Chypsy-Stage
08.01.12,11:41
Dobry den.Chcel by som Vas poprosit o radu.Popišem vam bližšien môj problem. Minuly rok na zaklade predošleho DP mi zvyšili odvody do SP zo 109 na 148 eur, z platnostov od 1.7.2011, ale ja som zabudol ist do banky a zmenit trvaly príkaz, tym padom mi tam z mesiaca na mesiac rastol dlh mesačne o cca 39eur. Upomienku som dostal 28.11.2011,zavolal som do SP v mojom okrese, vysvetlili mi čo je vo veci, a začiatkom decembra som dlžnu sumu uhradil. ale od 9.decembra som na PN a ked som začiatkom januara šiel odniest papier na vyplacanie marodky do SP tak mi povedali že nemam na marodku narok, aj ked už mam všetko vyrovnane, lebo vyplacanie marodky sa poszdzuje podla toho či som mesiac pred začatim PN mal alebo nemal dlh v SP, a ja som tam mesiac pred začatim Pn dlh mal,ale pri začati PN som tam už dlh nemal. takže teraz nemam narok na vyplatenie marodky? alebo ako to je. Momentalne mam v SP preddavok 70eur,kedže som ani počas marodky nezrušil trvaly prikaz v banke. Prosim poradte mi ako to vlastne je.Vopred Dakujem.
veronikasad
08.01.12,10:53
§ 31
Všeobecné podmienky nároku na nemocenské
dávky povinne nemocensky poistenej
samostatne zárobkovo činnej osoby
a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak

a) splnili podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia a
b) zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; podmienka zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného na nemocenské poistenie je v úhrne nižšia ako 100 Sk.