jopo66
06.01.12,00:17
V USA či GB je bežné, že aj v malých mestách je zabezpečený rozvoz mlieka rovno do domácností. Obvykle túto prácu zabezpečujú študenti. Takmer v každej väčšej obci je u nás družstvo, ktoré produkuje mlieko. Zatiaľ som sa ale stretol len s predajnými automatmi priamo na družstve, alebo potom v meste v supermarketoch. Viem, že u nás bude množstvo problémov typu hygiena a obeh fliaš, registračná pokladnica a podobne. Ale zaujímalo by ma, či to na SK niekto už niekde nerobí. Zaujímajú ma aj postrehy ľudí, ktorí napr. žili v cudzine a túto službu využívali.
SamuelSK
05.01.12,23:23
Jasne ze by sa mi toto pacilo a rovno aj pecivo,ci chlieb :)
Seriozne.. Ale zas mam alergiu, cize ja osobne nemozem.
Ale idea sa mi paci a mozno by som aj riskol take nieco podniknut..

Ale sme na Slovensku no :/ neviem ci je to realne a ci by boli zakaznici.. ved ked si vezmeme, cas potrebny na nakup je 30 minut, to nie je zanedbatelne (mozno tak vramci sportu, pohybu), ale fakt - ide to do casu a penazi, a ak by som si dopredu kazde rano pekne objednal ranajky az do bytu, no uzastne..

Drzim palce tomu co sa na take nieco odvazi :) sice mi to nic neda :D ale tak bude svet aspon o nieco krajsi...
jopo66
05.01.12,23:50
Ja by som osobne takú službu privítal tiež. Momentálne ma zaujíma, či sa o takúto službu vôbec niekto na SK pokúsil, alebo je to vďaka registračným pokladniciam, alebo iným zákonom viac-menej nemožné.
SamuelSK
06.01.12,00:14
A nemoze byt ta pokladna virtualna ? (teda napr v nejakom tablete, co by mal roznasac pri sebe), alebo mlieko na fakturu?
jopo66
06.01.12,00:29
Asi by to bolo potrebné riešiť systémom mesačného faktúrovania. Keď tak nad tým rozmýšľam, tie registračné pokladnice totálne zabíjajú takéto drobné služby. Pritom daňový únik skoro minimálny.
VieraM
06.01.12,00:34
A nemoze byt ta pokladna virtualna ? (teda napr v nejakom tablete, co by mal roznasac pri sebe), alebo mlieko na fakturu?

pokladnice sú aj malé prenosné veľkosti ako väčšia kalkulačka. Videla som takú na predajnom stánku mojej známej.
korela
06.01.12,01:46
A nemoze byt ta pokladna virtualna ? (teda napr v nejakom tablete, co by mal roznasac pri sebe), alebo mlieko na fakturu?
Skôr riešiť predplatným.
Neviem si predstaviť, za akú dlhú dobu by sa poroznášalo mlieko, keby sa muselo na mieste zakaždým vyplatiť.
Staršie ročníky si pamätajú najmä z amerických filmov, ako sa jednoducho postavila fľaša mlieka pred dvere zákazníka a išlo sa ďalej. Asi ako ranné noviny oblúkom z bicykla na trávnik pred domom.
arizona
06.01.12,04:29
Osobne by sa mi to pacilo.Ale okrem mlieka by k tomu malo byt aj pecivo.
Dnes vacsina ludi nakupuje trvanlive mlieko v akciach na kartony,skor s cerstvym pecivom na ranajky je problem.

Poznam jednu dedinku v AT,kde domaci pekar roznasal 2x tyzdenne svoje pekarenske vyrobky po okolitych dedinach.
Ludia si zadali objednavku vopred na mesiac. Zoznam vyrobkov mali vytlaceny doma od pekara.
Pekar na malej dodavke poroznasal vopred nachystane balicky. Mal taky zvlastny klakson, vytruboval po ulici. Ludia vysli pred dom a zobrali balicek,kto nevysiel tomu zazvonil a doniesol az do kuchyne.
Na konci mesiaca s poslednou dodavkou priniesol fakturu a ludia si hned vyplatili.
Bolo to super! Ludia si zvykli na tuto sluzbu,nik nechodil na pecivo do obchodu...
mimosin
06.01.12,07:07
:)To nebolo len vo filmoch, veď to aj u nás bolo, za býv. režimu, napr. aj predajne býv. Zdroja takúto službu zabezpečovali. Dali ste na týždeň vopred objednávku a všetko doniesli domov. Moji rodičia túto službu využívali. Predajne si týmto spôsobom zabezpečovali pravidelnú tržbu a dokonca to bola bezplatná služba.
SamuelSK
06.01.12,10:04
A zopar studentov by sa zamestnalo :)
A netraba k tomu simkookych a milionove dotacie a danove ulavy a otrocku pracu za pasom...
korela
06.01.12,12:35
:)To nebolo len vo filmoch, veď to aj u nás bolo, za býv. režimu, napr. aj predajne býv. Zdroja takúto službu zabezpečovali. Dali ste na týždeň vopred objednávku a všetko doniesli domov. Moji rodičia túto službu využívali. Predajne si týmto spôsobom zabezpečovali pravidelnú tržbu a dokonca to bola bezplatná služba.
Nikdy som sa s tým nestretla. Možno v menších mestách, alebo vzdialenejších miestach? Len keď si spomeniem ne čerstvé slané rohlíky...
Letko
06.01.12,12:40
U nás sú mliekomaty na sídliskách dostupné 24h denne a sú blízko k ľuďom.
Možno by si mohol riešiť tie fľaše s mliekom systémom podobným ako u stravných lístkov. Predal by si napr. 20 svojich vlastných lístkov, ktoré by ľudia vymieňali za fľašu s mliekom :)
jopo66
06.01.12,23:02
A zopar studentov by sa zamestnalo :)
A netraba k tomu simkookych a milionove dotacie a danove ulavy a otrocku pracu za pasom...

