Wotan
05.01.12,07:45
V minulom roku som podnikal, zaroven som bol aj zamestnany.

Podava sa este RZZP? Niekde som cital, ze uz sa nemusi podavat, ze Danovy urad poskytne poistovniam udaje podla podaneho DP a poistovne si zuctovanie spravia sami.

Co je na tom pravdy? A ak to nie je tak, tak aky je termin podania RZZP ?
Miichaela
05.01.12,07:01
RZZP sa za rok 2011 už nerobí.
econia
05.01.12,07:01
RZZP za rok 2011 už robia si zdravotné poisťovne z údajov poskytnutých daňovým úradom.
Rozalka
07.01.12,15:55
RZZP bude robiť poisťovňa podľa údajov z DU.
V priznaní sú (o.i.) takéto údaje:
tabuľka k § 5:
- úhrn poistného na zdravotné poistenie
Tu ešte nie je žiaden problém.


tabuľka k § 6:
- Preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona
- Preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 3 zákona za obdobie január až apríl 2011

V poučení sa píše:
Bez ohľadu na skutočnosť, akým spôsobom daňovník uplatňuje svoje výdavky k príjmom podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, uvedie pod tabuľku č. 1, sumu preukázateľne zaplateného
poistného a príspevku v eurách v príslušnom zdaňovacom období.

Stále mi dačo chodilo po rozume, a teraz konečne zažiarila žiarovka.
Predsa vo výdavkoch je aj platba za 12/2010 a chýba tam platba za 12/2011.
Mám aj klientov SZČO, ktorým vediem PU, uvediem čo je v nákladoch a zároveň pre ZP to je aj platba za rok 2011.
Ale čo uviesť do priznania, ak sa vedie JU?
veronikasad
07.01.12,16:57
RZZP bude robiť poisťovňa podľa údajov z DU.
V priznaní sú (o.i.) takéto údaje:
tabuľka k § 5:
- úhrn poistného na zdravotné poistenie
Tu ešte nie je žiaden problém.


tabuľka k § 6:
- Preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona
- Preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 3 zákona za obdobie január až apríl 2011

V poučení sa píše:
Bez ohľadu na skutočnosť, akým spôsobom daňovník uplatňuje svoje výdavky k príjmom podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, uvedie pod tabuľku č. 1, sumu preukázateľne zaplateného
poistného a príspevku v eurách v príslušnom zdaňovacom období.

Stále mi dačo chodilo po rozume, a teraz konečne zažiarila žiarovka.
Predsa vo výdavkoch je aj platba za 12/2010 a chýba tam platba za 12/2011.
Mám aj klientov SZČO, ktorým vediem PU, uvediem čo je v nákladoch a zároveň pre ZP to je aj platba za rok 2011.
Ale čo uviesť do priznania, ak sa vedie JU?
Rozalka, uvedieš tam skutočne zaplatené poistné v prísl. kal.roku (predpis poistného eviduje ZP). Lebo pri výpočte vymer.základu sa preddavky pripočítavajú k základu dane.
Rozalka
07.01.12,17:26
Rozalka, uvedieš tam skutočne zaplatené poistné v prísl. kal.roku (predpis poistného eviduje ZP). Lebo pri výpočte vymer.základu sa preddavky pripočítavajú k základu dane.
V jednoduchom účtovníctve sa pripočítajú k základu dane tie, ktoré sú vo výdavkoch - čiže zaplatené v r. 2011, v PU mám v nákladoch celkový predpis, bez ohľadu na úhradu.
Veronika, ty si myslíš, že "zaplatené" budú mať správne? Myslím zaplatené poistné na bežný rok, nie v bežnom roku ...
Podľa mňa sa z toho v ZP nevymocú ...
veronikasad
07.01.12,17:27
V jednoduchom účtovníctve sa pripočítajú k základu dane tie, ktoré sú vo výdavkoch - čiže zaplatené v r. 2011, v PU mám v nákladoch celkový predpis, bez ohľadu na úhradu.
Veronika, ty si myslíš, že "zaplatené" budú mať správne? Myslím zaplatené poistné na bežný rok, nie v bežnom roku ...
Podľa mňa sa z toho v ZP nevymocú ...
Nemyslím si to, preto po 30 sept. ti pošlú RZZP "na odsúhlasenie", ak budeš mať pripomienky, môžeš sa odvolať ... Vo vlastnom záujme by si mali živnostníci skontrolovať platby v ZP a ak tam majú napr. preplatky z titulu PN-ky, požiadať o vrátenie zaplateného poistného bez právneho dôvodu. Lebo tieto preplatky ZP automaticky v rámci RZZP vracať nebudú.
Rozalka
07.01.12,17:31
Nemyslím si to, preto po 30 sept. ti pošlú RZZP "na odsúhlasenie", ak budeš mať pripomienky, môžeš sa odvolať ... Vo vlastnom záujme by si mali živnostníci skontrolovať platby v ZP a ak tam majú napr. preplatky z titulu PN-ky, požiadať o vrátenie zaplateného poistného bez právneho dôvodu. Lebo tieto preplatky ZP automaticky v rámci RZZP vracať nebudú.

