bubibu
30.01.06,08:19
Chcela by som poprosiť o stručné zhrnutie témy SZČO - automobil. Našla som veľa príspevkov, ale ani v jednom to nie je jednoznačne vysvetlené. Vedel by to niekto zhrnúť?

1. SZČO nemá auto v podnikaní
a) musí mať zaplatené cestnú daň?
b) môže si dať do výdavkov havarijné a zákonné poistenie ? (keďže v technickom preukaze je auto zapísané na neho ako FO)
c) môže si do výdavkov zahrnúť len phm alebo aj paušál 6,20 ?
d) môže si do nákladov zahrnúť výdaj za opravu auta?

2. SZČO má auto v podnikaní
Mysím, že tam je to jasné. Do výdavkov si zahŕňa poistky, phm , opravy a údržbu auta.


Ďakujem
Freddy
30.01.06,07:33
Chcela by som poprosiť o stručné zhrnutie témy SZČO - automobil. Našla som veľa príspevkov, ale ani v jednom to nie je jednoznačne vysvetlené. Vedel by to niekto zhrnúť?

1. SZČO nemá auto v podnikaní
a) musí mať zaplatené cestnú daň?
Nemusí, ale ak chce uplatniť paušál, tak áno.


b) môže si dať do výdavkov havarijné a zákonné poistenie ? (keďže v technickom preukaze je auto zapísané na neho ako FO)
Nie.


c) môže si do výdavkov zahrnúť len phm alebo aj paušál 6,20 ?
Aj PHM a aj paušál.


d) môže si do nákladov zahrnúť výdaj za opravu auta?
Nie.


2. SZČO má auto v podnikaní
Mysím, že tam je to jasné. Do výdavkov si zahŕňa poistky, phm , opravy a údržbu auta.
Presne tak.


Ďakujem
Prosím. Dúfam že som sa nemýlil... :)
Melnick
30.01.06,08:07
[quote=bubibu]Chcela by som poprosiť o stručné zhrnutie témy SZČO - automobil. Našla som veľa príspevkov, ale ani v jednom to nie je jednoznačne vysvetlené. Vedel by to niekto zhrnúť?

1. SZČO nemá auto v podnikaní
a) musí mať zaplatené cestnú daň?


Dań z motorových vozidiel musí mať zaplatenú každá osba, ktorá chce vo
svojom účtovníctve účtovať vo výdavkoch o tomto automobile,táto je plne uznateľným výdavkom. V ostatných odpovediach súhlasím s Freddym.
do pozornosti:§ 84 zákonač.582/2004 v znenízák.č.517/2005
weva
31.01.06,16:29
Čo ak ide o auto na leasing, ktoré nie je zahrnuté v majetku firmy SZČO. Stále mi to nie je jasné. Podľa § 19 odst. 2 písmeno e) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady
za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu. A auto na leasing nie je (aspoň zatiaľ) vlastné motorové vozidlo. Znamená to, že sa nedá dať nič do nákladov?
Freddy
31.01.06,16:38
Podľa platných zákonov auto kúpené na leasing eviduješ v majetku, takže podmienka zaradenia do obchodného majetku je splnená. :) Čo sa týka staršieho leasingu, pokiaľ nájomcom je SZČO, aj vtedy môže uplatniť všetky súvisiace náklady.
ticiana
31.01.06,16:48
Weva a koho máš napísaného v TP ako majiteľa? Hádam lízingovku?
ticiana
31.01.06,16:51
Freddy, Weva ho nemá v majetku !!!
JankaO
31.01.06,16:59
Čo ak ide o auto na leasing, ktoré nie je zahrnuté v majetku firmy SZČO. Stále mi to nie je jasné. Podľa § 19 odst. 2 písmeno e) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady
za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu. A auto na leasing nie je (aspoň zatiaľ) vlastné motorové vozidlo. Znamená to, že sa nedá dať nič do nákladov?


V prípade, že používate auto, ktoré je na leasing, bez ohľadu na to, či je to leasing na súkr.osobu, alebo SZČO, pri výdavkoch postupujete podľa § 19 odst. 2 písmeno l) a nie e)

