marcel109
09.01.12,15:24
Dobrý deň, mám taký problém/neproblém alebo vlastne neviem čo je správne. Ide o to, že od nového roka už nemôžem dávať k faktúre PPD ale musím urobiť vklad do pokladne, ako mám teda postupovať ? Podľa mňa by to malo byť tak, že vystavím faktúru k tomu urobím vklad cez pokladňu a ten lístok o vklade na ňu pripnem a tá kópia pôjde pre môjho účtovníka, druhú kópiu faktúry ale už bez toho lístka o vklade cez ERP dám zákazníkovi + PPD na ktorom bude napísané že forma úhrady vklad cez ERP. Je to tak správne ? Potrebujem si to len overiť, pretože myslím, že správne to tak je..

Ďakujem za akúkoľvek radu.

Marcel
Zita5
10.01.12,05:34
tictac7
10.01.12,06:03
Dobrý deň, mám taký problém/neproblém alebo vlastne neviem čo je správne. Ide o to, že od nového roka už nemôžem dávať k faktúre PPD ale musím urobiť vklad do pokladne, ako mám teda postupovať ? Podľa mňa by to malo byť tak, že vystavím faktúru k tomu urobím vklad cez pokladňu a ten lístok o vklade na ňu pripnem a tá kópia pôjde pre môjho účtovníka, druhú kópiu faktúry ale už bez toho lístka o vklade cez ERP dám zákazníkovi + PPD na ktorom bude napísané že forma úhrady vklad cez ERP. Je to tak správne ? Potrebujem si to len overiť, pretože myslím, že správne to tak je..

Ďakujem za akúkoľvek radu.

Marcel

...je to nesprávne. Originál dokladu z ERP + originál faktúra patrí zákazníkovi. Pre Teba do účtovníctva ostáva kópia faktúra + kópia vkladu z ERP. Vždy ten čo platí, má originál....toto bolo vždy....
marcel109
10.01.12,10:20
myslel ste originál Vkladu do ERP + orig.faktúra. Pretože keď by som naúčtoval blok v pokladni a zaúčtovala by sa aj faktúra bolo by to ako keby som predal 2x ten istý tovar. Keď sa robí vklad ten sa neobjavuje na uzávierkách len do fiškálneho modulu sa zapisuje mám taký pocit.
Žabinka
10.01.12,10:24
myslel ste originál Vkladu do ERP + orig.faktúra. Pretože keď by som naúčtoval blok v pokladni a zaúčtovala by sa aj faktúra bolo by to ako keby som predal 2x ten istý tovar. Keď sa robí vklad ten sa neobjavuje na uzávierkách len do fiškálneho modulu sa zapisuje mám taký pocit.
Vklad do ERP a Úhrada faktúry cez ERP sú dve rôzne veci. Bloček o úhrade faktúry nesmie obsahovať rozpísaný tovar, základ dane, DPH, obsahuje len údaj Úhrada faktúry (s prípadným udaním čísla faktúry) a konečnú sumu faktúry.
GABRIELA
10.01.12,11:24
Myslím si že aj realizácia Úhrada faktury cez ERP sa nahráva ako Vklad do ERP, len bude mať navyše VS, príp. odberateľa. Mýlim sa?
jazva
10.01.12,13:38
Myslím si že aj realizácia Úhrada faktury cez ERP sa nahráva ako Vklad do ERP, len bude mať navyše VS, príp. odberateľa. Mýlim sa?

Áno, mýliš sa.
Úhrada pohľadávok nie je vklad. Každý typ pokladne má v iný spôsob úhrady faktúr. Vo všeobecnosti zadávaš VS a potom čiastku. Na doklade o úhrade pohľadávky nesmie byť rozpis DPH.
batorek
10.01.12,14:12
Dobrý deň.
Ja sa chcem spýtať ohľane bločku z ERP. V JU nahrám denný obrat do PD, to mi je jasné. Čo stým vkladom kde to
bude nahrávať do PD a denne by som to mala zaúčtovať??????
Prosím o informáciu. Ďakujem
GABRIELA
10.01.12,16:13
Áno, mýliš sa.
Úhrada pohľadávok nie je vklad. Každý typ pokladne má v iný spôsob úhrady faktúr. Vo všeobecnosti zadávaš VS a potom čiastku. Na doklade o úhrade pohľadávky nesmie byť rozpis DPH.

