Aňuška
05.01.12,09:30
Prosím o upresnenie odvodov do SP u zamestnankýň,
ktoré sú na RD a dostali mikulášsky balíček.

Ak RD začala pred rokom 2011, tak sa odvody nepočítajú?

Ak RD začala v roku 2011, tak aké odvody sa počítajú? Len úrazové poistné,
alebo všetky?
Vykazuje sa na novom Výkaze poistného? Treba prihlásiť za týmto účelom
pracovníčky cez RLFO ako nepravidelný príjem?

Ďakujem.
lefa
05.01.12,10:44
Dobry den.
I ja cakam na radu pre Aňušku.
A tiez mam otazku, ked je vyplateny zo socialneho fondu nepenazny príjem zamestnancom, ktori su cely mesiac praceneschopni, alebo su na rodicovskej dovolenke. Idu odvody do ZP, SP?
Dakujem.
Aňuška
05.01.12,12:03
Dobry den.
I ja cakam na radu pre Aňušku.
A tiez mam otazku, ked je vyplateny zo socialneho fondu nepenazny príjem zamestnancom, ktori su cely mesiac praceneschopni, alebo su na rodicovskej dovolenke. Idu odvody do ZP, SP?
Dakujem.

Ak je zamestnanec celý mesiac PN a má nepeňažný príjem zo SF, tak sa platí na SP iba úrazové poistenie a ZP.
Aňuška
05.01.12,12:14
Tak som pátrala a zisťovala kde sa dalo, lebo som musela dokončiť výplaty.
Volala som hádam s 20 pracovníkmi SP, čo Vám poviem: hrôza. Rozporuplné odpovede alebo ani "neťukli." Posúvali si ma ako vagón na stanici.

Nakoniec som sa dopátrala k tomuto. Či je to všetko O.K., to sa ukáže.
Zdravotné sa platí samozrejme v každom prípade. Teraz uvediem poistné na SP:

Nástup na RD pred rokom 2011 - žiadne odvody na SP
Nástup RD v roku 2011 - platí sa úrazové poistenie, ak v roku 2011 nebol žiadny príjem (napr. bola na v roku 2011 len na MD, PN).
Ak bol v roku 2011 príjem, teda napr. 2 mesiace pracovala, od 3. mesiaca bola na MD a potom na RD, tak sa platia z nepeň. príjmu všetky odvody na SP. Úrazové na všetky mesiace do nástupu na RD, ostatné poistné len na mesiace, kedy pracovala.

Odvody sa rozpočítavajú a uvádzajú vo Výkaze poistného a príspevkov. Vraj netreba prihlasovať zamestnankyňu cez RLFO.

Čo sa týka žien na MD, tak som presvedčila zamestnávateľa, aby tie balíčky dal cez repre, aby neprišli v tom mesiaci o materskú.

Toto som nakoniec zistila cez poradňu sociálnej poisťovne a tiež Olymp to takto robí. Takže to hádam bude v poriadku.