l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze, alebo ak sa táto spotreba v technickom preukaze neuvádza, alebo ak sa vozidlo alebo zariadenie používa na prevádzku, pri ktorej nie je spotreba pohonných látok uvedená v technickom preukaze, podľa spotreby preukázanej iným preukázateľným dokladom,
33mimi
01.02.06,13:37
zdravím, v tom §84 je že auto sa používa na podnikanie, podľa mňa teda je zahrnuté do podnikania, ak predsa szčo využije svoje súkr.vozidlo napr. 20x do roka nebude predsa podávať a rušiť daňové priznanie "hore-dole". A nikde som sa nedočítala, že je podmienka - ak si chce uplatniť phm a paušál musí mať zaplatenú daň z MV. poprosím aj o odpoveď, či tomu dobre rozumiem. ďakujem.
JankaO
01.02.06,15:43
zdravím, v tom §84 je že auto sa používa na podnikanie, podľa mňa teda je zahrnuté do podnikania, ak predsa szčo využije svoje súkr.vozidlo napr. 20x do roka nebude predsa podávať a rušiť daňové priznanie "hore-dole". A nikde som sa nedočítala, že je podmienka - ak si chce uplatniť phm a paušál musí mať zaplatenú daň z MV. poprosím aj o odpoveď, či tomu dobre rozumiem. ďakujem.


Myslím, že tomu nerozumiete, skúste čítať diskusiu na linku:
http://www.porada.sk/showthread.php?p=176065#post176065
weva
01.02.06,17:08
JankaO, pozrela som si tú stránku, ale tam hovorili o dani z motorových vozidiel, ale mne sa jedná o náklady za spotrebované PHM resp. čo všetko ak niečo si môžem dať do nákladov. Ten leasing má FO a nie SZČO, ale tá FO je SZČO. V jednej diskusii mi odpísali, že keď to nie je vlastné auto, tak nemá SZČO nárok na výdavky do výšky náhrady za spotrebované PL a základnej náhrady.
Nakoľko v TP je ako držitel zapísaný Janko Mrkvička len ako FO a vlastník vozidla je leasingová spoločnosť. Takže treba postupovať podľa odst. 2 písmeno l) a ako to vyzerá v praxi?
Melnick
01.02.06,18:38
zdravím, v tom §84 je že auto sa používa na podnikanie, podľa mňa teda je zahrnuté do podnikania, ak predsa szčo využije svoje súkr.vozidlo napr. 20x do roka nebude predsa podávať a rušiť daňové priznanie "hore-dole". A nikde som sa nedočítala, že je podmienka - ak si chce uplatniť phm a paušál musí mať zaplatenú daň z MV. poprosím aj o odpoveď, či tomu dobre rozumiem. ďakujem.

Súkromný automobil nezahrnutý v obchodnom majetku, je tvoje autíčko,
ale keď si naň chceš uplatniť nejaký ten výdavok , tak preto,že podnikáš
a tak vlastne je povinnosť z autíčka, na ktoré si nejakú tú korunu uplatníš
aj keď je vyslovene súkromné - povinnosť daň z mot. vozidiel zaplatiť a táto je plne uznaným dań. výdavkom .A daň .priznanie nemusíš hore-dole
rušiť veď výdavky si budeš uplatňovať počas celého roka . :) :p :D :confused:
Melnick
01.02.06,18:48
JankaO, pozrela som si tú stránku, ale tam hovorili o dani z motorových vozidiel, ale mne sa jedná o náklady za spotrebované PHM resp. čo všetko ak niečo si môžem dať do nákladov. Ten leasing má FO a nie SZČO, ale tá FO je SZČO. V jej diskusii mi odpísali, že keď to nie je vlastné auto, tak nemá SZČO nárok na výdavky do výšky náhrady za spotrebované PL a základnej náhrady.
Nakoľko v TP je ako držitel zapísaný Janko Mrkvička len ako FO a vlastník vozidla je leasingová spoločnosť. Takže treba postupovať podľa odst. 2 písmeno l) a ako to vyzerá v praxi?

Ak som dobre rozumela auto je Jankove Mrkvičkove a používa ho Ferko Kapusta, potom : je výdavok - nájomné a iné ....
Daň z motorových vozidiel musí byť zaplatená ale Jankom Mrkvičkom,
pretože :ak by DzMV zaplatil nájomca za držiteľa mot. voz. nemôže byť
zahrnutá do daň. výdavkov,lebo by sa jednalo o daň zaplatenú za iného daňovníka.:D :D :D
JankaO
01.02.06,20:16
JankaO, pozrela som si tú stránku, ale tam hovorili o dani z motorových vozidiel, ale mne sa jedná o náklady za spotrebované PHM resp. čo všetko ak niečo si môžem dať do nákladov. Ten leasing má FO a nie SZČO, ale tá FO je SZČO. V jej diskusii mi odpísali, že keď to nie je vlastné auto, tak nemá SZČO nárok na výdavky do výšky náhrady za spotrebované PL a základnej náhrady.
Nakoľko v TP je ako držitel zapísaný Janko Mrkvička len ako FO a vlastník vozidla je leasingová spoločnosť. Takže treba postupovať podľa odst. 2 písmeno l) a ako to vyzerá v praxi?