Vďaka, si ma uspokojila.
Čiže si máme spraviť RZZP my a čakať, či sa "stretne" s tým ich, ak nie, treba hneď reklamovať.
No to mi je už len zníženie byrokracie ...
veronikasad
07.01.12,17:33
Vďaka, si ma uspokojila.
Čiže si máme spraviť RZZP my a čakať, či sa "stretne" s tým ich, ak nie, treba hneď reklamovať.
No to mi je už len zníženie byrokracie ...
Minimálne porovnať predpis so skutočnými úhradami...
veronikasad
07.01.12,17:36
Bola som v roku 2011 3 mesiace na PN-ke,počas tohto obdobia som platila preddavky v plnej výške. Dala som si vytlačiť prehľad platieb a keď som videla tú evidenciu ZP, zježili sa mi vlasy ... Ale aspoň jedna dobrá správa - žiadosť o vrátenie poistného zapl.bez právneho dôvodu vybavili do 10 dní.
Betina2
09.01.12,20:43
A čo v prípade, že zameestnávateľ mal vyčíslené aj odvedené platby za zamestnancov vo vyššej výške ako na opravnom výkaze a vznikol mu tak preplatok? To vrátia automaticky? Lebo poisťovna by mala mať aj riadne aj opravné mesačné výkazy a im to tam vyskočí, či Nie? Treba si o ten preplatok čo najskôr požiadať? Akou formou?
UBIKA25
11.01.12,12:51
JuKaS
11.01.12,20:17
Zamestnávatelia majú povinnosť predložiť do zdravotnej poisťovne súhrnný výkaz pre účely ročného zúčtovania ZP za rok 2011
korduľa
13.01.12,07:00
chcela by som vediet ci dochodca, ktory ma za rok 2011 prilezitostny prijem 1700 euro kedze nepodava danove priznanie a nebude platit dan, bude mat nedoplatok na zp, kedze robia zp teraz rzzp tak som tam volala a chcela som sa informovat, ze ako to bude,po vedala mi pani na linke vszp, ze ano kazdy ppoistenec statu ak bude mat nejaky prijem musi z neho zaplatil poistne, ale ako mu vyrataju nedoplatok ked nepoda DP za rok 2011. povedala mi , ze este nie je vyhlaska a nie je ani vzorec podla ktoreho sa bude vyratavat rzzp a pripadne nedoplatky. vedeli by ste mi poradit, ci bude poistenec statu s prilezitostnym prijemom do 1700 euro /dochodca, student/ kedze nepodava DP, platit preddavky? lebo na linke mi povedali, ze budu do toho spadat akekolvek prijmy aj podla par 8. dakujem
veronikasad
13.01.12,07:03
chcela by som vediet ci dochodca, ktory ma za rok 2011 prilezitostny prijem 1700 euro kedze nepodava danove priznanie a nebude platit dan, bude mat nedoplatok na zp, kedze robia zp teraz rzzp tak som tam volala a chcela som sa informovat, ze ako to bude,po vedala mi pani na linke vszp, ze ano kazdy ppoistenec statu ak bude mat nejaky prijem musi z neho zaplatil poistne, ale ako mu vyrataju nedoplatok ked nepoda DP za rok 2011. povedala mi , ze este nie je vyhlaska a nie je ani vzorec podla ktoreho sa bude vyratavat rzzp a pripadne nedoplatky. vedeli by ste mi poradit, ci bude poistenec statu s prilezitostnym prijemom do 1700 euro /dochodca, student/ kedze nepodava DP, platit preddavky? lebo na linke mi povedali, ze budu do toho spadat akekolvek prijmy aj podla par 8. dakujem
Príležitostný príjem na základe akej zmluvy ?
korduľa
13.01.12,07:21
zmluva o dielo
poisonkatka
17.01.12,17:50
zdravim, ked si robim DP sama, tak od zamestnavatela mi vlastne staci len prehlad zrazenych preddavkov..a tam je uvedene, kolko odviedol za zamestnanca do ZP, alebo treba nejake ine tlacivo, kde bude aj kolko odviedol ako zamestnavatel? aby som vedela, ze co si mam pytat :-)

a som citala ten odkaz, co tu je, ze komu ZP urobi RZZP, tak ja som SZCO ale nemam prijem vyssi ako tych cca 3900 eur, tak kto mi urobi RZZP? nikto?
druzstvo81
26.01.12,08:38
Zamestnávatelia majú povinnosť predložiť do zdravotnej poisťovne súhrnný výkaz pre účely ročného zúčtovania ZP za rok 2011

super, presne toto som hľadala!
Takže "Doklad o výške príjmu a o preddavkoch na poistné za rok 2011" sa už nebude posielať zamestnancom však?
Anja111
26.01.12,09:54
super, presne toto som hľadala!
Takže "Doklad o výške príjmu a o preddavkoch na poistné za rok 2011" sa už nebude posielať zamestnancom však?
Nie.
druzstvo81
27.01.12,16:10
Nie.

Ďakujem!
Mija33
31.01.12,08:00
... super... ak to dobre chápem, tak ak som v minulom roku bola pol roka nezamestnaná a pol roka podnikám, urobí ZP za mňa RZZP? nemusím už posielať Sumárny výkaz za rok 2011? poradte...
mondes
31.01.12,08:06
Píšeš, že pol roka podnikáš. Tým pádom si povinná podať DP. A na základe podkladov z DP, zdravotná poisťovňa spraví RZZP za teba. Je to tak prvýkrát za rok 2011.
Mija33
31.01.12,08:33
OK, dakujem, samozrejme DP mám už rozpracovane, len som prišla k tejto informáciu teraz na nete, tak si to overujem. Dakujem za odpoved.
veronikasad
31.01.12,08:37
Píšeš, že pol roka podnikáš. Tým pádom si povinná podať DP. A na základe podkladov z DP, zdravotná poisťovňa spraví RZZP za teba. Je to tak prvýkrát za rok 2011.
ZP budú robiť RZZP len tým živnostníkom, ktorí prekročia minimálny vymer.základ - neplatí ak boli aj poistenci štátu. Len neviem ako sa to dozvedia tí, ktorým RZZP neurobia, lebo budú povinní predložiť ZP výkaz preddavkov sami.
Ester plus
02.02.12,06:56
Súhrnný výkaz bude musieť zasielať každý zamestnávateľ za všetkých svojich zamestnancov, bez ohľadu na to koľko zarobili?
Mija33
02.02.12,07:00
som SZČO bez zamestnancov, takže nemusim podavat RZZP?
jacekova
02.02.12,07:01
som SZČO bez zamestnancov, takže nemusim podavat RZZP?

