juicefantas
08.01.12,14:51
Dobry den,
po precitani diskusii mam este stale nejasnosti ohladom DPH. Povedzme, ze som dobrovolny platca DPH.

1- ked nakupujem z EU, tak mi firma - platca dph - ktora mi preda tovar fakturuje bez DPH. Keby som tento tovar predal na slovensku, tak pouzijem metodu samozdanenia a odvediem dph z predajnej sumy - je mi jedno ci predavam platcovi, alebo neplatcovi dph, v kazdom pripade musim zaplatit DPH. Ale! Co sa stane v tom pripade, ked tento tovar nepredam? Nemusim odvadzat nikde nic?

2- otazka je vlastne pokracovanie prvej. Ked nakupujem z EU produkt, firma je platca dph, posle fakturu bez dph. V tomto pripade by som tento tovar chcel predat do zahranicia(EU) platcovi dph. V takomto pripade ako funguje samozdanenie? Vsak firme musim vystavit fakturu bez dph, je to tak? Tak v tomto pripade vobec nemusim zaplatit dph na slovensku?

3- ked nakupujem z USA. Colny urad mi vymeria CLO a DPH. DPH si mozem narokovat, aby mi vratili? V tom pripade som zase zvedavy:
3.1 - co sa stane, ak si tovar necham a nepredam ho, nemusim zaplatit nikde dph?
3.2 - co sa stane, ak tovar predam do zahranicia (EU) platcovi dph, zase fakturujem bez dph?

4- na slovnsku sa cudzinec musi stat platcom dph ak presiahne ciastku 35000€ dovezeny tovar tym cudzincom. V akom pripade sa musim stat platcom dph, ked dodavam tovar do ceska, madarska a rakuska?

Dakujem.
Rozalka
08.01.12,14:04
1) DPH odvedieš pri predaji; ak tovar nepredáš, DPH odvedieš najneskôr pri ukončení činnosti
2) ako pri 1)
3) ako pri 1); pri predaji do zahraničia - bez DPH, ak máš jeho IČ DPH, uvedieš do Súhrnného výkazu, ak nemáš jeho IČ DPH, predaj s daňou
4) upresni informáciu (podľa mňa sa to týka len dobierky - § 6)
juicefantas
08.01.12,15:42
Dakujem!

Ale este stale nerozumiem akym sposobom odvediem to dph, ked tovar predam do zahranicia (firma z EU - platca dph). Ja vlastne kupim vo vsetkych pripadoch tovar bez dph, aj ked bude z EU, lebo mi bude faktura zahrnat len cenu bez dph, aj v pripade, ked doveziem USA, lebo stat mi vrati DPH. Ale s kadial budem mat peniaze, aby som ja zaplatil z predaja DPH? Vsak do zahranicia som bol povinny predat bez DPH! Tak musim rozmyslat dopredu a zahrnut do ceny bez DPH aj dph, ktore budem musiet zaplatit na slovensku? Cize vlastne budem predavat za cenu s dph, len to nebude na fakture zvlast uvedene, aby som mal cim pokryt vydavky na dph?
Ano, pri 4. priklade sa to tyka dobierky.
juicefantas
10.01.12,13:48
Vie mi niekto poradit?
lienka123123
10.04.12,19:56
Dobrý večer, prosím vás chcem sa len ujistiť, ak nakúpim tovar na slovensku firma s. r. o. a predám ďalej fyzickej osobe do rakúska tak faktúru vystavím s DPH a môžem mu to tam aj doviesť? Vlastne mu to privezie firma od ktorej nakupujem tovar? Môžem to takto urobiť, ide mi len o to či musím byť zaregistrovaná na daňovom úrade "a potom robiť súhrnné výkazy" ale pochopila som že to len vtedy ak vo faktúre nebudem uvádzať DPH? Správne? Ďakujem
mirhu
12.07.12,05:45
Ako to je, ak neplatca DPH (SR) nakúpil tovar od platcu DPH (Mad) - vie si nejako nárokovať tú DPH z maďarska?
tictac7
12.07.12,06:03
Ako to je, ak neplatca DPH (SR) nakúpil tovar od platcu DPH (Mad) - vie si nejako nárokovať tú DPH z maďarska?

nie