jerrysea
05.01.12,16:38
Zdravím Vás. Chcela by som sa informovať aké dôsledky plynú z ukončenia zmluvy o budúcej kúpnej zmluve resp. od jej odstúpenia. Zmluvu som uzatvorila s mamou asi pred rokom a pol na odkúpenie jej 1/2 bytu. Druhú polovicu vlastním ja. S mamou sme boli pred tým dohodnuté, že mi byt daruje s podmienkou dochovania. Mama momentálne býva v inom meste kde má aj trvalé bydlisko aj s manželom. Plán bol, že ak náhodou umrie jej manžel, tak by sa prisťahovala. S priateľom sme sa ale zhodli, že bude lepšie ak ju vyplatíme (pretože nemáme harmonické vzťahy) a ona si za peniaze zaobstará iné bývanie, alebo pôjde k jednej alebo druhej sestre. Byt má len dve izby a s priateľom plánujeme deti (máme 30 rokov).
Zmluvu sme postavili na dobu určitú a jej platnosť vyprší koncom tohto roku. Zaplatili sme už zhruba 2/3 z celkovej sumy. Napokon sme sa rozhodli, keďže máme ešte aj pozemok s možnosťou výstavby, že by sme radšej postavili chalupu, kde by sme mohli celoročne bývať a mama by mohla byť zatiaľ spokojne v byte. Tým pádom by sme nemuseli šetriť ďalšie peniažky na chalupu. Čiže je to omnoho ekonomickejšie. V zmluve sme sa dohodli, že pokiaľ by nedošlo k vyplateniu dohodnutej kúpnej ceny v stanovenej dobe uvedenej v zmluve, má každá zo zmluvných strán právo odstúpiť od zmluvy.
Ďalej sme sa dohodli, že pokiaľ by k uzatvoreniu budúcej kúpnej zmluvy nedošlo v stanovenej dobe, má každá zo zmluvných strán právo v súlade s paragrafom 50a Občianskeho zákonníka sa do jedného roka domáhať na súde, aby vyhlásenie vôle druhej zmluvnej strany bolo nahradené súdnym rozhodnutím.

1. Čo môžeme od toho očakávať? Načo má mama právo keby som odstúpila?
2. Čo môžem podniknúť ak by s tým nesúhlasila?

Ďakujem krásne, veľmi si vážim vašej odpovede.
S pozdravom Jerrysea.
Mária27
05.01.12,18:37
Trochu sa mi to zdá nejasné:
Dohodli ste sa, že do konca tohto roku uzavriete kúpnu zmluvu a zároveň v tej istej lehote vyplatíte kúpnu cenu?
Potom sa mi zdajú protirečiaci si vety: 1) V zmluve sme sa dohodli, že pokiaľ by nedošlo k vyplateniu dohodnutej kúpnej ceny v stanovenej dobe uvedenej v zmluve, má každá zo zmluvných strán právo odstúpiť od zmluvy.
2) Ďalej sme sa dohodli, že pokiaľ by k uzatvoreniu budúcej kúpnej zmluvy nedošlo v stanovenej dobe, má každá zo zmluvných strán právo v súlade s paragrafom 50a Občianskeho zákonníka sa do jedného roka domáhať na súde, aby vyhlásenie vôle druhej zmluvnej strany bolo nahradené súdnym rozhodnutím.

Ak má totiž každá strana právo od zmluvy odstúpiť, nemôže jej právo byť marené tým, že druhá strana má právo súdiť sa. Alebo to zle chápem?

Mimochodom, práve tá tvoja prvá otázka má byť jasná zo znenia zmluvy. Inak by taká zmluva nemala zmysel.
jerrysea
05.01.12,22:14
Dohodli sme sa na mesačných splátkach bankovým prevodom. Posledná splátka musí byť uskutočnená maximálne k dátumu, ktorý sme vypočítali na základe mesačných splátok z celkovej sumy. Kúpna zmluva má byť uzatvorená do 30dní od zaplatenia súčtu dohodnutej kúpnej sumy.
Ja tejto dohode o budúcej kúpnej zmluve rozumiem teraz tak, že ak by som zaplatila celkovú sumu, tak až vtedy sa môžu zmluvné strany domáhať na súde, aby vyhlásenie vôle druhej zmluvnej strany bolo nahradené súdnym rozhodnutím.
V zmluve nie je špecifikované nič, čo sa týka predčasného odstúpenia. Spomenutý je tam len ten paragraf 50a Obch.z.
Znamená to teda, že ak som sa rozhodla, že nebudem pokračovať v splátkach, tak môžem uplatniť právo odstúpiť od zmluvy?
Má mama právo sa niečoho domáhať? Čo v prípade, že peniaze už nemá?
Existuje nejaké všeobecné právo, ktorého sa môžem držať ak by odmietala vrátiť peniaze?