Link, ktorý som uviedla na daň z motorových vozidiel patril 33mimi, takže Vy ste si tam ani nič pre seba nájsť nemohli.
Takže teraz k Vám. Vo Vašom prípade, ak chcete auto používať v súvislosti s podnikaním, zaplatíte daň z motorových vozidiel, je to Váš výdaj ODZ. Nakoľko ale auto nie je Vašim majetkom postupujete podľa § 19 odst.2 písm.l) a to tak, že Vašim výdajom ovplyvňujúcim DZ je spotreba PHM. To sa vyráta podľa priemernej spotreby uvedenej v TP a ceny PHM platnej v čase nákupu.
Napr: priemerná spotreba je 7 litrov PHM, cena 38,- Sk, najazdené 50 km.

0,5 x 7 x 38 =133 Sk je Váš výdaj OZD
weva
01.02.06,22:16
JankaO ďakujem. Vedela by si mi pomôcť aj s týmto. SZČO má auto na leasing. V TP je ako držitel SZČO a vlastník leasingovka. SZČO 31.08.05 prestane podnikať, odovzdá licenciu. Teda už nie je SZČO, lenže ešte má firmu s.r.o. kde je konateľom a používa auto pre účely s.r.o.. Je to ľajdák auto ešte stále neprehlásil na s.r.o. a tankuje si ďalej. V TP je držitel stále SZČO a vlastník leasingovka. Čo môžem urobiť s blokmi za benzín?
JankaO
02.02.06,13:50
JankaO ďakujem. Vedela by si mi pomôcť aj s týmto. SZČO má auto na leasing. V TP je ako držitel SZČO a vlastník leasingovka. SZČO 31.08.05 prestane podnikať, odovzdá licenciu. Teda už nie je SZČO, lenže ešte má firmu s.r.o. kde je konateľom a používa auto pre účely s.r.o.. Je to ľajdák auto ešte stále neprehlásil na s.r.o. a tankuje si ďalej. V TP je držitel stále SZČO a vlastník leasingovka. Čo môžem urobiť s blokmi za benzín?


V tomto prípade, nech s.r.o. a konateľ uzatvoria zmluvu o výkone funkcie konateľa, kde sa dohodnú, že v odmene za tento výkon nebudú zahrnuté cestovné náklady, tie budú predmetom náhrad podľa zákona o cestovných náhradách. Potom s.r.o. bude postupovať pri náhrade ako u zamestnanca. Konateľ si bločky môže odkladať ako podklad k vyúčtovaniu cesty.
Zlata
03.02.06,09:09
[quote=JankaO]V prípade, že používate auto, ktoré je na leasing, bez ohľadu na to, či je to leasing na súkr.osobu, alebo SZČO, pri výdavkoch postupujete podľa § 19 odst. 2 písmeno l) a nie e)

Nedá mi pokoj táto téma.
SZČO si uplatňuje spotrebu na km podľa TP+paušál ak má vlastné osobné auto nezahrnuté do obch. majetku.
SZČO si uplatňuje spotrebu na km podľa TP+ ost. výdavky ak má auto (osobné alebo nákladné) na finančný leasing a teda ho eviduje vo svojom učtovníctve.
Ak má ten istý občan uzatvorený finančný leasing ako FO-občan nie FO-SZČO to auto nevlastní ani o ňom nikde v učtovnictve nehovorí, ako si môže naň niečo uplatňovať???
weva
03.02.06,10:12
JankaO. Čiže konateľ si bude robiť normálne cesťák ako zamestnanec? Teda si bude uplatňovať náhradu PHM + základnú náhradu 6,20. No, ale to sme zase skončili pri písmene e) teda môže si to uplatňovať iba, ak má vlastné vozidlo, nie? A to je predsa vozidlo na leasing. Ja už som z toho jeleň.
Zlata. Mne to tiež vychádza, že si nemôže dať do nákladov nič.
JankaO
03.02.06,11:16
[quote=JankaO]V prípade, že používate auto, ktoré je na leasing, bez ohľadu na to, či je to leasing na súkr.osobu, alebo SZČO, pri výdavkoch postupujete podľa § 19 odst. 2 písmeno l) a nie e)

Nedá mi pokoj táto téma.
SZČO si uplatňuje spotrebu na km podľa TP+paušál ak má vlastné osobné auto nezahrnuté do obch. majetku.
SZČO si uplatňuje spotrebu na km podľa TP+ ost. výdavky ak má auto (osobné alebo nákladné) na finančný leasing a teda ho eviduje vo svojom učtovníctve.
Ak má ten istý občan uzatvorený finančný leasing ako FO-občan nie FO-SZČO to auto nevlastní ani o ňom nikde v učtovnictve nehovorí, ako si môže naň niečo uplatňovať???
Na základe ustanovenia § 19 odst.2 písmeno l),výdavky na spotrebu PHM
Zlata
03.02.06,12:28
[quote=Zlata]
Na základe ustanovenia § 19 odst.2 písmeno l),výdavky na spotrebu PHM

