lele28
06.01.12,14:23
Potrebujem poradiť, lebo neviem ako ďalej :(((

Po dedkovej smrti zostalo pole, ktoré zdedilo jeho 9 detí, kedže niektorý už nežijú dedia ich deti, dokopy je to 18 dedicov jedneho poľa. Nie je určené kto má ktorú časť takže pri všetkých právnych úkonoch treba podpisy všetkých dedičov. Všetko by bolo v poriadku, kedže sme sa dohodli vsetci že to predáme až na môjho brata, ktorý žije v zahraničí na Slovensko nechce stále cestovať a tak podpísal plnú moc mne jeho sestre nech všetko za neho podpisujem ja. A tu sa to začína.
Pri dedičkom konaní som sa ja dozvedela že ja nededím nič, kedže moj otec /dedič po dedkovi/ podpísal neaky papier kde som sa ja zrieka dedictva a ako 18 rocna som to aj podpisala /nechapem to dodnes preco a co to malo byt/ takže dedí iba moj brat. Ja som doteraz všetko za brata vybavovala , platila, behala po uradoch a sudoch , kedže ja som to vsetko vybavovala nie len za brata ale za všetkých. Preto brat súhlasil že aj napriek tomu že nededím za to že to všetko vybavujem da mi polovicu dedictva tak ako by to malo byt .
Lenže ako vieme mam to iba ustne od neho ....a preto mam obavy že ked príde na činy nedostanem nič.
Preto sa pýtam ....čo musí brat podpísať neaké čestné prehlásenie alebo niečo, čo by obstálo a bolo platné pri rozdelovaní penazí aby som svoju slúbenú polovicu dostala???
Prípadne vzor neakého tlačiva.
Veľmi pekne Vám Ďakujem
marjankaj
06.01.12,13:33
Kedy si sa zriekla dedičstva? To sa robi predsa pri dedičskom konaní.
Občiansky zákonník



Odmietnutie dedičstva
§ 463
(1) Dedič môže dedičstvo odmietnuť. Odmietnutie sa musí stať ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením jemu zaslaným.

(2) Zástupca dediča môže za neho dedičstvo odmietnuť len podľa plnomocenstva, ktoré ho na to výslovne oprávňuje.

§ 464
Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď bol súdom o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomený. Z dôležitých dôvodov môže súd túto lehotu predĺžiť.
Tweety
06.01.12,13:47
Kedy si sa zriekla dedičstva? To sa robi predsa pri dedičskom konaní.
Občiansky zákonník Janko, určite už pri prvom dedení po dedkovi, keď dedil otec, možno už vtedy bola dedičkou.(veď aj píše).
marjankaj
06.01.12,13:53
Janko, určite už pri prvom dedení po dedkovi, keď dedil otec, možno už vtedy bola dedičkou.(veď aj píše).
Ona nededila. Dedil otec, keďže podpisoval on. Nechápem, prečo ona mala niečo podpisovať. Je to nejaké zmätočné, tak preto sa pýtam.
Ice dive
06.01.12,14:16
celé je to divné, každá dohoda o dedení, pokiaľ poručiteľ žije je neplatná... dieťa je neopomenuteľný dedič t.j. dediť musí... jedine keby dediť nemala bolo by to vtedy ak by bola vydedená a to zas tak ľahko nejde resp. to by nemusela nič podpisovať...

nie je to o tom, že otec ti dal niečo počas života - dar väčšej hodnoty (dom byt pozemok..) a preto ti dal niečo podpísať, že tvoj dedičský nárok je už z tohto daru uspokojený lebo chcel otec dať aj niečo tvojmu bratovi?
luja5
06.01.12,17:21
Janko, určite už pri prvom dedení po dedkovi, keď dedil otec, možno už vtedy bola dedičkou.(veď aj píše).

Ona nededila. Dedil otec, keďže podpisoval on. Nechápem, prečo ona mala niečo podpisovať. Je to nejaké zmätočné, tak preto sa pýtam.

