mmia
30.01.06,06:57
ahojte, chcela by som sa opýtať :o
od akej sumu prijmu musia dohodari podat danove priznanie? mozu poziadat zamestnavatela u ktoreho vykonavali dohodu do konca roka 2005 o rocne zuctovanie?
a este jedna otazocka..
najdem niekde pokyny alebo usmernenie na vyplnenie ziadosti o rocne zuctovanie?
matafe
30.01.06,06:43
ahojte, chcela by som sa opýtať :o
od akej sumu prijmu musia dohodari podat danove priznanie? mozu poziadat zamestnavatela u ktoreho vykonavali dohodu do konca roka 2005 o rocne zuctovanie?
a este jedna otazocka..
najdem niekde pokyny alebo usmernenie na vyplnenie ziadosti o rocne zuctovanie?

Požiadať o RZ alebo podať DP za rok 2005 musí každý daňovník, ak jeho príjmy za rok 2005 boli vyššie ako 43 968 Sk.

Zamestnanec môže požiadať o RZ posledného zamestnávateľa, u kt. mal podpísané vyhlásenie na uplatnenie nezdan. čiastky na daňovníka. Ak toto vyhlásenie nemal podpísané u žiadného zamestnávateľa, môže požiadať ktorého-koľvek z nich.

Ak dohodári nemali podpísané vyhlásenie a nedosiahli príjem 43 968, o RZ nemusia žiadať, ale je to pre nich výhodne.
mmia
30.01.06,06:53
nemusia ziadat znamena ze nemusia podat RZ??? a preco je to pre nich vyhodne???
matafe
30.01.06,07:02
Ak dohodári nemali podpisane vyhlasenie, potom suma, ktorú dostali za dohodu sa im zdanila celá. Keďže každý daňovník má nárok na nezdanitreľnú časť na daňovníka(výnimku tvoria dôchodcovia), čo je za rok 2005 suma 87 936 Sk, potom pri RZ, alebo DP si túto nezdaniteľnú čiastku uplatnia a vznikne im preplatok na dani.

K 1. otázke : Zamestnamec si buď sám podá DP, na základe potvrdení od zamestnávateľov, alebo požiadá o vykonanie RZ svojho zamestnávateľa. Požiadať o RZ, znemená pre zamestnanca vyplniť žiadosť a odovzdať ju zamestnávateľovi do 15.2.2006, prípadne doložiť potrebnými potvrdeniami.
mmia
30.01.06,07:56
dakujem :-) a je prosim vas mozne niekde zohnat pokyny na vyplnenie ziadosti o RZ ???
matafe
30.01.06,08:53
dakujem :-) a je prosim vas mozne niekde zohnat pokyny na vyplnenie ziadosti o RZ ???

Pokiaľ viem, tak pokyny k vyplňaniu žiadosti o RZ nie sú, ale ak máš s niečim problém, stačí sa opýtať. Ak viem poradiť, poradím.
Darana
30.01.06,09:55
Ak dohodári nemali podpisane vyhlasenie, potom suma, ktorú dostali za dohodu sa im zdanila celá. Keďže každý daňovník má nárok na nezdanitreľnú časť na daňovníka(výnimku tvoria dôchodcovia), čo je za rok 2005 suma 87 936 Sk, potom pri RZ, alebo DP si túto nezdaniteľnú čiastku uplatnia a vznikne im preplatok na dani.

K 1. otázke : Zamestnamec si buď sám podá DP, na základe potvrdení od zamestnávateľov, alebo požiadá o vykonanie RZ svojho zamestnávateľa. Požiadať o RZ, znemená pre zamestnanca vyplniť žiadosť a odovzdať ju zamestnávateľovi do 15.2.2006, prípadne doložiť potrebnými potvrdeniami.


Alebo si dohodár podá daňové priznanie na Dú, nie?
alušik
30.01.06,10:32
Zamestnanec môže požiadať o RZ posledného zamestnávateľa, u kt. mal podpísané vyhlásenie na uplatnenie nezdan. čiastky na daňovníka. Ak toto vyhlásenie nemal podpísané u žiadného zamestnávateľa, môže požiadať ktorého-koľvek z nich.


