://www.porada.sk/t87509-potrebujem-registracnu-pokladnicu.html)ml
http://www.podnikajte.sk/prevadzka-firmy/c/565/category/dane-a-odvody/article/elektronicka-registracna-pokladnica-pouzivanie-2012.xhtml
atď...
Paula
19.04.12,10:17
Jaj, hľadanie bolí :)
Zita5
19.04.12,10:30
od 1.1.12 nemusia teda všetci používať ERP alebo účet môžu aj PPD?

sybila prepáč za môj príspevok .Už dlhé obdobie sledujem Tvoje otázky na Porade a stále sa mi javíš ako nováčik a pritom nie si a čakáš, že Ti každý všetko podá ako na podnose .Všetko máš v tejto téme, len treba otvoriť zákony,pokyny,usmernenia,vyhlášky prílohy a podobne. A to sa nejedná len o túto tému, ale aj iné .Však už veľa rokov si na Porade, aby si čo to mohla vychytať.

P.S. ..a to píšem ja, ktorá ma ozaj trpezlivosť pri odpovediach.
dogicka
20.04.12,04:49
Zitka, ja sledujem už roky tvoje príspevky, a naozaj si práve ty jedna z tých, čo odpovie aj po 100 x na tú istú otázku. A vždy slušne. Tvoje príspevky mám veľmi rada.
tibor1000
06.06.12,16:13
Dobrý deň,prosím Vás,ked firma s.r.o. predáva dlhodobý majetok-osobný automobil,cez faktúru, moze k faktúre vyhotovit príjmový pokl.doklad,alebo musí íst príjem cez ERP?
neviem či mám auto povazovat za tovar..
firma sa nezaoberá predajom a nákupom automobilu,poskytuje sluzby..
dakujem vopred pekne za pomoc
janula777
07.06.12,04:21
Ak používate ERP tak áno, ak ju nepoužívate tak nie.
dogicka
07.06.12,05:21
Dobrý deň,prosím Vás,ked firma s.r.o. predáva dlhodobý majetok-osobný automobil,cez faktúru, moze k faktúre vyhotovit príjmový pokl.doklad,alebo musí íst príjem cez ERP?
neviem či mám auto povazovat za tovar..
firma sa nezaoberá predajom a nákupom automobilu,poskytuje sluzby..
dakujem vopred pekne za pomoc

V tvojom prípade sa nejedná o predaj tovaru. Takže úhrada faktúry nemusí ísť cez ERP.
Ak máš ERP, si v nej povinný evidovať tržby za predaj tovaru a služby, ktoré sú uvedené v prílohe zákona o ERP. Ak poskytneš službu, ktorá nie je v prílohe zákona, môžeš ale nemusíš tento príjem evidovať v ERP. Nie je pravda, že pokiaľ máš ERP, musíš v nej evidovať každý príjem.
Zita5
07.06.12,07:05
pre Tibor1000

..... ako definovať ojazdené vozidlo , ktoré sa už nevyužíva na podnikanie .....ja som toho názoru, že v účtovnej evidencii sa jedná o hnuteľný majetok , ale vždy vozidlo bolo tovarom a zostane tovarom .
Z pohľadu DPH by sme to posudzovali ako dodanie tovaru , z hľadiska zákona o ERP taktiež sa predáva tovar(aj keď už použitý ojazdený) ......ja som za to, že úhrada v hotovosti FA za predaj motorového vozidla by sa mala evidovať cez ERP.A nakoniec ak má firma ERP ja by som ani neuvažovala o takom niečom či áno alebo nie .Jednoducho úhrada FA cez ERP, alebo potom bankovým účtom.To je môj názor.
tibor1000
07.06.12,18:14
áno,firma má ERP,len s tým ešte nevedia tak robit,ze úhrada faktúry aby im to nezaznamenalo do DPH,tak preto to riešime
no tak to je uz na technikovi,nech to vyrieši
dakujem vopred moc za váš čas a ochotu
Zuzy
25.06.12,05:31
Dobrý deň, prosím Vás, ako môžem z týchto nových reg. pokladníc vytlačiť takú pásku, ktorá mi ukáže, že za mesiac koľko
tovaru som predala podľa skupín? Je to vôbec možné? Za odpovede ďakujem
Zita5
25.06.12,05:53
Dobrý deň, prosím Vás, ako môžem z týchto nových reg. pokladníc vytlačiť takú pásku, ktorá mi ukáže, že za mesiac koľko
tovaru som predala podľa skupín? Je to vôbec možné? Za odpovede ďakujem

