KA_SIM
09.01.12,15:43
Dobrý deň,

som začiatočník v podvojnom účtovníctve Oberonu a nakoniec, keď som po pár mesiacoch získala aspoň aký taký prehľad, tak som dostala klienta ktorému potrebujem zaúčtovať rok 2011 v JÚ. Doniesol mi krabicu a keď som to vysypala, tak sa mi postavili vlasy dupkom :D

Milí poraďáci, chcela by som vás veľmi pekne poprosiť o radu ako začať s účtovaním. Firmu a základné udaje som nastavila, všetky doklady mám zoradené po mesiacoch a v každom mesiaci po dňoch (hrala som sa s tým hodiny :-o :) no ale zvádla som to. Teraz som si sadla za PC a snažila sa nájsť nejakú príručku na domovskej stránke Oberonu, lenže keď som stiahla pomôcku k JÚ a otvorila ju, tak mi vypisuje "Navigácia na túto webovú stránku bola zrušená".

Keďže mám s poradou veľmi dobré skúsenosti, hlavne teda s jej prispievateľmi ktorí ma nakopli keď som to najviac potrebovala, verím že sa ešte niekto nájde a usmerní ma aj tentokrát.
Vopred veľmi pekne ďakujem :)
Katarína
Melnick
09.01.12,15:02
Katka otvor PD a začni:
pokladňa / účet
dátum
predkontácia - napr. nákup kanc. potrieb = predkontácia 520 ( Je platiteľ DPH ?)Ak áno v nastaveniach uprav, alebo priamo v predkontáciách
text - daj si konkrétnejšie čo to je za nákup
obchodný partner - daj do zoznamu, ak sa bude opakovať
cena - buď s DPH, alebo bez

No ale toho je strašne veľa a čudujem sa, že Ti to robí problém, keď robíš na Oberone PÚ. Skoro rovnaké zaúčtovanie. Ibaže v PÚ máš účt. osnovu a v JÚ máš kódy. Vyhľadaj si aj témy Oberon- je tam toho veľa popísané - určite využiješ.:)
KA_SIM
09.01.12,15:09
Katka otvor PD a začni:
pokladňa / účet
dátum
predkontácia - napr. nákup kanc. potrieb = predkontácia 520 ( Je platiteľ DPH ?)Ak áno v nastaveniach uprav, alebo priamo v predkontáciách
text - daj si konkrétnejšie čo to je za nákup
obchodný partner - daj do zoznamu, ak sa bude opakovať
cena - buď s DPH, alebo bez

No ale toho je strašne veľa a čudujem sa, že Ti to robí problém, keď robíš na Oberone PÚ. Skoro rovnaké zaúčtovanie. Ibaže v PÚ máš účt. osnovu a v JÚ máš kódy. Vyhľadaj si aj témy Oberon- je tam toho veľa popísané - určite využiješ.:)

Tak pravdupovediac mne skôr najväčší problém robí zaúčtovanie začiatočného stavu. Či sa nejaký zostatok prevádza a kde ho mám hľadať. Ja podvojné robím zatial iba sama sebe a to som zaúčtovávala vklad podnikateľa a hotovo :)

Ináč tvoje príspevky som si nie raz čítala a viem,
že si doslova odborník na Oberon a tak som veľmi rada že si si moju tému otvoril a poradíš mi, ďakujem :)
Melnick
09.01.12,15:16
poč. stav - kód 100 dátum 1.1.2011 hore zvoľ bank. účet a daj sumu, ktorú má klient vo výpise.
Ak mal vo výkaze o majetku a záväzkoch zostatok pokladne, tú sumu daj rovnako cez kód 100 - poč. stav ako hotovosť.
Melnick
09.01.12,15:18
Katka som Maja, môj nick nech Ťa nemýli. Je to moje anglické priezvisko, používané iba na Porada.sk. :D
KA_SIM
09.01.12,15:25
poč. stav - kód 100 dátum 1.1.2011 hore zvoľ bank. účet a daj sumu, ktorú má klient vo výpise.
Ak mal vo výkaze o majetku a záväzkoch zostatok pokladne, tú sumu daj rovnako cez kód 100 - poč. stav ako hotovosť.