Tiež mi to nie je jasné a napadla ma v tejto súvislosti aj takáto otázka – nemohla dediť, ak dedko spísal závet a niečo odkázal aj vnúčatám, teda aj zadávateľke témy? A ak mohla a vtedy v nevedomosti podpísala odmietnutie alebo splnomocnenie pre otca, že môže za ňu odmietnuť jej dedičstvo po dedkovi ... :confused: ?
marjankaj
06.01.12,17:34
Tiež mi to nie je jasné a napadla ma v tejto súvislosti aj takáto otázka – nemohla dediť, ak dedko spísal závet a niečo odkázal aj vnúčatám, teda aj zadávateľke témy? A ak mohla a vtedy v nevedomosti podpísala odmietnutie alebo splnomocnenie pre otca, že môže za ňu odmietnuť jej dedičstvo po dedkovi ... :confused: ?
No mohlo byť aj tak, ale to musí povedať ona a nie aby sme si to domýšľali my. Ale ak otec žil, tak potom musí dediť neskôr aj po ňom.
Chcelo by to aj chronológiu, kto kedy zomrel a kedy sa dedilo a ako. Veď o tom musia byť doklady. Bez nich to do katastra nezapíšu.
Ice dive
06.01.12,20:34
To boli v jednom dedičskom konaní dva stupne, keď sa rozhodovalo, kto bude dediť

Pri dedičskom konaní (píše, že) mala 18.
Asi otec povedal, že role on nechce na seba.
Tým pádom by miesto neho mala vtedy dediť ona s bratom.
Ale prečo dal otec podpísať (asi vzdanie sa dedičstva) iba jej a nie aj jej bratovi ??? Ťažko povedať.

Ale často sa to kedysi robilo tak :
role boli v užívaní JRD a pri dedení sa dohodlo a boli napísané (zdedil ich ) iba jeden z dedičov.

dedila sa rola po dedovi... t.j. oprávneným dedičom bol otec a jeho súrodenci príp. ich potomkovia... t.j. ona nemala byť čo účastníčkou konania po dedovi... pozostalosť po otcovi sa zas má riešiť až po smrti poručiteľa...
marjankaj
06.01.12,21:48
Konkrétne viem podobné v našej rodine.
Po smrti babky boli 3 synovia + dedko + 1 nevesta, ktorá babku opatrovala (a sa dediči dohodli, že nevesta za to dostane rovnaký diel).
Potom nastali turbulencie.
Najmladší syn sa chcel vzdať dedičstva v prospech deda.
Dedo sa chcel vzdať dedičstva v prospech stredného syna (svoj podiel a potom aj podiel od najmladšieho syna).
Notár mu aj uznal, aj neuznal.
Takže potom 5 dielov po babke dedili 4 :
- najstarší syn svoj
- jeho žena dohodnutý
- najmladší syn svoj
- stredný syn svoj + dedov.

Celé sa to volá "dohoda dedičov" (pokiaľ neodporuje zákonu - - PLATÍ )

Toto je trochu iné.
Ale v danom prípade vnučka nebola dedičkou po dedkovi ale iba jej otec. A teda sa ani nemohla dohodnúť s ostatnými dedičmi.
Mária27
07.01.12,17:47
Nerozumiem síce presne, čo sa teraz dedí a čo predáva, ale ak má dediť brat, môžete uzatvoriť dedičskú dohodu, že to dedíte napoly, aj ked by si oficiálne nemala byť dedičkou.
marjankaj
07.01.12,18:00
Nerozumiem síce presne, čo sa teraz dedí a čo predáva, ale ak má dediť brat, môžete uzatvoriť dedičskú dohodu, že to dedíte napoly, aj ked by si oficiálne nemala byť dedičkou.
Naozaj nevieme, či je dedičkou alebo nie. Podľa

§ 482

(1) Ak je viac dedičov, vyporiadajú sa na súde medzi sebou o dedičstve dohodou.

(2) Ak dohoda neodporuje zákonu alebo dobrým mravom, súd ju schváli.
by sa o dedičstve dohodnúť mali iba dedičia.

Ale na to by musela byť dobrá vôľa aj jej brata. A mohol by to jej darovať polovicu podielu aj po prejednaní dedičstva darovacou zmluvou.
Mária27
07.01.12,18:12
Poznám dva prípady, keď na základe dohody dedičov dedil iba ten, kto dedičom nemal byť. Ale pravdou je, že vždy tam boli dvaja dedičia, nie jeden.
marjankaj
07.01.12,18:36
Poznám dva prípady, keď na základe dohody dedičov dedil iba ten, kto dedičom nemal byť. Ale pravdou je, že vždy tam boli dvaja dedičia, nie jeden.
Iste môže do toho vstupovať viac okolností, o ktorých veľa nevieme.

