Diky Brona
05.01.12,08:29
Dobry den, chcela by som si zalozit s.r.o. pre prilezitostne podnikanie s eshopom. Mam nasledujuce otazky z oblasti dani, odvodov a uctovnictva.
1) Na spolocnost s.r.o by som chcela prihlasit dve auta (to je zakladnym cielom), ktore by prilezitostne boli vyuzivane na podnikatelsku cinnost (dovoz tovaru, distribucia a pod). Samozrejme by som ich prihlasila na danovy urad a zaplatila cestnu dan. Zaujima ma, ci je mozne prihlasit na firmu uz existujuce vozidlo, ktore mam v sukromnom vlastnictve, no islo by mi o prepis na spolocnost, teda aj zmena v technickom preukaze. Nielen vyuzivanie auta na podnikanie!
Chcem sa spytat, ci je nutne viest knihu jazd, pokial si nechcem do nakladov zahrnat pohonne hmoty ani nic, kedze pojde len o prilezitostne pouzivanie na podnikanie. Cestnu dan by som ale uhradila v plnom rozsahu za cely rok. Je to mozne, alebo treba na takuto situaciu vyslovene vykazovat pouzivanie auta na podnikanie a teda blocky, a jazdy? Nechcem si to zbytocne komplikovat s uctovanim, navyse auto prihlasene na firmu je pre mna vyhodnejsie ako ho mat v sukr. vlastnictve na seba.
2) Dalej ma zaujima to, ci na vedenie eshopu mi staci viest jednoduche uctovnictvo, alebo musim podvojne uctovat. Islo by len o obcasny nakup a predaj tovaru. Bola by som jediny konatel v s.r.o. ziadni zamestnanci, vsetko by som si robila sama.
3) Mam moznost si vybrat, ci chcem byt alebo nechcem platcom DPH? Ak ano, co je lepsie?
4) Musi mat s.r.o aj funkciu spolocnika, ak by som bola jediny konatel? Co to pre mna znamena v odvodoch, pokial si odmenu nebudem vyplacat? Ak by som tvorila zisk, samozrejme dan z prijmu zaplatim, pokial by sa mi ale nedarilo, alebo cinnost som nevykazovala, mam nejaku povinnost okrem danoveho priznania? Popritejto cinnosti som riadne zamestnana.
Vopred dakujem za vsetky odpovede.
blavaciko
05.01.12,07:38
1) prenecham inym
2) ako sro musis viest podvojne uctovnictvo
3) zo zaciatku budes neplatca, mozes sa zaregistrovat ako dobrovolny platca DPH, ak za posledných 12 po sebe nasledujúcich mesiacov dosiahnes obrat 49 790 € musis sa registrovat,
pre kazdeho je lepsie inak, ale ak to mas len male podnikanie pre koncoveho zakaznika, asi radsej neplatca...
4) spolocnik = majitel spolocnosti, konatel = statutarny organ, ktory spolocnost zastupuje navonok... spolocnik nemoze podpisovat ziadne papiere za spolocnost, ale je vedeny, lebo firmu vlastni
tictac7
05.01.12,07:41
...najskôr si naštuduj zákony a témy, kde sa to rozoberá, všetko tu je už zodpovedané. Ty chceš toho toľko naraz, že až....
ale teda niečo Ti napíšem:
- PO vedie vždy PÚ
- s.r.o. bez spoločníka? kto by ju asi založil - táto otázka ma dosť napálila, preto nemienim na nič iné odpovedať...

dovetok:
sa teda ospravedlňujem, ale aj tak si myslím, že kto chce začať podnikať mal by si najskôr aspoň niečo prečítať....nemusí vedieť, že s.r.o. vedie PÚ, nemusí vedieť úplne všetko o aute v podnikaní, ale keď chce s.r.o., tak aspoň - že spoločník, konateľ, VZ, SZ, ZI....v OZ je to napísané...., nemusí si ju vedieť sám založiť...ale aspoň, že má poňatia...., nemusí vedieť o odvodoch....
Diky Brona
05.01.12,07:43
1) Co prenechat inym? To vedenie knihy jazd a pod? Alebo auta?
3) taky obrat nedosiahnem ani za uhorsky rok, cize to by znamenalo neplatca teda
4) spolocnost musi mat teda aj spolocnika ako majitela aj konatela, cize jedna osoba staci? Co to znamena potom u odvodov pre mna, ak nebudem si uznavat odmenu?
jacekova
05.01.12,07:45
1.treba urobit kupnu zmluvu a predat auto do sro
netreba viest knihu jazd ked si nebudes davat PHM, dokonca ak by si si uplatnovala 80% paušál, tiež netreba knihu jazd

