Diky Brona
05.01.12,08:54
Dobry den, chcela by som si zalozit s.r.o. pre prilezitostne podnikanie s eshopom. Mam nasledujuce otazky z oblasti dani, odvodov a uctovnictva.
1) Na spolocnost s.r.o by som chcela prihlasit dve auta (to je zakladnym cielom), ktore by prilezitostne boli vyuzivane na podnikatelsku cinnost (dovoz tovaru, distribucia a pod). Samozrejme by som ich prihlasila na danovy urad a zaplatila cestnu dan. Zaujima ma, ci je mozne prihlasit na firmu uz existujuce vozidlo, ktore mam v sukromnom vlastnictve, no islo by mi o prepis na spolocnost, teda aj zmena v technickom preukaze. Nielen vyuzivanie auta na podnikanie!
Chcem sa spytat, ci je nutne viest knihu jazd, pokial si nechcem do nakladov zahrnat pohonne hmoty ani nic, kedze pojde len o prilezitostne pouzivanie na podnikanie. Cestnu dan by som ale uhradila v plnom rozsahu za cely rok. Je to mozne, alebo treba na takuto situaciu vyslovene vykazovat pouzivanie auta na podnikanie a teda blocky, a jazdy? Nechcem si to zbytocne komplikovat s uctovanim, navyse auto prihlasene na firmu je pre mna vyhodnejsie ako ho mat v sukr. vlastnictve na seba.
2) Dalej ma zaujima to, ci na vedenie eshopu mi staci viest jednoduche uctovnictvo, alebo musim podvojne uctovat. Islo by len o obcasny nakup a predaj tovaru. Bola by som jediny konatel v s.r.o. ziadni zamestnanci, vsetko by som si robila sama.
3) Mam moznost si vybrat, ci chcem byt alebo nechcem platcom DPH? Ak ano, co je lepsie?
4) Musi mat s.r.o aj funkciu spolocnika, ak by som bola jediny konatel? Co to pre mna znamena v odvodoch, pokial si odmenu nebudem vyplacat? Ak by som tvorila zisk, samozrejme dan z prijmu zaplatim, pokial by sa mi ale nedarilo, alebo cinnost som nevykazovala, mam nejaku povinnost okrem danoveho priznania? Popritejto cinnosti som riadne zamestnana.
Vopred dakujem za vsetky odpovede.