ak podávaš DP nemusíš si robiť RZZP ani nič zdrav.poisťovni oznamovať
Mila123
02.02.12,07:01
Súhrnný výkaz bude musieť zasielať každý zamestnávateľ za všetkých svojich zamestnancov, bez ohľadu na to koľko zarobili?
SV sa za zamestnancov neposiela....
do ZP sa pošle ročný výkaz preddavkov za všetkých zamestnancov, kt. boli prihlásení v príslušnej ZP....
Mija33
02.02.12,07:03
dakujem :-)
Ester plus
02.02.12,07:11
SV sa za zamestnancov neposiela....
do ZP sa pošle ročný výkaz preddavkov za všetkých zamestnancov, kt. boli prihlásení v príslušnej ZP....
Ale ten ročný výkaz preddavkov má iné pomenovanie (súhrnný výkaz) tal som to aspoň pochopila, alebo sa mýlim? Takže ho mám zaslať za všetkých zamestnancov bez ohľadu na ich príjem?
Mila123
02.02.12,07:13
súhrnný výkaz sa posiela, ak ste platitelia DPH a mali ste nejakú činnosť pre EU bez DPH.....

ten ročný výkaz preddavkov je nové tlačivo, povinnosť je do 28 02 2012 doručiť do príslušnej ZP....
Ester plus
02.02.12,07:21
Urobila som si upgrade programu a už tam je aj ten ročný výkaz preddavkov. Sú tam všetci zamestnanci bez ohľadu na to či sa na nich RZZP vzťahuje alebo nie. Ak si dáte do googla RZZP a súhrnný výkaz tak to je skrátené pomenovanie pre tieto nové ročné výkazy preddavkov.
Dodenko
02.02.12,07:47
Takže, ak je SZCO a zároveň zamestnanec, tak zamestnávateľ oznamuje jeho príjem vo výkaze a taktiež oznamuje vo výkaze aj všetkých zamestnancov bez ohľadu na výšku príjmu za rok 2011? Ďakujem.
Mila123
02.02.12,18:15
Takže, ak je SZCO a zároveň zamestnanec, tak zamestnávateľ oznamuje jeho príjem vo výkaze a taktiež oznamuje vo výkaze aj všetkých zamestnancov bez ohľadu na výšku príjmu za rok 2011? Ďakujem.
áno je to tak.....ak by bol iba jeden deň zamestnanec tak sa musí dostať do toho výkazu.......
mirka563
06.02.12,08:54
Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu. V roku 2011 som bola poistencom statu, samoplatitelom, zamestnancom a zaroven cely rok SZCO. Prijem z cinnosti SZCO bol cca 1000€. Som povinna podat RZZP sama, alebo ho zostavi zdravotna poistovna na zaklade podaneho danoveho priznania? Vopred dakujem za odpoved.
ewita888
06.02.12,09:34
Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu. V roku 2011 som bola poistencom statu, samoplatitelom, zamestnancom a zaroven cely rok SZCO. Prijem z cinnosti SZCO bol cca 1000€. Som povinna podat RZZP sama, alebo ho zostavi zdravotna poistovna na zaklade podaneho danoveho priznania? Vopred dakujem za odpoved.
ZP robí už iba zdravotná
Ester plus
07.02.12,07:57
Dôchodca mal počas roka 2011 príjmy z prenájmu. Bol v ZP prihlásený ako SZČO časť roka, lebo potom to zrušili. Keďže jeho zdaniteľné príjmy nedosiahli výšku 1/2 nezdaniteľného minima, nebude podávať DP k dani z príjmov za rok 2011. Preddavky do ZP taktiež neplatil. Iné príjmy nemal. Má takýto dôchodca povinnosť žiadať ZP o vykonanie RZZP?
btt12
10.02.12,07:32
Dobry den, chcela by som sa spytat, ako je to s takymto pripadom:
-dohodar (DoVP) nema povinnost podat DP (nepresiahol hranicu prijmu),
-ak by DP podal, vratili by mu preplatok dane (pracoval len 3 mesiace, v DP moze ale uplatnit rocnu NC)
- ZP by za neho urobila RZZP, na zaklade udajov z DU