Ďakujem krásne.
Mária27
07.01.12,16:19
Zmluva o budúcej zmluve je zabezpečením budúcej zmluvy pre obe strany. Ak by si to jedna strana rozmyslela, vzniká druhej strane právo dovolať sa plnenia - uzavretia kúpnej zmluvy aj splatenia ceny. O jej iných následkoch ako sa očakáva sa môžu zmluvné strany po jej uzavretí pravdaže dohodnúť.

Zmluva o budúcej zmluve podľa zákona musí byť uzatvorená písomne, musí obsahovať záväzok oboch strán uzatvoriť kúpnu zmluvu, musí v nej byť dohodnutá doba, dokedy bude uzatvorená kúpna zmluva a tiež musí mať všetky podstané náležitosti zmlúv.

Zmluvu ste postavili na dobu určitú a jej platnosť vyprší koncom tohto roku. Vyplatenie bytu naraz alebo v splátkach, pred prevodom alebo po ňom, nie je predmetom zmluvy o budúcej zmluve, to je osobitná dohoda (podmienky dohodnuté navyše). Právo odstúpiť od zmluvy je v § 50a riešené v odseku 3 (mimoriadne okolnosti).

Z iného dôvodu by si mohla odstúpiť len ak by ste si to dohodli ako rozväzovaciu podmienku (§ 36). Treba analyzovať, či ide o rozväzovaciu podmienku, lebo píšeš:
Kúpna zmluva má byť uzatvorená do 30dní od zaplatenia súčtu dohodnutej kúpnej sumy.
V zmluve ste sa dohodli, že pokiaľ by nedošlo k vyplateniu dohodnutej kúpnej ceny v stanovenej dobe uvedenej v zmluve, má každá zo zmluvných strán právo odstúpiť od zmluvy.
Takže, sú tie dátumy "koniec roka" a "zaplatenie súčtu" totožné? Je to to isté ako "vyplatenie dohodnutej kúpnej ceny v stanovenej dobe"?

Možno ste skutočne podmienili prevod zaplatením, asi sa tak chcela istiť aj mama. Najlepšie by asi fakt bolo, vyjasniť si to s ňou. Ak ti bude oponovať, prezradí ti aj to, čoho sa chce domáhať.
jerrysea
08.01.12,20:06
Ďakujem krásne za odpoveď.
Napísala som teda list mame, pretože bývamv zahraničí, že chcem ukončiť našu dohodu aj s vysvetlenímmojich dôvodov. Prešla som si spomenuté odvolávky naparagrafy.
No teraz som si neistá, či môžem dohodu nenaplniť,lebo jedna vec je čo si myslím ja a druhá čo je morálnaskutočnosť.
Napíšem teda bližšie ako znie naša dohoda apokúsim sa ozrejmiť dôvody, ktorých mám napokon mnoho. Sú v tomale zmluvy dve, ktoré sme úradne overili. Prvá bola zmluva odarovaní a druhá dohoda o kúpe. Prvú zmluvu sme uzavreli podľadlhoročných maminých tvrdení, že mi svoju časť daruje. Predtým ako som vycestovala do zahraničia som chcela mať v tom jasno atak som navrhla mame aby sme dali do kopy jej tvrdenie, že mi jejpodiel daruje. Keď som darovaciu zmluvu pripravila, tak si jupozrela a po niekoľkých dňoch mi povedala, že ak chcem aby mi bytdarovala tak tam musím doplniť, že sa o ňu musím postarať. Vtom čase bol môj priateľ už v zahraničí, tak som to tamdopísala a dali sme to s mamou úradne overiť. Priateľovi som tooznámila a napokon sme sa zhodli, že to nezvládneme, lebo s mamounemáme harmonický vzťah. Byt má dve izby a skutočnosť, že bybývala s nami v dvojizbovom byte aj s našimi deťmi, ktoré užroky plánujeme by nebolo v poriadku. Mama býva momentálne v inommeste aj s manželom a mala predstavu, že ak by ostala sama, tak bysa prisťahovala. Ja som počítala s tým, že nám ho daruje vpravom slova zmysle, lebo druhý byt čo mala nechcela predať môjmupriateľovi a predala ho cudzím ľudom. Priateľ ho chcel kúpiť,aby mama mohla bývať vedľa nás a pri tom by mal každý svojesúkromie. Tak sme sa nakoniec z rozhorčenia darovacej zmluvy rýchlorozhodli, že ho radšej kúpime ak bude súhlasiť. Pracujeme vzahraničí a tak sme vedeli, že byt splatíme a bude pokoj.Pripravili sme teda dohodu medzi mnou a mojou mamou.