2) PU
3) platcovstvo dph je u kazdeho individualne ale skor nie ako ano
4) ak ide o 1-osobovu sro, musis byt konatel aj spolocnik. ak by si si odmenu nevyplacala, tak by sa do ZP a SP nič neplatilo.
az z vyplateneho podielu zo zisku sa plati do ZP

zamestnana mozes byt a sucasne mat sro
alaya1
05.01.12,07:45
...najskôr si naštuduj zákony a témy, kde sa to rozoberá, všetko tu je už zodpovedané. Ty chceš toho toľko naraz, že až....
ale teda niečo Ti napíšem:
- PO vedie vždy PÚ
- s.r.o. bez spoločníka? kto by ju asi založil - táto otázka ma dosť napálila, preto nemienim na nič iné odpovedať...

Zjavne sa v tych otazkach nevyzna a ked si pozries, tema jej je prvym prispevkom. Mozno, miesto toho utocneho tonu, stacilo prilepit par linkov na temy, kde sa to prebera.
Myslim, ze prisla na Poradu, aby sa poradila.
Diky Brona
05.01.12,07:46
Tictac7 dakujem, to mi velmi nepomoze. Potrebujem to dost surne, nie z hladiska podnikania. Studovat zakony potom mienim, no pri rozhodovani o zalozeni s.r.o mi vase odpovede pomozu. Ide mi v tomto momente o prehlasenie aut, potom mozem prilezitostne zacat podnikat v mikrorozmeroch (ako konicek). Tak prepac, ze sa v tom nevyznam zatial
tictac7
05.01.12,07:57
...ale ako chceš prihlásiť auto na neexistujúcu firmu? a založenie s.r.o. neurobíš za 2 dni...
tictac7
05.01.12,08:01
...a aj tak nechápem prečo je lepšie mať auto na s.r.o., keď si nemieniš náklady naňho uplatňovať....a daň z motorových vozidiel budeš musieť platiť (píšeš, že občas nejaké jazdy služobné budeš robiť)....
Diky Brona
05.01.12,08:02
S.r.o by som si nechala zalozit firmami, ktore sa na to specializuju, uz aj z dovodu nizsich nakladov, kedze vyuzivaju elektronicke podanie do orsr, co by mna stalo fyzicke podanie viac (ten sudny poplatok). Garantuju zalozenie do cca 14dni. Akonahle by s.r.o bola zalozena, prehlasila (teda predala) by som na nu auto. Potom by som ho prihlasila na DU kvoli cestnej dani a dalej riesila to mikro podnikanie, vedenie uctovnictva a pod.

Otazka: Na vedenie PU je teda potrebne si zakupit nejaky program, alebo co odporucate na prilezitostne uctovanie? Radsej zohnat si niekoho na ucto outsourcingovo? Kolko by to asi vyslo?
Diky Brona
05.01.12,08:04
Tictac7 nakolko som sa prestahovala do zahranicia, kde na mna budu tlacit, aby som auto prihlasila na ich znacky a platila ovela vyssie poplatky, ako nejaku cestnu dan na SVK. Navyse kedze na SVK aj pracujem, rada by som si ponechala SVK EC. Podnikanie budem ozaj riesit ako hobby, ak vobec stihnem nejaku cinnost vykazat
tictac7
05.01.12,08:05
S.r.o by som si nechala zalozit firmami, ktore sa na to specializuju, uz aj z dovodu nizsich nakladov, kedze vyuzivaju elektronicke podanie do orsr, co by mna stalo fyzicke podanie viac (ten sudny poplatok). Garantuju zalozenie do cca 14dni. Akonahle by s.r.o bola zalozena, prehlasila (teda predala) by som na nu auto. Potom by som ho prihlasila na DU kvoli cestnej dani a dalej riesila to mikro podnikanie, vedenie uctovnictva a pod.