Musíte si vytlačiť PLU mesačnú uzávierku .Treba pozrieť manuál k ERP(Návod na používanie ERP) ako sa uzávierka robí .
Mária1412
26.06.12,08:58
Ahojte...prosím poraďte mi. Poskytujeme služby ktoré nie sú vymenované v prílohe zákona (internet) vystavíme fa a úhradu v hotovosti za fa príjmeme cez PPD. ale popritom predávame aj tovar (počítače a príslušenstvo, pokladne)
Otázka: môžem kombinovať úhrady fa v hot. za služby cez PPD a za tovar cez ERP??? (myslím tým že za služby budem robiť úhrady cez PPD a za tovar cez ERP)
Ako zaevidovať úhradu fa v hot. ked na faktúre je aj tovar aj služba, napr. predaj pokladne ERP za 299 eur a fiškalizácia za 20 euro............cez PPD alebo ERP????
podobne je to aj pri PC...........PC stojí 400 eur a inštalácia rôznych programov 20 eur.
Ak dám úhradiť fa cez ERP vytlačím doklad o úhrade a dám ho zákazníkový...........je potrebné vytlačiť aj kópiu dokladu pre mňa do učta???
Ďakujem za pomoc :)
Mária1412
27.06.12,06:31
Ahojte..........prosím o radu............včera sme menili fiškálnu pamäť a ja som zabudla urobiť intervalovú uzávierku.........( účtujem na základe intervalovej uzávierky 1x mesačne ) :(
môžem zaúčtovať tak, že spočítam denné uzávierky od začiatku mesiaca + intervalovú od dnes do konca mesiaca ( vytlačenú už z novej fiškálnej pamäte ) ???????????
Všetko si spočítam + ofotím na jeden papier a zaúčtujem k 30. 6 . 2012 ( ak takto môžem urobiť, mam to dať cez ID - keďže intervalovú za celý mesiac mať nebudem)
vopred ďakujem za rady :)
Ivenka
28.06.12,15:49
Ahojte, pokiaľ som správne pochopila Zákon o RP, tak sú rozdiely iba v službách. Čiže, ak som podnikateľ a zakúpim resp. predám napr.nehnuteľnosť-chápe sa to ako tovar a je potrebná RP? Ďakujem
Zita5
03.08.12,04:05
Včera večer v TV(večerné spravojdajstvo) sa hovorilo o "tringeltoch" a ERP. Hovorca z ministetsva financií sa vyjadril, že každý tringelt podlieha zdaneniu a mal by sa zaevidovať do ERP .Že budú novelizovať k tejto problematike zákon o ERP .Toho času tringelt nezdanený považujú za čierne peniaze .
Zita5
03.08.12,04:45
Prikladám s predstavou, že to niekomu pomôže, sú tam vyjadrenia z MF SR
http://www.linisys.sk/aktualne/file/a3ed99bc2fbfdbbb216d21b8fa06aa2de67747fb.pdf
Zdroj : http://www.linisys.sk/aktualne/aktuality.html?article=53

Otázka :
Ako postupovať, keď nechá zákazník v prevádzke tringelt a tým vznikne rozdiel medzi účtovanou a reálnou hotovosťou v ERP...
Odpoveď :
http://www.linisys.sk/aktualne/file/e1724d34a020679764635de3cd9640e7190a8138.pdf
Zdroj:http://www.linisys.sk/aktualne/aktuality.html?article=43

Téma ..
Informovali ste nás, že daňoví kontrolóri ukladajú pokuty za nesprávne zobrazujúce sa údaje na dennej uzávierke či za nesprávnu evidenciu vkladu hotovosti.
Odpoveď :
http://www.linisys.sk/aktualne/file/231562d50ac30a6caa1541e2e327b8b8ad66c8cd.pdf
Zdroj:http://www.linisys.sk/aktualne/aktuality.html?article=27

Ostatné vyjadrenia MF SR si pozrite v časti AKTUALITY na danej stránke ...
http://www.linisys.sk/aktualne/aktuality.html
Rozalka
03.08.12,07:18
1) v odpovediach mi chýbajú otázky 2) prekvapuje ma, že MF odpovedá!
MartinaZC
20.09.12,09:37
Prosím Vás poraďte, či musí byť na bločku z ERP, ktorá sa používa v služobnom aute napísané, že je to ambulantný predaj. Ďakujem
ioanes
24.09.12,07:24
Prosím Vás o súhlas - nesúhlas. Firma sa zaoberá činnosťou, kde nie je potrebná ERP. Predáva majetok - osobný automobil v hotovosti. Podľa mňa je možné prijať platbu v hotovosti bez použitia ERP. Nie je nutné, aby kupujúci použil bankový účet. Prosím, prosím o potvrdenie môjho názoru.

Ď.
Mila123
24.09.12,07:26
Prosím Vás o súhlas - nesúhlas. Firma sa zaoberá činnosťou, kde nie je potrebná ERP. Predáva majetok - osobný automobil v hotovosti. Podľa mňa je možné prijať platbu v hotovosti bez použitia ERP. Nie je nutné, aby kupujúci použil bankový účet. Prosím, prosím o potvrdenie môjho názoru.

Ď.