Súhlasím, ale o tom aute musím niekde v účtovníctve hovoriť, t. j. že mám na FO-SZČO zmluvu o finančnom leasingu, faktúru alebo zmluvu o nájme z autopožičovne, zmluvu o nájme od suseda, od inej firmy a do výdavkov mi ide suma za nájomné (snáď môže byť aj 1,-) a spotreba podľa TP na km.
alebo
nikde v účtovníctve o osobnom aute nehovorím ale ho vlastním, tak mi ide do výdavkov spotreba na km podľa TP+6,20.
weva
03.02.06,14:05
Baby, tak čo s tým mojím konateľom (ináč je to zamestnanec na základe PZ)? Písmeno l)? Má viesť knihu jázd alebo aké tlačivo použiť? Pri písmene e) by mi to bolo jasné. Lenže stále to kazí auto na leasing.
JankaO
03.02.06,14:19
Baby, tak čo s tým mojím konateľom (ináč je to zamestnanec na základe PZ)? Písmeno l)? Má viesť knihu jázd alebo aké tlačivo použiť? Pri písmene e) by mi to bolo jasné. Lenže stále to kazí auto na leasing.

Tak ako som uviedla v príspevku 16, nemusí mať PZ, môže byť zmluva o výkone funkcie, kde bude uvedené to, čo som písala v príspevku 16.
Už som to písala, že dostane náhrady podľa zákona o cestovných náhradách, tak ako zamestnanec

Zákon 283/2002
§ 1

Predmet úpravy

(1) Tento zákon upravuje poskytovanie cestovných náhrad, náhrad výdavkov a iných plnení (ďalej len “náhrada“) pri pracovných cestách, pri dočasnom pridelení na výkon práce k inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe (ďalej len “dočasné pridelenie“), pri vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu (ďalej len “vznik pracovného pomeru“) a pri výkone práce v zahraničí

a) zamestnancom v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, ak osobitný predpis neustanovuje inak,1)

b) členom družstiev, ak podľa stanov podmienkou členstva je aj pracovný vzťah,

c) fyzickým osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak je to dohodnuté,

d) osobám, o ktorých to ustanovuje tento zákon.

(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,

b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),

c) ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu,1a) ak je to dohodnuté.

(účinnosť od 1. apríla 2005)
a ďalej
§ 7

Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách

(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len “základná náhrada“) a náhrada za spotrebované pohonné látky.


Nikde sa nehovorí o tom, že auto musí mať zamestnanec ( konateľ vo svojom osobnom majetku!!!
Evanka
03.02.06,14:31
JankaO. Čiže konateľ si bude robiť normálne cesťák ako zamestnanec? Teda si bude uplatňovať náhradu PHM + základnú náhradu 6,20. No, ale to sme zase skončili pri písmene e) teda môže si to uplatňovať iba, ak má vlastné vozidlo, nie? A to je predsa vozidlo na leasing. Ja už som z toho jeleň.
Zlata. Mne to tiež vychádza, že si nemôže dať do nákladov nič.
Konateľ je v zmysle zákona o cestovných náhradách "zamestnancom", aj ak nemá uzatvorený pracovno-právny vzťah. Preto má nárok na náhradu pri PC ako zamestnanec. Z toho vyplýva, že je jedno koho automobil na PC použije, okrem automobilu zamestnávateľa. Teda nesmie to byť automobil firmy, v ktorej zastáva funkciu konateľa.
cpdp
03.02.06,17:22
Predpokladám, že tu už niekde také bolo, ale ťažko sa prehrýzť všetkými súvisiacimi témamy. Preto sa chcem spýtať:

SZČO (lesný pracovník), zaplatená cestná daň, auto nieje v podnikaní.
1. Cestuje každý deň so Spišskej Novej Vsi do Spišskej Teplice (za Popradom) a späť, teda značná trať. Na jednej strane ide o pravidelnú cestu, na druhej miesto práce sa mení, prevažne ale na okolí ST. Ako je to s uplatnením PHM a základnej náhrady? :confused:

