Nirinda
08.01.12,17:16
Svokra, ktorá bola vdova, zomrela ešte v roku 2001. Dedili po nej syn (môj manžel) a dcéra (manželova sestra). Predmetom dedičstva bol starší rodinný dom, presne povedané ½ rodinného domu. Na manžela bola prepísaná predmetná polovica domu s tým, že manžel má sestre vyplatiť hodnotu ¼ domu do konca roka 2011. Ak by bol sestre vyplatil jej podiel po svokre, dom by bol vo vlastníctve v pomere ¾ a ¼ so sestrou. (po 1/4 už vlastnili po smrti otca)
Aj keď sa nejednalo o nejakú veľkú sumu, nepodarilo sa nám manželovu sestru vyplatiť, nakoľko manžel zarába veľmi málo a ja som bola nejaký čas nezamestnaná a naše dve deti študovali najskôr na strednej a potom na vysokej škole.
Dom je neobývaný, platíme mesačne elektrinu a plyn, ročne vodu, daň z nehnuteľnosti, a poistku za dom. Pri dome je záhrada, takže od jari do jesene sa tam snažíme niečo dopestovať, spolu aj so sestrou, avšak mám dojem, že je nejaká odmeraná a očakávala vyplatenie sumy. Do domu sa nechce nikto nasťahovať, nemáme na väčšiu rekonštrukciu, ale nechcú ho ani predať. Najradšej by som bola, keby zostal napísaný na manžela aj jeho sestru v pomere ½ a ½. Čo sa s tým dá podniknúť?
doktor23
08.01.12,19:03
Dohodnúť sa s manželovou sestrou. Až keď sa ona vyjadrí, až potom niečo riešiť ďalej
draik
08.01.12,19:39
Ak je záväzok vyplatiť podiel v osvedčení o dedičstve, tak to je podkladom pre exekúciu (exekučný titul). Čiže pre istotu by bolo vhodné sa dohodnúť.
pepsikova
08.01.12,22:29
...naozaj je najlepšie sa o tom porozprávať a dohodnúť sa...lehota splatnosti prešla,exekučne sa dá vymáhať len do 10 rokov od nadobudnutia právoplatnosti dedičského rozhodnutia...ak by sestra bola nejaká protiva, mohla by to vymáhať súdne,jedno aj druhé je dosť drahé na poplatky súdu či exekútorovi a zaplatíte to vy...alebo by ste jej mohli splácať po menších splátkach...
Mária27
09.01.12,09:27
Ak zomrela v rok 2001, dedičské konanie mohlo byť ukončené a rozhodnutie mohlo nadobudnúť platnosť neskôr. Ešte nemusela uplynúť 10 ročná premlčacia doba a teda nárok na vymáhanie platby exekútorom.
Ak by bol nárok na výplatu premlčaný, vlastne by mohla byť sestra rada, že jej tú nevyplatenú časť prepíšete.
Nirinda
09.01.12,16:00
Ďakujem za odpovede, tiež som názoru, že bez diskusie sa ďalej nepohneme. Posielam manžela za ňou, avšak odmieta s tým, že on jej ešte v lete hovoril, že nemá peniaze ju vyplatiť a že mu nič na to nepovedala. V žiadnom prípade švagriná nepríde o dedičstvo po matke, avšak to nebude tak skoro. Manžel to berie tak, že kým ju nevyplatí, je polovica domu jej. Len mám obavy, že pokiaľ to nie je na papieri takto napísané, môže sa udiať niečo nečakané.
pepsikova
09.01.12,18:43
..no ja by som to riešila tak, (teda, po rozhovore so sestrou), že pokial nemám peniaze, dám jej na papier (samozrejme pred notárom) časť domu v tej sume...alebo záhradu...lebo istota je gulomet a stať sa môže naozaj hocičo...škoda by bolo pokaziť dobré vzťahy...
Erzebeth
09.01.12,21:40
Sestra nezdedila dom, ten zdedil jej brat po svojej matke. Sestra má právo na výplatu, ktorá bola dohodnutá. Sestra nemá nárok na podiel domu, ale na peniaze. Teda nedá sa myslieť si, že ak ste jej v stanovenej lehote jej peniaze nevyplatili, že teraz bude automaticky vlastniť ten podiel. Ona má právo na peniaze. Môžete sa dohodnúť, že jej brat, tvoj manžel, darovacou zmluvou prevedie 1/4 do vlastníctva. Ak ale ona nebude súhlasiť, môže vymáhať aj súdnou cestou vyplatenie za svoj podiel. Premlčacia lehota začne plynúť od posledného dňa, kedy sa plnenie malo poskytnúť. Teda od 1.1.2012