Super, tak presne toto som potrebovala :)
KA_SIM
09.01.12,15:26
Teší ma Majka :)
KA_SIM
09.01.12,15:55
Tak účtovný zostatok k 31.12.2010 som našla vo výpise z banky, ten mal v šanone z roku 2010 ktorý mi doniesol a ten som dala ako si mi písala, ale kde sa dopátram aký mal stav v pokladni to absolútne netuším ... v tom šanone som sa ho nedopátrala. Z daňovým priznaním nemám ešte žiadne skúsenosti, myslíš že by som to mohla nájsť tam? Poraď prosím ťa :)
KA_SIM
09.01.12,15:57
Výkaz o majetku a záväzkoch, asi by som sa mala naučiť čítať :D
KA_SIM
09.01.12,16:08
... nič také som nenašla ... ale asi by to mal mať nie?
Ale našla som dohodu o vzájomnom započítaní pohľadávok a záväzkov a odsúhlasenie stavu záväzkov k 31,12,2010. Môže byť aj to?
KA_SIM
09.01.12,16:13
Presne to je záväzok vo výške 972,50 (saldo) s dátumom splatnosti 14.1.2011 - to je to odsúhlasenie stavu záväzkov k 31,12,2010 a potom ešte tá dohoda a tam je to rozdelené na pohľadávky a závazky.
KA_SIM
09.01.12,16:16
je super viesť monológ :D ... asi sa všetci urazili že som menovite ďakovala za otvorenie môjho príspevku :)
Danielle369
09.01.12,17:34
Ved trošičku vyčkaj...ja nemám Oberon,tak ti neviem poradiť...a pochybujem že by sa niekto urazil ked niekomu dáš pochvalu
KA_SIM
09.01.12,19:04
Ved trošičku vyčkaj...ja nemám Oberon,tak ti neviem poradiť...a pochybujem že by sa niekto urazil ked niekomu dáš pochvalu

Tak to dúfam aj ja :) ... a čakám, je mi jasné že tu nikto nie je len kôli mne ...
Melnick
10.01.12,08:15
Nie . To nie je zostatok pokladne ale zostatok pohľadávok a záväzkov, ktoré si tiež nahodíš do knihy záväzkov a knihy pohľadávok.

S tým zostatkom pokladne sa netráp, dohodíš ho aj " počas jazdy " :D , lebo to sú aj tak sumy, ktoré neovplyvňujú základ dane.
Melnick
10.01.12,08:22
Ináč, táto téma je pre iných ( a plne to chápem) dosť nezaujímavá. Do témy Oberon chodia iba tí, ktorí v tomto softe pracujú a začiatočníkov medzi nimi je naozaj málo, resp. vôbec. Navyše tieto kroky , ktoré Ti radím sa dajú robiť vtedy, keď máš o firme v softe všetko zadefinované, ponahadzované banky- čísla účtov, ZP, SP, DÚ a tiež čísla týchto inštitúcií, obchodných partnerov,ktorí sa spravidla opakujú - no a potom už len frčíš ako v Tatrách na saniach. :)
calawen
10.01.12,10:29
Ja sa chystám pridať k začiatočníkom tohto softu, Money ma za rok 2011 riadne dožral - v niektorých firmách mi prihodil čísla dokladov, po najbližšej zálohe a otvorení po nich ani vidu ani slychu, musela som ich nahodiť znovu, v jednej firme sa neviem dostať do položky ostatné záväzky - t.j. nahodiť nové záväzky - to musím robiť cez ID a pod :mad::mad: takže idem kade ľahšie, a tento soft vychádza celkovo lacno...
KA_SIM
10.01.12,10:53
Ináč, táto téma je pre iných ( a plne to chápem) dosť nezaujímavá. Do témy Oberon chodia iba tí, ktorí v tomto softe pracujú a začiatočníkov medzi nimi je naozaj málo, resp. vôbec. Navyše tieto kroky , ktoré Ti radím sa dajú robiť vtedy, keď máš o firme v softe všetko zadefinované, ponahadzované banky- čísla účtov, ZP, SP, DÚ a tiež čísla týchto inštitúcií, obchodných partnerov,ktorí sa spravidla opakujú - no a potom už len frčíš ako v Tatrách na saniach. :)

Tak to si ma naozaj potešila s tým že začiatočníkov je málo :D No čo už, niekto ako prvý túto tému po dlhej dobe musí znova otvoriť, nech nepadne do zabudnutia : )) A ja sa hlásim ako prvá, aj keď budem asi na smiech všetkým tým profesionálom čo sú tu, strašne rada si dám poradiť ak sa ešte niekto ochotný nájde aj okrem teba :)

Všetko mám zadefinované, len som nechcela začať účtovať bez toho začiatočného stavu pokladne, aby som to nakoniec nemusela prerábať len preto že mi to nebude dátumovo sedieť ... tých dokladov je spústa za minulý rok.
KA_SIM
10.01.12,10:53
Ja sa chystám pridať k začiatočníkom tohto softu, Money ma za rok 2011 riadne dožral - v niektorých firmách mi prihodil čísla dokladov, po najbližšej zálohe a otvorení po nich ani vidu ani slychu, musela som ich nahodiť znovu, v jednej firme sa neviem dostať do položky ostatné záväzky - t.j. nahodiť nové záväzky - to musím robiť cez ID a pod :mad::mad: takže idem kade ľahšie, a tento soft vychádza celkovo lacno...