No popravde povedané, táto téma ma napadla po položení otázky od mojich pubertálnych dcér, kde zohnať nejakú brigádu... :-)
pavol54
07.01.12,05:07
Nikdy som sa s tým nestretla. Možno v menších mestách, alebo vzdialenejších miestach? Len keď si spomeniem ne čerstvé slané rohlíky...
u nás to bolo okolo roku 1968 - 1970 potom to zaniklo vraj sluhov nepotrebujeme alebo tak nejak, ale ráno keď sme šli do školy tak boli 3 l mlieka a rohlíky pred dverami, horšie to bolo ak roznášači nestíhali a mi sme nemali čo raňajkovať,
misoft
07.01.12,06:24
Staršie ročníky si pamätajú najmä z amerických filmov, ako sa jednoducho postavila fľaša mlieka pred dvere zákazníka a išlo sa ďalej. Asi ako ranné noviny oblúkom z bicykla na trávnik pred domom.
Ešte že tak! Lebo keby:

.......ako sa jednoducho postavilai fľaša mlieka ranné noviny pred dvere zákazníka a išlo sa ďalej. Asi ako ranné noviny fľaša mlieka oblúkom z bicykla na trávnik pred domom.
http://www.celysvet.cz/skin/smile/s12628.gif
http://www.beruska8.cz/smajlici/smajlici2/70.gif
luja5
07.01.12,07:24
Nikdy som sa s tým nestretla. Možno v menších mestách, alebo vzdialenejších miestach? Len keď si spomeniem ne čerstvé slané rohlíky...

u nás to bolo okolo roku 1968 - 1970 potom to zaniklo vraj sluhov nepotrebujeme alebo tak nejak, ale ráno keď sme šli do školy tak boli 3 l mlieka a rohlíky pred dverami, horšie to bolo ak roznášači nestíhali a mi sme nemali čo raňajkovať,
Ja si to tiež z detstva pamätám a bolo to v centre Bratislavy a dodnes, keď zatvorím oči, po otvorení dverí cítim vôňu karlovarských rožokov, ktoré som zbožňovala ...:)
avalik
07.01.12,07:40
V Petrzalke sme takuto sluzbu mali (cca rok 1991). Fungovalo to asi pol roka. Bolo to super. 6 rozkov a pol litra mlieka kazde rano pred dverami. Lenze vtedy sme nemali zamknute vchody domov. Par krat sa nam stalo, ze bud to nedorucili alebo nejaky dobrak sused si dal nase ranajky - asi to bol problem preco skoncili. Platili sme mesacne fakturu.
korela
07.01.12,08:55
V Petrzalke sme takuto sluzbu mali (cca rok 1991). Fungovalo to asi pol roka. Bolo to super. 6 rozkov a pol litra mlieka kazde rano pred dverami. Lenze vtedy sme nemali zamknute vchody domov. Par krat sa nam stalo, ze bud to nedorucili alebo nejaky dobrak sused si dal nase ranajky - asi to bol problem preco skoncili. Platili sme mesacne fakturu.


u nás to bolo okolo roku 1968 - 1970 potom to zaniklo vraj sluhov nepotrebujeme alebo tak nejak, ale ráno keď sme šli do školy tak boli 3 l mlieka a rohlíky pred dverami, horšie to bolo ak roznášači nestíhali a mi sme nemali čo raňajkovať,
Ako vidím, tak na Slovensku sa začína s roznáškou mlieka, keď svitá na lepšie časy. Dobrý barometer. Žeby zasa? :-)
Etela
07.01.12,09:16
Takáto služba tu na Slovensku /vlastne vtedy v Československu/ pred nejakými 35-40 rokmi existovala, realizovali ju predajne Zdroju a volalo sa to Do-Do / do domu/, včas ráno doniesli domov mlieko, rohlíky, chlieb príp.maslo.... bolo to v takých papierových sáčkoch nachystané a bolo to celkom dobré, vždy sme mali čerstvé rańajky aj desiatu do školy, ale postupne to zaniklo, predajniam sa to neoplatilo.... vtedy to nosil u nás taký pánko na bicykli s káričkou ...:):):):):), teraz by to asi neprešlo.....
pavol54
07.01.12,10:56
V Petrzalke sme takuto sluzbu mali (cca rok 1991). Fungovalo to asi pol roka. Bolo to super. 6 rozkov a pol litra mlieka kazde rano pred dverami. Lenze vtedy sme nemali zamknute vchody domov. Par krat sa nam stalo, ze bud to nedorucili alebo nejaky dobrak sused si dal nase ranajky - asi to bol problem preco skoncili. Platili sme mesacne fakturu.
vtedy sa ešte toľko nekradlo asi boli ľudia čestnejší voči iným ľuďom a všímavejší, pamätám si ako sme raz ráno išli paria po oslave skúšok do cesty nám vstúpila predajňa potravín (pred ňou basy z mliekom tak sme sa obslúžili, a pekne sme to zaplatili dnes by niekto neváhal ukradnúť všetko, ved nech to predavačka zaplatí