janullikLE
09.01.12,13:42
ahojte, ziadam vas o radu...
k 30.9. 2011 som dostala vypoved podla $63 cize z reorganizacnych dovodom, 2 tyzdne po vypovedi sa nam podarilo otehotniet, teraz som v 14tt tehotenstva,
preto sa chcem informovat ci mam narok na matersku zo zamestnania, ci je na to nejaka ochranna doba kedy si mozem este o tuto matersku poziadat, kedze sme otehotneli kratko po vypovedi..
znama mi vravela ze sa jej zda ze niekedy bola na to ochranna doba 6 mesiacov, no nevie ci je to este tak,
kedze je to moj pripad tak ma to zaujima, co si mozem a co nemozem uplatnit,
vdaka za rady http://static.asmira.com/img/general/n.gif
veronikasad
09.01.12,12:43
Kedy skončil pracovný pomer ?
janullikLE
09.01.12,14:03
pracovny pomer bol ukonceny 30.9.2011 a podla lekara som otehotnela okolo 15.10.2011, naco mam narok ak mam
veronikasad
09.01.12,14:08
pracovny pomer bol ukonceny 30.9.2011 a podla lekara som otehotnela okolo 15.10.2011, naco mam narok ak mam
Nemáš nárok na materské zo zamestnania, lebo v čase skončenia prac.pomeru si nebola tehotná (ochranná lehota pre tehotné je 8 mesiacov).
Ak splňaš podmienku 270 dní nem.poistenia, uzatvor čím skôr dobrovolné nem.poistenie. Vznikne ti z neho nárok na nemocenské - do 26 týždňov len z minima. Ak do nástupu na materskú je ešte viac ako 26 týždňov, budeš mať materskú zo skutočného vymer.základu. Počas príp. PN-ky odvody neplatíš.
janullikLE
09.01.12,14:16
cize narok na materske zo zamestnania by som mala len v pripade ze by som otehotnela uz septembri este pred vypovedou?

DNP si platim od jula 2011 vo vyske 14,45eur, mozem si teraz poziadat o zvysenie na maximum? cize materske si mozem uplatnit len z dnp? v akej vyske by malo byt materske z dnp vyplacane a aku dobu?
brčko
09.01.12,14:23
ahojte, ziadam vas o radu...
k 30.9. 2011 som dostala vypoved podla $63 cize z reorganizacnych dovodom, 2 tyzdne po vypovedi sa nam podarilo otehotniet, teraz som v 14tt tehotenstva,
preto sa chcem informovat ci mam narok na matersku zo zamestnania, ci je na to nejaka ochranna doba kedy si mozem este o tuto matersku poziadat, kedze sme otehotneli kratko po vypovedi..
znama mi vravela ze sa jej zda ze niekedy bola na to ochranna doba 6 mesiacov, no nevie ci je to este tak,
kedze je to moj pripad tak ma to zaujima, co si mozem a co nemozem uplatnit,
vdaka za rady http://static.asmira.com/img/general/n.gif



na tvojom mieste napíšem otázku na stránku poradna@socpoist.sk
napíšem odkedy dokedy prac.pomer trval a kedy máš pravdepodobný termín pôrodu, príp. aj ten termín, kedy si asi otehotnela. Lebo neviem, či fakticky sledujú aj to, či si bola v čase ukončenia nem.poistenia tehotná (to myslím len pri uplatenneí nároku na nemocenské treba aby lekár potvrdil), ak však nastúpiš na md do 8mesiacov od ukončenia nem.poistenia, možno ani tehotenstvo v čase ukončenia pp nesledujú. Ono to vychádza matematicky tak, že ani tehotná byť v čase ukončenia np nemusíš a nástup na md do 8mesiacov stíhaš.

bola by som zvedavá, čo ti odpovedia. Odpovedajú dosť rýchlo. Ked už dnp máš od júla 2011, s dnp by som nerobila nič, lebo aj tak je tvoje rozhod.obdobie z dnp obdobie od júla do 31.12.2011 a nie rok 2012.
janullikLE
09.01.12,14:27
napisala som tam este pred vasou odpovedou len som neuvadzala datum, iba datum ukoncenia pp.
tak nemam si DNP zvysovat, ak si ho zvysim tak nebude mi potom vyplatena vyssia suma nez z toho co platim teraz tych cca 15eur?
brčko
09.01.12,14:29
napisala som tam este pred vasou odpovedou len som neuvadzala datum, iba datum ukoncenia pp.
tak nemam si DNP zvysovat, ak si ho zvysim tak nebude mi potom vyplatena vyssia suma nez z toho co platim teraz tych cca 15eur?

nie nebude.