Tak už budeme dve :)
KA_SIM
10.01.12,11:02
Zadala som sem aj inzerát či je niekto ochotný byť poruke online a robiť mi poradcu a quazi dozor za fin. odmenu, ale vôbec nikto sa mi ešte neozval, takže asi budeš mať pravdu že téma JU nieje až tak preferovaná, resp. nikomu sa nechce učiť začiatočníčku ... ale ja som optimistka :D
Melnick
10.01.12,13:21
Katka, dnes je svet veľmi zlý a kontakty sa neoplatí, len tak mírnix - dírnix rozdávať, napriek tomu som Ti napísala, že bez nároku na odmenu Ti pomôžem a dokonca som Ti dala aj kontakt na mňa, hoci párkrát sa mi to neoplatilo - som totiž nepoučiteľná. Tak tu neplač, pretože toto je obdobie vyťaženosti všetkých účtovníkov a kto sem nakukne, ten Ti pomôže.

Dôvodom, že sa Ti tu účtovníci nepretekajú v odpovediach je : pracujú s iným softwerom a pretože sú zodpovední, nechcú Ťa pomýliť v zaúčtovaní.
A Oberoňáci Ťa asi ešte neobjavili. Tak buď zhovná ( ako vravia naši susedia Česi).
KA_SIM
10.01.12,20:35
Katka, dnes je svet veľmi zlý a kontakty sa neoplatí, len tak mírnix - dírnix rozdávať, napriek tomu som Ti napísala, že bez nároku na odmenu Ti pomôžem a dokonca som Ti dala aj kontakt na mňa, hoci párkrát sa mi to neoplatilo - som totiž nepoučiteľná. Tak tu neplač, pretože toto je obdobie vyťaženosti všetkých účtovníkov a kto sem nakukne, ten Ti pomôže.

Dôvodom, že sa Ti tu účtovníci nepretekajú v odpovediach je : pracujú s iným softwerom a pretože sú zodpovední, nechcú Ťa pomýliť v zaúčtovaní.
A Oberoňáci Ťa asi ešte neobjavili. Tak buď zhovná ( ako vravia naši susedia Česi).

Dobrý večer Majka, neviem síce kde si mi dávala na seba kontakt a písala čo spomínaš, ale predpokladám že máš asi na mysli SS. Bohužial nič mi od teba neprišlo, nemáv žiadnu novú spravu. Ak ťa môžem poprosiť, budem rada ak to pošleš ešte raz, ďakujem :)

Majka a ja neplačem, to naozaj nemám vo zvyku, jednoducho som len konštatovala fakty, tak ako som to vnímala celé ja :)
Sarlotka
10.01.12,21:56
Katka, ked budes nahadzovat pokladnu pociatocny stav aj neskor vobec to nevadi... v penaznom denniku dole na liste moznosti a uplne posledna moznost precislovanie poradovych cisiel a vsetko pekne zoradi podla datumu tak ako ma byt...

podobne je to aj napriklad s pokladnou vydaj a prijem tiez je mozne v pripade potreby precislovanie pokladnicnych dokladov... (neviem ci cislujes osve prijmove a vydavkove alebo spolu... vsetko je mozne tam nastavit...:))

ked budem stihat a najdem tu dalsie otazky tiez rada poradim...:)
KA_SIM
11.01.12,07:02
Katka, ked budes nahadzovat pokladnu pociatocny stav aj neskor vobec to nevadi... v penaznom denniku dole na liste moznosti a uplne posledna moznost precislovanie poradovych cisiel a vsetko pekne zoradi podla datumu tak ako ma byt...

podobne je to aj napriklad s pokladnou vydaj a prijem tiez je mozne v pripade potreby precislovanie pokladnicnych dokladov... (neviem ci cislujes osve prijmove a vydavkove alebo spolu... vsetko je mozne tam nastavit...:))

ked budem stihat a najdem tu dalsie otazky tiez rada poradim...:)

Ďakujem za radu Šarlotka a veľmi si vážim aj tvoju ponuku :) ... teraz sa už naozaj nebojím že by som to JU v Oberon-e nezvládla a je to fajn pocit :)
KA_SIM
11.01.12,07:04
... mať okolo seba ľudí čo sú ochotní poradiť a pomôcť - zabudla som dododať :)
Sarlotka
11.01.12,17:16
:)