Súhlasím že každá to robí inak. Ja mám pokladnicu ,ktorú mám napojenú na účtovný systém, tam si vyberiem faktúru a dám uhrada fa cez fiškál. Avšak mám aj pokladnicu ktorú nemám napojenú priamo na ekon. systém a pokiaľ by som potrebovala prijať peniaze ako úhradu faktúry, tak cez vklad do ERP to príjmem do textu na doklad to napíše uhrada faktúry,VS, sumu faktúry ( samozrejme že bez DPH). Hotovosť budem mať vyriešenú, a do účtovníctva do zaúčtujem správne. Teraz už si začínam klásť otázku, že ten doklad nebude asi označený znakom F a tým pádom je neplatný a teda asi je to tak že tade cesta nevedie. Hm, tak mi to jednoducho asi servisáci nenastavili a ja som si až teraz uvedomila dôsledky. Nemá tu niekto pokladňu z firmy TRITON BRATISLAVA? Inak ďakujem za odpoveď.
Zita5
10.01.12,16:17
Súhlasím že každá to robí inak. Ja mám pokladnicu ,ktorú mám napojenú na účtovný systém, tam si vyberiem faktúru a dám uhrada fa cez fiškál. Avšak mám aj pokladnicu ktorú nemám napojenú priamo na ekon. systém a pokiaľ by som potrebovala prijať peniaze ako úhradu faktúry, tak cez vklad do ERP to príjmem do textu na doklad to napíše uhrada faktúry,VS, sumu faktúry ( samozrejme že bez DPH). Hotovosť budem mať vyriešenú, a do účtovníctva do zaúčtujem správne. Teraz už si začínam klásť otázku, že ten doklad nebude asi označený znakom F a tým pádom je neplatný a teda asi je to tak že tade cesta nevedie. Hm, tak mi to jednoducho asi servisáci nenastavili a ja som si až teraz uvedomila dôsledky. Nemá tu niekto pokladňu z firmy TRITON BRATISLAVA? Inak ďakujem za odpoveď.

4.§ 8 odsek 2:
„(2) Pokladničný doklad, ak ide o úhradu faktúry alebo
jej časti, nesmie obsahovať údaje podľa odseku 1
písm. g), h) a j) až l). Doklad podľa § 4 ods. 2 písm. a) ôsmeho
bodu označený slovami „NEPLATNÝ DOKLAD“
obsahuje najmenej údaje podľa odseku 1 písm. a) až c)
a e) až o) a doklad podľa § 4 ods. 2 písm. a) ôsmeho bodu
označený slovom „VKLAD“ obsahuje najmenej údaje
podľa odseku 1 písm. a) až c), e), f) a i) a sumu vkladu
podľa § 3 ods. 3.“.
K tomuto si treba pozrieť príslušné paragrafové znenia v priloženom zákone a jeho novele .

Zákon je v tomto linku http://www.porada.sk/t183388-registracne-pokladnice-1-1-2012-suhrn.html
jazva
11.01.12,09:33
Súhlasím že každá to robí inak. Ja mám pokladnicu ,ktorú mám napojenú na účtovný systém, tam si vyberiem faktúru a dám uhrada fa cez fiškál. Avšak mám aj pokladnicu ktorú nemám napojenú priamo na ekon. systém a pokiaľ by som potrebovala prijať peniaze ako úhradu faktúry, tak cez vklad do ERP to príjmem do textu na doklad to napíše uhrada faktúry,VS, sumu faktúry ( samozrejme že bez DPH). Hotovosť budem mať vyriešenú, a do účtovníctva do zaúčtujem správne. Teraz už si začínam klásť otázku, že ten doklad nebude asi označený znakom F a tým pádom je neplatný a teda asi je to tak že tade cesta nevedie. Hm, tak mi to jednoducho asi servisáci nenastavili a ja som si až teraz uvedomila dôsledky. Nemá tu niekto pokladňu z firmy TRITON BRATISLAVA? Inak ďakujem za odpoveď.