môžete použiť normálny PPD , za predaj vlastného majetku.....
ioanes
24.09.12,10:33
Vďaka, Mila123.
ioanes
anushka
15.12.12,17:55
ahojte poraďáci,
mala by som na vás jednu otázku ohľadom používania registračnej pokladnice. Po preštudovaní príspevkov aj zákona o RP sme sa v našej malej firme rozhodli, že všetky úrhady faktúr pôjdu cez bankový účet a pokladnicu nebudeme kupovať. Výdavky máme klasicky cez VPD v hotovosti. Avšak na to, aby sme výdavky mohli hradiť v hotovosti potrebujeme mať určitú sumu v pokladni, ktorú sme zabezpečili prevodom z bank. účtu do pokladne alebo osobným vkladom podnikateľa. Postupujeme správne, ak tieto príjmy evidujeme iba na základe PPD (alebo čo je ešte potrebné?)
prosím poraďte, či postupujeme správne....za vaše odpovede veľká vďaka :)
Mila123
15.12.12,17:59
všetko je ok....máte to v poriadku.....
KEJKA
15.12.12,18:33
ano postupujete správne. Dotácia pokladne nie je tržba.
ahojte poraďáci,
mala by som na vás jednu otázku ohľadom používania registračnej pokladnice. Po preštudovaní príspevkov aj zákona o RP sme sa v našej malej firme rozhodli, že všetky úrhady faktúr pôjdu cez bankový účet a pokladnicu nebudeme kupovať. Výdavky máme klasicky cez VPD v hotovosti. Avšak na to, aby sme výdavky mohli hradiť v hotovosti potrebujeme mať určitú sumu v pokladni, ktorú sme zabezpečili prevodom z bank. účtu do pokladne alebo osobným vkladom podnikateľa. Postupujeme správne, ak tieto príjmy evidujeme iba na základe PPD (alebo čo je ešte potrebné?)
prosím poraďte, či postupujeme správne....za vaše odpovede veľká vďaka :)
uctokrajan
15.12.12,18:42
vyber z uctu do pokladne podlieha evidencii na ERP
druzstvo81
21.12.12,06:51
Dobrý deň, prosím Vás o radu.
Firma vystavila faktúru za prenájom pozemkov (nie je to stavebný pozemok, nájomcovi bude slúžiť na uskladnenie asfaltobetonu). Môžme prijať v hotovosti úhradu tejto faktúry? ERP nemáme.
kn-alka
21.12.12,06:56
nie, nepodlieha
kn-alka
21.12.12,07:01
Nie, nemusíte mať ERP na prenájom pozemkov
druzstvo81
21.12.12,07:04
Ďakujem.
Sarlotka
25.12.12,22:24
dobrý deň,

rada by som sa poradila, dostala sa mi na uctovanie spolocnost za cely rok 2012 spatne ide o malicku prevadzku v rodinnom dome, kde predávaju z vlastnej vyroby mala cukrarnicka - kolaciky plus nealko a zaroven tam predavaju nejake darcekove predmety - ako bizuteria, sosky, sponky, a pod.

vsetko robia cez 1 erp pokladnu
dostala som denne zavierky kde je vsak len celkovo trzba napr 120 - neviem kolko je predaj tovaru a kolko pohostinske sluzby
dostala som mesacne zavierky kde su rozpisy jednotlivych PLU napr bizuteria, kolaciky, nealko a pod.
pohostinske veci by som uctovala na 602
tovar (bizu, darcekove predmety pod ) na 604
lenze z dennych uzavierok neviem sumy jednotlivych predanych plu

uctovat chcem denne, ak kvoli stavu hlavnej pokladne, z ktorej sa robia nakupy materialu

aky by ste uctovali? dakujem za rady, co uctujem jednu firmu ta mi dava denne obraty plu ale tu ich asi nemam ako ziskat, alebo sa to da? ako by ste postupovali?
KEJKA
26.12.12,08:55
treba si vyžiadať skladovú evidenciu.
Ak ide o spoločnosť a PU, tak isto nie je nutne účtovať denne.
Jarka 1
26.12.12,09:00
Dovolím si typnúť, že skladová evidencia neexistuje.
Rozalka
26.12.12,12:46
dobrý deň,

rada by som sa poradila, dostala sa mi na uctovanie spolocnost za cely rok 2012 spatne ide o malicku prevadzku v rodinnom dome, kde predávaju z vlastnej vyroby mala cukrarnicka - kolaciky plus nealko a zaroven tam predavaju nejake darcekove predmety - ako bizuteria, sosky, sponky, a pod.

vsetko robia cez 1 erp pokladnu
dostala som denne zavierky kde je vsak len celkovo trzba napr 120 - neviem kolko je predaj tovaru a kolko pohostinske sluzby
dostala som mesacne zavierky kde su rozpisy jednotlivych PLU napr bizuteria, kolaciky, nealko a pod.
pohostinske veci by som uctovala na 602
tovar (bizu, darcekove predmety pod ) na 604
lenze z dennych uzavierok neviem sumy jednotlivych predanych plu

uctovat chcem denne, ak kvoli stavu hlavnej pokladne, z ktorej sa robia nakupy materialu

aky by ste uctovali? dakujem za rady, co uctujem jednu firmu ta mi dava denne obraty plu ale tu ich asi nemam ako ziskat, alebo sa to da? ako by ste postupovali?
Mám podobný prípad, preto denne účtujem 211/261 (AE - tržba ERP)
na konci mesiaca interným dokladom podľa mesačnej intervalovej uzávierky 261 (ERP)/602,604,343
k účtovaniu tovaru a vlastných výrobkov je nutné mať aj podrobnejšiu skladovú evidenciu
Sarlotka
26.12.12,13:27
dakujem vam velmi pekne za rady, vase typy su spravne, ohladom ten skladovej evidencie

rozalka s tou 261 sa mi to celkom paci...