Zmluva znie:
II.Toutozmluvou sa zmluvné strany dohodli, že uzatvoria v budúcnostizmluvu o prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam vymedzenýmv čl. I, ktorou predávajúci prevedie zo svojho výlučnéhovlastníctva a budúci kupujúci nadobudne do svojho výlučnéhovlastníctva nehnuteľnosti uvedené v čl. I za dohodnutú kúpnucenu ???EUR
Dohodnutá kúpna cena bude zaplatená nasledujúcimspôsobom:
- do konca kalendárneho mesiaca bude pripísanýchminimálne ???eur na účet budúceho predávajúceho a to na účetčíslo:..... až do súčtu dohodnutej kúpnej ceny. Prvá splátkabude uskutočnená v máji 2010.
- posledná splátkaprebehne najneskôr v októbri 2012.

III.Zmluvné strany sa podpisom tejto zmluvy zaväzujú, že v lehote do 30 dníod zaplatenia súčtu dohodnutej kúpnej zmluvy, uzatvoria zmluvupodľa č.II.
Obe zmluvné strany sú oprávnené vyzvať druhúzmluvnú stranu k uzavretiu zmluvy podľa čl.II, a to písomne navyššie uvedené adresy.
Zmluvné strany sú povinné bezodkladneoznámiť druhej strane zmenu kontaktných údajov uvedených v tejtozmluve, a to písomne na vyššie uvedené adresy.
IV.Zmluvné strany sa dohodli, že pokiaľ by nedošlo k vyplateniu dohodnutejkúpnej ceny v stanovenej dobe uvedenej v čl.II tejto dohody, mákaždá zo zmluvných strán právo odstúpiť od zmluvy.
Zmluvnéstrany sa dohodli, že pokiaľ by k uzatvoreniu budúcej kúpnejzmluvy nedošlo v stanovenej dobe uvedenej v čl. III tejto dohody,má každá zo zmluvných strán právo v súlade s paragrafom 50aObčianskeho zákonníka sa do jedného roka domáhať na súde, abyvyhlásenie vôle druhej zmluvnej strany bolo nahradené súdnymrozhodnutím.
V.Zmlvné strany prehlasujú, že si túto zmluvu pred jej podpisom riadneprečítali a že jej obsah presne odpovedá ich pravej aslobodnejvôli a zakladá právne následky, ktorých dosiahnutie svojimjednaním sledovali, a preto ju ako správnu podpisujú.
V záležitostiach touto zmluvou výslovne neupravených platiaustanovenia Občianskeho zákonníka a všeobecne záväznýchprávnych predpisov.
Dátum, miesto, podpis.