Mohlo by sa stat, ze nedoplatok z RZZP bude vyssi ako vratena dan?
Ako ZP urobi RZZP dohodarom, ktori nepodaju DP, lebo nemaju povinnost?
Je nejaka hranica prijmu, ktora je pre potreby RZZP zohladnovana? Dakujem!!!
Mila123
10.02.12,07:34
ZP na základe DP neurobí RZZP, v DP vyznačíte , že príjem bol iba na základe dohôd....
oplatí sa dať DP a požiadať o vrátenie zaplatených preddavkov...
btt12
10.02.12,07:40
Znamena to, ze dohodarom (okrem studentov-poistenci statu) nie je potrebne robit RZZP, resp. ZP im neurobi? Alebo to plati len po spominanu hranicu prijmov?
Mila123
10.02.12,07:44
z dohôd sa ani cez RZZP nebude dopočítavať ZP.....nikomu....
a prečo študentom-poistencom štátu a zároveň dohodárom by mala niečo ZP robiť?
btt12
10.02.12,07:47
S tymi studentami som sa zle vyjadrila, pardon. O nich viem, ze sa ich to netyka.
Dakujem za odpoved, cize bez ohladu na prijem, dohodarov (ziadnych) sa RZZP netyka.
veronikasad
10.02.12,07:51
S tymi studentami som sa zle vyjadrila, pardon. O nich viem, ze sa ich to netyka.
Dakujem za odpoved, cize bez ohladu na prijem, dohodarov (ziadnych) sa RZZP netyka.
RZZP sa netýka poistencov štátu. Samoplatitelov ano - len neviem odkial zoberu zdravotné poisťovne ich príjem z dohôd, ak prekročia VZ samoplatitela.
grammatika
10.02.12,08:17
RZZP sa netýka poistencov štátu. Samoplatitelov ano - len neviem odkial zoberu zdravotné poisťovne ich príjem z dohôd, ak prekročia VZ samoplatitela.
Príjem z dôhod tuším nevstupuje do VZ pre zdravotné poistenie, alebo je tam zmena?
Mila123
10.02.12,08:21
Príjem z dôhod tuším nevstupuje do VZ pre zdravotné poistenie, alebo je tam zmena?
dohody nevchádzajú do RZZP nikomu a nikde....
grammatika
10.02.12,08:25
dohody nevchádzajú do RZZP nikomu a nikde....
Súhlasím, tak potom nemusí ZP "zháňať" údaje dohodárov :)
Ester plus
14.02.12,09:25
Zamestávateľ, ktorý mal len ľudí na dohodu, musí podať ročný výkaz preddavkov do ZP?
Andyke
14.02.12,09:26
Nie.
Betina2
14.02.12,10:40
Chcem sa opýtať ohladne súhrnného Výkazu preddavkov na poistné pre účely RZZP za 2011. Robí mi ho SW, ale či je správne :)
Mali sme jednu pani na RD, ktorej bola preplatená dovolenka v posledný deň trvania jej RD a súčasne trvania PP u nás. Na ten jediný deň bola prihlásená aj odhlásená do registra ZP ako zamestnanec. Inak od 1.1.2011 bola ako zam. odhlásená. Ostatní zam. boli v riadnom PP, žiadne dohody neboli, iba 2 zam boli časť roka na neplatenom voľne, počas ktorého boli z registra odhlásení. (jeden od 1.1.2011 a druhý neskôr).
Do tlačiva mi načítalo všetkých zamestnancov, ktorých sme mali počas roka v evidencii. V prípade ženy na RD mi nevyplnilo kolonku obdobie trvania zamestnania od - do. je to prázdne napriek tomu, že 1 deň vlastne prihlásená aj odhlásená bola. Nemalo by tam byť 1 deň od 30.9. do 30.9. ?, sumy príjmov a preddavkov vyčíslilo správne. Ten samý problém je aj u zam, ktorý bol od 1.1 na neplatenom volne, pričom ukončil PP v marci a bola mu vyplatená dovolenka. Avšak u neho sa platli všetky odvody, nie len ZP (?) . Ako to má byť?
Ostatní by mali byť OK.
erpanet
16.02.12,16:52
Dobrý deň,
možno píšem do nesprávne témy, ale skúšala som inú a tam mi nikto neodpovedal... Spracovávam mzdy v Datalocku Mzdy W (už len predposledný mesiac a končím :-) ), ale akosi tam neviem nájsť výkaz preddavkov k ročnému zúčtovaniu zdr.poistenia. Neviete mi prosím niekto poradiť? Potrebujem to predložiť elektronicky, takže by bolo fajn, keby mi to urobil mzdový softvér v elektronickom formáte :-/
Pre iné firmy pracujem v Olympe a tam je to krásne zapracované a jednoducho prístupné... V tomto Datalocku to nejako neviem nájsť.
Vopred ďakujem za rady ........... :-)
VÍNO NITRA
16.02.12,17:34
erpanet: mám info, že bude vo verzii 14.02 na budúci týždeň.
inges
23.02.12,08:53
Konatelia sú zamestnancami firmy, na zdravotnú poisťovňu posiela výkaz za nich firma.
Ak si vyplatia dividendy za rok 2011 do RZZP to vchádza a platia sa z toho odvody. Ak si vyplatia dividendy, oni sami pôjdu na zdravotnú poisťovňu, nech sa im to zahrnie do zúčtovania ZP ?
Betina2
23.02.12,12:00
Konatelia sú zamestnancami firmy, na zdravotnú poisťovňu posiela výkaz za nich firma.
Ak si vyplatia dividendy za rok 2011 do RZZP to vchádza a platia sa z toho odvody. Ak si vyplatia dividendy, oni sami pôjdu na zdravotnú poisťovňu, nech sa im to zahrnie do zúčtovania ZP ?
Tie dividendy im budú vyplatené ako zamestnancom? Teda nie sú spoločníkmi danej spoločnosti? Nemajú v nej žiadnu majetkovú účasť?
inges
23.02.12,12:05
Sú spoločníkmi a majú podiel na základnom imaní firmy. Ak by boli zamestnanci musia platiť daň aj odvody na SP.
Betina2
23.02.12,12:22
§ 10bZárobková činnosť
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-08-2011-a.html#hore)

(1) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je, ak osobitný predpis16h) alebo medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak, činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá
a) právo na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu18) okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, 19) odchodného, výsluhového príspevkualebo rekreačnej starostlivosti podľa osobitného predpisu, 19a)
b) dosahovanie príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu20) okrem príjmu z výkonu činnosti osobného asistenta, 21)
c) dosahovanie príjmu z kapitálového majetku podľa osobitného predpisu, 22)
d) dosahovanie príjmu z ostatných príjmov podľa osobitného predpisu, 23)
e) podiel na zisku vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní, alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti, podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva podľa osobitného predpisu24) (ďalej len "dividendy").
(2) Zárobková činnosť je aj činnosť podľa odseku 1, z ktorej príjem nepodlieha dani z príjmov podľa osobitného predpisu25) z dôvodu, že tak ustanovujú predpisy o zamedzení dvojitého zdanenia.
(3) Zárobková činnosť je aj činnosť podľa odseku 1, z ktorej príjem nepodlieha dani z príjmov podľa osobitného predpisu, 25) ktorú vykonáva fyzická osoba na území Slovenskej republiky, a na ktorú sa v právnych vzťahoch povinného verejného zdravotného poistenia uplatňujú predpisy Slovenskej republiky podľa osobitného predpisu16h) alebo podľa medzinárodnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky.
(4) Zárobkovou činnosťou nie je činnosť, na základe ktorej plynú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa osobitného predpisu, 26) a príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú oslobodené od dane podľa osobitného predpisu, 25) ak v odseku 1 písm. e) nie je uvedené inak.