Môžeš používať len pokladňu s certifikátom podľa 289/2008. Pri vklade hotovosti do pokladne sa netlačí "ochranný" znak MF a v dennej uzávierke je to vo vkladoch, nie v úhradách pohľadávok. Každá pokladňa má servisného technika (v servisnej knihe pokladnice). Ak nevieš ako uhrádzať pohľadávky obráť sa na neho nech ťa to naučí.
GABRIELA
12.01.12,07:07
Už sme to vyriešili ,povedali mi ako nahrať do položiek úhradu faktúry. Malo by to byť OK.
Ďakujem. Niekedy sa človek stratí v spletí vlastných myšlienok.
emily 2
05.02.12,18:16
Prosim, co ma byt dokladom k zauctovaniu trzby ? (Co je prilozene pri PPD ?)
Denne uzavierky si podnikatel lepi do knihy trzieb ( r. 2011, aj teraz 2012) , alebo staci kazdy den len PPD a na konci mesiaca nejaky ID - tabulka s prehladom trzieb ...

Dakujem
veronikasad
05.02.12,18:19
Prosim, co ma byt dokladom k zauctovaniu trzby ? (Co je prilozene pri PPD ?)
Denne uzavierky si podnikatel lepi do knihy trzieb ( r. 2011, aj teraz 2012) , alebo staci kazdy den len PPD a na konci mesiaca nejaky ID - tabulka s prehladom trzieb ...

Dakujem
Z každej fiškálnej pokladnice sa dá vytlačiť intervalová uzávierka, ktorú si priložíš k príjmovému PD (ak tržbu účtuješ mesačne).
emily 2
05.02.12,18:25
Minuly rok som uctovala denne ( aj teraz by som chcela) na zaklade vystaveneho PPD od predavacky. Potom mi robila tabulku v exceli s trzbami , viac-menej pre moju kontrolu uctovania. ( Bohuzial za cely rok sadla asi 4x - vacsinou zabudla urobit uzavierku,alebo nezaklikla platba kartou atd.). Teraz by som to chcela dat do poriadku a neviem co tam MUSI BYT prilozene. Ci kazdy den kopia uzavierky ( neviem ci sa bude dat vytlacit zo starej ERP...)
sveckati
09.02.12,09:32
Do akej výšky môžem prijať úhradu fa cez pokladnu?Bolo to obmedzené ,len teraz to neviem nájsť.
veronikasad
09.02.12,09:34
Do akej výšky môžem prijať úhradu fa cez pokladnu?Bolo to obmedzené ,len teraz to neviem nájsť.
Pri úhrade fa žiadne obmedzenia neplatia.
emily 2
16.04.12,18:16
Dobrý večer,
účtujem v jed. účtovníctve v programe MRP.
Tržby účtujem denne ako príjem do pokladne - predavačka mi vystavi na základe den. uzávierky PPD. Teraz nám však do tržby zaráta aj prípadnú úhradu faktúry-pohľadávky. Ako to riešite pri účtovaní ?
Na základe vystaveného PPD zaúčtujem do príjmov tržbu za tovar ( základ -POZD a DPH - PNZD) a teraz neviem ako s tou tržbou za faktúru ? - vystaviť druhý PPD ? Nemôžem to zaúčtovať jedným zápisom, lebo tržba má typ DPH 10 a úhrada faktúry typ DPH 19.
Poradí mi niekto ako to robíte v praxi.

dakujem
Mila123
16.04.12,18:24
ak zaúčtuješ všetko do kopy , t.j. normálne tržba + úhrada fa, budeš mať 2x zaúčtovanú DPH......
na dennej uzávierke máš predsa rozpísanú dennú tržbu (iba z nej máš rátanú DPH )a extra úhrady faktúr.....
je na tebe ako sa s tým popasuješ, ale ja dávam extra dennú tržbu a extra úhrady fa (s kópiou dokladu o zaplatení fa z ERP)
Luna
16.04.12,18:31
Musíš účtovať ako Milka 123. Tiež účtujem v MRP ale tržby zvlášť a úhrady fa zvlášť, to sú dva rozdielne účtovné prípady.
emily 2
16.04.12,18:53
Ok, ďakujem. Ešte by ma zaujimalo, či vystavujete PPD k tomu čo účtujete. Asi sa zle vyjadrujem, ale účtovať by som to mala podĺa nejakého podkladu. Čo máte ako podklad k zaúčtovaniu tržby, úhrady pohĺadávky - kópiu den. uzávierky, kópiu dokladu o úhrade faktúry z ERP ? vystavujete si k tomu PPD ?

ďakujem
emily2