saram1011
06.01.12,15:44
Dobrý deň, prosím Vás, vie mi niekto poradiť? Môže byť ukončenie pracovného pomeru dohodou, kde si zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú dátum ukončenia PP a odstupné podľa Zákonníka práce?

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Mila123
06.01.12,14:48
áno, podľa najnovšej novely ZP dohodou ukončený PPV zakladá na vyplatení odstupného....
saram1011
06.01.12,15:56
Ďakujem.
veronikasad
06.01.12,15:58
saram, doplň dôvod skončenia prac.pomeru
nikulik
06.01.12,19:12
áno, podľa najnovšej novely ZP dohodou ukončený PPV zakladá na vyplatení odstupného....

Co znamena ZAKLADA na vyplateni odstupného? Znamena ze musi sa vyplatit alebo sa môže?
Mila123
06.01.12,19:15
dostaneš výpoveď podľa § 63 ZP a ešte pred začatím plynutia výpovednej lehoty požiadaš ZĽ o to, že PPV ukončíte dohodou a v nej sa dohodnete, že PPV skončí podľa § 60 (dohodou) s vyplatením odstupného v dĺžke výpovednej lehoty....takúto dohodu musí ZĽ akceptovať....
ak nepožiadaš PPV končí podľa § 63 ZP po uplynutí výpovednej lehoty avšak bez odstupného......(ten jeden -až tri mesiace musíš odpracovať)
nikulik
06.01.12,19:37
Suhlasim, to co pisete je pravda, ale nejde mi do hlavy jedno. ak zamestnanec dostane vypoved podla §63 ZP, pred tym plynutim vypov.lehoty zamestnanec bude suhlasit s §60 dohodou, tak to ho moze kludne zamestnavatel oklamat a nepovedat mu ze v takomto postupe bude mat pri §60 aj odstupne. Nie?
ivka70
06.01.12,19:40
Suhlasim, to co pisete je pravda, ale nejde mi do hlavy jedno. ak zamestnanec dostane vypoved podla §63 ZP, pred tym plynutim vypov.lehoty zamestnanec bude suhlasit s §60 dohodou, tak to ho moze kludne zamestnavatel oklamat a nepovedat mu ze v takomto postupe bude mat pri §60 aj odstupne. Nie?

Nemoze, pretoze zamestnanec ma v ruke vypoved a v dohode musi byt uvedene, ze je to dohoda z dovodu zrus. prac. miesta a pod., teda ten isty paragraf/dovod ako bol vo vypovedi.
brčko
06.01.12,20:04
dohoda by mala byť podpísaná pred začatím plynutia výpovednej lehoty a malo by z nej byť zrejmé, že nadväzuje na výpoved od zamestnávatela, teda by tam mal byť uvedený dôvod alebo že ide o dohodu podla § 76 ods. myslím 2 ZP. V takom prípade je jednoznačné, že nárok na odstupné vzniká.

Zamestnávatel však môže hned ponúknut zamestnancovi dohodu z organizačných dôvodov bez výpovede predtým. Vtedy je podstatné aby bol tento organizačný dôvod v dohode uvedený.

Pozri najlepšie priamo § 76 + 60 Zákonníka práce, príp. § 62
nikulik
06.01.12,20:27
Dakujem pekne, presne o toto mi islo, ako to napisat aby bolo zrejme ze tej dohode nieco predchadzalo,alebo ze to nie je cista dohoda ale z organizačn.dôvodu. Uz mi je to jasne. Dakujem aj za § brčko. :)
ideno
27.01.12,19:03
Zdravím :), mohla by teoreticky nastať takáto situácia v súvislosti s § 63 a 60 a 76 ZP ???? :))))

Jožko Minimzda, Európska 24/27, 010 54 Ostrov Pokladov - amatérsky právnik z donútenia



Koniec daňových prázdnin v SR, s.r.o.
Zdieračská 99/1
666 66 Zabratislavsko



Žiadosť o skončenie pracovného pomeru podľa §60
v nadväznosti na §63 ZP a nasledujúce


Dňa 31.01.2012 (na pracovisku na konci poobedňajšej pracovnej zmeny) som od Vás obdržal oznámenie o skončení pracovného pomeru podľa § 63 ods.1 pís. a) – výpoveď daná zamestnávateľom z dôvodu, že sa zamestnávateľ zrušuje. Oznamujete mi, že mi dňom 01.02.2012 začína plynúť dvojmesačná výpovedná lehota a pracovný pomer sa končí dňom 31.03.2012.