...škoda, že je to tak :(
no a kto to má podať....najlepšie by bolo informovať sa priamo v ZP.
inges
23.02.12,12:40
Betina2 ďakujem. Viem, že dividendy do RZ dane nevstupujú, len som nevedela ako sa ZP dozvie o tom, že im boli vyplatené dividendy.
psps
10.03.12,08:05
Tu na porade som sa dozvedala, že dividendy nevstupujú do RZZP za rok 2011, ale na stránke Všebecnej pisťovne som videla napísané toto. (nižšie červeným) tak kde je pravda? Môžete mi to niekto vysvetliť. Nechápem.

Zmeny v ročnom zúčtovaní za rok 2011

1 . Ročné zúčtovanie za poistencov a platiteľov poistného vykonáva zdravotná poisťovňa
Najdôležitejšou a najpodstatnejšou zmenou vo vykonaní ročného zúčtovania za rok 2011 oproti roku 2010 je skutočnosť, že povinnosť vykonať ročné zúčtovanie poistného na verejné zdravotné poistenie za rok 2011 sa preniesla na zdravotnú poisťovňu a teda ročné zúčtovanie poistného už nevykonáva poistenec alebo platiteľ poistného, ale zdravotná poisťovňa.
2. Oznamovanie výsledkov z ročného zúčtovania
Zdravotná poisťovňa oznámi v závislosti od výsledku ročného zúčtovania výšku preplatku resp. výšku nedoplatku z ročného zúčtovania.


Preplatok z ročného zúčtovania sa platiteľovi oznámi zaslaním Oznámenia

Nedoplatok z ročného zúčtovania sa platiteľovi oznámi zaslaním Výkazu nedoplatkov


3. Termíny v ročnom zúčtovaní
Zdravotná poisťovňa má povinnosť vykonať ročné zúčtovanie poistného na verejné zdravotné poistenie za rok 2011 do 30. septembra 2012. Ak má platiteľ poistného predĺženú lehotu na podanie daňového priznania, ročné zúčtovanie poistného zdravotná poisťovňa vykoná do 31. októbra 2012. Platiteľ poistného je povinný zdravotnej poisťovni odviesť nedoplatok najneskôr do 45 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti výkazu nedoplatkov. Zdravotná poisťovňa je povinná vrátiť preplatok platiteľovi do 45 dní odo dňa márneho uplynutia lehoty na podanie nesúhlasného stanoviska voči oznámeniu resp. odo dňa doručenia nového oznámenia.
4. Výkaz preddavkov zamestnávateľa pre účely vykonania ročného zúčtovania
V súvislosti s ročným zúčtovaním vznikla nová povinnosť pre zamestnávateľa, ktorý je povinný na účely ročného zúčtovania poistného za rok 2011 uviesť skutočnú výšku príjmu, na ktorý vznikol zamestnancovi nárok a je povinný doručiť zdravotnej poisťovni v lehote do 28.02.2012 súhrnný výkaz preddavkov, v ktorom uvedie v členení podľa jednotlivých zamestnancov všetky údaje potrebné pre vykonanie ročného zúčtovania. Opravný a dodatočný súhrnný výkaz môže zamestnávateľ doručiť do zdravotnej poisťovne v termíne do 31.05.2012. Ak zdravotná poisťovňa neeviduje do 31.05.2012 všetky údaje potrebné na vykonanie ročného zúčtovania, je oprávnená primerane postupovať podľa §20 ods.5 zákona č. 580/2004 Z. z.
5. Zmena výšky nedoplatku resp. preplatku, kedy nevzniká povinnosť odviesť zdravotnej poisťovni resp. vrátiť preplatok platiteľovi poistného V zmysle §19 ods. 17 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení: „Ak výška preplatku alebo nedoplatku nedosiahne najmenej 5 eur, povinnosť odviesť nedoplatok alebo vrátiť preplatok nevzniká.“
6. Príjmy, ktoré vstupujú do vymeriavacieho základu pre výpočet ročného zúčtovania.





Príjmy podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 a 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov




Príjmy podľa §6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov



Kapitálové príjmy podľa §7 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov



Príjmy podľa § 3 ods. 2 písm. c) a § 5 ods. 7 písm. i) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov - tzv. dividendy, pričom povinnosť platiť poistné na verejné zdravotné poistenie sa vzťahuje na dividendy vyplácané zo zisku dosiahnutého v účtovnom období, ktoré sa začalo po 01.01.2011..



Ostatné príjmy podľa § 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
psps
11.03.12,13:34
Už som z tých dividend blbá. Toto som našla na stránke VšZP:
Do vymeriavacieho základu od 01.01.2011 vstupujú:
príjmy z podielu na zisku obchodných spoločností alebo družstiev (dividendy) pričom povinnosť platiť poistné z dividend sa vzťahuje na dividendy vyplácané zo zisku dosiahnutého v účtovnom období , ktoré sa začalo po 01.01.2011 ( § 36 ods. 12 ). Teda z dividend sa bude poistné prvý krát platiť v ročnom zúčtovaní za rok 2012 podávanom do 31.03.2013. Vymeriavacím základom pre dividendy sú také príjmy z dividend, ktoré prevyšujú 44,2% z priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov.

z tohto chápem, že ak boli dividendy vyplatené v roku 2011 zo zisku za rok 2010, nemusím sa tým zaoberať, až budúci rok,
ale zas toto som našla na stránke Dôvery:

RZZP 2011: Za koho ročné zúčtovanie podávame
Zdravotná poisťovňa bude robiť ročné zúčtovanie za:
poistenca (t. j. zamestnanec, SZČO, dobrovoľne nezamestnaná osoba a poistenec štátu), ktorý mal príjem z dividend (§ 3 ods. 2 písm. c) a § 5 ods. 7 písm. i) zákona o dani z príjmov). Vymeriavacím základom je príjem presahujúci sumu 329,06 eur.

tu zas budú k RZZP za rok 2011 rátať aj dividendy, ale nad 329,06 Eur?

