bama17
05.01.12,20:06
dobrý večer, prosím vás skúsených, viete mi poradiť: ak je nehnuteľnosť, v ktorej budem mať zriadenú prevádzku (predajňu), v manželovom vlastníctve (získal ju darovaním počas manželstva), ja ako szčo s ním uzatvorím zmluvu o nájme? a aké výdavky si môžem dať do účta? alebo si to môžeme dohodnúť všetko v zmluve?
ďakujem veľmi pekne
Ice dive
05.01.12,19:27
v nájomnej zmluve si môžete dojednať, čo všetko budeš užívať a za akú odplatu... zas manžel bude musieť podávať daňové priznanie za prenájom nehnuteľnosti... i keď čistejšie by bolo ak by si si prenajímala ako sro, nakoľko ako SZČO si fyzická osoba a nie som si celkom istý, či si môžeš od manžela ako manželka, prenajímať nehnuteľnosť... nakoľko máte BSM a príjem, ktorý získaš podniakním je z polovice jeho... t.j. ako keby si sám sebe prenajímal... a taktiež keďže prenajíma nehnuteľnosť ktorá síce patrí jemu avšak výnos z tejto nehnuteľnosti získal počas manželstva a polovica z tohto príjmu je tvoja tiež z titulu BSM, t.j. ako keby si si sama sebe platila nájomné...
bama17
07.01.12,06:13
Ice dive, vidíš, na BSM som vôbec nepomyslela!!
ale ako mám potom dostať tú nehnuteľnosť do majetku szčo, prosím, viete mi poradiť??
Ice dive
07.01.12,07:49
Do majetku SZČO by som nehnuteľnosť nikdy nedával, nakoľko SZČO ručí celým svojim majetkom za záväzky...

asi by som uvažoval nasledovne: buď založiť sro, a táto si môže nehnuteľnosť prenajať od manžela, alebo notárskou zápisnicou rozdeliť BSM manželov a v tom prípade by sa dala prenajať od manžela nakoľko by to nebol už Váš spoločný majetok ale len jeho a taktiež príjem z prenájmu bude len manželov...
bama17
08.01.12,10:38
ale tá budova nie je našim spoločným majetkom predsa, nakoľko ju on nadobudol darovaním, nie? tak prečo potom deliť bsm?
nie je nejaká možnosť vstupu manžela do szčo, aby som tam predsa len tú budovu mohla dať? ďakujem veľmi pekne
bama17
08.01.12,12:33
ešte jedna otázka k tomu, prečo nedať do majetku nehnuteľnosť - to znamená, že si nemôžem uplatniť žiadne energie, daň z nehnuteľností, opravy, .... ? mne ide len a len o toto
ďakujem
Zita5
08.01.12,12:42
Preštudujte si tento link z daňového riaditeľstva
http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-a-6-a.html

Je tam veľa popísané o vklade nehnuteľnosti do obchodného majetku ,aj o výdavkoch, ktoré môžu byť uplatnené , ak sa nehnuteľnosť nevloží do OM , ale sa len v nej podniká.
Zita5
08.01.12,12:47
Lenže ešte jeden link http://www.webpravnik.sk/?p=385
, podľa tohto článku usudzujem, že ak bola nehnuteľnosť darovaná len výlučne manželovi , tak je to jeho majetok a v tom prípade by sa asi malo jednať o prenájom.Ak teda píšete, že je to len jeho vlastníctvo.
V práve nie som doma a preto predpokladám, že právnici sa k tomu vyjadria určite :)
bama17
08.01.12,16:25
Zita5, veľmi ste mi pomohli
ešte jedna otázka, ak teda platí :"Jedine čo môže pri nezaradenom OM uplatniť sú výdavky na riadnu prevádzku t.j. plyn, energia, nájom ." môžem do účtovníctva zaradiť napr. aj daň z nehnuteľností, prípadne odvoz smetí, či nákup čistiacich prostriedkov?? (lebo mne sa to zdajú ako výdavky na riadnu prevádzku)
ešte raz ďakujem za váš čas a pomoc
bama17
08.01.12,16:30
Zita5, veľmi ste mi pomohli
ešte jedna otázka, ak teda platí :"Jedine čo môže pri nezaradenom OM uplatniť sú výdavky na riadnu prevádzku t.j. plyn, energia, nájom" môžem do účtovníctva zaradiť napr. aj daň z nehnuteľností, prípadne odvoz smetí, či nákup čistiacich prostriedkov?? (lebo mne sa to zdajú ako výdavky na riadnu prevádzku)
ešte raz ďakujem za váš čas a pomoc