1hugo1
06.01.12,17:02
Dobrý deń,
chcem sa opýtať, či si za rok 2011 ako SZČO môžem uplatniť paušálne výdavky aj keď mám zamestnanca? Za rok 2010 som si urobil iba daňovú evidenciu, ale od 08/2010 mám zamestnanca a tam je podmienka, že nemôžete mať zamestnancov. Tak chcem za rok 2011 prejsť na paušálne výdavky, lebo je to pre mňa jednoduchšie, mám len pár faktúr. Nie je pri paušálnych výdavkoch tiež nejaké obmedzenie ako pri daňovej evidencii? Ak sa to dá, sú tam nejaké uzávierkové operácie, ktoré treba urobiť, niečo ako keď idete z JU na paušálne výdavky a opačne. Veľmi pekne ďakujem za pomoc
Mila123
06.01.12,16:06
pri paušálnych výdavkov je jediné obmedzenie - plátcovstvo DPH......môžeš použiť paušálne výdavky......
a fondy si odpočítavaš iba svoje, nie zamestnancove a ani to, že ty platíš ako ZĽ.....
§ 6 , ods. 10 ZDP

10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
1hugo1
08.01.12,16:16
móoooooooooc ďakujem