zajacik58
08.01.12,22:49
Dobrý deň, mám veľký problém a neviem kam sa mám obrátiť. Najprv som myslela že sa spýtam na úrade práce ale u nás mám pocit že vedia ešte menej ako ja sama. Prosím Vás kto môže pomôžte mi. Bola som zamestnaná na zmluvu ako čašníčka od 6.3,2007 na dobu určitú do 31.12.2009. Otehotnela som a nastúpila som na materskú dovolenku 2.3.2009. Po pol roku som pokračovala v rodičovskej dovolenke. Dcéra sa mi narodila 31.3.2009 a 31.3.2012 dovrší tri roky. Chcela by som vedieť či mám nárok na podporu v nezamestnanosti. Počas celeho obdobia som nedostala ukončenie pracovného vzťahu ani napriek tomu že zmluva končila v roku 2009. Žiadne papiere som nedostala a ani som nič nepodpisovala. Neviem teraz či som zamestnaná naďalej alebo už nie. Ako je to vlastne. Je potrebné niečo vybaviť u zamestnávateľa alebo na nejakých príslušných úradoch alebo čo mám robiť a ako postupovať ďalej. ďakujem
mimosin
08.01.12,23:25
1/ Pracovný pomer
Pracovný pomer si mala uzatvorený na dobu určitú od 06.03.2007 do 31.12.2009. Tvoj pracovný pomer uplynutím dojednanej doby t.j. dňom 31.12.2009 - skončil. Zamestnávateľ ťa odhlásil zo SP, ZP.
Od posledného zamestnávateľa si vyžiadaj :

doklad - „Zápočet odpracovaných rokov“
a daj mu potvrdiť tlačivo „Potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti“, ktorým preukážeš povinné poistenie v nezamestnanosti.
Tlačivo nájdeš na: http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/40808c.

Skontroluj si u zamestnávateľa zostatok riadnej dovolenky, či ju máš vyčerpanú, preplatenú - lebo MD je na úrovni odpracovanej doby a vzniká ti nárok na dovolenku, samozrejme ak si nebola PN 100 a viac dní – vtedy sa kráti.
2/ Úrad práce
Požiadaš úrad práce sociálnych vecí a rodiny, po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa, t.j. do 7 dní o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Na UP vyplníš tlačivo „ Žiadosť o dávku v nezamestnanosti“. Toto tlačivo a všetky info nájdeš na:
http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/1361s - uplatnenie nároku.
K žiadosti - doložíš ÚP „Zápočet odpracovaných rokov“ a Potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti, ktoré ti vyplnil zamestnávateľ.
V zmysle § 104 ods. 1 zákona o sociálnom poistení, poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných 3 rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej 2 roky, t.j. 730 dní. Do doby poistenia v nezamestnanosti sa započíta aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
Takže na dávku v nezamestnanosti ti nárok vzniká.
veronikasad
09.01.12,06:37
Dobrý deň, mám veľký problém a neviem kam sa mám obrátiť. Najprv som myslela že sa spýtam na úrade práce ale u nás mám pocit že vedia ešte menej ako ja sama. Prosím Vás kto môže pomôžte mi. Bola som zamestnaná na zmluvu ako čašníčka od 6.3,2007 na dobu určitú do 31.12.2009. Otehotnela som a nastúpila som na materskú dovolenku 2.3.2009. Po pol roku som pokračovala v rodičovskej dovolenke. Dcéra sa mi narodila 31.3.2009 a 31.3.2012 dovrší tri roky. Chcela by som vedieť či mám nárok na podporu v nezamestnanosti. Počas celeho obdobia som nedostala ukončenie pracovného vzťahu ani napriek tomu že zmluva končila v roku 2009. Žiadne papiere som nedostala a ani som nič nepodpisovala. Neviem teraz či som zamestnaná naďalej alebo už nie. Ako je to vlastne. Je potrebné niečo vybaviť u zamestnávateľa alebo na nejakých príslušných úradoch alebo čo mám robiť a ako postupovať ďalej. ďakujem
Pracovný pomer na dobu určitú, ak si od zamestnávatela nedostala predlženie pracovnej zmluvy, končí dohodnutým dňom - v tvojom prípade 31.12.2009.
Over si na sociálnej a zdravotnej poisťovni, či k tomuto dátumu si bola aj odhlásená z poistenia.

