Sari
09.01.12,08:08
Podľa § 43 ZDP máme povinnosť ako SVB odviesť zrážkovú daň z prenájmu priestorov, ktoré prenajímame iným spoločnostiam. Účtujeme v podvojnom účtovníctve a teraz mi ale nie je jasné, či tú daň mám vypočítať z vystavených faktúr za r. 2011, alebo len z prijatých úhrad za tieto faktúry, pretože nie všetky faktúry nám boli do konca roka zaplatené.
Ďakujem za odpoveď
peton
09.01.12,13:11
Mám za to, že aj napriek tomu, že vedieš PÚ platíš zrážkovú daň len z príjmu, ktorý máš skutočne prijatý. Vyplýva mi to logicky zo samotného princípu zrážkovej dane.

Citácia zákona:

(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o
g) príjmy fondu prevádzky, údržby a opráv,135) ktorými sú

1. príjmy za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku vrátane prijatých úrokov z omeškania a pokút súvisiacich s týmto prenájmom,
2. zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov tohto fondu,
3. príjmy z predaja spoločných nebytových priestorov, spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ak sa vlastníci bytov a nebytových
priestorov v dome nedohodli inak,

(13) Platiteľom dane122) z príjmov uvedených v odseku 3 písm. g) je spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov135) alebo fyzická osoba alebo právnická osoba, s ktorou vlastníci bytov a nebytových priestorov domu uzatvorili zmluvu o výkone správy.135) Tento platiteľ dane je povinný daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa po uplynutí kalendárneho roka, v ktorom boli tieto príjmy poukázané alebo pripísané v prospech účtu fondu prevádzky, údržby a opráv.135)
martincanka
10.01.12,11:30
My platíme len z príjmu pripísaného na účet do 31.12 daného roka.dnes som práve volala na pobočku daň.úradu,kde mi povedali,že variabilný symbol vytvoriť z číslic 810099xxxx,kde xxxx je príslušný rok,za ktorý sa daň odvádza.
peton
15.01.12,13:04
Len pripomínam zábudlivcom, že zajtra je posledný deň na odvedenie zrážkovej dane z prenájmu pod jednotným variabilným symbolom 8100992011 na nový bankový účet 500267-základné číslo účtu/8180. A nezabudnite ani na oznámenie o odvedení tejto dane. Komu sa nechce rozmýšľať okopírujte:

"Na základe § 43 ods. 13 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon o dani z príjmov“) oznamujeme, že za zdaňovacie obdobie 2011 sme odviedli zrazenú daň z príjmov vo výške XY € v zákonom stanovenej lehote do 16.01.2012 pod variabilným symbolom 8100992011."
verkaz
16.01.12,08:47
Len pripomínam zábudlivcom, že zajtra je posledný deň na odvedenie zrážkovej dane z prenájmu pod jednotným variabilným symbolom 8100992011 na nový bankový účet 500267-základné číslo účtu/8180. A nezabudnite ani na oznámenie o odvedení tejto dane. Komu sa nechce rozmýšľať okopírujte:

"Na základe § 43 ods. 13 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon o dani z príjmov“) oznamujeme, že za zdaňovacie obdobie 2011 sme odviedli zrazenú daň z príjmov vo výške XY € v zákonom stanovenej lehote do 16.01.2012 pod variabilným symbolom 8100992011."

Ďakujem za pripomenutie, hneď píšem oznámenie
Marika78
14.12.12,07:41
Rada by som reagovala na "Oznámeniu o odvedení tejto dane".... Na základe akého predpisu, je povinnosť túto skutočnosť oznamovať???? Mám za to, že odvedením zrážkovej dane správcovi do 15.01. je daňová povinnosť splnená. ČI?