Otazka: Na vedenie PU je teda potrebne si zakupit nejaky program, alebo co odporucate na prilezitostne uctovanie? Radsej zohnat si niekoho na ucto outsourcingovo? Kolko by to asi vyslo?

v Tvojom prípade účtovníctvo určite zver osobe, ktorá to vie. Koľko by to vyšlo? Ťažká otázka....cena závisí od veľa faktorov, oslov firmy, čo sa tým zaoberajú v Tvojom okolí, popýtaj sa známych, reklám je aj na nete dosť...
jacekova
05.01.12,08:06
S.r.o by som si nechala zalozit firmami, ktore sa na to specializuju, uz aj z dovodu nizsich nakladov, kedze vyuzivaju elektronicke podanie do orsr, co by mna stalo fyzicke podanie viac (ten sudny poplatok). Garantuju zalozenie do cca 14dni. Akonahle by s.r.o bola zalozena, prehlasila (teda predala) by som na nu auto. Potom by som ho prihlasila na DU kvoli cestnej dani a dalej riesila to mikro podnikanie, vedenie uctovnictva a pod.

Otazka: Na vedenie PU je teda potrebne si zakupit nejaky program, alebo co odporucate na prilezitostne uctovanie? Radsej zohnat si niekoho na ucto outsourcingovo? Kolko by to asi vyslo?

to je dobrý nápad, nechať si založiť sro inou firmou, ktorá vie čo a ako a naozaj to vyjde cca 400€ vratane poplatku za zápis do OR (mne tiež taká firma zakladala sro, všetko za mna vybavili, komunikovali sme spolu len mailami a telefonicky, potom mi poslali dokumenty na podpis a este ma aj prihlasili na DÚ, proste všade)...ked chceš,dám kontakt

ak nemáš šajnu o vedení PU, prenechala by som to na tých, čo sa tomu rozumeju. navyše tam chceš mať autá, treba ich odpisovať a podobne pikošky sa tam nájdu určite.... tipujem cca 50€ mesačne ale treba sa pýtať a hľadať...
tictac7
05.01.12,08:09
Tictac7 nakolko som sa prestahovala do zahranicia, kde na mna budu tlacit, aby som auto prihlasila na ich znacky a platila ovela vyssie poplatky, ako nejaku cestnu dan na SVK. Navyse kedze na SVK aj pracujem, rada by som si ponechala SVK EC. Podnikanie budem ozaj riesit ako hobby, ak vobec stihnem nejaku cinnost vykazat

..ale aj tak, DzMV tiež nie je 20 Eur, to je fakt taký rozdiel? Si v HU? Som počula, že tam sú dane vysoké, ale aj keď máš svoje súkromné auto? Aj z toho sa platí?
Diky Brona
05.01.12,08:12
jacekova, nasla som ucto okolo 66eur mesacne, co sa mi zda ale dost, nakolko sa budu riesit najma tie auta a mesacne s tym tolko roboty nebude. sice tictac7 mi pisal v zmysle ze radsej zverit inym, ale hadam zauctovat to nebude az take komplikovane, ci? pokial netreba vyslovene nejaky uct program
Diky Brona
05.01.12,08:15
v AT. nestaci v drzbe sukr. osoby na podnikanie, treba zmenit technicky na firmu, inak stale trvaju na AT znackach, hoci porusuju smernicu EU, no sudne sa s nimi nechcem natahovat. Ano, rocna poistka teilkasko na 100koni obyc. auta cca 1200eur rocne
jacekova
05.01.12,08:18
jacekova, nasla som ucto okolo 66eur mesacne, co sa mi zda ale dost, nakolko sa budu riesit najma tie auta a mesacne s tym tolko roboty nebude. sice tictac7 mi pisal v zmysle ze radsej zverit inym, ale hadam zauctovat to nebude az take komplikovane, ci? pokial netreba vyslovene nejaky uct program

no tak len papierovo by som to nerobila ani ja.... určite treba nejaký SW
vedenie PU nie je žiadna hračka (to nie je len nahádzať doklady do počítača)
to treba spracovať, študovať zákony...budeš to stíhať popri robote?!