Pri dedičkom konaní som sa ja dozvedela že ja nededím nič, kedže moj otec /dedič po dedkovi/ podpísal neaky papier kde som sa ja zrieka dedictva a ako 18 rocna som to aj podpisala
Nevieme, kde a kedy sa tak stalo.
Ak išlo o platné odmietnutie dedičstva, tak


§ 466
K odmietnutiu dedičstva nemôže dedič pripojiť výhrady alebo podmienky; takisto nemôže odmietnuť dedičstvo len sčasti. Takéto vyhlásenia nemajú účinky odmietnutia dedičstva.

§ 467
Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno odvolať. To isté platí, ak dedič vyhlási, že dedičstvo neodmieta.
Mária27
07.01.12,19:10
Ale hlavne platí § 464, kde je možná lehota odmietnutia. Do budúcna sa nemôže zrieknuť dedičstva, len aktálneho.
Ice dive
07.01.12,19:31
no len podľa zadávateľky je tých dedičov 18násť (možno +/- ona) a preto veľmi schodne nevidím, že by sa až 18 ľudí vedelo dohodnúť, ak ide o majetok... predsa len ak by jeden odpadol, ostatným by stúpla výška podielu aj keď možno len o pár metrov poľa...
Mária27
07.01.12,19:40
To práve ani neviem, kto zomrel teraz a kto čo teraz dedí a kto čo predáva :D... Ved po dedkovi dedil je otec, keď ona mala 18.... Ako to je by mala povedať zadávateľka (možno nemá doma počítač).
marjankaj
07.01.12,19:44
no len podľa zadávateľky je tých dedičov 18násť (možno +/- ona) a preto veľmi schodne nevidím, že by sa až 18 ľudí vedelo dohodnúť, ak ide o majetok... predsa len ak by jeden odpadol, ostatným by stúpla výška podielu aj keď možno len o pár metrov poľa...
No 18 to nebude. Dedo mal 9 detí a tie to zdedili ako píše zadávateľka. Alebo v tom má hokej a jej otec zomrel skôr ako dedo. Potom by to mohlo byť aj tých 18. Ale potom nerozumiem, kedy to stihol jej otec napísať. Alebo, že by to bolo práve takto?:eek::eek::eek:
Ona odmietla dedičstvo po otcovi, a preto nededí ani po dedovi?
Ice dive
07.01.12,19:50
No 18 to nebude. Dedo mal 9 detí a tie to zdedili ako píše zadávateľka. Alebo v tom má hokej a jej otec zomrel skôr ako dedo. Potom by to mohlo byť aj tých 18. Ale potom nerozumiem, kedy to stihol jej otec napísať. Alebo, že by to bolo práve takto?:eek::eek::eek:
Ona odmietla dedičstvo po otcovi, a preto nededí ani po dedovi?


Však v prvej vete píše:

Po dedkovej smrti zostalo pole, ktoré zdedilo jeho 9 detí, kedže niektorý už nežijú dedia ich deti, dokopy je to 18 dedicov jedneho poľa. Nie je určené kto má ktorú časť takže pri všetkých právnych úkonoch treba podpisy všetkých dedičov.

môže byť že sa jedná o znovuobjavené dedičstvo po dedovi, a ona tým, že sa vzdala dedičstva po otcovi nemá dediť dedov diel, ktorý by normálne pripadol otcovi..?
marjankaj
07.01.12,19:55
Tak nejako.
Nedáme sa my radšej na veštenie?:D
Mária27
07.01.12,20:30
V dedičstve by mal vedieť poradiť doktor23. Je to celkom možné, že keď sa zriekla dedičstva po otcovi, hľadí sa na ňu, ako by su nebola ani pri dedení podielu, ktorý by pripadol otcovi. Určite by to bolo pri novoobjavenom majetku po otcovi.
Ale zákon predsa hovorí: Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Nehovorí, že nadobúdajú jeho podiel jeho dedičia! Ja by som jej to dala zdediť :D