Vie ma niekto usmerniť? Ako je to?
megyzah
13.03.12,09:32
Dobrý deň, keďže idem po dlhej dobe robiť zase RZZP chcem sa uistiť, že nič " neprešvihnem", lebo v mori týchto povinností sa mi to už tento rok veru stalo. Mám 2 podnikateľov, ktorí mali do 30.4.2011 pracovný pomer a od 1.5.2011 sú len podnikatelia, majú spracované dańové priznanie kde som do príslušnej kolonky zapísala sumu zaplateného ZP, to skutočne nič viac netreba? Žiadne zasielanie potvrdenia na účely RZZP do zdravotnej poistovne? Lebo od jedného podnikateľa som dostala také potvrdenie od zamestnávateľa a teraz neviem čo s tým. Prosím poraďte mi, nech sa netrasiem pred ďalšou možnou pokutou. Ďakujem. Ste úžasní.
Luba
13.03.12,09:52
Mám tiež otázku k RZZP 2011:
zamestnanec s nižším príjmom, ktorý nemal povinnosť podať (do r.2010) RZZP, ale mohol, lebo sa mu to vyplatilo, lebo dostal nejakú časť preddavkov naspäť - tento rok už túto možnosť nemá, keďže RZZP robia zdr.poisťovne? Ak som dobre pochopila, budú ho robiť tým, ktorým vyplýva povinnosť RZ. A čo tí, ktorým nevyplýva povinnosť, ale mohli by mať RZ, lebo je to pre nich výhodné?
Ďakujem pekne.
Ekonomka-SR
19.03.12,21:19
RZZP za rok 2011 už robia si zdravotné poisťovne z údajov poskytnutých daňovým úradom.

doteraz som bola aj ja o tom presvedčená, ak SZČO podá DP a uvedie tam výšku zaplatného poistného, že tým pádom skončili jeho povinnosti vo vzťahu k zdravotnej poisťovni, až dokiaľ som nenašla toto: https://mail.google.com/mail/images/cleardot.gif
http://www.podnikajte.sk/prevadzka-firmy/c/636/category/dane-a-odvody/article/rocne-zuctovanie-zdravotneho-poistenia-za-2011-v-2012.xhtml


posúďte samy, ja už som z toho jeleň. Z toho my vyplýva, že za SZČO nie vždy robí zdr. poisťovňa Ročné zučtovanie.
Ivana Š
19.03.12,21:54
Aké mám skúsenosti aj keď sa podávalo RZZP ?
Zdravotná poisťovňa si vždy vyčísli všetky nedoplatky,aj z rokov minulých roku pána ktoré treba doplatiť
teraz ZP dostane papier z uvedeným základom dane ,ešte tam má aj vyčíslené preukázateľne zaplatené ZP , následne vypočíta a vyzve daňovníka k úhrade nedoplatku na základe podania DP

Ja som zatiaľ každému priznanému k DÚ strčila do rúk kópiu DP a nech sa de do zdravotnej poisťovne vysporiadať alebo nech mi dá splnomocnenie, že môžem vybaviť za neho, všetci mi dali splnomocnenie

INAK TRVÁM NA TOM NECH SI ODVODY PLATIA V TERMÍNE!
emarosl
20.03.12,06:38
doteraz som bola aj ja o tom presvedčená, ak SZČO podá DP a uvedie tam výšku zaplatného poistného, že tým pádom skončili jeho povinnosti vo vzťahu k zdravotnej poisťovni, až dokiaľ som nenašla toto: https://mail.google.com/mail/images/cleardot.gif
http://www.podnikajte.sk/prevadzka-firmy/c/636/category/dane-a-odvody/article/rocne-zuctovanie-zdravotneho-poistenia-za-2011-v-2012.xhtml


posúďte samy, ja už som z toho jeleň. Z toho my vyplýva, že za SZČO nie vždy robí zdr. poisťovňa Ročné zučtovanie.

Aj ja som si to čítala a napr. ostala som zmätená, lebo nie som si istá, ako je to napr. v prípade, ak sa v roku 2011 zarobili zdaniteľné príjmy nižšie ako 1779,65 eura a tak fyzická osoba nemá povinnosť (a ani nepodá) daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2011. Ako je to, potom, prosím s RZZP - musí si ho sama fyzická osoba urobiť?

Lebo zdravotná poisťovňa to robí z údajov z daňového priznania, ale táto FO nepodáva žiadne daňové priznanie. Prosím, ako to je? Poradí mi niekto?

Ďakujem vopred veľmi pekne!
emarosl
20.03.12,10:20
Aj ja som si to čítala a napr. ostala som zmätená, lebo nie som si istá, ako je to napr. v prípade, ak sa v roku 2011 zarobili zdaniteľné príjmy nižšie ako 1779,65 eura a tak fyzická osoba nemá povinnosť (a ani nepodá) daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2011. Ako je to, potom, prosím s RZZP - musí si ho sama fyzická osoba urobiť?

Lebo zdravotná poisťovňa to robí z údajov z daňového priznania, ale táto FO nepodáva žiadne daňové priznanie. Prosím, ako to je? Poradí mi niekto?

Ďakujem vopred veľmi pekne!

