Alenita22
09.01.12,18:37
Dobry den poradaci, vitam sa medzi Vami :) a zacnem rovno zhurta - potrebujem radu...:)
Moj svagor je dobrovolne nezamestany a doteraz nikdy nemal taky prijem aby musel podat DP. Prilezitostne chodi s kapelou hravat a kapelnik mu dava honorar... teda dostane blocek za honorar za hranie na klavesoch v kapele. Tento rok ma vsak prijem nieco okolo 3500 Eur, cize musi DP podavat.
Moja otazka je : Aky typ DP poda? - uz som v svojej biednej praxi riesila rozne pripady ale toto fakt este nie :(
Tweety
09.01.12,17:39
Dobry den poradaci, vitam sa medzi Vami :) a zacnem rovno zhurta - potrebujem radu...:)
Moj svagor je dobrovolne nezamestany a doteraz nikdy nemal taky prijem aby musel podat DP. Prilezitostne chodi s kapelou hravat a kapelnik mu dava honorar... teda dostane blocek za honorar za hranie na klavesoch v kapele. Tento rok ma vsak prijem nieco okolo 3500 Eur, cize musi DP podavat.
Moja otazka je : Aky typ DP poda? - uz som v svojej biednej praxi riesila rozne pripady ale toto fakt este nie :( Typ B.
veronikasad
09.01.12,17:39
Dobry den poradaci, vitam sa medzi Vami :) a zacnem rovno zhurta - potrebujem radu...:)
Moj svagor je dobrovolne nezamestany a doteraz nikdy nemal taky prijem aby musel podat DP. Prilezitostne chodi s kapelou hravat a kapelnik mu dava honorar... teda dostane blocek za honorar za hranie na klavesoch v kapele. Tento rok ma vsak prijem nieco okolo 3500 Eur, cize musi DP podavat.
Moja otazka je : Aky typ DP poda? - uz som v svojej biednej praxi riesila rozne pripady ale toto fakt este nie :(
Má pridelené DIČ z DU ?
Mila123
09.01.12,17:40
predpokladám § 8, nakoľko nemá DIČ (ako umelec by mal § 6)
a výdavky ? iba na dosiahnutie príjmov (nie na udržanie a zabezpečenie)
a z § 8 si nemôže uplatňovať NČZD...t.j. zaplatí daň.....vo výške 19%
Alenita22
09.01.12,17:46
nema DIC ... on je uz dlhe roky dobrovolne nezamestnany .. a stale mal len prijem mensi ako polovica NCZD... len teraz ma viac... takze B... idem si pozriet ten paragraf ...
Alenita22
09.01.12,18:40
a keby mal DIC ako registrovany "slobodny podnikatel" tak by bol podla par. 6 a NCZD by mohol uplatnit?
Mila123
09.01.12,18:43
áno i výdavky na dosiahnutie, udržanie a zabezpečenie príjmu, popr. paušálne 40% výdavky....
Alenita22
09.01.12,18:47
jasne.... neviem najst dokedy ma povinnost sa prihlasit na DU .. teoreticky keby mal honorar za december a prihlasil by sa teraz na DU - dalo by sa to ? asi by bola nejaka pokuta.. len ci by sa to dalo .. bolo by to stale vyhodnejsie asi ako spadat do par. 8
Mila123
09.01.12,18:49
podľa starého zákona č. 511/1992 mal povinnosť prihlásiť sa do 30. dní.....
Alenita22
09.01.12,19:55
tak Vam teda velmi pekne dakujem ... nic ma z toho nepotesilo.. teda najmä mojho svagra ale aspon som sa naucila nove veci :)
spire011
09.01.12,21:16
Zdravim. Mal by som k danej teme otazku aj ja. Takisto som dobrovolne nezamestnany. Avsak - vykonavam administrativnu pracu pre "nahodnu" klientelu - t. j. inzerujem svoje sluzby a ak sa mi niekto ozve, dohodneme sa na spolupraci. Tato prebieha "bez papiera", cize dotycny mi prevedie peniaze na ucet, ja mu odovzdam vykonanu administrativu a rozideme sa. Zaujimalo by ma, ci je taketo "podnikanie" nejako kontrolovane resp. kontrolovatelne. Prejdeme k tomu najdolezitejsiemu - rocne mam tymto sposobom dosiahnuty kreditny obrat na ucte v rozsahu +- 10 000 eur //DP som nepodaval. Vdaka za postrehy.