napísala by som ešte raz s uvedením PTP. To je zásadná info. A asi by som pre istotu napísala aj čas toho otehot. čo povedal lekár s tým a spýtala sa, či nebude záležať od skutočného termínu pôrodu (kedysi som počula v jednom konkrétnom prípade, ked menili dátum PTP niečo také, že sledovali, či porodíš do 270dní, ale to bola ochranná lehota len 6mes, teraz je až 8)
janullikLE
09.01.12,14:32
co je PTP? napisala som este raz a doplnila datumy
brčko
09.01.12,14:33
pravdep. termín pôrodu
janullikLE
09.01.12,14:39
ok, vdaka, ked mi pride odpoved zo soc.poistovne preposlem sem, aj pre inych s tymto problemom :)
janullikLE
09.01.12,14:44
ok vdaka potom sem este doplnim odpoved zo soc.poistovne, ak by si chcel niekto v buducnosti precitat :) a byt tiez informovany
brčko
09.01.12,14:46
ok :) budem rada, ak máš PTP 12.7.2012, tak je to ozaj na fest, lebo nástup 6týž. pred PTP je presne na posledný den ochr. lehoty, 31.5.2012, tak som zvedavá, čo ti odpíšu. A tiež by som si to overila aj u pracovníčky SP, čo ti bude rozhodovať o materskom zo zamestnania. No to až ako další krok.
janullikLE
09.01.12,15:14
ok :) budem rada, ak máš PTP 12.7.2012, tak je to ozaj na fest, lebo nástup 6týž. pred PTP je presne na posledný den ochr. lehoty, 31.5.2012, tak som zvedavá, čo ti odpíšu. A tiež by som si to overila aj u pracovníčky SP, čo ti bude rozhodovať o materskom zo zamestnania. No to až ako další krok.

odkial vies ze 12.7.? a co to je ozaj na fest? akoze na tesno?? tak co si mam zrusit DNP a uzavriet nanovo??
brčko
09.01.12,16:19
z koníka :)
áno, na tesno (lekár ti nesmie dať ani o den neskorší PTP, ako 12.7., lebo by nárok z ukončenéôho zamestnania s istotou nevznikol!!!). nové prilásenie na dnp ti nepomôže, len by ti to s istotou zobralo šancu na nárok na materské v ochrannej lehote zo zamestnania (vznikom nového dnp by ti prestala plynúť ochranná lehota, ak ti náhodou plynie).

a kedy pp vznikol a zanikol a aký vz v r.2011 a v2010? aby sme vedeli o akom vz hovoríme, či si nemala minimum?
nikulik
09.01.12,18:56
na tvojom mieste napíšem otázku na stránku poradna@socpoist.sk
napíšem odkedy dokedy prac.pomer trval a kedy máš pravdepodobný termín pôrodu, príp. aj ten termín, kedy si asi otehotnela. Lebo neviem, či fakticky sledujú aj to, či si bola v čase ukončenia nem.poistenia tehotná (to myslím len pri uplatenneí nároku na nemocenské treba aby lekár potvrdil), ak však nastúpiš na md do 8mesiacov od ukončenia nem.poistenia, možno ani tehotenstvo v čase ukončenia pp nesledujú. Ono to vychádza matematicky tak, že ani tehotná byť v čase ukončenia np nemusíš a nástup na md do 8mesiacov stíhaš.

bola by som zvedavá, čo ti odpovedia. Odpovedajú dosť rýchlo. Ked už dnp máš od júla 2011, s dnp by som nerobila nič, lebo aj tak je tvoje rozhod.obdobie z dnp obdobie od júla do 31.12.2011 a nie rok 2012.

Moja známa bola v soc.poistovni riesit ci bude mat narok na matersku aj z dobrovolneho nemoc.poistenia, ktore si zacala platit uz ked bola tehotna. Bola asi pri štyroch pracovníkoch soc.poisťovne, a kazdy hovoril nieco ine. Najprv ju presviedčali si to DNP zacala platit potom aby to zrusila, nevedeli sa zhodnut. Nakoniec to dopadlo dobre, ze matersku jej brali aj z DNP. Ale aspon som si utvorila nazor aj na soc.poistovnu, a myslim ze v príspevku 4 od veronikysad je dostatočná odpoved. :)
janullikLE
09.01.12,19:09
z koníka :)
áno, na tesno (lekár ti nesmie dať ani o den neskorší PTP, ako 12.7., lebo by nárok z ukončenéôho zamestnania s istotou nevznikol!!!). nové prilásenie na dnp ti nepomôže, len by ti to s istotou zobralo šancu na nárok na materské v ochrannej lehote zo zamestnania (vznikom nového dnp by ti prestala plynúť ochranná lehota, ak ti náhodou plynie).

a kedy pp vznikol a zanikol a aký vz v r.2011 a v2010? aby sme vedeli o akom vz hovoríme, či si nemala minimum?

no i na konik som pridala diskusiu aby mamicky poradili :)

lekar mi najprv urcil termin na 10.7 a potom podla ultrazvuku na 12.7.2012

pp vznikol 3.12.2009 a zanikol 30.9.2011, plat v hrubom bol cca 420eur, no ja som si to platila z minima co mi robilo tch 14,45eur a po pol roku som si to chcela zvysit na maximum ako mi poradila pani zo soc.poist.
brčko
09.01.12,19:56
no škoda, mala si to riešiť odhlásením a novým prihlásením na dnp z maxima do 8tt.
Ten VZ zo zamestnania nie je príliš vysoký, ak by aj bol 420+cca330 z dnp

asi nemáš možnosť sa zamestnať sa cca 13týž. pred nástupom na md?
janullikLE
09.01.12,20:10
no škoda, mala si to riešiť odhlásením a novým prihlásením na dnp z maxima do 8tt.
Ten VZ zo zamestnania nie je príliš vysoký, ak by aj bol 420+cca330 z dnp

asi nemáš možnosť sa zamestnať sa cca 13týž. pred nástupom na md?

ja som zistila v 10tt ze som tehotna,
zamestnat sa na 13 tyzdnov pred nastupom na md?? zamestnat sa na pp ci na dohodu?? no robotu si hladam stale ale pochybujem ze ma uz niekto vezme ked som tehotna...
janullikLE
09.01.12,20:11
marodka zo zamestnania a dnp po prepusteni v OL mi vysla 407eur mesacne