Prosím, poradíte mi? Prosím.
Mila123
20.03.12,10:38
v tomto prípade nemá povinnosť ZP urobiť RZZP....a ty si ho sama nemôžeš urobiť....
emarosl
20.03.12,10:45
v tomto prípade nemá povinnosť ZP urobiť RZZP....a ty si ho sama nemôžeš urobiť....


Ďakujem pekne za radu. Takže ja nemusím nič robiť? Ani nič poisťovni oznámiť alebo zaplatiť, prosím?

Ďakujem veľmi pekne za rady!
Ivana Š
20.03.12,10:49
neboj sa poisťovňa ťa upozorní, ak bude niečo potrebovať uhradiť, tak ako mňa po 10 rokoch
Ekonomka-SR
20.03.12,11:55
zdravím Vás,
zasielam odpoveď zo zdravotnej poisťovni:

epobocka@dovera.sk

12:04 (Pred 1 hodinou)

Vážený klient,
informujeme Vás o vyriešení vašej otázky podanej prostredníctvom www.dovera.sk (http://www.dovera.sk) zo dňa 20.03.2012 11:42.

Vaša otázka:
Dobrý deň, vyplýva mi nejaká povinnosť ohľadne podania Ročného zúčtovania v roku 2012 za rok 2011, prípadné iného tlačiva na zdravotnú poisťovňu. Môj VZ za rok 2011 bol nižší ako 3948,72 EUR.

Odpoveď našich pracovníkov::
Dobrý deň. Otázka je veľmi všeobecná. Ak ste si plnili počas roka 2011 povinnosti voči zdravotnej poisťovni súvisiace s platením a oznamovaním skutočností súvisicich so zdravotným poistením a splníte podmienky na vykonanie ročného zúčtovania, ktoré určí podrobná vyhláška k ročnému zúčtovaniu (zatiaľ nepublikovaná), nie je podľa dnes platného legislatívneho stavu zdravotnej posiťovni nič oznamovať ani predkladať. S pozdravom Ing. Alica Hrubá úsek financií

Toto je automaticky generovaný email na základe údajov v systéme. Nie je potrebné naň odpovedať. V prípade akýchkoľvek otázok nás prosím kontaktujte na Zákaznickej linke 0850 850 850.
Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s.
Ekonomka-SR
20.03.12,11:57
Ďakujem pekne za radu. Takže ja nemusím nič robiť? Ani nič poisťovni oznámiť alebo zaplatiť, prosím?

Ďakujem veľmi pekne za rady!

skúš ešte prípadne zavolať na zákaznícku linku poisťovne. Neviem, akú máš poisťovňu, ale ak náhodou Dôveru, tak číslo: 0850850850 alebo email: epobocka@dovera.sk, odpovedia v priebehu dňa.
Ivana Š
20.03.12,12:17
zdravím Vás,
zasielam odpoveď zo zdravotnej poisťovni:

epobocka@dovera.sk

12:04 (Pred 1 hodinou)

Vážený klient,
informujeme Vás o vyriešení vašej otázky podanej prostredníctvom www.dovera.sk (http://www.dovera.sk) zo dňa 20.03.2012 11:42.

Vaša otázka:
Dobrý deň, vyplýva mi nejaká povinnosť ohľadne podania Ročného zúčtovania v roku 2012 za rok 2011, prípadné iného tlačiva na zdravotnú poisťovňu. Môj VZ za rok 2011 bol nižší ako 3948,72 EUR.

Odpoveď našich pracovníkov::
Dobrý deň. Otázka je veľmi všeobecná. Ak ste si plnili počas roka 2011 povinnosti voči zdravotnej poisťovni súvisiace s platením a oznamovaním skutočností súvisicich so zdravotným poistením a splníte podmienky na vykonanie ročného zúčtovania, ktoré určí podrobná vyhláška k ročnému zúčtovaniu (zatiaľ nepublikovaná), nie je podľa dnes platného legislatívneho stavu zdravotnej posiťovni nič oznamovať ani predkladať. S pozdravom Ing. Alica Hrubá úsek financií

Toto je automaticky generovaný email na základe údajov v systéme. Nie je potrebné naň odpovedať. V prípade akýchkoľvek otázok nás prosím kontaktujte na Zákaznickej linke 0850 850 850.
Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s.

ktoré určí podrobná vyhláška k ročnému zúčtovaniu (zatiaľ nepublikovaná)
strašne sa mi to páči :mad:
emarosl
20.03.12,12:55
skúš ešte prípadne zavolať na zákaznícku linku poisťovne. Neviem, akú máš poisťovňu, ale ak náhodou Dôveru, tak číslo: 0850850850 alebo email: epobocka@dovera.sk, odpovedia v priebehu dňa.

Ďakujem prenádherne za pomoc a super rady! Obrovská pomoc a veľká vďaka a ja idem telefonovať ... Ďakujem krásne!
P.S. Mám VsZP - tak som zvedavá, ako to dopadne...
emarosl
20.03.12,12:56
neboj sa poisťovňa ťa upozorní, ak bude niečo potrebovať uhradiť, tak ako mňa po 10 rokoch


Ďakujem.... Hmmm, len to bude aj s penálmi :-( a tomu by som sa chcela vyvarovať....
Ivana Š
20.03.12,13:39
vtedy som žiadne penále som neplatila, len dlžnú sumu - cca 115 SKK
teraz neviem ako to je, uvidíme, sama som zvedavá,
daj mi prosím vedieť, určite ešte aj toto budem musieť u mojich riešiť
(smajlík taký ktorý som chcela použiť je neslušný, tak ho nedám)
Jana Motyčková
20.03.12,13:50
Ďakujem pekne za radu. Takže ja nemusím nič robiť? Ani nič poisťovni oznámiť alebo zaplatiť, prosím?

