Kvietok1976
29.01.06,19:25
Do ktorej odpis. skupiny zaradiť okna a dvere, ktoré boli vymenené na prenajatých priestoroch?
Tweety
29.01.06,18:27
Do ktorej odpis. skupiny zaradiť okna a dvere, ktoré boli vymenené na prenajatých priestoroch?
AK máš súhlas od prenajímateľa, tak to odpisuješ ako iný majetok.;)
Kvietok1976
29.01.06,18:28
súhlas mám len neviem do ktoej odpisovej skupiny to zaradiť
Lenuška
29.01.06,18:30
Ja si myslím, ak boli vymenené, že je to oprava. Prečo do odpisovej skupiny - to nie je technické zhodnotenie.
Kvietok1976
29.01.06,18:32
nemám fakturovanú opravu ani výmenu ale okna a dvere v hodnote 212000,- Sk
Tweety
29.01.06,18:32
súhlas mám len neviem do ktoej odpisovej skupiny to zaradiť
No jasné, nedávali sa úplne nové, len sa staré vymenili. Teda oprava.;)Ale ak ste sa rozhodli to odpisovať, tak môžete.;)
Kvietok1976
29.01.06,18:37
takže to môžem rovno fuknuť naraz do nakladov?
andrej_rv
29.01.06,18:40
takže to môžem rovno fuknuť naraz do nakladov?
Neviem, či tu nebude trošku problém. Ak aj má nájomca zmluvu s prenajímateľom, že bežné opravy a údržbu hradí nájomca, výmenu okien veľmi za bežnú údržbu (podľa mňa) považovať nemožno. Dať to do daňových nákladov nájomcu sa mi to preto zdá byť dosť rizikové. A pre prenajímateľa by to mal byť nepeňažný príjem.
Podľa mňa by to mal nájomca vyfakturovať prenajímateľovi, u ktorého to bude bez diskusie daňový výdavok, a uvedenú sumu faktúry by prenajímateľ mohol započítať s nájomným.
Kvietok1976
29.01.06,18:43
v zmluve je uvedené že všetky naklady na úpravu znáša najomca.... prenajimateľ je bytový podnik on s tým nebude súhlasiť aby si to dal do svojich nakladov
Tweety
29.01.06,18:46
Neviem, či tu nebude trošku problém. Ak aj má nájomca zmluvu s prenajímateľom, že bežné opravy a údržbu hradí nájomca, výmenu okien veľmi za bežnú údržbu (podľa mňa) považovať nemožno. Dať to do daňových nákladov nájomcu sa mi to preto zdá byť dosť rizikové. A pre prenajímateľa by to mal byť nepeňažný príjem.
Podľa mňa by to mal nájomca vyfakturovať prenajímateľovi, u ktorého to bude bez diskusie daňový výdavok, a uvedenú sumu faktúry by prenajímateľ mohol započítať s nájomným.
Mala som podobný problém asi v októbri min.roku, dali sme si klímu do prenatých priestorov,konzultovala som s metodičkou na DR a tá mi povedala, že ak splňa hodnotu na odpisovanie,- tak odpisovať ako iný majetok, ak nie tak náklady. Samo, že musí byť súhlas prenajímateľa.;)
andrej_rv
29.01.06,18:51
v zmluve je uvedené že všetky naklady na úpravu znáša najomca.... prenajimateľ je bytový podnik on s tým nebude súhlasiť aby si to dal do svojich nakladov
Treba zvážiť (podľa mňa dosť veľké) riziko. Ak sa v zmluve hovorí o nákladoch na úpravu (nie opravu) priestorov a prenajímateľ s kompenzáciou nebude súhlasiť, tak potom to fakt radšej dať do technického zhodnotenia. Ale nielen dvere a okná, ale všetky náklady súvisiace s ich osadením a výmenou. TZ prenajatého majetku sa odpisuje v rovnakej skupine ako budova (§ 24 ods. 2 ZDP) - 4. skupina - 20 rokov...