nika6
09.01.12,11:58
Ahojte prosím vas o radu, čo si myslite:

podnikateľ využíva auto na podnikanie na 80% a 20 % na sukromne ucely. Keď auto kupil ,tak si odpočítal celu DPH.
Musí teraz postupovať podľa § 9 ods 2 dodanie služby za protihodnotu a zdaniť súkromné použitie auta????
auto kúpil ešte v r. 1995 a používal ho len na podnikanie, až od tohto roku ho využíva i súkromne.
Tweety
09.01.12,11:02
Ahojte prosím vas o radu, čo si myslite:

podnikateľ využíva auto na podnikanie na 80% a 20 % na sukromne ucely. Keď auto kupil ,tak si odpočítal celu DPH.
Musí teraz postupovať podľa § 9 ods 2 dodanie služby za protihodnotu a zdaniť súkromné použitie auta????
auto kúpil ešte v r. 1995 a používal ho len na podnikanie, až od tohto roku ho využíva i súkromne. Náklady na súkromné využívanie sú VNZD. S uplatnenou dph nerobí nič. Ale ak to bol ešte rok 95, vtedy nebol nárok na jej uplatnenie.( OMV)
nika6
09.01.12,11:03
vlastne teraz rozmíšľam, bolo možné v r. 1995 odpočítať DPH s osobného automobilu???

starší a skúsenejší poraďte
nika6
09.01.12,11:08
viem, že tých 20% ide do nedaňových výdavkov, ale na stránke drsr je nová informácia o tom, že ak podnikateľ vie že auto bude využívať na podnikanie a s časti na súkromné účely, môže sa rozhodnúť:
1, odpočíta len pomernú časť DPH - tú čo súvisí s využítím auta na podnikanie
2, alebo odpočíta celú dph, ale v tomto prípade musí pri súkromnom využití auta podtupovať podľa § 9 ods 2 dodanie služby za protihodnotu a zdaniť súkromné použitie auta

ja len nemam jasno v tom, že ako postupovať v prípade ak je už staré auto ako som popísala na začiatku.
Tweety
09.01.12,11:10
viem, že tých 20% ide do nedaňových výdavkov, ale na stránke drsr je nová informácia o tom, že ak podnikateľ vie že auto bude využívať na podnikanie a s časti na súkromné účely, môže sa rozhodnúť:
1, odpočíta len pomernú časť DPH - tú čo súvisí s využítím auta na podnikanie
2, alebo odpočíta celú dph, ale v tomto prípade musí pri súkromnom využití auta podtupovať podľa § 9 ods 2 dodanie služby za protihodnotu a zdaniť súkromné použitie auta

ja len nemam jasno v tom, že ako postupovať v prípade ak je už staré auto ako som popísala na začiatku. ÁNo, to je pravda, ale jedná sa o nákup PHM, a nie o dph odpočítanej na vstupe pri samotnom nákupe MV.