Chcem sa opýtať - zamestnanec nastúpil do práce v priebehu mesiaca december 2005. U posledného zamestnávateľa si neuplatnil nezdaniteľnú časť, nakoľko si ju za ten december uplatnil u predchádzajúceho zamestnávateľa. Teraz by teda musel požiadať daňové priznanie alebo žiadať o ročné zúčtovanie dane len toho, u ktorého mal podpísané to vyhlásenie za mesiac december? Nemôže mu ho urobiť posledný zamestnávateľ? Túto vec som teda v zákone akosi prehliadla. Zamestnanec mi už dal žiadosť o ročné zúčtovanie... takže mu ju mám vrátiť, s tým, že ja mu ho urobiť nemôžem?:confused:
Darana
30.01.06,12:58
Takže podľa mňa, zamestnanec si má podať daňové priznanie, lebo zmenil v priebehu roka zamestnávateľa. Len ak by mal stále toho istého podáva žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania.

Opravte ma prosím, ak sa mýlim.
matafe
30.01.06,14:01
Takže podľa mňa, zamestnanec si má podať daňové priznanie, lebo zmenil v priebehu roka zamestnávateľa. Len ak by mal stále toho istého podáva žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania.

Opravte ma prosím, ak sa mýlim.

Žiaľ, nie je to tak. Aj keď mal zamestnanec v priebehu roka príjmy od viacerých zametnávateľov, môže požiadať o RZ.

Ak mal podpísane vyhlásenie, tak požiadá posledného zamestnávateľa, u ktorého mal toto vyhlásenie podpísané. (§ 38 ods. 1)

Ak nemal podpísane vyhlásenie ani u jedného zamestnávateľa, môže si vybrať ktorého-koľvek z nich.

Pre alušik : O RZ požiadá zamestnávateľa, u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú čiastku za december, alebo si podá DP sám.
alušik
31.01.06,07:09
Ďakujem za odpoveď.:)
Anonymka
31.01.06,08:48
Ak dohodári nemali podpisane vyhlasenie, potom suma, ktorú dostali za dohodu sa im zdanila celá. Keďže každý daňovník má nárok na nezdanitreľnú časť na daňovníka(výnimku tvoria dôchodcovia), čo je za rok 2005 suma 87 936 Sk, potom pri RZ, alebo DP si túto nezdaniteľnú čiastku uplatnia a vznikne im preplatok na dani.

K 1. otázke : Zamestnamec si buď sám podá DP, na základe potvrdení od zamestnávateľov, alebo požiadá o vykonanie RZ svojho zamestnávateľa. Požiadať o RZ, znemená pre zamestnanca vyplniť žiadosť a odovzdať ju zamestnávateľovi do 15.2.2006, prípadne doložiť potrebnými potvrdeniami.

Takže napríklad ak nás dohodár (bol na brigáde u nás, ktorý nepodpísal vyhlásenie požiada o vykonanie RZ a donesie potvrdenia aj od iných zamestnávateľov u ktorých bol tiež na dohode, môžeme mu vykonať RZ bez problémov? Musí potom podpísať dodatočne to vyhlásnenie???
ajobs
31.01.06,08:53
Takže napríklad ak nás dohodár (bol na brigáde u nás, ktorý nepodpísal vyhlásenie požiada o vykonanie RZ a donesie potvrdenia aj od iných zamestnávateľov u ktorých bol tiež na dohode, môžeme mu vykonať RZ bez problémov? Musí potom podpísať dodatočne to vyhlásnenie???

Áno, môžte mu vykonať RZ.
Denda
31.01.06,08:56
Musí potom podpísať dodatočne to vyhlásnenie???
Dodatočne nepodpisuje vyhlásenie. Vyhlásenie si môže podpísať už len na rok 2006 ak bude poberať príjmy.
Anonymka
31.01.06,11:15
Tak to mu len v programe nahodím nezdaniteľnú časť v celkovej výške (na rok) aj keď pracoval 2 mesiace a výde mu preplatok vo výške zaplatených preddavkov. Správne hovorím?
alušik
31.01.06,11:30
Tak to mu len v programe nahodím nezdaniteľnú časť v celkovej výške (na rok) aj keď pracoval 2 mesiace a výde mu preplatok vo výške zaplatených preddavkov. Správne hovorím?

