cislo11
07.01.12,15:04
Pekne sobotne popoludnie,

poprosila by som o pomoc a informacie. Mam takyto problem. Som dva roky rozvedena, momentalne vysporiadavame s exmanzelom BSM. Na sud som dorucila riadne spisany navrh. Do BSM som zaratala aj automobil, ktory ex predal a predaj sa uskutocnil bez mojho vedomia. Na rozvodovom pojednavani som tento predaj spochybnila, pretoze exmanzel prepisal auto na svagrovho brata, tento prepis a cela kupno predajna zmluva bola fiktivna, automobil pouziva dokonca na nom jazdi ked si chodi po nasu dceru v prepisanom case ani sa netaji tym, ze ho pouziva a vraj ma najomnu zmluvu, ktora ho k tomu opravnuje. Dokonca po predaji zan platil z nasho spolocneho uctu nadalej zakonne poistne.
Na pojednavanie o BSM prisiel s pravnikom, tento sudkyni povedal, ze auto do BSM nepatri avsak ja si myslim, ze urcite patri. Nadobudli sme ho z bezuceloveho uveru, ktory sa splatil po predaji nasej spolocnej nehnutelnosti, tak ako aj vsetky ostatne zavazky. Co sa tyka nehnutelnosti a uverov sme v podstate vyrovnani, teraz riesim hnutelny majetok, zariadenie, elektroniku a auto. On sa vyjadril, ze uz mi nic neprinalezi.
Auto akoze predal za minimalnu hodnotu a pritom jeho hodnota bola preukazatelne vacsia a splatila sa iba minuly rok. Mam napadnut platnost kupno predajnej zmluvy auta? Alebo trvat na tom, aby auto bolo zaratane do BSM?

Dakujem

I.
Mária27
07.01.12,15:32
To auto prepísal ešte ako manžel alebo už ako exmanžel?
bubkoch
07.01.12,15:37
ak auto oficialne predal (den kedy bolo prepisane na policii) skor ako v den kedy nadobudol pravoplatnost rozsudok o rozvode, tak auto do BSM nepatri a sud sa nim pri vysporiadani BSM nebude zaoberat
cislo11
07.01.12,17:08
prepisal ho ako manzel, urobil to po mojom odchode zo spolocnej domacnosti, bez mojho vedomia, na auto bola vzana pozicka, ktora sa vyplatila po rozvode zo spolocnych penazi z predaja nasho domu, zvysok sme si rozdelili
cislo11
07.01.12,17:10
ak auto oficialne predal (den kedy bolo prepisane na policii) skor ako v den kedy nadobudol pravoplatnost rozsudok o rozvode, tak auto do BSM nepatri a sud sa nim pri vysporiadani BSM nebude zaoberat

no to je pekne takze sa obohatil na ukor mna a ja s tym nemozem nic urobit?
Mária27
07.01.12,19:30
Kedže predal spoločnú vec nemalej hodnoty, do troch rokov od predaja sa môžeš domáhať neplatnosti právneho úkonu podľa § 145 a 40a občianskeho zákonníka (relatívna neplatnosť právneho úkonu). Zároveň by som žiadala zahrnúť do dedičstva auto alebo jeho hodnotu. Súd by možno prerušil konanie o vyporiadaní do BSM, kým sa nerozhodne o prvom prípade.
bubkoch
07.01.12,19:51
Kedže predal spoločnú vec nemalej hodnoty, do troch rokov od predaja sa môžeš domáhať neplatnosti právneho úkonu podľa § 145 a 40a občianskeho zákonníka (relatívna neplatnosť právneho úkonu). Zároveň by som žiadala zahrnúť do dedičstva auto alebo jeho hodnotu. Súd by možno prerušil konanie o vyporiadaní do BSM, kým sa nerozhodne o prvom prípade.

teoreticky mas pravdu ale prakticky ... bude ju to stat kopec penazi na pravnika, sudne trovy, poplatok z hodnoty bsm a znalecke dokazovanie, a vysledok je velmi neisty (je niekolkorocne auto vec nemalej hodnoty ?) ... zaplati viac ako polovica hodnoty auta ktoru sa snazi ziskat ...
ak ma ex dost rozumu tak bude tvrdit ze peniaze za auto zobral v hotovosti a ze ich prepil este pocas manzelstva, takze v case rozvodu ziadne neboli
matonni1
31.01.12,23:45
Nedá mi sa nezapojiť a dodať trošku optimizmu. Tento prípad je presne taký ako sa stal mne. Môj vtedy ešte manžel urobil presne toto isté. Predal auto tesne pred rozvodom a tiež bez môjho vedomia a prepísal ho na svojho brata a vlastne ked som na to prišla, tak ho už nepredával môj manžel, ale jeho brat. Zahrnula som ho do spoločného BSM a zároveň som namietala, že ho ešte v čase manželstva predal bez môjho vedomia. Súd sa týmto zapodieval, pretože on tvrdil, že peniaze mu naň dala mama, ale nakoniec aj súd uznal, že toto auto patrilo do spoločného BSM. Takže kľudne do toho. Držím palce
mattto
01.02.12,14:10
Nedá mi sa nezapojiť a dodať trošku optimizmu. Tento prípad je presne taký ako sa stal mne. Môj vtedy ešte manžel urobil presne toto isté. Predal auto tesne pred rozvodom a tiež bez môjho vedomia a prepísal ho na svojho brata a vlastne ked som na to prišla, tak ho už nepredával môj manžel, ale jeho brat. Zahrnula som ho do spoločného BSM a zároveň som namietala, že ho ešte v čase manželstva predal bez môjho vedomia. Súd sa týmto zapodieval, pretože on tvrdil, že peniaze mu naň dala mama, ale nakoniec aj súd uznal, že toto auto patrilo do spoločného BSM. Takže kľudne do toho. Držím palce

no to asi nie, do masy BSM patrí všetko, čo ku dňu rozvodu existovalo. Ak bolo auto predané, nemohli ho zahrnúť do masy BSM, jedine výťažok z jeho predaja
matonni1
05.02.12,20:41
no takto, dali sme samostatný návrh, aby uznali, že auto bolo spoločné, tento nám však zamietli s tým, že to sa bude riešiť v rámci BSM. Akurát v tomto prípade platí, že na vyporiadanie BSM sa môže podať návrh do 3 rokov od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o rozvode, ale ak chce, aby tam bolo zahrnuté to auto, tak do dvoch. Na to pozor. Po 2 rokoch by už ona prestala mať nárok na to auto. A teda o to by bola nižšia masa BSM. U mňa sa kvôli dokazovaniu, že auto bolo spoločné naťahovalo pojednávanie až 6 rokov. Ale nakoniec to uznali. Ale pravdou je, že BSM nemám skončené 11 rokov po rozvode.
Michal-L1
06.02.12,21:52
prejudiciálna otázka
Mária27
19.02.12,10:10
Aj tu rozhodol súd, že peniaze za predané auto počas manželstva patria do BSM