len este jeden dotaz
denne uctujete napr. 2.1.2012 - 211 (AE registracna pokladne) / 261 (AE tržba z ERP) 120 Eur
spravia uzavierku , pokladna sa im vynuluje a tuto hotovost daju do hlavnej pokladne z kadial takmer denne kupuju nakupy... ako dostat tuto hotovost na hlavnu pokladnu?
potom spravim 261 (AE - peniaze na ceste hlavna pokladna - registracna) / 211 (AE registracna pokladna) 120
211 (AE hlavna pokladna) / 261 ((AE - peniaze na ceste hlavna pokladna - registracna) 120
na konci mesiaca 261 (AE tržba z ERP) / 602,604

denne vklady (napr na vydavanie) na pokladnu nedavaju...zavierkou sa im pokladna vynuluje a v zasuvke su vzdy len denne trzby...

a este by som sa rada poradila, ako pise kejka, ja nemusim robit denne prijem vydaj z hlavnej na registracnu pokladnu...myslela som, ze ku ktoremukolvek dnu v roku musim mat presne sumu na registracnej pokladni a sumu na hlavnej pokladni... aj kvoli invetarizacii... pri mesacnom uctovani sa az v posledny den hotovost zauctuje na hlavnu pokaldne AE a na registracnej je po cely ten mesiac tato hotovost aj ked tam realne nie je, lebo sa presuva na hlavnu pokladnu? tomuto mesacnemu uctovanie velmi nerozumiem, budem rada ked mi poradite... kedze je koniec roka a doklady som dostala az teraz asi by mi to aj urychlili pracu keby som nemusela uctovat denne... ale hlavne pokaldna sa mi urcite dostane do minusu nakupmi... to by som musela riesit pozickou 365 ? dakujem
Sarlotka
26.12.12,18:36
kejka prosim vysvetlite mi ako sa uctuje v pripade mesacnej zavierky.

napr. od 1.-.31.1. trzby spolu 2 200
k 31.1. sa zauctuje 2 200 211 (AE registracna pokladna) / 602,604
k 31.1. 261 / 211 (AE registracna pokladna)
k 31.1. 211 (hlavna pokladna) / 261

to je takto naozaj mozne? realny stav v pokladniach je vzdy len k poslednemu dnu v mesiaci?
Rozalka
27.12.12,18:43
Ja to robím takto:
Pokiaľ má ERP a aj hlavnú pokladnicu jedna osoba, tak to účtujem tak, ako píšeš.
Pokiaľ má hmotnú zodpovednosť niekoľko osôb, samozrejme presuny medzi pokladňami účtujem priebežne (zostatky účtovné sú vždy zhodné so skutočnými podľa osôb), len rozpis tržieb účtujem na konci mesiaca.
Sarlotka
27.12.12,20:39
dakujem
Majka7491
29.12.12,19:56
Prosím, a ročná uzávierka z RP sa urobí ako?
tictac7
30.12.12,20:57
Prosím, a ročná uzávierka z RP sa urobí ako?

.....a dôvod? ani mesačné nerobíš, len denné....
duneha
02.01.13,18:41
Ahojte. Prosím Vás, mám sro, všetky tržby prijímam elektronicky cez účet, preto nepoužívam ERP. Chcem sa ale opýtať, pri dotácii pokladne (tj. vyberem peniaze z bankomatu a vložím ich do pokladne), musím to prehnať cez ERP ? Ďakujem.
Našiel som jednu vetu, kde sa sa píše o tom že to nie je potrebné, ale neviem či je to správne: ak podnikateľ vloží hotovosť do pokladnice okrem prijatej tržby (tzv. dotácia pokladnice), je povinný ju zaevidovať.
Mila123
02.01.13,18:43
Ahojte. Prosím Vás, mám sro, všetky tržby prijímam elektronicky cez účet, preto nepoužívam ERP. Chcem sa ale opýtať, pri dotácii pokladne (tj. vyberem peniaze z bankomatu a vložím ich do pokladne), musím to prehnať cez ERP ? Ďakujem.
Našiel som jednu vetu, kde sa sa píše o tom že to nie je potrebné, ale neviem či je to správne: ak podnikateľ vloží hotovosť do pokladnice okrem prijatej tržby (tzv. dotácia pokladnice), je povinný ju zaevidovať.
ERP a jej povinnosť spočíva vo vedení tržieb, nie medzi pohybom peňazí medzi b. účtom a pokladňou......
denabal
07.01.13,11:47
Ahojte, chcem si len overit - SZCO poskytuje kadernicke sluzby + predaj doplnkoveho tovaru - povinnost evidovat trzby cez ERP podla prilohy c.1. Tato SZCO poskytuje aj prenajom nebytovych priestorov (kozmeticke a inym kadernickam), podla zmluvy o prenajme - najomne jej je uhradzane na mesacnej baze na zaklade vystavenia FA. Kedze prenajom nebytovych priestorov nie je v prilohe, inkaso tejto pohladavky za najomne, ktore prijima v hotovosti nie je povinna evidovat cez ERP, ci je moj odhad nespravny?
dogicka
09.01.13,05:36
správne
JAJA11
10.01.13,08:44
.....a dôvod? ani mesačné nerobíš, len denné....

hej, ale ako sa vynuluje kumulatívna suma v novom roku? mne stále dáva všetky tržby od začiatku používania pokladne a teraz mi to v roku 2013 robí problém pri kontrole, či je všetko zaúčtované :o
Zita5
10.01.13,09:04
hej, ale ako sa vynuluje kumulatívna suma v novom roku? mne stále dáva všetky tržby od začiatku používania pokladne a teraz mi to v roku 2013 robí problém pri kontrole, či je všetko zaúčtované :o

