Fotolindia
09.01.12,10:15
Ahojte, potrebujem radu:

- ako dam do uctovnictva doklad, pokial mi dodavatel da tovar s fakturkou a po starom mi vypise Prijmovy pokl. doklad. aj ked som ho prosila, aby to doriesil a ozval sa mi a este dodatocne aby mi priniesol pokladnicny doklad, nemusi tak urobit. Mozem si to dat do nakladov? Nebudem mat z toho problem ja? Dodavatel ani len netusil, ze od 1.1. je povinnost pokladnicny doklad dat. Ale ja mam doplacat na to, ze oni tak nerobia?

Dakujem, Lindia :)
Kvietocek
09.01.12,09:26
Tyka sa tato novelizacia aj lekarov, ktory vyberaju v hotovosti v ambulancii (preventivne prehliadky), ze musia vydavat blocek z ERP a nie vypisovat prijmovy blocek?
Lubo44
09.01.12,09:28
Jednoducho dať peniaze oproti pokladničnému bločku z ERP. Tak ako doteraz keď som niekomu zaplatil, pýtal som si PPD, teraz si treba pýtať doklad z ERP až potom platiť. Keď už niekto má v ruke peniaze, tak sa s ním ťažko jedná a ešte ťažšie žiadajú chýbajúce doklady.
Lubo44
09.01.12,09:30
Tyka sa tato novelizacia aj lekarov, ktory vyberaju v hotovosti v ambulancii (preventivne prehliadky), ze musia vydavat blocek z ERP a nie vypisovat prijmovy blocek?
Lekárov sa to netýyka. Lekári poskytujú služby, ktoré nie sú uvedené v prílohe zákona o používaní ERP. Platí to však len ak poskytujú služby. Ak by predávali tovar, tak by ERP museli používať.
Johanka
09.01.12,09:32
Správca dane vás nemôže sankcionovať - neuznať vám náklad iba preto, že si váš dodávateľ neplní povinnosti, ktoré mu vyplývajú zo zákona o ERP...
Fotolindia
09.01.12,09:36
Dakujem velmi pekne za odpoved. Dakujem... Lindia
Danielle369
09.01.12,10:06
Ahojte, potrebujem radu:

- ako dam do uctovnictva doklad, pokial mi dodavatel da tovar s fakturkou a po starom mi vypise Prijmovy pokl. doklad. aj ked som ho prosila, aby to doriesil a ozval sa mi a este dodatocne aby mi priniesol pokladnicny doklad, nemusi tak urobit. Mozem si to dat do nakladov? Nebudem mat z toho problem ja? Dodavatel ani len netusil, ze od 1.1. je povinnost pokladnicny doklad dat. Ale ja mam doplacat na to, ze oni tak nerobia?

Dakujem, Lindia :)

Kontrola ti po novom roku už PPD neuzná, uzná ti jedine blok z fiškálnej RP. Ked ti dodávatel nedá bloček z RP, tak tovar neber, ved on sa spamätá
jb0863
10.05.12,15:33
Dnes mi prepravná spoločnosť priniesla tovar , ktorý som vyplatila v hotovosti. Pán z prepravnej spoločnosti mi dal potvrdenie platby ( zjednodušený daňový doklad ). Veľkosklad kde som tovar objednala mi k tovaru priložil faktúru , ale nie doklad o zaplatení z ERP. Je potvrdenie o platbe postačujúce , alebo mi z veľkoskladu majú ešte poslať doklad z ERP ???
bodliak
10.05.12,15:36
Sankcionovať nemusí, ale doklad vyhodiť môže...
marjankaj
10.05.12,16:08
Kontrola ti po novom roku už PPD neuzná, uzná ti jedine blok z fiškálnej RP. Ked ti dodávatel nedá bloček z RP, tak tovar neber, ved on sa spamätá

No tak to mi uzná.
Ak účtujem v PU, tak náklad mi vzniká zaúčtovaním faktúry. Nie zaplatením.
Prečo by to malo byť v JU inak?
Aký § v ktorom zákone mi to prikazuje?
Zákon o registračnej pokladnici platí pre dodávateľa. Ten si musí tú pokladňu kúpiť a podporiť "vybrané" firmy, aby mali tržby. Nemyslím si, že by na to mal byť iný dôvod. V rakúsku sa zaobídu bez ERP aj v Česku. To iba u nás sa vymýšľajú také vtákoviny.
A ak sa náhodou tá pokladňa pokazí, tak mi dá iba paragón. To by som mal cestovať na druhý koniec republiky, aby som dostal doklad z ERP, keď si tú ERP dá opraviť?
Danielle369
10.05.12,16:38
No tak to mi uzná.
Ak účtujem v PU, tak náklad mi vzniká zaúčtovaním faktúry. Nie zaplatením.
Prečo by to malo byť v JU inak?
Aký § v ktorom zákone mi to prikazuje?
Zákon o registračnej pokladnici platí pre dodávateľa. Ten si musí tú pokladňu kúpiť a podporiť "vybrané" firmy, aby mali tržby. Nemyslím si, že by na to mal byť iný dôvod. V rakúsku sa zaobídu bez ERP aj v Česku. To iba u nás sa vymýšľajú také vtákoviny.
A ak sa náhodou tá pokladňa pokazí, tak mi dá iba paragón. To by som mal cestovať na druhý koniec republiky, aby som dostal doklad z ERP, keď si tú ERP dá opraviť?