2. Môže si napísať do nákladov samotnú cestnú daň? ;)
Evanka
03.02.06,19:08
Cestná daň, ktorú zaplatil SZČO je jeho výdavkom ovplyvňujúcim základ dane.
weva
03.02.06,20:14
JankaO. Veľmi pekne ďakujem. Ani ma nenapadlo držať sa Zákona o cestovných náhradách. Ja som sa stále odrážala od Zákona o dani z príjmov. V podstate postup je taký istý ako v písmene e), len v Zákone o cestovných náhradách sa už nespomína, že to vozidlo musí byť vlastné.
Ďakujem aj Evanke.
nika.sum
27.02.06,13:38
SZCO vyuziva na podnikanie nakladne auto, ktore nema v evidencii majetku, ma zaplatenu cestnu dan, uplatnuje si tiez zakladnu sadzbu na km 6,20 Sk? Samozrejme nedava do nakladov nic ine co sa tyka auta okrem PHM spotrebovanych na prejazdene km. Je to tak spravne?
nika.sum
27.02.06,16:09
Prosim je tu niekde niekto kto by mi vedel poradit??? Ja som nasla v § 19 ods. 2 pism. e). ...."ak danovnik vyuzije vlastné osobne motorové vozidlo...." a co ked pouzije nakladne motorove vozidlo??
Chobot
10.05.06,21:02
Prosim je tu niekde niekto kto by mi vedel poradit??? Ja som nasla v § 19 ods. 2 pism. e). ...."ak danovnik vyuzije vlastné osobne motorové vozidlo...." a co ked pouzije nakladne motorove vozidlo??

V tomto sú ešte SZČO nezosúladení so zákonom o cestovných náhradých, kde zamestnanec môže využiť vlastné nákladné auto a dohodne náhradu so zamestnávateľom § 7 ods. 3 zákona 283/2002:

(3) Sumu základnej náhrady pri nákladných automobiloch a autobusoch dohodne zamestnávateľ so zamestnancom.

SZČO si môže dať do níkladov iba použitie vlastného osobného auta. Nákladné auto musí mať zahrnuté v majetku.
nika.sum
11.05.06,04:31
Dakujem chobotko, aj ked troska neskoro.....
MatoH
06.09.06,21:03
Súkromný automobil nezahrnutý v obchodnom majetku, je tvoje autíčko,
ale keď si naň chceš uplatniť nejaký ten výdavok , tak preto,že podnikáš
a tak vlastne je povinnosť z autíčka, na ktoré si nejakú tú korunu uplatníš
aj keď je vyslovene súkromné - povinnosť daň z mot. vozidiel zaplatiť a táto je plne uznaným dań. výdavkom .A daň .priznanie nemusíš hore-dole
rušiť veď výdavky si budeš uplatňovať počas celého roka . :) :p :D :confused:

Nedavno som kupil ako FO osobny automobil. Podnikam ako SZCO, auto nie je v majetku. Takze ak tomu celemu dobre rozumiem, tak kym nezaplatim dan z MV, tak si mozem uplatnovat len naklady na pohonne hmoty?. A ked budem mat cestnu dan zaplatenu, tak uz mozem PHM + pausal, pricom tuto dan si mozem dat do nakladov?

A este dalsia otazka: Akym sposobom si mozem vyuctovat cestovny prikaz za cesty, ktore som absolvoval doteraz? Niektore boli vlakom - tam sa da dat listok, ale niektore boli autom so znamymi - ako ich mam vyuctovat?
Vopred vdaka za pomoc.
Evanka
06.09.06,23:16
Nedavno som kupil ako FO osobny automobil. Podnikam ako SZCO, auto nie je v majetku. Takze ak tomu celemu dobre rozumiem, tak kym nezaplatim dan z MV, tak si mozem uplatnovat len naklady na pohonne hmoty?. A ked budem mat cestnu dan zaplatenu, tak uz mozem PHM + pausal, pricom tuto dan si mozem dat do nakladov?.
Daň z MV musíš zaplatiť v každom prípade, ak využívaš vozidlo na podnikanie (bez ohľadu na to, či je v majetku podnikania, alebo nie).
Ak ho vložíš do podnikania nemôžeš uplatňovať paušál. Môžeš však uplatniť okrem výdavkov na spotrebované PHL aj výdavky na údržbu a opravu vozidla.
Ak ho nevložíš do podnikania, uplatňuješ okrem spotrebovaných PHL aj paušál, ale nemôžeš uplatniť výdavky na údržbu a opravu vozidla.


A este dalsia otazka: Akym sposobom si mozem vyuctovat cestovny prikaz za cesty, ktore som absolvoval doteraz? Niektore boli vlakom - tam sa da dat listok, ale niektore boli autom so znamymi - ako ich mam vyuctovat?
Vopred vdaka za pomoc.
Ak si vykonal cestu vlakom, tak vyúčtuješ cestovné.
Ak si išiel autom so známym, tak cestovné neúčtuješ. Iba v prípade, že sa dohodnete na zaplatení PHL, tak by to mohol byť tvoj výdavok, ale jeho príjem...
Samozrejme podľa dĺžky trvania PC patrí každému kto vykoná PC aj stravné.
Wotan
11.08.08,15:38
Chcel by som sa spytat: mam osobne auto, ktoreho vlastnikom je zatial leasingova spolocnost. Mozem taketo auto zaradit do podnikania ako SZCO a uplatnovat si naklady za PHM, atd?
optimistka
11.08.08,16:23
zaradiť nie, len preenajať aj to so súhlasom vlastníka teda leasingovky
Zoltán Kovács
11.08.08,16:25
zaradiť nie, len preenajať aj to so súhlasom vlastníka teda leasingovky