Ale predsa by tu mohla byť dedičská dohoda. Všetci dedičia by mohli rešpektovať vôľu jej brata, aby dedila aj ona, hoci nie je deičom zo zákona:(
marjankaj
07.01.12,20:34
V dedičstve by mal vedieť poradiť doktor23. Je to celkom možné, že keď sa zriekla dedičstva po otcovi, hľadí sa na ňu, ako by su nebola ani pri dedení podielu, ktorý by pripadol otcovi. Určite by to bolo pri novoobjavenom majetku po otcovi.
Ale zákon predsa hovorí: Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Nehovorí, že nadobúdajú jeho podiel jeho dedičia! Ja by som jej to dala zdediť :D

Ale predsa by tu mohla byť dedičská dohoda. Všetci dedičia by mohli rešpektovať vôľu jej brata, aby dedila aj ona, hoci nie je deičom zo zákona:(

No ale zase ten §466. Že dedičstvo nemožno odmietnuť zčasti. Ktovie ako to bolo a ako to zdôvodnili na prejednaní.
doktor23
08.01.12,12:02
Mária27, ďakujem za dôveru ....
Zo zadania nie je jasné, či ide o novoobjavené dedičstvo, či jej otec ešte žije alebo nie.
Ak odmietla dedičstvo v dedičskom konaní po otcovi a jej otec už nežije, nemala by dediť ani v dedičksom konaní po dedkovi. V tom prípade nepomôže ano dohoda s bratom, nakoľko sa na ňu pozerá, ako keby ńeexistovala a keďže nie je dedičskou, nie je účastníčkou dedičského konania. Ak však len svoj podiel prenechala, je to niečo iné a dedičkou je ....
Bolo by potrebné niektoré veci objasniť ....
lele28
09.01.12,11:44
Prepáčte že som tu dlho nebola a preto som nemohla reagovať. Nenapísala som to asi dosť jasne celý den postup ako to bolo tak to teraz poopravím, lebo je to ešte komplikovanejsie tak som to skrátila a nechtiac vyvolala tento zmatok .
Dedko mal 9 detí z nich aj moju mamku on zomrel ked som mala ja 3 roky 1987
mamka zomrela ked som mala ja 18 rokov 2002
vtedy otec musel dat dokopy neake papiere a neviem už preco som mu podpisala papier že sa zriekam dedictva , brat bol este neplnoletí ...otec vtedy dostal neake peniaze z fondov, tak asi preto /boli to fondy po mamke/
teraz v roku 2010 sa nasiel majetok po dedkovi spomínané pole, ale ked som vybavoala to dedicke konanie a vsetko okolo toho pravnik na mna vytiahol ten papier že ja nededím lebo som v roku 2002 podpisala papier a ten plati aj na znovuobjavení majetok.

Tak dufam že som to vsetko spravne vysvetlila a teda chcem vedieť ci brat mi môže dat polovicu svojho majetku a aký papier bude potrebný ??,
marjankaj
09.01.12,11:51
No dôležitý bude ten papier, ako je to formulované. Či si odmietla dedičstvo, alebo si sa dohodla s otcom na vysporiadaní dedičstva dohodou.

Samozrejme brat ti môže darovacou zmluvou kedykoľvek darovať polovicu jeho majetku.
Len či bude aj ochotný? Nútiť ho asi nemožno.
lele28
09.01.12,18:25
Na papieri je napísané že som odmietla dedičtvo podľa §463.
Mária27
09.01.12,19:46
Na začiatku si asi omylom napísala, že dedičom po dedkovi bol otec, nie mama. Ak si sa zriekla dedičstva po mame, podľa zákona nemôžeš namiesto nej dediť ani pri novoobjavenom majetku.
Brat by ti mohol poslať zmluvu o budúcej zmluve, kde sa zaviaže, že ti daruje polovicu dedičstva po dedkovi a darovacia zmluva bude podpísaná napr. do troch mesiacov po právoplatnosti rozhodnutia o dedičstve. Keď ti pošle zmluvu o budúcej zmluve, potom aj darovaciu zmluvu s presnými údajmi, musí si dať overiť podpis. Ty potom darovaciu zmluvu podpíšeš a dáš do katastra.
doktor23
10.01.12,11:27
a nemáš deti? Lebo, ak si odmietla dedičstvo po mtke, hľadí sa na teba, ako keby si neexistovala, ale ak máš v súčasnosti deti, podľa môjho názoru (len prvý pohľad, ešte som sa nad tým nezamýšľal hlbšie) by mohli dediť Tvoje deti ......
lele28
11.01.12,10:53
nie nemám deti :((( tak dakujem pekne za rady