Ty o čom píšeš...priviezol jej tovar a dal jej fa s príjmovým lístkom a nie doklad z reg.pokladne. Platila v hotovosti a nie na faktúru. Neviem čo tu miešaš PU ked ona účtuje v JU.
marjankaj
10.05.12,17:54
Ty o čom píšeš...priviezol jej tovar a dal jej fa s príjmovým lístkom a nie doklad z reg.pokladne. Platila v hotovosti a nie na faktúru. Neviem čo tu miešaš PU ked ona účtuje v JU.
Dal jej faktúru, tak tú faktúru zaúčtuje. Nakoniec tú faktúru môže uhradiť v hotovosti aj o týždeň, alebo o pol roka. Poprípade faktúra je doklad na odpočet DPH, ak je platiteľ.Príjmový doklad je úhrada faktúry. Je to rovnaké v JU aj v PU. Líši sa to iba kedy sa to účtuje do nákladov. Nie je problém prejsť z JU na PU.

Radšej daj ten § podľa ktorého ten doklad môžu vyhodiť z účtovníctva. Aspoň ja o takom netuším. Maximálne môžu neuznať náklady.
Ale keď je faktúra v poriadku, tak v PU tie náklady nemajú prečo neuznať. Keby doklad o úhrade nebol z ERP, tak by náklady neuznali?
A keby nebol žiadny doklad o úhrade, tak tie náklady uznajú?
Teda pre PU netreba doklad o uhrade faktúry z ERP a pre JU sa ten doklad z ERP vyžaduje?

Podľa čoho sa má účtovať? podľa zákona o registračnej pokladni? Nevšimol som si, že by v tomto smere boli aktualizované zákony o účtovníctve, zákon o dani z príjmov a zákon o DPH.
marjankaj
10.05.12,18:24
Ale aby si nepovedal, že odbieham. Zostanem pri JU


zákon o dani z príjmov
§2
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,
Nebudem zabiehať do zákona o účtovníctve, lebo ani tam som nenašiel povinnosť aby doklad bol z ERP.
Stačí mi daňová evidencia podľa §6 ods. 11 a 14.
Vidíš tam niekde rovnako aj v §2, že by som výdavky musel dokladať bločkom z ERP? Na základe čoho by mi výdavkový blok o úhrade faktúry mali vyhodiť?

Zákon o registračnej pokladnici
§ 1
Základné ustanovenie
(1) Tento zákon upravuje
a) podmienky používania elektronickej registračnej pokladnice na evidenciu tržieb na území Slovenskej republiky,
b) postavenie a činnosť servisnej organizácie súvisiace s používaním elektronickej registračnej pokladnice.
(2) Tento zákon sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie1) predáva tovar alebo poskytuje službu (ďalej len „podnikateľ“); tento zákon sa vzťahuje aj na podnikateľa s trvalým pobytom alebo so sídlom mimo územia Slovenskej republiky, ak predáva tovar alebo poskytuje službu na území Slovenskej republiky prostredníctvom stálej prevádzkarne.2)

Naozaj si myslíš že tento zákon sa vzťahuje na podnikateľa, ktorý nemusí evidovať tržby cez EPR, teda ju ani nemá? Ja pokladňu nemám. Podľa čoho by som si nemohol úhradu fakúry v hotovosti dať do nákladov(výdavkov)?

Poprípade môžem ešte aj ústavu citovať.
srska
10.05.12,18:34
Dnes mi prepravná spoločnosť priniesla tovar , ktorý som vyplatila v hotovosti. Pán z prepravnej spoločnosti mi dal potvrdenie platby ( zjednodušený daňový doklad ). Veľkosklad kde som tovar objednala mi k tovaru priložil faktúru , ale nie doklad o zaplatení z ERP. Je potvrdenie o platbe postačujúce , alebo mi z veľkoskladu majú ešte poslať doklad z ERP ???je postačujúce - bežne kuriéri z prepravných spoločností, ktorí prepravujú tovar odberateľom od dodávateľov dávajú ppd formátu a5, na ktorom je číslo faktúry od dodávateľa, prepravné číslo zásielky, suma za tovar - dobierku a poplatok za prepravu - nič iné od kuriéra nedostanete ani od kuriérskej spoločnosti
tinaM
10.05.12,18:56
No tak to mi uzná.
Ak účtujem v PU, tak náklad mi vzniká zaúčtovaním faktúry. Nie zaplatením.
Prečo by to malo byť v JU inak?
Aký § v ktorom zákone mi to prikazuje?
Zákon o registračnej pokladnici platí pre dodávateľa. Ten si musí tú pokladňu kúpiť a podporiť "vybrané" firmy, aby mali tržby. Nemyslím si, že by na to mal byť iný dôvod. V rakúsku sa zaobídu bez ERP aj v Česku. To iba u nás sa vymýšľajú také vtákoviny.
A ak sa náhodou tá pokladňa pokazí, tak mi dá iba paragón. To by som mal cestovať na druhý koniec republiky, aby som dostal doklad z ERP, keď si tú ERP dá opraviť?

