Majuška11
08.01.12,06:49
Dobré ránko všetkým,
manžel je SZČO, platiteľ DPH, chcel by kúpit úžitkové auto a prihlásiť ho na DU /proste auto na podnikanie/. Problém je v tom, že v banke nedostane úver. Ja /manželka/ by som úver dostala. Môžem požiadať banku, aby sumu úveru poukázali na jeho podnik. účet a on by ho splácal? Nebol by s tým problém pri daň. kontrole? Poradte mi prosím ako to urobiť, aby to bolo správne. Leasing neprichádza do úvahy, je to staršie auto, nepredáva sa cez bazár, ale priamo od majiteľa. Vopred ďakujem za odpovede.
ego.mc
08.01.12,12:11
Môžete, nemal by s tým byť problém. Môžete tie peniaze previesť aj Vy zo svojho účtu (ak by s takým poukázaním banka nesúhlasila). :)
Ice dive
08.01.12,12:28
no ale muselo by sa jednať o bezúčelový spotrebný úver, nakoľko na to, aby mohlo byť auto v podnikaní musí byť v dokladoch uvedený manžel (teda ak chce uplatňovať všetky náklady v účtovníctve...) t.j. budú tam vyššie úroky...

ďalšia vec je, že keďže je manžel platitel DPH prečo kupuje auto od neplatcu DPH t.j. nemôže si ju odpočítať... čo považujem za ďalšiu nevýhodu a zbytočné zvýšenie kúpnej ceny o 20 % keďže nemôže uplatniť odpočet...

možno by stálo za úvahu osloviť nejaký bazár, ktorý je platcom DPH, aby auto vykúpil a následne predal manželovi a tým pádom by sa dal odpočet uplatniť keďže by sa jednalo o kúpu od platcu DPH, niektorí predajcovia to robia za určitý poplatok..
Majuška11
26.02.12,16:22
Ešte by som sa chcela uistiť či správne rozmýšľam keď:
1./ úver nedostal manžel /SZČO/, ale jeho manželka a vložila sumu na jeho podnik.účet
príjem nahodím do peň. denníka ako PNZD
treba ho nahodiť aj do záv.?
2./ splátky a budú hradiť z podnik. účtu manžela a budem o nich účtovať ako VNZD?

Vopred ďakujem
evinka33
26.09.12,18:52
Mám podobnú otázku - kamarát SZČO začína s podnikaním, potrebuje si kúpiť úžitkové auto, úver mu však nevyjde, tak si idú vziať úver rodičia a dajú mu tie peniaze. Ako majú postupovať aby to bolo v poriadku z účtovného hľadiska a aby mali rodičia aj nejakú poistku že im tie peniaze vráti? Keď dostanú úver majú mu peniaze vložiť na jeho podnik.účet a on z toho účtu zaplatiť za auto? Nebude musieť pri prípadnej daňovej kontrole preukázať pôvod tých peňazí resp. ich nejako zdaniť? a splátky rodičom má platiť z podnik.účtu alebo radšej v hotovosti mimo účtovníctva? alebo je lepšie keby si rodičia kúpili to auto na seba a jemu by ho prenajali?
Mila123
26.09.12,18:55
ak by tak rodičia urobili, museli by mať napr. živnosť na prenájom hnuteľností.....
evinka33
26.09.12,19:05
ďakujem za rýchlu odpoveď, takže by si ho mal kúpiť na svoju firmu ale nebude problém s tým väčším vkladom ktorý sa mu "objaví" na účte? keď ešte len začína podnikať či nebude musieť potom zdôvodňovať odkiaľ tie peniaze má - stačilo by potom keby si s rodičmi uzatvoril nejakú zmluvu o pôžičke kde by bolo všetko uvedené (koľko mu oni požičajú, že si za to kúpi auto na podnikanie aké im bude platiť splátky a pod.) a túto zmluvu by si založil aj do účtovníctva? potom ten príjem aj splátky by boli neovplyvňujúce základ dane? ešte raz ďakujem za ochotu poradiť ...
Mila123
26.09.12,19:09
jedno z možných podľa môjho názoru i riešení.....o akú čiastku sa jedná? ak to nie je tajomstvo...
Paula
26.09.12,19:16
Zmluva o pôžičke a o splátkach - nevidím problém. Príjem pôžičky na účet - neovpl. základ dane, splátky -výdavok neovpl. základ dane.
evinka33
26.09.12,19:23
je to cca 20.000 eur čo mu idú požičať (neviem či je to všetko len úver alebo v tom sú aj nejaké ich osobné úspory) a kedže to je dosť veľká suma chceli by to mať aj nejako "ošetrené" medzi sebou ale aby to bolo dobre aj v účtovníctve (a kamarát potom teda tú pôžičku nemusí nejako zdaniť?) viete poradiť kde by našli nejaký vzor takej zmluvy o pôžičke, či to len u notára si majú dať vyhotoviť?
Mila123
26.09.12,19:27
je to cca 20.000 eur čo mu idú požičať (neviem či je to všetko len úver alebo v tom sú aj nejaké ich osobné úspory) a kedže to je dosť veľká suma chceli by to mať aj nejako "ošetrené" medzi sebou ale aby to bolo dobre aj v účtovníctve (a kamarát potom teda tú pôžičku nemusí nejako zdaniť?) viete poradiť kde by našli nejaký vzor takej zmluvy o pôžičke, či to len u notára si majú dať vyhotoviť?
na 10000% zdaňovať nemusí......nie je to príjem plynúci z podnikania......
evinka33
27.09.12,07:22
Zmluva o pôžičke a o splátkach - nevidím problém. Príjem pôžičky na účet - neovpl. základ dane, splátky -výdavok neovpl. základ dane.
už len posledná otázočka ktorá ma napadla v súvislosti s tou zmluvou o pôžičke: ak sa v nej dohodnú, že SZČO bude platiť okrem istiny aj úroky (pretože rodičia budú tiež reálne platiť úroky z úveru banke) môže si tieto úroky dať SZČO ako výdavok ovplyvňujúci základ dane alebo komplet celá splátka je VNZD?