Práve o to ide . Záko o používaní ERP § 2 Vymedzenie základných pojmov hovorí čo je kumulovaný obrat

v) kumulovaným obratom súčet všetkých obratov evidovaných
v elektronickej registračnej pokladnici od jej uvedenia do prevádzky,

Z toho usdzujem, že sa ho nezbavíme , jednoducho sa nedá vymazať .Aj mne ho zobrazuje na dennej uzávierke v novom roku 2013.Tiež ma štve , že budem musieť niečo s tým prehľadom spraviť .
JAJA11
10.01.13,09:09
Práve o to ide . Záko o používaní ERP § 2 Vymedzenie základných pojmov hovorí čo je kumulovaný obrat

v) kumulovaným obratom súčet všetkých obratov evidovaných
v elektronickej registračnej pokladnici od jej uvedenia do prevádzky,

Z toho usdzujem, že sa ho nezbavíme , jednoducho sa nedá vymazať .Aj mne ho zobrazuje na dennej uzávierke v novom roku 2013.Tiež ma štve , že budem musieť niečo s tým prehľadom spraviť .

mimotemy zas to vymyslel niekto, čo nikdy nebol v praxi.... ak to tam chcel mať, tak tam mali byť dva údaje.... kumulované a za rok.... choré... ale už sa nečudujem, pri našich politikoch, keď sa tam dostávajú ľudia podľa známosti a nie podľa schopností, tak to aj tak vyzerá... a bohužiaľ, je to jedno či je to ľavica alebo pravica.... :(
tak si idem vyrobiť tabuľku v exceli, aby sa mi to ľahšie kontrolovalo.... :o
Jana103
21.01.13,07:18
Chcela by som sa opýtať, ak nakupujeme a predávame tovar, pričom my ho fyzicky v rukách nikdy nemáme, len si to medzi firmami prefakturuvavame (vsetko nakupuje materska firma a ta to potom fakturuje na jednotlive dcerske spolocnosti), potrebujem mat ERP???.....kolegyna mi povedala, ze na DU povedali ze nie, ale pre istotu sa pýtam
veronikasad
21.01.13,07:23
Chcela by som sa opýtať, ak nakupujeme a predávame tovar, pričom my ho fyzicky v rukách nikdy nemáme, len si to medzi firmami prefakturuvavame (vsetko nakupuje materska firma a ta to potom fakturuje na jednotlive dcerske spolocnosti), potrebujem mat ERP???.....kolegyna mi povedala, ze na DU povedali ze nie, ale pre istotu sa pýtam
ako su uhrádzané faktúry ? Kde má sídlo materská firma ?
KEJKA
21.01.13,07:40
Chcela by som sa opýtať, ak nakupujeme a predávame tovar, pričom my ho fyzicky v rukách nikdy nemáme, len si to medzi firmami prefakturuvavame (vsetko nakupuje materska firma a ta to potom fakturuje na jednotlive dcerske spolocnosti), potrebujem mat ERP???.....kolegyna mi povedala, ze na DU povedali ze nie, ale pre istotu sa pýtam
ERP súvisí s faktom, či platby prebiehajú v hotovosti. Ak nie, len cez BU, tak ERP nepotrebujete.
Jana103
22.01.13,05:39
ako su uhrádzané faktúry ? Kde má sídlo materská firma ?
faktury zatial su uhradzane iba cez BU..ale je ich straaasne vela, male sumy, tak je s tym roboty az az ...vsetky spolocnosti, materska aj dcerske su slovenske
romy16
22.01.13,07:11
Dobrý deň,
rada by som sa po prečítaní tejto témy aj iných článkov ohľadom povinnosti používania ERP, opýtala, či sa k 1.1.2013 v tejto oblasti nič podstatné od minulého roka nezmenilo? Ďakujem.
miroslav.dujcak
24.02.13,11:49
Chcem sa spýtať ta takýto problém u ERP, ak mám úhradu faktúry cez pokladňu v jeden deň, a na druhý chce zákazník nejakú položku z faktúry vrátiť, dám do pokladne vrátenie faktúry ( spárujem s vráteným blokom MF) a opravím faktúru a k nej nový blok o úhrade tej istej faktúry na opravenú(menšiu) sumu? Je to správne, resp. ako by to malo byť?
Difi
26.02.13,12:44
Dobrý deň, prosím Vás o pomoc: firma sa zaoberá s výrobou nábytku, pri každej predaji vystaví faktúru, faktúry sú uhradené bankovým prevodom, lebo nemá ERP. V majetku má nákl. auto, je odpísané, nemá STK. Teraz firma sa rozhodla auto predať, môže bez ERP, alebo musí tiež cez bank. prevodom? Ďakujem.
JAJA11
26.02.13,13:08
Dobrý deň, prosím Vás o pomoc: firma sa zaoberá s výrobou nábytku, pri každej predaji vystaví faktúru, faktúry sú uhradené bankovým prevodom, lebo nemá ERP. V majetku má nákl. auto, je odpísané, nemá STK. Teraz firma sa rozhodla auto predať, môže bez ERP, alebo musí tiež cez bank. prevodom? Ďakujem.

môže predať aj bez ERP, ale pozor, nesmie to byť za cenu vyššiu ako 5.000 EUR, potom je potrebné to urobiť cez účet....
Difi
26.02.13,13:20
Ďakujem za odpoveď, prosím Vás, vedeli by ste mi napísať, že podľa ktorého § ? Zaujíma ma, lebo v apríli tiež sa chystá predať už odpísané, funkčné auto, je tiež v majetku firmy. S pozdravom.
Difi
27.02.13,12:51
môže predať aj bez ERP, ale pozor, nesmie to byť za cenu vyššiu ako 5.000 EUR, potom je potrebné to urobiť cez účet....

