Danuulienka
08.01.12,17:02
Dobrý večer,

začiatok roka sme začali kontrolou zo živnostenského úradu. Do záznamu živnostníka bolo zapísané,
že je povinný nakoľko pracuje na základe ŽL u jednej firmy nahlásiť na živnostenský úrad prevádzku
u tejto firmy aj keď tam pracuje ako živnostník:confused::confused::confused:. ďalej mal vytknuté, že je povinný požiadať
hygienu o vydanie potvrdenia hygieny na povolenie prevádzky a mal by žiadať od tejto firmy či vlastnia
toto povolenie a na základe tohto povolenia žiadať hygienu o povolenie prevádzky ( aj keď to vôbec
nesúvisí s jeho vlastníctvom prevádzky ), nakoľko ako som písala pracuje na základe ŽL pre
firmu. Je toto vôbec možné? Keď som sa pýtala týka sa to aj stavbárov, živnostníkov pracujúcich v lese
a ešte ......ďalších živnostníkov. Takže nakoniec živnostník je povinný na začiatok obvolať alebo vybaviť robotu,
ale nastúpiť môže až vtedy, keď bude mať vybavené tieto náležitosti, inak chudák Slovák prinajhoršom plať pokuty
NEZNALOSŤ ZÁKONA NEOSPRAVEDLŇUJE!!!! A ktorá firma mu toto bude akceptovať a dá mu takéto
potvrdenie do rúk, nakoniec ostane na ulici a nastúpi ďalší. Do 15. dní sme povinní po vykonaní kontroly
odovzdať nahlásenie prevádzky u určitej firmy ( je toto vôbec právne? ) a vyžiadať si, či dotyčná firma
vlastní povolenie hygieny na prevádzkovanie živnosti.:confused::confused::confused::confused: :confused:
Zita5
08.01.12,16:10
Pracuje tam ako živnostník ...aké je jeho pracovné zaradenie ?Pracuje v priestoroch firmy ? Na pracovných zariadeniach firmy ? Na úkor režijných výdavkov firmy - ako je nájom, energie a podobne ?

Možno budem mimo otázky, ale z dôvodu komplexnosti chápania, že asi prečo ?....si preštudujte tento článok, sú tam príklady , tak je zbytočné to vypisovať .
http://hn.hnonline.sk/2-22051680-k10000_detail-9c
Danuulienka
08.01.12,16:25
áno
Danuulienka
08.01.12,16:30
presne pracuje ako stolár na základe ŽL
Mila123
08.01.12,16:33
ak príde na kontrolu IP, obávam sa aby to nezaradili ako závislú činnosť....(§ 1 ZP)
Zita5
08.01.12,17:10
presne pracuje ako stolár na základe ŽL

Podľa mojich skúseností , živnostenskému úradu ide predovšetkým o to, že tam kde pracuje , by mal mať svoju prevádzku .On má vlastne len príjem zo živnosti a možno paušálne výdavky .Ostatné náklady ide na účet firmy, v ktorej pracuje.Už som sa stretla s tým, že požadovali, aby si živnostník u danej firmy vybavil prenájom(resp.nájom) priestorov dielne , ktoré museli schváliť všetky dotknuté inštitúcie, tak ako požaduje živnostenský úrad .Dokonca by tam mal mať aj označenie firmy, že sa tam nachádza jeho prevádzka .Tým by mal participovať aj na výdavkoch ako je nájomné, energia , prenájom pracovných zariadení a podobne. Ja viem, že na prvý pohľad, to je odsúdenia hodné , ale aj nie je ..... ale aj som si vedomá, že s prácou je to dnes ťažké....

A presne , ak by prišiel na kontrolu aj Inšpektorát, ako uvádza Mila, tak by to mohli preklasifikovať , lebo

§ 1
Pôsobnosť Zákonníka práce
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-03-2010-a.html#hore)

(1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

Ja viem, že ja tam aj

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.
mona091
08.01.12,18:40
v minulosti sa mi stalo podobne,

sidlo som mala nahlasene na domacej adrese, v biznis centre som mala riadne prenajatu kancelariu,
no a obcas som cinnost vykonavala v priestoroch odberatelov na zaklade zmluv, pricom moji odberatelia mali tieto priestory riadne prenajate tiez v podnikatelskych budovach, pri zivnostenskych kontrolach odo mna vyzadovali tie iste povolenia, ako uz boli vyssie spomenute,

argumentovala som tym, ze na moju cinnost mam splnene vsetky povolenia, moji odberatelia mi oficialne prenechali ich miestnosti na vykon objednanej sluzby, a predmetne priestory vsetky povolenia uz davno musia mat, inac by nemohol byt komplex oficialne vyuzivany na prenajom podnikatelskych priestorov- knancelarii, ak by mal byt predmet vyuzitia priestorov iny, v prvom rade prenajimatel musi toto dovolit, a zmluvne upravit, kto znasa povolenia, to znamena, vlastnik budovy tieto povolenia musi mat, ak by ich nemal, on by porusil co-to,

a vyklad o zriadeni prevadzky so vsetkymi nalezitostami je nieco uplne ine, asi tam chceli zivnostaci zadavatelku dostat