bobo255
09.01.12,20:32
Dostal som v práci ponuku robiť majstra vo výrobe v strojárenskom priemysle ako SZČO.
Poraďte mi aký predmet živnosti je na to najlepší. Najlepšie by bolo ak by to bola voľná živnosť. Hľadal som aj na internete, ale nič som nenašiel, tak Vás prosím o radu.
Ďakujem.
profesional
11.01.12,08:38
Ide o obchadzanie zakona. A taketo nieco ta len a len znevyhodni..
Zita5
11.01.12,08:56
Ja k tomu len toľko :
Zákonník práce

ZÁKLADNÉ ZÁSADY

Čl. 2

Pracovnoprávne vzťahy podľa tohto zákona môžu vznikať len so súhlasom fyzickej osoby a zamestnávateľa. Zamestnávateľ má právo na slobodný výber zamestnancov v potrebnom počte a štruktúre a určovať podmienky a spôsob uplatnenia tohto práva, ak tento zákon, osobitný predpis alebo medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná, neustanovuje inak. Výkon práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov musí byť v súlade s dobrými mravmi; nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého účastníka pracovnoprávneho vzťahu alebo spoluzamestnancov.
Čl. 3
Zamestnanci majú právo na mzdu za vykonanú prácu, na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, na odpočinok a zotavenie po práci. Zamestnávatelia sú povinní poskytovať zamestnancom mzdu a utvárať pracovné podmienky, ktoré zamestnancom umožňujú čo najlepší výkon práce podľa ich schopností a vedomostí, rozvoj tvorivej iniciatívy a prehlbovanie kvalifikácie.
atď až po článok 11

§ 1
Pôsobnosť Zákonníka práce
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.

(4) Ak tento zákon v prvej časti neustanovuje inak, vzťahujú sa na vzťahy podľa odseku 1 všeobecné ustanovenia Občianskeho zákonníka.


Snáď len toľko - na post majstra vo výrobe živnosť nedostanete a mám zato , že sa jedná o závislú prácu a tak by ste mali aj postupovať Vy a zamestnávateľ.
Prečítajte si ZÁKLADNÉ ZÁSADY v Zákonníku práce a dozviete sa, že o všetky výhody zamestnanca prichádzate a ešte k tomu idete aj do rizika .

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html