Prenajať sám sebe?
Fragaria
11.08.08,16:34
Chcel by som sa spytat: mam osobne auto, ktoreho vlastnikom je zatial leasingova spolocnost. Mozem taketo auto zaradit do podnikania ako SZCO a uplatnovat si naklady za PHM, atd?

Ako je zapísané v TP na RČ alebo IČO?
optimistka
11.08.08,16:40
Prenajať sám sebe?
pardon, myslela som do s.r.o. alebo inej osobe, v prípade tej istej osoby 5,50 paušál + phm, teda ho používať ako súkromné, oznámiť daňovú povinnosť na daň z MV, vložiť sa určite nedá
Fragaria
11.08.08,17:02
Do s.r.o. predať .
Wotan
11.08.08,17:13
ICO nemam, kedze sa len chystam byt SZCO. Auto si platim na leasing, takze zatial je majetkom leasingovky. Nechcem ho teda nikomu predavat, ani s.r.o. Jednoducho chcem zacat podnikat ak SZCO, a auto budem pouzivat okrem sukromnych ucelov aj na cestu ku klientom.
Zoltán Kovács
11.08.08,17:18
ICO nemam, kedze sa len chystam byt SZCO. Auto si platim na leasing, takze zatial je majetkom leasingovky. Nechcem ho teda nikomu predavat, ani s.r.o. Jednoducho chcem zacat podnikat ak SZCO, a auto budem pouzivat okrem sukromnych ucelov aj na cestu ku klientom.

Zákon o dani z príjmov
Daňové výdavky

§ 19


e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Odkaz 87 je na zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách.

To auto nesplňa modrým označené, t.j. nie je tvoje.
Fragaria
11.08.08,17:31
ICO nemam, kedze sa len chystam byt SZCO. Auto si platim na leasing, takze zatial je majetkom leasingovky. Nechcem ho teda nikomu predavat, ani s.r.o. Jednoducho chcem zacat podnikat ak SZCO, a auto budem pouzivat okrem sukromnych ucelov aj na cestu ku klientom.

Ja by som prepočítala čo sa mi oplatí či sa trápiť nad účtom a riešiť výdavky alebo sa zdaniť a použiť paušalne výdavky.
ecompka
10.09.08,12:31
SZCO platca DPH potrebuje pouzit na podnikanie vozidlo nezaradene v majetku. Auto je este na leasing a zmluva je na manzela SZCO. Prosim o radu ako to vyriesit, alebo nejaky link.
dakujem za kazdu radu.
ecompka
11.09.08,05:55
SZCO platca DPH potrebuje pouzit na podnikanie vozidlo nezaradene v majetku. Auto je este na leasing a zmluva je na manzela SZCO. Prosim o radu ako to vyriesit, alebo nejaky link.
dakujem za kazdu radu.
Skusim este raz poprosit o radu.
Iwett
18.12.08,10:10
Dobrý deň, SZČO po ukončení leasingu prepísal automobil nie na IČO, ale na súkromnú osobu. Môže si uplatňovať v nákladoch odpisy, ND, opravy??? Ďakujem
veronikasad
18.12.08,10:41
Dobrý deň, SZČO po ukončení leasingu prepísal automobil nie na IČO, ale na súkromnú osobu. Môže si uplatňovať v nákladoch odpisy, ND, opravy??? Ďakujem
Podmienkou pre uplatnenie skutočných výdavkov na prevádzku mot. vozidla je zaradenie osobného automobilu do majetku daňovníka. /nemusí byť v TP IČO/
marcelaStanakova
14.01.09,09:26
Môže si dať SZČO do nákladov požičanie vozidla z požičovne za účelom vykonávania pracovnej cesty do firmy kde vykonáva svoju činnosť???
Marianna01
14.01.09,09:31
Môže si dať SZČO do nákladov požičanie vozidla z požičovne za účelom vykonávania pracovnej cesty do firmy kde vykonáva svoju činnosť???