Dobrý deň, prosím Vás, vedeli by ste mi napísať, že v ktorom § mám hľadať? Ďakujem, s pozdravom
tictac7
27.02.13,13:02
Dobrý deň, prosím Vás, vedeli by ste mi napísať, že v ktorom § mám hľadať? Ďakujem, s pozdravom

...žeby v zákone o obmedzení platieb v hotovosti?
Difi
27.02.13,17:47
Ďakujem za odpovede, a prepáčte, že bola som nepripravená zo zákona o ERP, firma nemá ERP, všetko ide cez účet, rýchlo som potrebovala zistiť či firma, ktorá vyrába nábytok, môže používať PPD alebo nie pri predaji nákl. auta. Zákon o obmedzení platieb v hotovosti už som preštudovala , a prečítala som tému: Registračné pokladnice - 1.1.2012 – súhrn a našla som odpovede na moju otázku, ale sú rôzne, za môj príspevok dám tie, ktoré som našla. A teraz ešteraz môžem si vyžiadať Vaše názory? Ďakujem.



06.06.12 19:13 #175 tibor1000
Dobrý deň,prosím Vás,ked firma s.r.o. predáva dlhodobýmajetok-osobný automobil,cez faktúru, moze k faktúre vyhotovit príjmovýpokl.doklad,alebo musí íst príjem cez ERP?
neviem či mám autopovazovat za tovar..
firma sa nezaoberápredajom a nákupom automobilu,poskytuje sluzby..
dakujem vopred pekneza pomoc
07.06.12 07:21 #176 janula777
Ak používate ERP tak áno, ak ju nepoužívate tak nie.
07.06.12 08:21 #177 dogicka
V tvojom prípade sa nejedná o predaj tovaru. Takže úhradafaktúry nemusí ísť cez ERP.
Ak máš ERP, si v nejpovinný evidovať tržby za predaj tovaru a služby, ktoré sú uvedené v prílohezákona o ERP. Ak poskytneš službu, ktorá nie je v prílohe zákona, môžeš alenemusíš tento príjem evidovať v ERP. Nie je pravda, že pokiaľ máš ERP, musíš v nejevidovať každý príjem.
Súhlasím (2)
07.06.12 10:05 #178 Zita5
..... ako definovať ojazdené vozidlo , ktoré sa už nevyužívana podnikanie .....ja som toho názoru, že v účtovnej evidencii sa jedná ohnuteľný majetok , ale vždy vozidlo bolo tovarom a zostane tovarom .
Z pohľadu DPH by smeto posudzovali ako dodanie tovaru , z hľadiska zákona o ERP taktiež sa predávatovar(aj keď už použitý ojazdený) ......ja som za to, že úhrada v hotovosti FAza predaj motorového vozidla by sa mala evidovať cez ERP.A nakoniec ak má firmaERP ja by som ani neuvažovala o takom niečom či áno alebo nie .Jednoduchoúhrada FA cez ERP, alebo potom bankovým účtom.To je môj názor.
07.06.12 21:14 #179 tibor1000
áno,firma má ERP,len s tým ešte nevedia tak robit,ze úhradafaktúry aby im to nezaznamenalo do DPH,tak preto to riešime
no tak to je uz natechnikovi,nech to vyrieši
dakujem vopred moc zaváš čas a ochotu

Dobrý deň, priložím aj ďalšie, zabudnuté príspevky:

· 24.09.12 10:24 #188 (http://www.porada.sk/t183388-p19-registracne-pokladnice-1-1-2012-suhrn.html#post2148166) ioanes (http://www.porada.sk/member.php?u=255549)
Prosím Vás o súhlas - nesúhlas. Firma sa zaoberá činnosťou, kde nie je potrebná ERP. Predáva majetok - osobný automobil v hotovosti. Podľa mňa je možné prijať platbu v hotovosti bez použitia ERP. Nie je nutné, aby kupujúci použil bankový účet. Prosím, prosím o potvrdenie môjho názoru.

· 24.09.12 10:26 #189 (http://www.porada.sk/t183388-p19-registracne-pokladnice-1-1-2012-suhrn.html#post2148170) Mila123 (http://www.porada.sk/member.php?u=216986)
môžete použiť normálny PPD , za predaj vlastného majetku.....

· 26.02.13 14:44 #217 (http://www.porada.sk/t183388-p22-registracne-pokladnice-1-1-2012-suhrn.html#post2261857) Difi (http://www.porada.sk/member.php?u=8352)
Dobrý deň, prosím Vás o pomoc: firma sa zaoberá s výrobou nábytku, pri každej predaji vystaví faktúru, faktúry sú uhradené bankovým prevodom, lebo nemá ERP. V majetku má nákl. auto, je odpísané, nemá STK. Teraz firma sa rozhodla auto predať, môže bez ERP, alebo musí tiež cez bank. prevodom? Ďakujem.

