Iska11
05.01.12,08:04
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť: mám s bývalým priateľom hypotekárny úver. On je hlavným žiadateľom, ja spoludlžníkom. Platíme ju cca 4 roky, je s príspevkom pre mladých. Po našom rozchode ho momentálne prenajímame. Suma za prenájom nedokáže ale vykryť všetky poplatky za byt a uver, preto ho chcem predať. Na katastri nehnuteľností sme obaja poloviční vlastníci. Keďže ceny bytov od kúpy rapidne klesli (kupovali sme ho za 53 100 Eur, dnes ma hodnotu max.41 000 Eur), vznikne rozdiel cca do 15 tis. Eur, ktorý budeme musieť banke vyplatiť, aby mohol byť byt predaný novému majiteľovi bez zaťaženia.
Keby mi banka poskytla (mne samostatne) uver tých 15 tis. Eur, ako mám postupovať voči bývalému priateľovi?
Mám nárok nejakým spôsobom nárokovať si od neho vyplatenie polovice zaplatenej sumy? Ešte podotknem, že počas väčšej doby splácania úveru sa on na platení splátok moc aktívne nepodieľal (nezamestnanosť, neochota splácať a pod.), čiže som to ťahala viacmenej sama.
Ďakujem za rady.
77gabika
07.01.12,15:18
ahoj.neviem sice ako mate stavanu zmluvu a v akej banke ste brali hypoteku ale ked som dobre pochopila vas podiel na byte je 50 na 50.Tym padom by si mohla spravit jednu vec a to je ze pojdes do banky a povies im ze ste sa rozisli a ty by si chcela predat svoj podiel bytu.Ide o to ze ak mate hypoteku viac nez tri roky beru vas ako nadobudnutie majetku pocas manzelstva aj ked ste neni zobraty.vravim neviem ako mas stavanu zmluvu ale vravim banka moze vlastne rozdelit zmluvu ked ty sa chces vzdat podielu predajom svojej casti.tym padom hypoteka ostava na nom.