Do určitej miery s tebou súhlasím. Má to svoju logiku ak to porovnávaš s PÚ. Lenže.....sme na Slovensku.

No skôr by som to v JÚ do výdavkov OZD neúčtovala .
Viď Postupy účtovania v JÚ.


§ 4
Peňažný denník

(1) V peňažnom denníku sa účtujú
a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín (ďalej len „peňažné prostriedky v hotovosti“),
b) príjmy a výdavky na účtoch v bankách alebo pobočkách zahraničných bánk (ďalej len „banka“) vrátane úverov a termínovaných vkladov bez ohľadu na dobu ich splatnosti,
c) priebežné položky,
d) uzávierkové účtovné operácie, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

(2) Pohyb peňažných prostriedkov v pokladniciach sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade peňažných prostriedkov v hotovosti na základe pokladničných dokladov.

Pri predaji tovaru v hotovosti musí byť vydaný doklad z RP. Tiež som toho názoru, že pri predaji tovaru je len takýto doklad platný.
marjankaj
10.05.12,19:53
Do určitej miery s tebou súhlasím. Má to svoju logiku ak to porovnávaš s PÚ. Lenže.....sme na Slovensku.

No skôr by som to v JÚ do výdavkov OZD neúčtovala .
Viď Postupy účtovania v JÚ.


§ 4
Peňažný denník

(1) V peňažnom denníku sa účtujú
a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín (ďalej len „peňažné prostriedky v hotovosti“),
b) príjmy a výdavky na účtoch v bankách alebo pobočkách zahraničných bánk (ďalej len „banka“) vrátane úverov a termínovaných vkladov bez ohľadu na dobu ich splatnosti,
c) priebežné položky,
d) uzávierkové účtovné operácie, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

(2) Pohyb peňažných prostriedkov v pokladniciach sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade peňažných prostriedkov v hotovosti na základe pokladničných dokladov.

Pri predaji tovaru v hotovosti musí byť vydaný doklad z RP. Tiež som toho názoru, že pri predaji tovaru je len takýto doklad platný.
A výdavkový pokladničný doklad zo ŠEVTU nie je pokladničný doklad? Teda keď dostanem takýto doklad od niekoho, kto nemusí mať ERP, tak to nemôžem zaúčtovať? Je to tu niekde rozlíšené na pokladničné doklady zo ŠEVTU a ERP?
Načo si na seba šijete búdu? Nestačí čo vymýšľajú naši poslanci? Schvália hocičo. Len aby stihli ten ich bufet, to ich zaujíma najviac, teda okrem ich platov a odstupného.

Cituj zákon kde je to stanovené, že musí ísť o doklad ERP.


Ústava SR
Čl.2


(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.

(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.

(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.

Na základe čoho by mi to vyhodili? Na základe toho, čo niekto popísal v Novom čase?
Zita5
10.05.12,20:13
je postačujúce - bežne kuriéri z prepravných spoločností, ktorí prepravujú tovar odberateľom od dodávateľov dávajú ppd formátu a5, na ktorom je číslo faktúry od dodávateľa, prepravné číslo zásielky, suma za tovar - dobierku a poplatok za prepravu - nič iné od kuriéra nedostanete ani od kuriérskej spoločnosti

Súhlasím.
Ešte napíšem môj názor , že treba si uvedomiť, prepravná služba nekupuje od predajcu tovar -prepravná služba je mdzičlánok medzi predajcom a kupujúcim.Prepravná služba prepravuje zásielky,tovar a teda vykonáva služby, ktoré nie sú uvedené v prílohe zákona o ERP.Preto nie sú povinní vydať doklad z ERP.
marjankaj
10.05.12,20:48
Chcelo by to trochu ujasniť si pojmy.

Zákon o registračnej pokladni určuje, kto musí vydávať doklady z ERP.

Zákon o účtovníctve určuje, ako a aký doklad možno zaúčtovať

Zákon o dani z príjmov určuje, čo si môžem dať do výdavkov.

Zákon o DPH určuje, na základe čoho si môžem uplatniť odpočítanie DPH.

Samozrejme okrem iného.
marjankaj
11.05.12,09:35
A keď mi invalid vystaví faktúru v hotovosti a k tomu mi dá príjmový pokldničný blok(nei doklad z ERP), tak ani to by som si nemohol dať do výdavkov? Zákon mi ukladá povinnosť zisťovať, či je predávajúci invalid? A kde sa to dá zistiť? Veď na finančných úradoch majú dva skvelé informačné systémy, ale overiť DIČ nevedia.

Osoba ZŤP nemusí mať ERP. Viď §3 zákona o registračných pokladniciach.