· 26.02.13 15:08 #218 (http://www.porada.sk/t183388-p22-registracne-pokladnice-1-1-2012-suhrn.html#post2261878) JAJA11 (http://www.porada.sk/member.php?u=3125)
môže predať aj bez ERP, ale pozor, nesmie to byť za cenu vyššiu ako 5.000 EUR, potom je potrebné to urobiť cez účet....
Difi
28.02.13,12:28
Dobrý deň, z príspevkov vyplýva, že 3x je možné a 2x nie je možné bez ERP predať majetok – auto. Neviem či je niekde v zákone definovaná, že ako treba v takom prípade postupovať, priznávam sa, že som neprečítala zákon, tu na porade som hľadala odpoveď. Len chcela som vedieť, že aké skúsenosti máte, alebo ako ste vyriešili situáciu. Ďakujem aspoň zato, že ste prečítali príspevok, s pozdravom.
VieraPopluharova
05.03.13,12:41
Dievčatá,

neviem či to patrí sem, nechcem zakladať novú tému kvôli otázke, klient mi dnes volal citujem:" mali sme kontrolu z DU, (novinový stánok) má v ERP nahodenú položku cukrovinky a zadáva jednotlivú cenu podľa cenníka, ktorý má v stánku, každá cukrovinka je i vo vitríne a má na nej cenovku, daňová kontrola urobila zápis, kde je výtka, že každá cukrovinka musí byť označená v ERP názvom napr: TIC TAC a pod., u časopisov a novín to nevytkli, a p. z kontroly ešte dodala, že majitelia neplatia dane pred predavačkou. Pri kontrole bol vystavený daňový doklad s cenou, ktorá je v cenníku a viditeľne označená na cukrovinke vo vitríne a ešte bol i problém, že predávajúca položila doklad na okienko s tovarom a nie priamo do ruky p. z DU. Zápis zatiaľ nemám, ale aspoň teoreticky názor.

Vďaka
tictac7
05.03.13,13:09
Dievčatá,

neviem či to patrí sem, nechcem zakladať novú tému kvôli otázke, klient mi dnes volal citujem:" mali sme kontrolu z DU, (novinový stánok) má v ERP nahodenú položku cukrovinky a zadáva jednotlivú cenu podľa cenníka, ktorý má v stánku, každá cukrovinka je i vo vitríne a má na nej cenovku, daňová kontrola urobila zápis, kde je výtka, že každá cukrovinka musí byť označená v ERP názvom napr: TIC TAC a pod., u časopisov a novín to nevytkli, a p. z kontroly ešte dodala, že majitelia neplatia dane pred predavačkou. Pri kontrole bol vystavený daňový doklad s cenou, ktorá je v cenníku a viditeľne označená na cukrovinke vo vitríne a ešte bol i problém, že predávajúca položila doklad na okienko s tovarom a nie priamo do ruky p. z DU. Zápis zatiaľ nemám, ale aspoň teoreticky názor.

Vďaka

Ahoj, Vierka,
v časti označenia tovaru Ťa nepoteším - podľa § 8 ods. 3 má byť, tovar, resp. služba presne označený (môžu byť použité aj skratky) tak, aby sa dalo predmetný tovar alebo službu identifikovať. Teda názov "cukrovinky" určite nie je v zmysle zákona...
K ostatnému:
- nikde nie je napísané, že blok z erp treba vložiť do ruky....
- vyjadrovať sa negatívne na adresu zamestnávateľa pred zamestnancami - to už je na pováženie - avšak - bude to len tvrdenie proti tvrdeniu...

Veľmi som Ťa nepotešila, ale aj tak, pekný deň, Ti prajem ;)
klauda
12.03.13,12:25
dobrý deň, neviem či som správne sa zaradila do temy...ale skúsim napísať čo ma trápi a neviem si s tým radi...ide o fiškalnu registračnu pokladňu...známa ma poprosila či jej neporadím s registračnou pokladnou...v máji 2012 si otvorila živnosť na predaj cukrovej vaty, zakúpila fiškálnu pokladnu aj zaregistrovala...ale urobila len jeden obrat v mesiaci jún 2012 lebo jej to nešlo...v decembri živnosť pozastavila. Kedže treba jej podať danové priznanie, vyhľadala si účtovníčku ktorá jej pripraví danové ale ona teraz od nej žiadan ročnú uzavierku pokladne...a to je kamen úrazu...učtovníčka jej povedala že si má pomôcť sama, nech jej len dá tú uzávierku...chcem jej pomôcť ale tiež neviem kde a ako nato...hm...nebolo vykonané v pokladni vôbec nič len jeden obrat...čo máme robiť? ale na koho sa máme obrátiť? prosím pomôžte nám:((( dakujem veľmi pekne...K a M.
auctovnicka
26.03.13,08:38
dobry den, mam vytlačenu z erp intervalovu uzavierku suhrnnu kde mam kumulovany obrat a zaklade dane celkom, su to rozdielne sumy, ktoru mam brat ako suhrn prijmov do dp?
dakujem
mondes
26.03.13,08:52
dobry den, mam vytlačenu z erp intervalovu uzavierku suhrnnu kde mam kumulovany obrat a zaklade dane celkom, su to rozdielne sumy, ktoru mam brat ako suhrn prijmov do dp?
dakujem

