boskula1
09.01.12,11:39
Chcela by som sa spytat, ak som sa stala vlastnickou podielu nehnutelnosti a mam zatial iba sudne potvrdene rozhodnutie z dedicskeho konania, je povinne odovzdat danove priznanie na dan z nehnutelnosti do 31.1.2012 ?
Alebo mam pockat, az mi poslu list vlastnictva z katastra a potom mam pokracovat s nahlasenim zmeny v majetku...?
Posle ho katastralny urad sam - automaticky, alebo treba onho ziadat ?
dakujem zb
tinaro
11.01.12,06:45
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak som v roku 08/2010 kúpil byt do OV, som povinný platiť daň obci od kedy? ďakujem
KEJKA
11.01.12,06:47
pre povinnosť podať DP - daň z nehnuteľnosti rozhoduje dátum právoplatného zápisu do katastra.
tictac7
11.01.12,06:48
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak som v roku 08/2010 kúpil byt do OV, som povinný platiť daň obci od kedy? ďakujem

áno - a už minulý rok....DzN sa platí podľa stavu k 1.1. príslušného kalendárneho roka....no a zmenu trebalo obci nahlásiť do 30 dní od zmeny....pokute sa asi nevyhneš...
luja5
11.01.12,07:28
... list vlastnictva z katastra ...
Posle ho katastralny urad sam - automaticky, alebo treba onho ziadat ?
Správa katastra (podľa mojich skúseností) neposiela LV, ale (automaticky) oznámenie o tom, ktorým dňom bol vykonaný zápis údajov o právach k nehnuteľnostiam do operátu katastra nehnuteľností na základe záznamovej listiny; jednoduchšie - od ktorého dňa je už LV k dispozícii s údajmi o novom spolu/vlastníkovi (dedičovi), t.j. nie je už na LV plomba z titulu dedičského konania. LV sa dá potom stiahnuť z www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk), dá sa tam aj priebežne sledovať, či na LV je ešte stále plomba, alebo už je na ňom zapísaný nový spolu/vlastník (dedič) s titulom nadobudnutia "Osvedčenie o dedičstve".
tinaro
11.01.12,08:27
no nejako sme na to zabudli:confused:...niekedy bolo, ak si kúpil byt 5 rokov sa daň neplatila, teraz to asi nie je,že?
tictac7
11.01.12,08:33
no nejako sme na to zabudli:confused:...niekedy bolo, ak si kúpil byt 5 rokov sa daň neplatila, teraz to asi nie je,že?

...ale aj v minulosti to platilo len pri 1. prevode bytu do OS - teda, keď sa zo štátneho stal súkromný, ale aby mohlo byť uplatnené oslobodenie, trebalo podať DP....a takto to funguje aj v súčasnosti, napr. pri novostavbe RD. Avšak stále platí, že DP treba podať v zákonom stanovenej lehote a v DP si toto oslobodenie uplatniť. Ak je DP podané neskoro, oslobodenie sa už v dodatočnom DP uplatniť nedá - výsledok platíš daň + pokutu....
tinaro
11.01.12,08:39
ja som kupovala do OV od bytového družstva teraz v 08/2010 a neviem či sme boli podať DP, asi áno, no nie som si istá, pôjdem sa opýtať, ďakujem
tictac7
11.01.12,08:43
ja som kupovala do OV od bytového družstva teraz v 08/2010 a neviem či sme boli podať DP, asi áno, no nie som si istá, pôjdem sa opýtať, ďakujem

...to je to, čo som písala v príspevku č. 4 - do 30 dní trebalo listom obci oznámiť nadobudnutie bytu do OV, do 31.1.2011 trebalo podať DP a v ňom si uplatniť oslobodenie, nakoľko si tento termín prešvihla, podáš dodatočné DP za rok 2011, budeš platiť daň už do roku 2011 + pokutu. O oslobodenie si prišla...