Ak sa tak stalo, nevznikol ti nárok na dávku v nezamestnanosti, lebo poistenie v nezamestnanosti počas RD trvá len v prípade, ak trvá pracovný pomer. Nesplňaš podmienku 730 dní poistenia v posledných troch rokoch.
zajacik58
09.01.12,15:07
tak a teraz tomu vôbec nerozumiem jedná odpoveď je že mi patrí podpora a druhá odpoveď že nepatrí. Ako teda to je ked pred nástupom na MD to je 2.3.2009 som mala odpracované dva roky bez štyroch dňoch. Pritom mi zmluva pokračovala až do konca roka 2009. Ak by sa to bralo do konca roka 2009 tak by som mala odpracované dva roky a deväť mesiacov. Keďže som po roku 2009 neukončila rodičovskú dovolenku a pokračovala som v nej až doteraz. A počas rodičovskej dovolenky za vás platí odvody štát a vy máte nárok nato byť s dieťaťom tri roky doma nie??? Tak ako to vlastne je??? Čo som mala nechať 1,5 ročnú dcéru doma samú a zriecť sa rodičovskej dovolenky???
veronikasad
09.01.12,15:44
tak a teraz tomu vôbec nerozumiem jedná odpoveď je že mi patrí podpora a druhá odpoveď že nepatrí. Ako teda to je ked pred nástupom na MD to je 2.3.2009 som mala odpracované dva roky bez štyroch dňoch. Pritom mi zmluva pokračovala až do konca roka 2009. Ak by sa to bralo do konca roka 2009 tak by som mala odpracované dva roky a deväť mesiacov. Keďže som po roku 2009 neukončila rodičovskú dovolenku a pokračovala som v nej až doteraz. A počas rodičovskej dovolenky za vás platí odvody štát a vy máte nárok nato byť s dieťaťom tri roky doma nie??? Tak ako to vlastne je??? Čo som mala nechať 1,5 ročnú dcéru doma samú a zriecť sa rodičovskej dovolenky???
Počas RD, ak netrvá pracovný pomer, štát platí za tieto osoby len dôchodkové poistenie.

Doba poistenia v nezamestnanosti sa sleduje v posledných 3 rokoch pred vznikom nároku na dávku. Ak si prišla o zamestnanie, mala si sa dobrovolne poistiť v nezamestnanosti. Nárok na RD by tým nezanikol.

Ale over si ešte v SP, či ti náhodou zamestnávatel nepredlžil zmluvu. Ak ťa neodhlásil, pracovný pomer trval aj počas RD.
brčko
09.01.12,16:10
ak si mala v posledných štyroch rokoch pred zaevidovaním na UP len prac.poemr na dobu určitú (žiadny na dobu neručitú), tak sa sleduje obdobie 4och rokov pred zaevidovaním a či ti trvalo poistenie v nezam. v tomto obodbí 4och rokov aspon 730dní (nárok na podporu by bol na 4mesiace). Ale ak od ukončenia prac.poemru uplynulo viac ako 2roky, tak je jasné, že to nesplnaš.

Jedine, že tvoj pp trval aj po 31.12.2009, tak nárok ti vznikne. Škoda, ak by si napísala v decembri, ešte by sa s tým dalo niečo porobiť.

Rodičovskú dovolenku môže čerpať len zamestnanec, lebo je to volno v zamestnaní. T.j. ak netrvá prac.pomer, tak nemožno hovoriť o čerpan RD a ani čerpaní MD. Od ukončenia pp si len poberala rodič.príspevok, no nečerpala si RD.

Zásadné je, či ti trvá pp, tj. súhlas s veronikou, treba to overiť v SP a ZP.
zajacik58
09.01.12,17:15
lenže ja ked som nastúpila na MD bola som v pp, a taktiež aj po pol roku kedy mi skončila MD a nastúpila som na Rodičovskú dovolenku som bola ešte tri mesiace zamestnancom. V zákone o sociálnom poistení §104a sa píše že sa započítava aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu....Ta ja som z toho dobrý jeleň ako je to vlastne....