Využívam § 76 ods. 2 ZP a pred začatím plynutia výpovednej doby (podané za 5 minút 24.00 na vrátnici prípadne na lampárni) Vás žiadam o skončenie pracovného pomeru dohodou a to ku dňu 31.01.2012 (hoci pôvodne som sa dohodnúť nechcel....) Podľa uvedeného § 76 ZP ste povinný mojej žiadosti vyhovieť (a dohodnúť sa aj keby ste sa DOHODNÚŤ nechceli J) a vyplatiť mi odstupné v sume , ktorá je násobkom môjho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62 ZP. V mojom prípade je to dvojnásobok priemerného mesačného zárobku, nakoľko som u Vás k 31.01.2012 odpracoval 4 roky, 11 mesiacov a 30 dní.


Ďakujem Vám veľmi pekne, s hlbokou úctou Jožko Minimzda






Zabratislavsko 31.01.2012 o 23.55 hod
ewita888
27.01.12,19:21
ak ti to bude mať kto prebrať v tom čase, tak je to v poho..

ale v tvojom prípade by som radšej tú výpoveď od zamestnávateľa za takých okolností neprevzala..
vieraaaa
27.01.12,19:39
Podľa mňa môže pracovník pri preberaní výpovede na túto rovno napísať, že žiada o skončenie PP dohodou ku dňu 31.1. Zamestnávateľ musí tejto žiadosti vyhovieť. Viď § 76 ods. 2

§ 76 Odstupné

(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

Ale vlastne "ideno" toto ovláda.
ewita888
27.01.12,19:49
a vidííš, toto ma nenapadlo.. :-)
vieraaaa
27.01.12,20:01
mimotemyono je to tak, ak chce zamestnávateľ vybehnúť so zamestnancom, môže aj zamestnanec vybehnúť so zamestnávateľom
ideno
29.01.12,07:58
ak ti to bude mať kto prebrať v tom čase, tak je to v poho..

ale v tvojom prípade by som radšej tú výpoveď od zamestnávateľa za takých okolností neprevzala..
No veď aj o to ide .... že nemusí tam byť už nikoho, kto by tú žiadosť "o dohodu" prevzal...
Neprevzatie výpovede by asi nepomohlo, lebo ak sú svedkovia, tak sa považuje za doručenú :(
veronikasad
29.01.12,08:03
No veď aj o to ide .... že nemusí tam byť už nikoho, kto by tú žiadosť "o dohodu" prevzal...
Neprevzatie výpovede by asi nepomohlo, lebo ak sú svedkovia, tak sa považuje za doručenú :(
Keď na kopiu výpovede okrem podpisu o prevzatí doplníš, že žiadaš o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, nárok na odstupné ti vznikne.

Nečítala som celú tému, výpoveď už bola doručená ?
ideno
29.01.12,08:04
mimotemyono je to tak, ak chce zamestnávateľ vybehnúť so zamestnancom, môže aj zamestnanec vybehnúť so zamestnávateľom
Súhlasím :). Len zamestnávateľ má na to kvalifikovaných ľudí, aby vedeli hneď reagovať... ale zamestnanec je na to sám (odbory ani nerátam) a vedieť reagovať okamžite na výpoveď .... neviem, neviem... ale inak dobrá poznámka, že sa tá žiadosť o sk.PP dohodou dá napísať rovno do výpovede :). Ale to ja len tak - jednej známej sa stala podobná vec, tak som sa trocha zamyslela :).
janaGT
01.02.12,11:28
riešime s kolegyňou problém:
ukončenie PP dohodou bez udania dôvodu, konateľ spoločnosti v dohode dopísal, že zamestnankyni bude vyplatené 1 mesačné odstupné ... na inšpektoráte prác e tvrdia, že to bude odstupné nad rámec zákona ... čo myslíte vy?
veronikasad
01.02.12,11:32
riešime s kolegyňou problém:
ukončenie PP dohodou bez udania dôvodu, konateľ spoločnosti v dohode dopísal, že zamestnankyni bude vyplatené 1 mesačné odstupné ... na inšpektoráte prác e tvrdia, že to bude odstupné nad rámec zákona ... čo myslíte vy?
IP má pravdu, pre firmu je to pripočitatelná položka. nech jej "odstupné" vyplatí vo forme odmeny a nebude žiadny problém.
janaGT
01.02.12,11:36
IP má pravdu, pre firmu je to pripočitatelná položka. nech jej "odstupné" vyplatí vo forme odmeny a nebude žiadny problém.

tiež som to tak navrhovala ako odmenu, ale bývalá prac. už nechce s firmou nič riešiť ...
janaGT
01.02.12,11:37
IP má pravdu, pre firmu je to pripočitatelná položka. nech jej "odstupné" vyplatí vo forme odmeny a nebude žiadny problém.