vieš že treba na začiatku urobiť otváraciu súvahu? zaúčtovať ZI, splatenie ZI, urobit odpisove plany? na konci roka vykaz ziskov a strát, poznámky (po novom), danove priznanie, suvahu.... zapisnicu z valneho zhromazdenia, ulozenie uct.zavierky do zbierky listin atď atď .... toto vsetko zvladnes????

za účto ako neplatca DPH (PU) by si mohla zjednať cca 50€ mesačne plus samozrejme na konci roka za uct.zavierku a DP
Diky Brona
05.01.12,08:22
jacekova, no bez nastudovania, jasne, ze nezvladnem. S uctom som sa stretla len teoreticky, prakticky som s nim nerobila nikdy. preto som sa prisla poradit, a ako vidim, asi mi niekoho na ucto treba
tictac7
05.01.12,08:26
jacekova, no bez nastudovania, jasne, ze nezvladnem. S uctom som sa stretla len teoreticky, prakticky som s nim nerobila nikdy. preto som sa prisla poradit, a ako vidim, asi mi niekoho na ucto treba

...treba, treba

mimotemy...inak, prečo sa každému zdajú práce účtovníkov drahé? Študovať zákony, školenia, SW, toner, papier, telefón, auto, mzdy, odvody...toto my máme zadarmo?
jacekova
05.01.12,08:28
jacekova, no bez nastudovania, jasne, ze nezvladnem. S uctom som sa stretla len teoreticky, prakticky som s nim nerobila nikdy. preto som sa prisla poradit, a ako vidim, asi mi niekoho na ucto treba

obávam sa, že anii s naštudovaním by si to len tak nezvládla. na PÚ treba prax a poriadne sa tomu venovať.
ale ty na to nemáš čas, tak si fakt treba niekoho zaplatit na vedenie uctovníctva, kto ti aj poradi čo máš ako a kedy urobit
venuj sa zamestnaniu a aj hobby (ako hovoris o tom co by si robila cez sro) a ucto nechaj na uctovnicku
Diky Brona
05.01.12,08:28
Nezda sa mi to drahe, ale k tomu, co ja potrebujem (redukovat naklady na auta), ze nie uctovat pravidelne nejaku podnikatelsku cinnost, je to dost. Pokial by som ozaj stihala "konickovat" s eshopom, tak to skutocne nie je drahe. Nechcela som sa nikoho dotknut
tictac7
05.01.12,08:33
Nezda sa mi to drahe, ale k tomu, co ja potrebujem (redukovat naklady na auta), ze nie uctovat pravidelne nejaku podnikatelsku cinnost, je to dost. Pokial by som ozaj stihala "konickovat" s eshopom, tak to skutocne nie je drahe. Nechcela som sa nikoho dotknut

...licenciu na ďalšiu firmu zaplatiť treba a papierovačiek voči štátu je rovnako, bez ohľadu na to, koľko je roboty so zaúčtovaním....tu totiž nejde len o zaúčtovanie...a neboj, mňa si sa nedotkla ;)
Diky Brona
05.01.12,08:37
suhlasim, ale pocet poloziek nie je napr podobny ako u "zabehnutej aktivnej firmy", co som citala, ze niekde si potom za navyse polozky pytaju extra poplatky.
tictac7
05.01.12,08:42
suhlasim, ale pocet poloziek nie je napr podobny ako u "zabehnutej aktivnej firmy", co som citala, ze niekde si potom za navyse polozky pytaju extra poplatky.

tvorba cien je individuálna. Ja osobne mám paušály, ktoré po dohode s klientom prehodnocujeme - niekedy idem s cenou dole, niekedy hore. Ale proste je aj minimálny paušál, pod ktorý z vyššie uvedených dôvodov nejdem, aj keby to boli 2 položky mesačne. Ale pokiaľ nie si platcom DPH, nemáš mzdy, nerobíš vývoz a pod. dá sa aj inak...všetko je len na dohode dvoch strán...
Diky Brona
05.01.12,10:34
Viete mi niekto teda poslat na internu postu ponuku? v Pripade teda, ze este beriete dalsie firmy.