V zasade mas pravdu, ale nemusi to tak byt...:) Ak by mal prijem z tych dohod vyssi ako je suma nezdanitelnej casti na danovnika, tak by mu preplatok nevysiel vo vyske zaplatenych preddavkov.
nikulik
02.02.06,09:33
Ahojte, ak som dobre pochopila z príspevkov, tak aj dohodarovi sa má robiť ročné zúčtovanie ak o to požiada. Robí sa to ročné zúčtovanie v niečom inak ako normálnemu zamestnancovi na TPP?
A ešte jedna otázočka, keď som mala v priebehu roka dohodárov, tak všetkým mam poslať potvrdenia? Lebo minulý rok som dohodárom vôbec potvrdenia neposielala a vôbec som nikomu nerobila ročné zúčtovanie, len pracovníkom na TPP.
matafe
02.02.06,09:35
Ahojte, ak som dobre pochopila z príspevkov, tak aj dohodarovi sa má robiť ročné zúčtovanie ak o to požiada. Robí sa to ročné zúčtovanie v niečom inak ako normálnemu zamestnancovi na TPP?
A ešte jedna otázočka, keď som mala v priebehu roka dohodárov, tak všetkým mam poslať potvrdenia? Lebo minulý rok som dohodárom vôbec potvrdenia neposielala a vôbec som nikomu nerobila ročné zúčtovanie, len pracovníkom na TPP.

Potvrdenia je potrebné poslať všetkým zamestnancom, aj dohodárom.
Ak dohodár požiada zamestnávateľa o RZ, potom zamestnávateľ vykoná RZ aj dohodárovi, postup je rovnaky ako pri ostatných zamestnancoch.

Ešte doplním termíny, do kedy je potrebné poslať potvrdenia
- ak zamestnanec požiada do 5.2.2006, je potrebné poslať potvrdenie do 15.2.2006
- ak zamestnanec nežiadá o RZ, potvrdenie je potrebné poslať do 10.3.2006
- ak zamestnanec žiadá o RZ, potvrdenie stačí poslať do 30.4.2006
nikulik
02.02.06,09:53
Ďakujem, takže aj dohodári ma čakajú. Pekny zvyšok dňa prajem
Mirka D
02.02.06,09:56
dakujem :-) a je prosim vas mozne niekde zohnat pokyny na vyplnenie ziadosti o RZ ???

Svoje pokyny pre zamestnancov tu nejakí dobrí ľudia pripojili. Skús hľadať slovo "pokyny".
Maxinka
14.02.06,06:57
Ahojte, chcem sa Vás opýtať, ak ten dohodár pracoval napr. 3 mesiace a zarobil cca 4800,-SKK, podpísal Vyhlásenie, aj tak sa mu má robiť RZ alebo mu mám len poslať Potvrdenie.Ďakujem
ajobs
14.02.06,14:01
Ahojte, chcem sa Vás opýtať, ak ten dohodár pracoval napr. 3 mesiace a zarobil cca 4800,-SKK, podpísal Vyhlásenie, aj tak sa mu má robiť RZ alebo mu mám len poslať Potvrdenie.Ďakujem

Ak podpísal Vyhlásenie, urobíš mu RZ.:)
AjkaK
15.02.06,12:38
Ahojte,
nevie niekto, prečo sa v "Tlačivách" nedá stiahnuť zjednodušené vyhlásenie k dani pre dohodárov?

Môže ho tu niekto prilepiť.

Pá, A.
kajab
15.02.06,13:26
A ked bude mat nedoplatok napr. 2 Sk a nerobi uz u nas na dohodu, to mi ma prist zaplatit? Ak bude chciet dat 2%. Dakujem
Zita4
15.02.06,17:40
A ked bude mat nedoplatok napr. 2 Sk a nerobi uz u nas na dohodu, to mi ma prist zaplatit? Ak bude chciet dat 2%. Dakujem
Áno, musí si to ísť zaplatiť, ak chce darovať 2 % dane. Oplatí sa to len vtedy, keď tá daň vyšla naozaj dostatočne veľká.
kajab
17.02.06,05:50
Velmi pekne dakujem.