marty37
06.01.12,14:44
Dobrý deň prajem..

mám len drobnú otázku, hladal som aj na nete ale spolahlivu odpoved som nenasiel.

Kúpil som dom, zapísaný bol dňa 28.12.2011, zmluvou zo dňa 3.12.2011...

Teraz mám 30 dní na to, aby som si na obecnom úrade nahlásil vznik daňovej povinnosti? A daň z nehnutelnosti budem platit uz za tento rok, vsak?

A daňové priznanie musím podávat?

A predávajúca, teda bývalá majitelka musí podať daňové priznanie, keď v tom dome bývala 10 rokov a teda nebude platiť daň z príjmu?


Ďakujem velmi veľmi pekne naozaj
jacekova
06.01.12,13:59
Rozhodujuci stav je k 1.1.2012 a to uz si majitelom ty, takze danove priznanie k dani z nehn.podas do 31.1.2012 na rok 2012.
marty37
06.01.12,15:50
aha..cize na obecny musim zaniest vznik danovej povinnosti a este aj podat danove priznanie?

to je toto?

http://www.finance.gov.sk/Components/CategoryDocuments/s_LoadDocument.aspx?categoryId=4059&documentId=1248

m (http://www.finance.gov.sk/Components/CategoryDocuments/s_LoadDocument.aspx?categoryId=4059&documentId=1248)ozem si to vytlacit, vyplnit a kam to zaniest? na danovy urad ci na obecny?

pytam sa ako hlupak ale nemam s tym proste skusenosti :-D

Dakujem
Mila123
06.01.12,15:53
daň z nehnuteľnosti rieši obecný úrad....
a pani ak bola majiteľkou 10 rokov, nemá povinnosť podávať DP FO , ak uvedená nehnuteľnosť nebola obchodným majetkom, resp. ak bola je viac ako 5 rokov od vyradenia z OM......
ivka70
06.01.12,15:54
aha..cize na obecny musim zaniest vznik danovej povinnosti a este aj podat danove priznanie?

to je toto?

http://www.finance.gov.sk/Components/CategoryDocuments/s_LoadDocument.aspx?categoryId=4059&documentId=1248

m (http://www.finance.gov.sk/Components/CategoryDocuments/s_LoadDocument.aspx?categoryId=4059&documentId=1248)ozem si to vytlacit, vyplnit a kam to zaniest? na danovy urad ci na obecny?

pytam sa ako hlupak ale nemam s tym proste skusenosti :-D

Dakujem

Miestne dane sa platia na miestnom urade.
Pojdes tam (do 31.1. to musis stihnut a koncom mesiaca je tam kopec ludi, takze bud. tyzden je idealny), zober si list vlastnictva, lebo budes potrebovat nejake udaje o metroch stvorcovych a pod. . Vypises prihlasku a miestny urad ti sam potom posle sek, zvyknu to posielat okolo maja ... ale maju na to cely rok. Sek ti budu potom uz posielat kazdy rok.
Ty si musis splnit len teraz tu oznamovaciu povinnost.
A predchadzajuci majitel sa musi odhlasit.
marty37
06.01.12,15:55
tá pani bola majitelkou od 2001 a dom nebol OM..teda ona nemusi podavat priznanie, ale tiez musi nahlasit zanik danovej povinnosti, ze?

a ja ten vznik a danove priznanie..

dakujem velmi pekne :-D
Mila123
06.01.12,15:57
pani nemusí nič....
ivka70
06.01.12,15:57
tá pani bola majitelkou od 2001 a dom nebol OM..teda ona nemusi podavat priznanie, ale tiez musi nahlasit zanik danovej povinnosti, ze?

a ja ten vznik a danove priznanie..

dakujem velmi pekne :-D

Ty ziadne danove priznanie neriesis, to su 2 rozne veci.
Ty riesis vznik danovej povinnosti ohladom miestnej dane z nehnutelnosti.

Mila, pani musi na miestnom urade ohlasit zanik danovej povinnosti voci predanej nehnutelnosti.
Katy a R
06.01.12,16:01
Ty ziadne danove priznanie neriesis, to su 2 rozne veci.
Ty riesis vznik danovej povinnosti ohladom miestnej dane z nehnutelnosti.

Mila, pani musi na miestnom urade ohlasit zanik danovej povinnosti voci predanej nehnutelnosti.

Ivka, trošku opravím, nemá len oznamovaciu povinnosť .. ale musí aj urobiť daňové priznanie - daň z nehnuteľnosti do konca januára. Ak to za neho urobia ochotné pracovníčky na OU - to už je iná vec (niekde sa také nájdu:))
jacekova
06.01.12,19:12
pripájam tlačivo Oznámenie vzniku (zániku) daňovej povinnosti (na Mestský úrad)

Okrem oznámenia potrebuješ aj tieto doklady:
- Fotokópia dokladu o prevode nehnuteľností s pečiatkou vkladu do katastra
(kúpna zmluva)
- Fotokópia listu vlastníctva
gardenia
03.04.13,16:58
Prosím o radu, ako postupovať, ak na LV sú zapísané 2 nehnuteľnosti - byt a garážové státie. Obidve nehnuteľnosti sa vkladali na kataster zvlášť, asi 1 mesiac po sebe. Máme podať 1 oznámenie plus ako prílohy obidve kúpne zmluvy, alebo na každú nehnuteľnosť zvlášť oznámenie o vzniku daň. povinnosti. Prajem pekný večer.
Katy a R
03.04.13,17:21
Prosím o radu, ako postupovať, ak na LV sú zapísané 2 nehnuteľnosti - byt a garážové státie. Obidve nehnuteľnosti sa vkladali na kataster zvlášť, asi 1 mesiac po sebe. Máme podať 1 oznámenie plus ako prílohy obidve kúpne zmluvy, alebo na každú nehnuteľnosť zvlášť oznámenie o vzniku daň. povinnosti. Prajem pekný večer.
už netreba oznamovať :) - už len podáš DP v januári 2014;)
doplním - oznamovať netreba vznik daňovej povinnosti v roku 2013 (2012 ešte áno)
gardenia
04.04.13,10:47
Ďakujem za radu, to si ma veľmi potešila ......