Iska11
09.01.12,13:47
Dobrý deň, prosím o radu, ak niekoho napadne ako mi pomôcť: s bývalým priateľom mám hypotéku v čsob banke, čerpanú v apríli 2008. Uver je rozdelený na 2 čiastky, kvôli príspevku pre mladých, ktorý poberáme. Bolo to spolu 1600tis. Sk = 1500 tis. + 100 tis. Sk (píšem ešte v starej mene). Hypotéka je k dnešnému dňu splácaná necelé 4 roky. Bývalý priateľ je hlavným žiadateľom, ja spoludlžníkom. Aj na katastri máme byt zapísaný na 1/2. Po rozchode nastali samozrejme problémy, skoro rok sa odmietal vysťahovať, býval tam sám a mesačne som mu platila pol splátok. Teraz je už našťastie vysťahovaný. Byt je v prenájme, čo ale bohužial nepokrýva jeho splácanie. Potrebujem túto situáciu čo najskôr riešiť - o chvíľu sa končí poberanie príspevku pre mladých ( o rok aj niečo) a už nebudem zvládať platenie, keďže to viacmenej platím sama. Bývalý priateľ je totiž pravidelne nezamestnaný, má dlhy na každom kroku, neviem či už aj exekúcie...ak ešte nie, v najbližšej dobe tomu isto tak bude. Aj keď je momentálne zamestnaný, vždy keď si zmyslí, jednoducho z tisícich výhovoriek neplatí svoj podiel. Tak ostávam na to sama.
Rozmýšľala som, že by som si zobrala úver, aby som nejakým spôsobom vyplatila svoj podiel a budem si splácať už len za svoju chybu a nie platiť furt aj za niekoho iného. Alebo presvedčiť ho o predaji bytu - tam je problém, že byt má o cca 500 tis. Sk menšiu hodnotu ako bola nákupná cena. Keby sa predal, 500 tis. Sk by som si zobrala ako úver ja, aby mohol byť byt vôbec odbremenený a predaný, mohla by som aspoň nejakú časť súdne od bývalého vymáhať?
Prosím o radu, vopred ďakujem.
bubkoch
09.01.12,13:12
mimotemy ja ti sice neporadim, len si skodoradostne uľavim: takto dopadnu vsetci co rozmyslaju pohlavnym organom a nie hlavou ... je to mlade, pozna sa to tyzden a uz to chce byvat spolu, najlepsie vo vlastnom, vsak nie sme žiadny zobraci ... este to nic nezarobilo, este neochabolo nadšenie z prveho zamestnania a už to berie hypoteku, však to je dnes cool ... tak vam treba ... tych otazok typu "s byvalym priatelom mame hypoteku, ako to vyriesit" je tu strašne vela, staci pohladat ...
btw: neriesila si to iste uz pred 2,5 rokmi ???
http://www.porada.sk/t115771-rozdelenie-bytu-zatazeneho-hypotekov-po-rozchode.html#post1098084
Iska11
09.01.12,17:17
Riešila, stále sa jedná o to isté...nemám rada ľudí čo hodnotia iných s nadradenosťou v tóne, pritom toho človeka ani situáciu nepoznajú osobne (čo ty vieš o mne, mojej práci v trvaní môjho vzťahu...možno som zarobila viac než ty doteraz). Z tvojho komentu hodnotím, že si jedným z tých, čo všade boli, všetko videli a sú dokonalí. Tak ti prajem veľa šťastia, dúfam, že aj tebe sa raz takto niekto len vysmeje do ksichtu. Ešte raz vrúcne ďakujem takým dokonalým čo nerobia chyby a radi sa osočujú na iných. Myslím, že tu si ľudia pomáhajú a nie sa urážajú. Takí tu nemajú čo robiť.
majovrabel
09.01.12,17:37
Toto by som neriesil cez poradu, ale cez advokata... Bude to nieco stat, ale v tomto pripade rada zadarmo moze byt ta najdrahsia
Iska11
09.01.12,17:53
Asi to budem musieť tak urobiť...ďakujem.
draik
09.01.12,18:00
1. Vy zrejme nemáte polovičný podiel na úvere. Dlžník a spoludlžník z úverovej zmluvy sú voči banke zaviazaní spoločne a nerozdielne za celý úver. Vaše vzájomné vysporiadanie banku nezaujíma.
2. Zo zadania vyplýva, že žiadnemu z Vás finančná situácia nedovolí splácať úver samostatne. Na ďalší postup je preto potrebná dohoda Vás oboch, a to buď na predĺžení doby splácania tak, aby nájomné pokrylo celú splátku úveru, alebo sa dohodnúť na predaji.
3. V prípade predaja si zistite aktuálnu cenu, za ktorú by to bolo možné byť predať. Následne sa treba obrátiť na banku, či Vám poskytne úver z rozdielu medzi zostatkom úveru a predajnou cenu bytu. Bez vykrytia zostávajúcej sumy sa inak zrejme nevzdá záložného práva.
4. Je potrebné konať rýchlo. Ak ex je nezamestnaný, má dlhy a exekútor blokne jeho podiel na byte, možnosti riešenia sa výrazne skomplikujú.
day
09.01.12,18:08
co by sa stalo keby nebudete platit, ty si zamestnana?
Iska11
10.01.12,05:15
áno, ja som zamestnaná, momentálne aj bývalý.