katedrála
08.01.12,11:48
Dobrý deň,
poprosím o radu,moji rodičia vlastnia polovicu rod.domu a druhú polovicu môj brat.Brat si polovicu domu kupoval od bývalých majiteľov a tým potreboval úver z banky,tá mu ho poskytla ale s tým,že brat musel ručiť s celým domom nielen so svojou polovicou,rodičia s tým samozrejme súhlasili.Takže na dom v LV je evidovaná "ťarcha"
Rodičia však chcú svoju polovicu domu prepísať na mňa svoju dcéru,len neviem či takýto úkon je možný práve kôli tejto ťarche.
Ak by to bolo možné,čo by ste mi odporučili darovaciu zmluvu alebo dom po smrti rodičov zdediť?Pýtam sa kôli poplatkom neviem vôbec koľko obnáša taká darovacia zmluva a všetky výdavky s ňou.Viem,že i pri dedičskom konaní sú výdavky preto neviem či je tam nejaký veľký rozdiel alebo nie.
Ďakujem pekne za odpoveď.
EXACTOR s.r.o.
30.01.12,16:34
Ahoj, k prvej otázke - áno, darovanie spoluvlastníckeho podielu na nehnuteľnosti je možné, aj napriek tomu,že je na nehnuteľnosti zriadené vecné bremeno - záložné právo. Vzhľadom na to, že záložné právo pôsobí ako vecné právo (teda viaže sa k nehnuteľnosti ako takej, nie k osobe záložcu), nadobudneš podiel tiež zaťažený záložným právom a pokiaľ dôjde k výkonu záložného práva (teda k dražbe nehnuteľnosti), budeš musieť tento výkon práva ako nový spoluvlastník nehnuteľnosti strpieť. Čo sa týka spôsobu nadobudnutia, na tom nezáleží - právne účinky sú rovnaké a pokiaľ ide o "poplatky" neviem, čo máš na mysli. Daň z darovania ani z dedičstva sa neplatí. Rozdiel nastane, keby si chcela nehnuteľnosť po nadobudnutí predať, nakoľko od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením, ak poručiteľ (rodičia) boli preukázateľne vlastníkmi aspoň 5 rokov (pri darovaní by si najprv musela vlastniť nehnuteľnosť aspoň 5 rokov, až potom by bol jej predaj oslobodený od dane). Na druhej strane, neviem aké sú vo vašej rodine pomery, ale ak ak ti rodičia ich podiel darujú, nadobudneš celý tento podiel, avšak pri dedení (ak bude viac dedičov), môžu tento podiel nadobudnúť viacerí dedičia (samozrejme, že dedičia sa môžu dohodnúť aj inak).
katedrála
30.01.12,20:16
ďakujem za odpoveď,tými poplatkami som myslela koľko sa platí notárovi za vypracovanie darovacej zmluvy,a koľko by som platila notárovi ak by som dom dostala do vlastníctva až po dedení alebo tam nieje až taký rozdiel?
EXACTOR s.r.o.
30.01.12,21:44
Darovacia zmluva nemusí byť vyhotovená vo forme notárskej zápisnice, musí byť len písomná, ale môžete si ju vyhotoviť aj samy (to je bez poplatku). Pri dedení sa platí notárovi odmena ustanovená vyhláškou ako percentuálna sadzba zo všeobecnej hodnoty majetku poručiteľa, ktorý je predmetom dedenia.