Pracovná cesta do firmy, kde vykonáva svoju činnosť? Pracovná cesta začína v mieste, kde vykonáva svoju činnosť...
Konkretizuj - kde má sídlo, prevádzku a kde chodil na "pracovnú cestu"
marcelaStanakova
14.01.09,09:35
SZČO býva v Trnave ale prácu "preprava nákladov" vykonáva po SR do práce chodí asi 5 km od Trnavy zaujíma ma či môže na túto cestu do práce využívať automobil z požičovne a tieto doklady dať do nákladov myslím pokladničné bloky za požičanie automobila je to denne 800 Sk
ekonella
14.01.09,09:45
Je to dochádka do zamestnania na tento účel nemôže, nie je to pracovná cesta.
Johanka
14.01.09,09:50
SZČO býva v Trnave ale prácu "preprava nákladov" vykonáva po SR do práce chodí asi 5 km od Trnavy zaujíma ma či môže na túto cestu do práce využívať automobil z požičovne a tieto doklady dať do nákladov myslím pokladničné bloky za požičanie automobila je to denne 800 Sk
Do akej práce? SZČO chodí do práce? Alebo 5 km od Trnavy parkuje svoje MV, na ktorom vykonáva prepravu nákladov?
marcelaStanakova
14.01.09,09:57
A cestovné náhrady do zamestnania si môže uplatniť ??
Johanka
14.01.09,10:07
Má tento daňovník 2 druhy príjmov? Tzn. zo živnosti a zo závislej činnosti ?
marcelaStanakova
14.01.09,10:29
Nie nemá od 1.9.2008 len SZČO
Johanka
14.01.09,10:36
Tak do akého zamestnania chodí ? Riešiš situáciu do 31.8. ?
Pozri si § 19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov. Toto ustanovenie rieši podmienky, za ktorých si SZČO môže uplatniť cestovné náhrady pri PRACOVNÝCH CESTÁCH.
Okrem toho,zjednodušene - daňovým výdavkom sú výdavky súvisiace s podnikaním, nie s cestou do zamestnania.
marcelaStanakova
14.01.09,10:42
Ano nesprávne som sa vyjadrila , takže neviem či je možné dať do nákladov zapožičanie vozidla je to ťažké pretože on pracuje na živnosť vo firme na používa vozidlo firmy pre jeho podnikanie ale na cestu do tej firmy používa vozidlo zapožičané z požičovne
Johanka
14.01.09,10:46
Aháá, závislá práca :). Takáto cesta do "práce" nie je pracovou cestou ...
skumik
15.01.09,19:59
Dobrý večer,
mam takú malú otázočku, pre vás isto banálnu.
ked som ešte nemal živnosť, kúpil som si auto dajme tomu za 6 638,78 eur (200 000 Sk).
rok som ho užíval a potom som si zriadil živnosť a preradil na živnosť. len problém je v tom, že mi moja účtovníčka povedala že ho už môžem odisovať len 3 roky a veľmi jej už neverím, ked mi povedala, že na to aby som si mohol uplatnovať výdavky s autom musím mať havarijné poistenie.
preto by som si chcel u vás overiť či postupujem správne, ked ho zaradím v hodnote 6 638,78 eur (200 000sk) a budem ho už len 3 roky odpisovať alebo by bolo správne ho odpisovať 4 roky po 50 000sk.

velmi pekne dakujem za odpovede...
Anja111
16.01.09,05:48
Dobrý večer,
mam takú malú otázočku, pre vás isto banálnu.
ked som ešte nemal živnosť, kúpil som si auto dajme tomu za 6 638,78 eur (200 000 Sk).
rok som ho užíval a potom som si zriadil živnosť a preradil na živnosť. len problém je v tom, že mi moja účtovníčka povedala že ho už môžem odisovať len 3 roky a veľmi jej už neverím, ked mi povedala, že na to aby som si mohol uplatnovať výdavky s autom musím mať havarijné poistenie.
preto by som si chcel u vás overiť či postupujem správne, ked ho zaradím v hodnote 6 638,78 eur (200 000sk) a budem ho už len 3 roky odpisovať alebo by bolo správne ho odpisovať 4 roky po 50 000sk.

velmi pekne dakujem za odpovede...
V tomto prípade budeš odpisovať skutočne iba 3 roky... Uzatvorenie havarijného poistenia nie je podmienkou na možnosť uplatňovania VOZD, v súvislosti s automobilom zaradeným v OM...
skumik
16.01.09,06:06
V tomto prípade budeš odpisovať skutočne iba 3 roky... Uzatvorenie havarijného poistenia nie je podmienkou na možnosť uplatňovania VOZD, v súvislosti s automobilom zaradeným v OM...