Ďakujem veľmi pekne za rady!
Ak máš príjmy do 1779,65€ a z tohoto dôvodu nepodáš daňové priznanie, rzzp zdravotná poisťovňa nerobí. Nemáš (skoro) žiadne povinnosti voči ZP. Nedoplatok nevznikne. Ak si ale szčo a ZP ti nuerobí rzzp, tak máš povinnosť do 31.12.2012 oznámiť ZP výšku preddavkov, ktoré budeš platiť od januára 2013 - na stránke poisťovní som už na to videla tlačivo, ale má to samozrejme ešte čas.
emarosl
20.03.12,17:57
Ak máš príjmy do 1779,65€ a z tohoto dôvodu nepodáš daňové priznanie, rzzp zdravotná poisťovňa nerobí. Nemáš (skoro) žiadne povinnosti voči ZP. Nedoplatok nevznikne. Ak si ale szčo a ZP ti nuerobí rzzp, tak máš povinnosť do 31.12.2012 oznámiť ZP výšku preddavkov, ktoré budeš platiť od januára 2013 - na stránke poisťovní som už na to videla tlačivo, ale má to samozrejme ešte čas.

Ďakujem veľmi pekne! Veľmi mi to pomôže, pretože som SZČO, takže budem musieť ohlásiť výšku preddavkov a o tom som nevedela. Prenádherne ĎAKUJEM!
Rozalka
20.03.12,18:17
Ja viem, že toto bude otázka aktuálna tak o 10-11 mesiacov:
Ak si spoločníci SRO po valnom zhromaždení vyplatia podiely, akou formou sa to bude nahlasovať do ZdrPo? je na to nejaký formulár? najradšej by som ho pripravila hneď po zaúčtovaní dokladu o vyplatení podielov a to tu bude coby-dup ... valné zhromaždenia už prebiehajú.
jana32
20.03.12,19:42
Dobrý deň, prosím len pre istotu, náš zamestnanec bol do 31.3.2011 u nás, od 1.4.2011 podniká. Urobila som mu DP typ B, vyznačila v DP akú sumu odviedol na zdravotné poistenie, za nás ako zamestnávateľa som zdravotnej poisťovni zaslala ročný výkaz poistného, kde sú uvedené aj jeho platby do 31.3. Takže nemám viac žiadnu povinnosť, nemusím sa trápiť s RZZP?
Mila123
20.03.12,19:43
nie nemusíš....
Jana Motyčková
21.03.12,06:27
Ja viem, že toto bude otázka aktuálna tak o 10-11 mesiacov:
Ak si spoločníci SRO po valnom zhromaždení vyplatia podiely, akou formou sa to bude nahlasovať do ZdrPo? je na to nejaký formulár? najradšej by som ho pripravila hneď po zaúčtovaní dokladu o vyplatení podielov a to tu bude coby-dup ... valné zhromaždenia už prebiehajú.
Momentálne je v zákone, že túto info pošle ZP daňové riaditeľstvo. DR ale touto informáciu nedisponuje.
Ale cez pripomienkové konanie už prešiel návrh novely zákona o ZP, ktorý rieši niektoré veci v súvislosti s rzzp - podľa tohoto návrhu úhrn prijatých dividend za rok oznámi poistenec priamo do ZP tuším do 31.3. nasledujúceho roku. Treba si počkať, čo bude schválené - schvalovať to bude už nový parlament.
suzi22
27.03.12,06:53
Dobry den, prosim, prosim, v danovom priznani B - zivnostik, mozem zahrnut do kolonky zdravotnych odvodov aj nedoplatok z RZZP za rok 2010? Ci to sa nepriratava k odvodom? Vopred dakujem.
kn-alka
27.03.12,06:55
ÁNO, zahŕňaš aj RZZP za rok 2010........... mimochodom 100x zodpovedaná otázka tu na porade
suzi22
27.03.12,07:00
Prepacte a dakujem
alex09
29.03.12,07:39
Dobrý deň, zopár zamestnancov nám neoznámilo, že síce nie sú inavlidní, no sú osobami s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorého miera funkčnej poruchy je najmenej 50 % (+ preukaz ŤZP). Pri zaslaní súhrnného ročného výkazu do zdravotných poisťovní nám automaticky vyhodilo chybu, lebo majú nárok na zníženú sadzbu poistného. V minulosti sme také prípady riešili ročným zúčtovaním zdravotného poistného a za rok 2011 vraj takáto možnosť nie je. Opravné výkazy za každý mesiac nám moc "po chuti niesu", priznávam dobrovoľne. V jednej zdravotnej poisťovni takéto niečo vôbec neriešia a v druhej sa nevedia zhodnúť, či treba opravné výkazy alebo to nechať tak. Riešite niečo obdobné?
ada159
04.05.12,09:06
Prosím vás, vie mi niekto povedať či za oneskorenie podanie suhrneho vykazu posiela poisťovňa penále alebo nejakú sankciu?
Ludula
07.09.12,11:01
VŠZP poslala manželovi oznámenie o výsledku RZZP. Manžel je SZČO a súčasne je aj čiastočne invalidný dôchodca. Ako poistenec splnil podmienku že je aj poistencom štátu.
Neviem mu odkontrolovať RZZP nakoľko neviem aká je výška minimálnych základov podľa §13ods.9 písm.b] zákona prislúchajúcich k obdobiu (r.2011) kedy bola SZČO súčasne aj poistencom štátu.
Prosím ak viete napíšte. Ďakujem.
Jana Motyčková
07.09.12,11:46
Pri poistencoch štátu sa minimálne základy neuplatňujú.
Ludula
07.09.12,11:57
Tak keď poistenec SZČO mal VZ za rok 2011 vo výške 1617,75 EUR tak mal platiť poistné vo výške 7% a to 113,24 EUR?
Jana Motyčková
09.09.12,17:58
Áno .
cibka1
12.09.12,12:22
Dobrý deň,
prosím Vás, ako zaúčtujem v PU preplatok z rzzp za r. 2011, ktorý nám poisťovňa vráti za zamestnávateľa?