jiva
05.01.12,09:17
Dobrý deň, opäť sa obraciam o radu k Vám poraďáci. Chcem Vás poprosiť o radu v oblasti odpisovaného majetku. Podnikateľ , FO má v majetku firmy budovu. V r. 2011 sa rozhodol
nainštalovať kamerový systém. Spolu náklady vyšli 1036,12€, je to menej ako 1700,-€, ale podnikateľ chce kamerový systém aj napriek tomu zaradiť do odpisovaného majetku – to si myslím, že môže?!
Otázka pre mňa znie, či ho môže odpisovať ako samostatno technologické zariadenie, i keď je pevne namontované so stavbou?
či sa má ako súčasť stavby odpisovať spolu so stavbou v rovnakej odpisovej skupine? Pretože §26 ods.2 v poslednej vete odvoláva na uplatnenie postupu podľa §22 ods.15..... s výnimkou oddeliteľných súčastí budov a stavieb, ktoré sú zaradené v prílohe č. 1 zákona o dani z príjmov. V prílohe sú v položke KP 3-33 „Jednotlivé oddeliteľné súčastí .....atď., konkrétne uvedené len klimatizačné zariadenia, osobné a nákladné výťahy a eskalátory...
Na druhej strane sú v pokyne MFSR k uplatňovaniu § 26 ods. 2 a § 33 zákona č. 286/1992 ZB. o daniach z príjmov v znení neskorších prepisov (dúfam, že už nie je neplatný tento pokyn )v bode 2.uvedené, citujem : Ďalej uvádzame príklady výrobných zariadení, ktoré sú samostatnými technologickými zariadeniami a v zmysle § 26 ods.2 zákona č. 286/1992 ZB. o daniach z príjmov aj samostatnými hnuteľnými vecami (resp. súbormi hnuteľných vecí ) odpisovanými oddelene od stavieb podľa §31 resp. §32 cit. Zákona, a to i napriek ich pevnému spojeniu zo stavbou“ a v podbode 2.5 sú špecifikované : Spoje , telekomunikácie a rádiokomunikácie (samotné zariadenia na prenos informácií pripojené na rozvodné siete, audiovizuálne zariadenia, telef. ústredne...atď) – nemohol by uvedený kamerový systém zaradený ako audiovizálne zariadenie??? A potom by som ho mohla zaradiť samostatne pod položku 26.3 –komunikačné zariadenia a odpisovať v 1. odpisovej skupine??
Som zmätená, prosím Vás poradťe mi čo najkôr. Vopred ďakujem.
jiva
09.01.12,05:45
Prosím Vás poradte mi. Moc ďakujem. Hlavne či to mám zaradiť spolu s budovou, alebo kamer. systém môžem odpisovať zvlášť?
kimart
09.01.12,06:20
spolu
jiva
12.01.12,06:47
A ešte sa opýtam, keďže kamerový systém nemá hodnotu vyššiu ako 1700,-€, môžem sa rozhodnúť a zaradiť to ako súbor v drobnom hmotnom majetku? NIč s tým nepokazím? Ale počas roka sa aj relizovala vonkajšia fasáda budovy (konkrétne sa stihlo dať obloženie-fasáda sa bude realizovať až na jar r.2012)Tieto náklady zaúčtujem v r. 2011 ako nedaňový výdaj a až keď sa fasáda dorobí, tento rok (2012), ich pripočítam k ZC budovy a budem spoločne odpisovať?
Mohla by som poprosiť trošku vysvetliť prečo kamerový systém nemôžem ako súbor odpispvať zvlásť v 1. odp. skupine pod položkou 26.3 - komunikačné zariadenia? Moc ďakujem.
Nana22
12.01.12,07:09
Ja odpisujem kamerový systém samostatne. Je možné ho odmontovať a kedykoľvek presunúť niekde inde. Neznamená to, že pri každom KS by som postupovala ako v tomto prípade.
Katarina
12.01.12,18:08
Prosím Vás poradte mi. Moc ďakujem. Hlavne či to mám zaradiť spolu s budovou, alebo kamer. systém môžem odpisovať zvlášť?

Ja odpisujem zvlášť.
jiva
14.01.12,09:07
Ďakujem , zrovna včera mi to bolo tak podané, že pokiaľ sa dá odmontovať , čiže káble nie sú "zamurované " v stenách budovy (asi takto doslovne), môžem ho odpisovať zvlášť, teda i keď nemá požadovanú sumu 1700.-€. A ešte ak môžem potvrďte mi prosím Vás či som vybrala aj správne zaradenie -1. odp. skupine pod položkou 26.3 - komunikačné zariadenia? Ešte raz moc ďakujem.