Veronika, stačí ak si dám na 527 analytiku? či iný účet?
veronikasad
01.02.12,11:37
tiež som to tak navrhovala ako odmenu, ale bývalá prac. už nechce s firmou nič riešiť ...
nerozumiem tomu, čo píšeš. To odstupné už bolo vyplatené a len si overuješ či správne ?
veronikasad
01.02.12,11:38
Veronika, stačí ak si dám na 527 analytiku? či iný účet?
Janka, nerobím PU - ak sa odstupné účtuje na 527 - tak tam na samostatnú nedaňovú analytiku.
janaGT
01.02.12,11:40
nerozumiem tomu, čo píšeš. To odstupné už bolo vyplatené a len si overuješ či správne ?

áNO BOLO VYPLATENé
veronikasad
01.02.12,11:41
áNO BOLO VYPLATENé
škoda pre firmu, na zdanenie a odvody u zamestnanca to nemá vplyv.
Tweety
01.02.12,11:42
áNO BOLO VYPLATENé Zaúčtuješ na 527-nedaňová analytika, kedže naň nemal zákonný nárok.
vilob
29.05.12,11:31
Prosím vás o radu. Zamestnanec oznámil, že k 31.5.2012 dáva výpoveď. Od 1.6.2012 si totiž našiel nové zamestnanie. Zamestnávateľ s tým nemá problém, ja však neviem, ako to papierovo dať do poriadku. S akým dátumom by mala byť podpísaná dohoda o vykonaní práce? Aký § ako dôvod ukončenia prac. pomeru zadať? Má zamestnanec aj nárok na odstupné?
Tweety
29.05.12,11:33
Prosím vás o radu. Zamestnanec oznámil, že k 31.5.2012 dáva výpoveď. Od 1.6.2012 si totiž našiel nové zamestnanie. Zamestnávateľ s tým nemá problém, ja však neviem, ako to papierovo dať do poriadku. S akým dátumom by mala byť podpísaná dohoda o vykonaní práce? Aký § ako dôvod ukončenia prac. pomeru zadať? Má zamestnanec aj nárok na odstupné?
Ak chcete skončiť ihneď, tak jedine dohodou §60 ZP(a nie dohodou o VP, ako píšeš). Pri dohode nie je nárok na odstupné. Rovnako ani pri výpovedi zamestnanca.
vilob
29.05.12,11:40
Ďakujem pekne.
vilob
29.05.12,11:44
...len teraz som si prečítala svoj pôvodný príspevok. mala som na mysli dohodu o ukončení pracovného pomeru, nie DoVP:)... prepáčte, myslím na viacero vecí naraz...
Tweety
29.05.12,11:47
jasné, niekedy ruky píšu iné, ako hovorí rozum, stáva sa to, tak som to aj brala
vilob
29.05.12,11:48
..prosím vás a musí byť v dohode o ukončení PP podľa §60ZP uvedený aj dôvod?
Tweety
29.05.12,11:49
..prosím vás a musí byť v dohode o ukončení PP podľa §60ZP uvedený aj dôvod?
Nie, nemusí. Iba v takýchto prípadoch.
(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.
vilob
29.05.12,11:55
Ďakujem krásne ešte raz :-)
nadka1
29.05.12,12:51
Dobrý deň, prosím o radu - zamestnanec dostal dnes výpoveď podľa par.63 ods 1 písm.b s výpovednou dobou 3 mes., t.j. mal by skončiť k 31.8.2012. On si žiada skončiť k 30.6., je možná aj taká kombinácia, že jeden mesiac ešte pracuje a dostane 2 mesačné odstupné? Myslím,že podľa par.76 odst.3 to je možné, prosím potvrdiť.
Ďakujem.
Tweety
29.05.12,12:52
Dobrý deň, prosím o radu - zamestnanec dostal dnes výpoveď podľa par.63 ods 1 písm.b s výpovednou dobou 3 mes., t.j. mal by skončiť k 31.8.2012. On si žiada skončiť k 30.6., je možná aj taká kombinácia, že jeden mesiac ešte pracuje a dostane 2 mesačné odstupné? Myslím,že podľa par.76 odst.3 to je možné, prosím potvrdiť.
Ďakujem.
ÁNo, je to v súlade so ZP.
nadka1
29.05.12,18:05
Ďakujem pekne za reakciu a potvrdenie.
tina.mm
29.05.12,18:53
Dobrý večer.
Teraz mi volala kolegyňa, že zajtra chce dať výpoveď. Chce odísť už 1.6.2012. Ak s tým bude zamestnávateľ súhlasiť, môže odísť aj bez výpovednej doby?
Podľa predchádzajúcich odpovedí predpokladám, že nebude mať nárok na odstupné. Je to pravda?
ďakujem
ewita888
29.05.12,19:00
Dobrý večer.
Teraz mi volala kolegyňa, že zajtra chce dať výpoveď. Chce odísť už 1.6.2012. Ak s tým bude zamestnávateľ súhlasiť, môže odísť aj bez výpovednej doby?
Podľa predchádzajúcich odpovedí predpokladám, že nebude mať nárok na odstupné. Je to pravda?
ďakujem
Ak zamestnávateľ súhlasí, spíše sa Dohoda o skončení pracovného pomeru podľa par. 60 ZP... nárok na odstupné nie je..
veronikasad
29.05.12,19:01
Dobrý večer.
Teraz mi volala kolegyňa, že zajtra chce dať výpoveď. Chce odísť už 1.6.2012. Ak s tým bude zamestnávateľ súhlasiť, môže odísť aj bez výpovednej doby?
Podľa predchádzajúcich odpovedí predpokladám, že nebude mať nárok na odstupné. Je to pravda?
ďakujem
Ak dáva výpoveď zamestnanec, nemôže ukončiť pracovný pomer pred začiatkom plynutia výpovednej doby. Pracovný pomer môže skončiť len v zmysle § 60 Zákonníka práce - dohodou, so súhlasom zamestnávatela.