veľmi pekne dakujem za odpoved. a počas tých troch rokov budú odpisy vo výške 50 000,-SK a jedna štvrtina mi ostane neodpísaná alebo ročné odpisy budú vo výške 1/3 z 200 000sk?
Anja111
16.01.09,06:43
veľmi pekne dakujem za odpoved. a počas tých troch rokov budú odpisy vo výške 50 000,-SK a jedna štvrtina mi ostane neodpísaná alebo ročné odpisy budú vo výške 1/3 z 200 000sk?
Odpis za prvý rok zostane neuplatnený, takže budeš odpisovať 3 roky á 50 tis. Sk.
Slniečko12x
02.03.09,19:35
Poradi niekto,auto zaradene do podnikania som naburala,oprava v autoservise je vydavok ?Ale poisťovňa mi to preplatila je to príjem,normalne ho zdanim ? Ďakujem
plakatos
08.05.10,20:49
ahojte, mam otazku. chcem zaradit do podnikania OA, ktory som kupil minuly tyzden v inom okrese. Pri odhlaseni vsak chybou bolo nahlasene moje RC a nie ICO.

Teraz mi policajti v nasom okrese mi odmietaju zapisat ICO do technicaku a v starom okrese mi tvrdia, ze by sa spatne musel uskutocnit prevod auta na povodneho majitela, aby sa mohlo odhlasenie spravit na ICO.

Moja otazka znie - je nutne pre zaradenie OA do podnikania mat zapisane ICO v technicaku? Chcel by som si samozrejme zaratavat do nakladov vsetky naklady s OA spojene, len uz mam lietania po tych nasich organoch dost. prezeral som si prispevky na porade, nasiel som vsak oba nazory.

dakujem
karcoolka1
18.07.10,15:06
ahojte, mam otazku. chcem zaradit do podnikania OA, ktory som kupil minuly tyzden v inom okrese. Pri odhlaseni vsak chybou bolo nahlasene moje RC a nie ICO.

Teraz mi policajti v nasom okrese mi odmietaju zapisat ICO do technicaku a v starom okrese mi tvrdia, ze by sa spatne musel uskutocnit prevod auta na povodneho majitela, aby sa mohlo odhlasenie spravit na ICO.

Moja otazka znie - je nutne pre zaradenie OA do podnikania mat zapisane ICO v technicaku? Chcel by som si samozrejme zaratavat do nakladov vsetky naklady s OA spojene, len uz mam lietania po tych nasich organoch dost. prezeral som si prispevky na porade, nasiel som vsak oba nazory.

dakujem

VIE NIEKTO PORADIť?
Zita5
18.07.10,15:27
ahojte, mam otazku. chcem zaradit do podnikania OA, ktory som kupil minuly tyzden v inom okrese. Pri odhlaseni vsak chybou bolo nahlasene moje RC a nie ICO.

Teraz mi policajti v nasom okrese mi odmietaju zapisat ICO do technicaku a v starom okrese mi tvrdia, ze by sa spatne musel uskutocnit prevod auta na povodneho majitela, aby sa mohlo odhlasenie spravit na ICO.

Moja otazka znie - je nutne pre zaradenie OA do podnikania mat zapisane ICO v technicaku? Chcel by som si samozrejme zaratavat do nakladov vsetky naklady s OA spojene, len uz mam lietania po tych nasich organoch dost. prezeral som si prispevky na porade, nasiel som vsak oba nazory.

dakujem

Zrejme už kúpno predajná zmluva znela na rodné číslo .
K tomu aby ste mohli vložiť MV do obchodného majetku nepotrebujete mať motorové vozidlo písané na IČO .Stačí rodné číslo .Týka sa SZČO .
nika.sum
18.07.10,16:29
Poradi niekto,auto zaradene do podnikania som naburala,oprava v autoservise je vydavok ?Ale poisťovňa mi to preplatila je to príjem,normalne ho zdanim ? Ďakujem

Samozrejme.
janina.p
22.07.10,13:33
Ahojte poraďáci, chcem sa spýtať:
SZČO obstarala osobný automobil na leasing v ČR. V splátkovom kalendári nie je teda vyčíslená DPH a vo veľkom technickom preukaze je ako majiteľ OA uvedená leasingová spoločnosť a v malom živnostník ale nie ako SZČO, nie je tam totiž uvedené IČO, ale rodné číslo.
Moje otázky:
- aby si SZČO mohol do nákladov dávať výdavky spojené s OA musí byť v technickom preukaze uvedené jeho IČO, alebo stačí iba RČ?
- keď je leasing uzatvorený v ČR, môže si ho živnostník dávať do účtovníctva? (prepočtom na Eur príslušným kurzom)
- riešim tam potom aj DPH (vypočítam si ju zo splátky? to sa mi zdá hlúposť, iba že by sa robilo samozdanenie, teda DPH na vstupe, aj na výstupe)
- môže si živnostník z tohto auta dávať do nákladov všetky výdavky týkajúce sa auta, teda opravy, poistky, nákup pneumatík a podobne?

Ďakujem, viem, že je toho veľa, ale s českým leasingom som sa ešte nestretla.