Jednoznačne základ dane + DPH. Neúčtuješ uzávierky denne?
auctovnicka
26.03.13,08:58
mne to praveze priniesla dnes znama, ze jej vybuchol uctovnik a ja som z tej intervalovej uzavierky jelen.... doteraz som to nepotrebovala zasadne riesit a teraz neviem ci to stihnem nastudovat.... uzavierky denne by som mala za cely rok urcite ponahadzovat a na nich ma zaklad dane celkom, t.j. denny obrat a dolu je kumulovany obrat, cize k 31.12.2012 je suma kumulovaneho obratu rovnaka ako na intervalovej uzavierke. Lenze na intervalovej uzavierke ma aj polozku zaklad dane celkom a tam je suma zase ina. dph nie je platcom. Vedel by mi niekto poradit a nasmerovat ma?
vdaka za odpovede
mondes
26.03.13,09:27
mne to praveze priniesla dnes znama, ze jej vybuchol uctovnik a ja som z tej intervalovej uzavierky jelen.... doteraz som to nepotrebovala zasadne riesit a teraz neviem ci to stihnem nastudovat.... uzavierky denne by som mala za cely rok urcite ponahadzovat a na nich ma zaklad dane celkom, t.j. denny obrat a dolu je kumulovany obrat, cize k 31.12.2012 je suma kumulovaneho obratu rovnaka ako na intervalovej uzavierke. Lenze na intervalovej uzavierke ma aj polozku zaklad dane celkom a tam je suma zase ina. dph nie je platcom. Vedel by mi niekto poradit a nasmerovat ma?
vdaka za odpovede
Ako som už písala, do príjmu dávaš sumu základu dane.
auctovnicka
26.03.13,09:29
vdaka :)
Baty
17.04.13,04:45
mimotemy vyrušim VAs :) došiel mi papier v RP počas blokovania vyrobkov, oznam na displeji : Koniec papiera ( učet )
skusil som spravit učet, ale nepohlo sa, tak som vyroloval zvysok, ale teraz mi novy nechce zobrat. Je to len mojou manualnou nešikovnostou alebo treba niečo este spravit ( stornovat vyrobok alebo čo ), planujem volat do servisu, ale stranka nedostupna momentalne, , takze pisem sem
​:) dakujem vopred
tictac7
17.04.13,04:48
mimotemy vyrušim VAs :) došiel mi papier v RP počas blokovania vyrobkov, oznam na displeji : Koniec papiera ( učet ) skusil som spravit učet, ale nepohlo sa, tak som vyroloval zvysok, ale teraz mi novy nechce zobrat. Je to len mojou manualnou nešikovnostou alebo treba niečo este spravit ( stornovat vyrobok alebo čo ), planujem volat do servisu, ale stranka nedostupna momentalne, , takze pisem sem ​:) dakujem vopred

....si robíš srandu....
Baty
17.04.13,04:58
nie, vazne, :) menim to este len 3 x, a predtym som vymenil, teraz fakt neviem čo sa deje
tictac7
17.04.13,04:59
...si pozri svoju otázku - fakt tu nemáme vešteckú guľu...
Baty
17.04.13,05:02
napsial som kvoli tomu, či s tym nahodou nema niekto skusenost, ak nie tak nie
​alebo narazas na zlu formulaciu ??
tictac7
17.04.13,05:08
....boženkuuuu.... Vieš koľko druhov ERP sa používa?
Baty
17.04.13,05:11
pardon, mi to nedoplo hned : Quorion CR 21
tictac7
17.04.13,05:13
nepoznám, takže Ti ozaj nepomôžem....
4kids
18.04.13,15:28
Chcem sa opytat o radu - zalozila som si s.r.o., a chcela som kupit registracnu pokladnu na splatky. No firma, ktora na splatky predava, s.r.o. - ckam nemoze predat na splatky. Registracnu pokladnu by som teda kupila na splatky ako fyzicka osoba. Ako mam dalej pstupovat, aby som si to mohla dat do nakladov? Prenajmem, ci predam pokladnu s.r.o.-cke? Alebo ako? V s.r.o. som konatel aj spolocnik v jednej osobe. Poradte, aby som nemala problemy. Dik.
stracar
04.02.15,15:08
Zdravím,

Nechcem odbočovať od témy, no chcem poznať Váš názor.
Pripravujeme projekt inteligentnej registračnej pokladne, ktorá bude fungovať vo forme aplikácie na smartphoneoch a tabletoch. Okrem množstva funkcií o sledovaní tržieb, exportu dát do účtovníctva atď., chceme, aby prostredníctvom malej čítačky bolo možné prijímať platobné karty. Chcel by som sa preto spýtať, či by ste uvítali možnosť prijímania platobných kariet prostredníctvom napr. vášho smartphoneu. K funkciám chcem pridať aj možnosť vytvárania faktúr a nadväzujúce funkcie, ktoré majú pomáhať malých a stredným podnikateľom v každodennom živote. Stručný popis nášho projektu nájdete na www.foxboxup.com

Za každú reakciu vopred ďakujem a v prípade záujmu o túto aplikáciu, prosím nechajte nám na našej webovej stránke váš emailový kontakt.

Ďakujem,

Miro