sokrateska
29.01.06,22:20
Priatelia poraďaci, prosím, ak viete, poraďte mi, lebo ani pani v soc.
poisťovni nevedela, ako na to.
Som SZČO - malý "veľkosklad" a mám niekoľkých zamestnancov /a zdravotné problémy/. Od 9.9.05 som až doteraz na PN, ale firma prirodzene robí ďalej. 20.12.05 som na posudkovej lekárskej komisii bola
uznaná za invalidnú so zdravotným poškodením viac ako 70%. Posudkový pán doktor ma inštruoval, že keď obdržím výmer zo soc.poisťovne, mám
u svojho lekára ukončiť maródku, aby neprišlo k dvojitému vyplácaniu - teda maródka aj invalid.dôchodok.
Ako PN som od 9.9. neodvádzala poistné do fondov. V piatok 27.1.06 som však poštou dostala pošt.poukážku zo soc.poisťovne a k tomu nič, takže
som iba tušila, že by sa mohlo jednať o inv.dôchodok. Hneď som poslala
našu p.účtovníčku, aby prezvedela, čo teraz, lebo ten dôchodok bol spätne vyplatený od 20.12.05. Ak sa odvtedy mala zrušiť maródka /hoci mi lekár povedal iné, ale lekári nemusia mať jasno v legislatíve, lebo sú tu
od iného/ a vrátiť už vyplatené nemocenské, vystáva otázka čo s odvodmi, ktoré som prirodzene neplatila a ako invalidná by som ich síce v
zníženej sadzbe, ale predsa, mala odviesť. Ešte k tomu je tu koniec roka a už vôbec neviem ako tie prípadne odvody zaúčtovať.
Na moje prekvapenie pani zo soc.poisťovni povedala, že uznanie za plného invalida neznamená aj zákonité ukončenie maródky a že môžem aj maródovať aj poberať invalidný dôchodok. Už som si zvykla, že u nás je veľa vecí proti logike a zdravému rozumu, ale toto akosi stráviť neviem. Bojím sa, že o pol roka zistia iné a ja nielenže budem vracať peniaze, ale
platiť pokuty a penále.
Neviete mi prosím povedať ako to je? Nemá s tým niekto skúsenosti? Ak aj ukončím maródku, koncom februára ma čaká operácia a znovu budem vypísaná PN, lebo budem hospitalizovaná. Alebo nebudem? Ako mám potom pokračovať s odvodmi do poisťovní? Platiť či neplatiť a v akej výške.
Predom moc, moc ďakujem všetkým ochodným ľuďom. A dobrú nôcku...
Evanka
29.01.06,21:33
Nerob si starosti, pani zo soc. poisťovne mala pravdu. Invalidný dôchodok ti bude vyplácaný aj počas PN.
sokrateska
29.01.06,21:36
Evanka, prosím Ťa a nevieš ako to bude s tými odvodmi, keď budem PN?
Naša účtovníčka je presvedčená, že keby som poberala inv.dôchodok aj počas PN, treba robiť odvody do fondov.
Ďakujem za ochotu!
Evanka
29.01.06,21:43
Ak si PN, platí pre teba to, čo doteraz. Poberanie dôchodku na to nemá vplyv.
sokrateska
29.01.06,21:57
Si zlatá, ďakujem. Pri všetkej tej smole sa mi to zdá až príliš "dobré a výhodné"
no nie? Ale verím, že máš pravdu, vyzerá to, že si skúsená poraďáčka s množstvom príspevkov.
Tak ja sa idem pokúsiť spať a Tebe by som asi radila to isté /to som chutná, čo? Keď už mám odpoveď, posielam Ťa spať!/ Ale bolo ty myslené dobre. Zajtra bude účtovníčka čubrnieť, ako to je s odvodmi. Takže už fakt-brú noc!