Uveď dôvod skončenia prac.pomeru, či náhodou nepôjde o okamžité zrušenie prac.pomeru zo strany zamestnanca.
tina.mm
29.05.12,19:06
Jednoducho si našla nové lepšie zamestnanie a tam ak chce nastúpiť, tak musí nastúpiť ihneď.
ďakujem za odpovede
ivka70
30.05.12,09:40
Jednoducho si našla nové lepšie zamestnanie a tam ak chce nastúpiť, tak musí nastúpiť ihneď.
ďakujem za odpovede

Jednoducho takto sa medzi slusnymi ludmi kontrakty neuzatvaraju.
Ked si hlada novu pracu, ma potencialneho zamestnavatela upozornit, ze ma nejake zavazky,
kedze je zamestnana a ze musi predbezne pocitat s 2 mesacnou vypovednou lehotou.

Ako potencialny zamestnavatel by som velmi zvazovala, ci mi stoji za to prijat pracovnika,
pre ktoreho pracovna zmluva a zakonnik prace su zdrapmi papiera, ked mu to vyhovuje.
Tweety
30.05.12,09:43
Jednoducho si našla nové lepšie zamestnanie a tam ak chce nastúpiť, tak musí nastúpiť ihneď.
ďakujem za odpovede
Ak ju nechcete zdržiavať a s jej odchodom súhlasíte, skončíte s ňou PP dohodou podľa §60 a odíde ihneď. Veď to už raz máš napísané v príspevkoch.
Zuzka2510
12.10.12,13:39
Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať či je možnosť uzatvoriť dohodu o ukonč. p.p. dohodou z dôvodu zrušenia prac. miesta a nechať ešte výpovednú dobu, alebo či sa len na túto dohodu sťahuje len odstupné a prvotná výpoveď podľa §63? Ďakujem
veronikasad
12.10.12,13:44
Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať či je možnosť uzatvoriť dohodu o ukonč. p.p. dohodou z dôvodu zrušenia prac. miesta a nechať ešte výpovednú dobu, alebo či sa len na túto dohodu sťahuje len odstupné a prvotná výpoveď podľa §63? Ďakujem
Zuzka, nerozumiem tvojej otázke, kam ňou smeruješ. (ako zamestnancovi nevyplatiť odstupné?)