Dôvody pre ktoré chcem zmluvu ukončiť sú:
1. Hlavným dôvodom je to, že sme si s priateľom po dlhej dobe prežívania zvýplaty do výplaty a stratou môjho zamestnania uvedomili, že smemohli za tie peniaze postaviť väčšiu chatu s možnosťouceloročného bývania na mojom pozemku, ktorý je nedaleko od mestaa tým umožniť súkromie nám aj mojej mame. Dali by sme jej byt doúžívania a tým by sme mohli splniť podmienku darovacejzmluvy.
2. Dali sme si vyhotoviť znalecký posudok, zistili sme, že mama by svojpodiel nikomu nepredala, pretože kto by kúpil podiel bytu, v ktorombýva spoluvlastník so svojou rodinou a ktorý má o ten podielzáujem za morálnu cenu.
3. Cena podielu majetku na ktorom sme sa dohodli je nakoniec 3 a pol násobnevyžšia ako jej všeobecná hodnota. Uvediem sumy - mama chcela nazačiatku 40tis.EUR za je podiel. Po minúte telefonátu sumu stiahlana 27tisíc. Okamžite som cene podľahla aj keď priateľ vravel, žemax. 13tisíc dáme za podiel. Ja som ho vtedy presvedčila, že jejdáme čo chce a bude kľud a mame som prikívla. Pripravili smenovú zmluvu a dali sme ju overiť. Nakoniec po úvahách nad tým čosme spravili sme dali spraviť znalecký posudok na všeobecnúhodnotu bytu a ten nam poslal dokument mailom s výslednou sumou15tisíc eur za celý byt. Polovičný podiel je teda 7 500eur. Mymáme do dnes uhradené 20tisíc eur a plačeme nad tým, že ešteak by sme chceli aj rekonštruovať, pretože je tam ešte elektrinaz 30tich rokov a rozpadajúca sa omietka v celom byte atď., tak bysme potrebovali ďalších aspoň 15tisíc EUR.
Teraz nevieme čivôbec máme právo odstúpiť a ak áno tak za akých podmienok.Podľahli sme ružovým predstavám a netušíme, či sa s tým vôbecešte dá niečo robiť. Čo ak sa mama urazí a začne útočiť? Vparagrafe v tom odseku (3) som sa dočítala, že tento záväzokzaniká, pokiaľ okolnosti, z ktorých účastínci pri vznikuzáväzku vychádzali, sa do tej miery zmenili, že nemožnospravodlivo požadovať, aby sa zmluva uzavrela. Myslíte, že totoje hodný dôvod? Ja to nechcem posudzovať len podľa seba. Ďalejten paragraf 36 - (3)Ak účastník, ktorému je nesplnenie podmienky na prospech, jejsplnenie zámerne zmarí, stane sa právny úkon nepodmieneným.Myslí sa tým tento náš dôvod?
Mária27
09.01.12,10:32
No, jerrysea, skutočne to vyzerá tak, že máte dohodnutú podmienku podľa § 36 ods. 2 - či už rozväzovaciu alebo odkladaciu. Skôr by som povedal okladaciu - nenastanú právne účinky zmluvy o budúcej zmluve - nemusíte uzavrieť kúpnu (výhrada vlastníctva - závislé od zaplatenia). Rozväzovacia podmienka znamená, že účinnosť právneho úkonu zanikne ak nastane určitá skutočnosť (to by sa týkalo skôr splátok). Vy ste si ako podmienku na možnosť odstúpenia dali nezaplatenie celej sumy, neudali ste dôvody. Odstúpiť máš právo aj ty, nielen mama, aj keď bežne to právo má pri nevyplatení sumy len predávajúci. Pragrafu 36 ods. 3 by si sa nemala obávať, ty si splnenie podmienky nezmarila (aj keď by si jej splnenie zariadila:) ).

V takomto prípade nie je potrebné splniť zákonnú podmienku podľa § 50a riešené odseku 3. Ten odsek predpokladá zmenu okolností, z ktorých ste vychádzali. Keď sa to tak vezme, aj sa zmenili, lebo teraz dostať nehnuteľnosti lacnejšie, lenže práve na takýto prípad sa uzatvárajú zmluvy o budúcich zmluvách - mame vlastne vzniká škoda (musí predávať lacnejšie). Ale ty aj píšeš, že cena bola nadhnotená od začiatku - tak to je zase tvoja chyba, že si si to neoverila. V každom prípade môžeš dôvodiť aj dobrými mravmi aj iným, čo ťa napadne. Rozmýšľať vieš dobre.
jerrysea
09.01.12,22:47
Veľmi si vážim Vašich príspevkov. Skúsim čo sa dá a hádam všetko bude ako má byť. Ešte raz naozaj ďakujem!