teedy
07.01.12,12:45
Dobry den, vie mi niekto poradit, ako si banka uplatnuje zalozne pravo na nehnutelnost, ako to prebieha.
V ob. zakonniku som sa to presne nedocital. Ide o to, ci si zoberie nehnutelnost a tym je to splatene, alebo pocka na predaj a potom zvysok bude chciet este doplatit. Vdaka za radu.
Stanislav 1975
07.01.12,11:46
no to nieje také jednoduché, že si zoberie banka nehnutelnsť a je to vybavené-to určite nie - práve naopak- vydražia ti nehnuteľnosť a zvyšok dlhu vymáhajú ďalej...-lebo vačšinou dražba nehn. ani zďaleka neprinesie banke splatenie celého dlhu

kamarát mal 3 hypo a mal 4 byty- tatrabanka mu postupne všetko vydražila a ešte nejakých 130 tis.eur je dlžný...
arizona
07.01.12,11:55
teedy
07.01.12,15:04
Neviem ci je to presne tak ako pisete, lebo ako pisem v ob. zak. som sa nic o tom nedocital a ani v uverovej zmluve vo VPP, ze by si banka i nadalej narokovala na zvysok. Ved sak to je riziko podnikania nie? Preto nedavaju uver do 100% hodnoty nehnutelnosti. (aspon my sme neamli do 100%).
Mária27
07.01.12,16:45
Záložné právo je iba zabezpečením záväzku, nie jeho protihodnotou. Veď ani keby sa zabezpečovala 30000 nehnuteľnosťou v hodnote 3 milióny, zvyšok by si nenechala.
Banka má nárok na splatenie dlhu. To, že si časť dlhu vymôže ľahšie predajom zábezpeky, neznamená, že sa zvyšok dlhu odpustí. To by bolo ako na začiatku poskytovania hypoték - musel by si mať zábezpeku v 100% hodnoty záväzku.