babooa
05.01.12,17:31
Dobrý den,

vie mi prosim niekto poradiť...
Doteraz som bola na rodičovskej dovolenke (teda este som) a poberam rodičovský príspevok. Moja dcera ma dva roky.
Do konca roku 2011 som bola SZCO ( síce pozastavevú) ale tu som zrusila. Takze od 1.1.2012 nie som SZČO a ani nemam zamestnanie do ktoreho by som sa vratila.
Momentalne mám velké problémy s chrbticou....a nevladzem sa starať o malu a tak ju idem dat do jasiel. Ja pojdem na PN-ku
Chcem sa opytať či mám nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa, ak nie som zamestnanec a uz ani SZCO ale pojdem na PN-ku???

dakujem
veronikasad
05.01.12,17:15
Môžeš sa rozhodnúť medzi poberaním rod.príspevku a príspevku na starostlivosť o dieťa. Ak skutočné mesačné náklady na opateru dieťaťa v predškolskom zariadení (musíš o tom predkladať potvrdenie), sú vyššie ako RP, požiadaj o príspevok na starostlivosť o dieťa.
Bola si povinne poistená SZČO v SP? Ak ano a máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia, prihlás sa do konca januára v SP na dobr.nem.poistenie. Inak ti nárok na dávku nem.poistenia pri PN-ke nevznikne.
babooa
05.01.12,19:59
ja si stale platim dobrovolne uz niekolko rokov z maxima..
takze sa nemusim najprv zamestnat a potom ist na PN?? Mala bude v jaslach za 330 euro a viem ze upsvar by mi dal 230..teda ak to uznaju, lebo na tom tlačive chcu vediet kde som zamestana, alebo ci som SZCO a ja nie som momentalne ani jedno...
Niamh
19.03.13,09:46
Dobrý deň, prosím vás o radu, mám 2,5 ročné dieťa a 28.12.2012 som nastúpila na druhú materskú. Druhá dcérka sa narodila 21.01.2013. Od decembra staršia dcérka chodí do súkromnej škôlky, ktorá stojí mesačne 170€. Do 6 týždňov od narodenia druhého dieťaťa t.j. do 03.03.2013 máme nárok na "Príspevok na starostlivosť o dieťa".
Akurát som volala s pracovníčkou ÚPSVaR, ktorá nás má na starosti, a ona mi povedala, že máme nárok iba na príspevok na star.o dieťa vo výške 41,10€ za mesiac. Nie na preplatenie nákladov na škôlku. Myslela som, že ak preukážeme zaplatené náklady vo výške 170€, bude to v tejto výške. Má pravdu? Vopred vám ďakujem za odpoveď :-).
veronikasad
19.03.13,10:32
Dobrý deň, prosím vás o radu, mám 2,5 ročné dieťa a 28.12.2012 som nastúpila na druhú materskú. Druhá dcérka sa narodila 21.01.2013. Od decembra staršia dcérka chodí do súkromnej škôlky, ktorá stojí mesačne 170€. Do 6 týždňov od narodenia druhého dieťaťa t.j. do 03.03.2013 máme nárok na "Príspevok na starostlivosť o dieťa".
Akurát som volala s pracovníčkou ÚPSVaR, ktorá nás má na starosti, a ona mi povedala, že máme nárok iba na príspevok na star.o dieťa vo výške 41,10€ za mesiac. Nie na preplatenie nákladov na škôlku. Myslela som, že ak preukážeme zaplatené náklady vo výške 170€, bude to v tejto výške. Má pravdu? Vopred vám ďakujem za odpoveď :-).
Bohužial, pracovníčka UPSVaR má pravdu. V súčasnosti poberáš materské (nie rodičovský príspevok) a v tomo období sa vypláca príspevok na starostlivosť o dieťa len vo výške 41,10€ po dobu 6 týždňov

Výška príspevku Výška príspevku na starostlivosť o dieťa za kalendárny mesiac je
a) v sume preukázaných výdavkov oprávnenej osoby, najviac v sume 230 eur,
b) 41,10 eura, ak starostlivosť o dieťa zabezpečuje iná fyzická osoba (starý rodič...) a nevypláca sa jej rodičovský príspevok alebo rodič, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť a nezabezpečí starostlivosť o dieťa inak

viac info

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&sqi=2&ved=0CCwQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.employment.gov.sk%2Fprispevok-na-starostlivost-o-dieta.html&ei=wEtIUYabGaKI4gTXm4CYBg&usg=AFQjCNEyvmYT53JbUuzqFKp9EPN2W9h4UA&sig2=tDsGpsWfoCSekwlxHcbhhQ&bvm=bv.43828540,d.ZWU&cad=rja
Niamh
20.03.13,03:26
Ďakujem, ale z toho mi to aj tak nevyplýva, že nemáme nárok na preplatenie 170€. Pozrela som si zákon a aj tak tomu rozumiem tak, že máme nárok na sumu preukázaných výdavkov...