marlor
08.01.12,19:05
Dobry vecer,
chcela by som sa opytat, ci je mozne urobit zmeny vo vlastnictvo bytu, ak je je na nom hypoteka.
Konkretna situacia je nasledovna: v case, ked sa byt kupoval (v tom case novostavba vo vystavbe) sme s (vtedy) priatelom este neboli manzelia. Kupu bytu aj hypoteku vybavoval priatel, takze je napisany na LV ako jediny majitel. Pocas vybavovania hypoteky (nepotrebovali sme ju od zaciatku vystavby, az neskor) sme vsak uz boli manzelia, takze pre banku som na uverovej zmluve uvedena uz ako spoludlznik, no ako spolumajitel na LV nie som a rada by tom to teraz dala do poriadku, najma kvoli zmene trvaleho bydliska, uradom, atd... (Viem, ze manzel moze dat ako majitel bytu "suhlas" na to, aby som v nasom byt mala trvale bydlisko, ale takymto sposobom by som to teda nechcela riesit, navyse, do nehnutelnosti som sama tiez investovala.)
Je problem zmenit vlastnictvo bytu tak, aby sme boli na LV uvedeni s manzelom obaja, aj ked je zatazeny hypotekou? Co vsetko je pre to potrebe urobit/predlozit?
Vopred dakujem za radu!
draik
08.01.12,19:10
Ked si prestudujete uverovu zmluvu a obchodne podmienky banky, na 99% zistite, ze na taky krok potrebujete suhlas banky, inak by mohla napr. uplatnit zmluvnu pokutu pripadne vyhlasit predcasnu splatnost uveru.
Martin Vacho
11.01.12,10:27
Banky s tým problém robiť nebudú a to hlavne ak ste aj účastníčkou úverového vzťahu.
Potrebné bude najskôr prísť s manželom, sobášnym listom a dokladom totožnosti do banky. Ostatné by sa malo riešiť na pobočke - ak neuspejete na jednej tak skúste inú... Niekedy sa čudujete, že jedna banka a každá pôsobí ako iná :D
danushka
11.01.12,10:46
Tiež si myslím, že pre poriadok treba konzultovať takýto krok s poskytovateľom úveru a upovedomiť ho o fakte, že byt prechádza do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Ak si investovala do bytu určitú čiastku peňazí, nech je táto Tvojou kúpnou cenou a v bodoch zmluvy uveďte, že súhlasíš s faktom, že na byte je hypoúver od banky XX, máš vedomosť o tom, že na LV je zápis o záložnom práve banky a spoločne s manželom budete financovať splácanie úveru.

Pre Vaše krytie neporušenia zmluvných podmienok si nechajte vystaviť potvrdenie bankou, že súhlasia s takýmto krokom.

Kataster však predpokladám už nebude potrebovať akékoľvek vyjadrenie banky, pretože tá už v LV uvedená v ťarchách je.
Pre Teba je najlepšie urobiť kúpnu zmluvu, prostriedky ktoré si už zainvestovala do spoločného bývania boli už vyplatené a manžel nech v tejto KZ tieto uzná svojim podpisom na zmuve. Zmluvu overte u notára. Nechajte si takúto zmluvu vypracovať právnikom. Je to trošku špecifická zmluva. Takto byt prejde do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.