Dohodu je možné uzatvoriť k akémukolvek dňu, aj dva mesiace vopred
Tweety
12.10.12,13:45
Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať či je možnosť uzatvoriť dohodu o ukonč. p.p. dohodou z dôvodu zrušenia prac. miesta a nechať ešte výpovednú dobu, alebo či sa len na túto dohodu sťahuje len odstupné a prvotná výpoveď podľa §63? Ďakujem
Môžete skončiť dohodou z organiz. dôvodov, ale nárok na odstupné bude len za čas, ktorý už neodpracuje.
Zuzka2510
12.10.12,14:01
My chceme dať skončenie prac. pomeru pre zrušenie prac. miest, ale čítam tu rôzne príspevky o dohode pri org. zmenách, ale že musí byť pred tým uzatvorená výpoveď na tie org. zmeny, tak som len chcela vedieť či sa môže tá dohoda spraviť aj bez tej výpovede pred tým. Zamestnávateľ chce dať výpovednú dobu.
A ak nebudú žiadne org. zmeny tak môžem spraviť dohodu o uk. PP už teraz stým že PP končí 31.12.2012? Musí tam byť vôbec tá výp. doba a odstupné? Už sa v tom zamotávam dnes to tu riešim a čítam príspevky a som z toho už dopletená.
Tweety
12.10.12,14:03
My chceme dať skončenie prac. pomeru pre zrušenie prac. miest, ale čítam tu rôzne príspevky o dohode pri org. zmenách, ale že musí byť pred tým uzatvorená výpoveď na tie org. zmeny, tak som len chcela vedieť či sa môže tá dohoda spraviť aj bez tej výpovede pred tým. Zamestnávateľ chce dať výpovednú dobu.
A ak nebudú žiadne org. zmeny tak môžem spraviť dohodu o uk. PP už teraz stým že PP končí 31.12.2012? Musí tam byť vôbec tá výp. doba a odstupné? Už sa v tom zamotávam dnes to tu riešim a čítam príspevky a som z toho už dopletená.
Dohodu môžeš dať len vtedy, keď je dohoda oboch strán. Dátum na dohode dáš taký, na akom sa obe strany dohodnú.Ak to bude len klasická dohoda, nárok na odstupné nevzniká.
veronikasad
12.10.12,14:10
My chceme dať skončenie prac. pomeru pre zrušenie prac. miest, ale čítam tu rôzne príspevky o dohode pri org. zmenách, ale že musí byť pred tým uzatvorená výpoveď na tie org. zmeny, tak som len chcela vedieť či sa môže tá dohoda spraviť aj bez tej výpovede pred tým. Zamestnávateľ chce dať výpovednú dobu.
A ak nebudú žiadne org. zmeny tak môžem spraviť dohodu o uk. PP už teraz stým že PP končí 31.12.2012? Musí tam byť vôbec tá výp. doba a odstupné? Už sa v tom zamotávam dnes to tu riešim a čítam príspevky a som z toho už dopletená.
Zuzka, skončenie prac.pomeru dohodou k akémukolvek dňu je možné len so súhlasom obidvoch strán. Ak zamestnanec bude so skončením prac.pomeru k 31.12.2012 súhlasiť, môže ju podpísať aj 15.10.2012. Má však právo požadovať v zmysle § 60 odst.2 ZP uviesť dôvod skončenia prac.pomeru. Ak tento dôvod tam uvediete (organizačné dôvody § 63 odst. 1 ZP), má nárok na odstupné. Vtedy nesleduješ žiadnu výpovednú dobu.

Ak by ste mu dali výpoveď a pred začiatkom plynutia výpovednej doby sa so zamestnancom písomne dohodli, že výpovednú dobu odpracuje, nárok na odstupné podľa doterajšieho znenia ZP mu nevznikne.
Zuzka2510
12.10.12,15:51
Ďakujem pekne za rady
Zuzka2510
12.10.12,18:30
Ešte by som mala jednu otázočku ak obidve strany podpíšu dohodu o roz. PP bez udania dôvodu napr.12.10.2012 stým že PP končí 31.12.2012 a o mesiac si zamestnanec zmyslí že nesúhlasí s týmto ukonč. PP a bude trvať na pokračovaní PP tak potom PP pokračuje ďalej alebo musí stým súhlasiť aj zamestnávateľ? Predsa do skončenia PP je ešte vyše 2 mes. tak sa môže všeličo zmeniť. Ďakujem pekne
ewita888
12.10.12,18:36
Dohoda bude podpísaná obidvoma stranami.. tak aj jej zrušenie záleží na obidvoch stranách..
Zuzka2510
12.10.12,18:41
Takže ak to chce len jedna strana nie je možné zrušiť dohodu ak obidve tak áno. Super. Ďakujem