Jozef I
30.01.06,08:54
firma z dôvodu neplnenie podmienok zmluvy prestala platiť nájomné a energie za kancelárske priestory. Nakoľko nechcela akceptovať nové podmienky zmluvy prestalo sa nájomné dávať aj do nákladov. Majiteľ kancelárii dal exekúciu na túto firmu.
Mám otázku. Je daňovým nákladom aj istina ktorá sa musí zaplatiť ?
Dakujem za odpovede.
domacnost
30.01.06,09:48
daňovo uznaný náklad je istina, ale až po zaplatení. Daň.uznaný náklad sú aj trovy a poplatky, ktoré sa účtujú na účet 538.
Tweety
30.01.06,11:21
daňovo uznaný náklad je istina, ale až po zaplatení. Daň.uznaný náklad sú aj trovy a poplatky, ktoré sa účtujú na účet 538.
Nájomné platené pre PO je daňovým nákladom bez podmienky jeho zaplatenia. Iba nájomné platené FO má podmienku uznania do daňových nákladov jeho zaplatenie. ;)
domacnost
30.01.06,11:26
Tweety , zadávateľ otázky nenapísal či účtuje v JÚ alebo v PÚ.
Kája.
06.03.06,18:09
Prosím o radu. Prišlo mi vyučtovanie exekúcie. Sú tam odmena exekútroa a DPH. Exekútor mi neposlal žiadny faktúru(daňový doklad). Mám nárok na odpočet, ak áno na základe čoho. Ak nie kam zaúčtovať DPH. Ďakujem za odpoveď.
Jozef I
14.03.06,07:14
Ďakujem Vám za odpovede. Ospravedlňujem sa, že som nespresne formuloval otázku. Chcel by som doplniť, že sa jedná o PO čiže sa účtuje v PÚ. Ale asi najdôležitejšie je to, že ten nájom je za roky 2002,2003 a exekúcia prišla a bola zaplatená v roku 2005. V tomto prípade asi nie je možnosť si dať aj istinu do nákladov roku 2005 ak nikdy v nákladoch nebola? Predpokladám teda že trovy konania, úroky a odmena exekútora je daňovým nákladom. Alebo sa mýlim?
renča1
14.03.06,07:35
áno sú daňovým nákladom.
Jozef I
14.03.06,07:43
Prosím ťa a tá istina? Je daňovo uznaná alebo nie?
Katarina
14.03.06,22:21
Ďakujem Vám za odpovede. Ospravedlňujem sa, že som nespresne formuloval otázku. Chcel by som doplniť, že sa jedná o PO čiže sa účtuje v PÚ. Ale asi najdôležitejšie je to, že ten nájom je za roky 2002,2003 a exekúcia prišla a bola zaplatená v roku 2005. V tomto prípade asi nie je možnosť si dať aj istinu do nákladov roku 2005 ak nikdy v nákladoch nebola? Predpokladám teda že trovy konania, úroky a odmena exekútora je daňovým nákladom. Alebo sa mýlim?


Podľa môjho vedomia sa v PÚ nájomné časovo rozlišuje t.j. nebude sa môcť dať do nákladov roku 2005, a trovy exekúcie sú nedaňový náklad.
renča1
15.03.06,03:54
Podľa môjho vedomia sa v PÚ nájomné časovo rozlišuje t.j. nebude sa môcť dať do nákladov roku 2005, a trovy exekúcie sú nedaňový náklad.

podľa čoho súdiš , že trovy sú nedaň.nákladom? Môžeš mi dať do pozornosti nejaký §? Ja ti dávam na pozretie nasledovné:
§ 19 ods. 3 písm.j) patrí poplatky vzťahujúce sa na činnosť, z ktorých príjmy podliehajú dani, trovy,súdne poplatky,atd... a je ešte aj § 19 ods.2 písm.a) výdavky, ktoré je daňovovník povinný uhradiť podľa osob.predpisov do ktorých napr. patrí aj odmena exekútora, exek.náklady...atd.. nájdeš to v POrADCOVI č.5-6 r.2006 s komentárom.
zuhl
05.01.07,13:09
Ahojte, aj ja mám otázku: firma nezaplatila poistné Českej poisťovne a tak dostala exekúciu. Teraz to všetko zaplatili a mne prišiel papier, kde sú položky:
istina
úroky
príslušenstvo
odmena 10%
náklady exekúcie
DPH
Čo z toho môže ísť do nákladov v JÚ?
zuhl
05.01.07,13:51
Prečo mne nikto nikdy neodpovedá?
renča1
05.01.07,15:51
DPH - k dph ti priložím link...
?

prikladám link k dph.


http://www.porada.sk/showpost.php?p=222492&postcount=5
renča1
05.01.07,16:05
Ahojte, aj ja mám otázku: firma nezaplatila poistné Českej poisťovne a tak dostala exekúciu. Teraz to všetko zaplatili a mne prišiel papier, kde sú položky:
istina
úroky
príslušenstvo
odmena 10%
náklady exekúcie
DPH
Čo z toho môže ísť do nákladov v JÚ?

istina - istina je vlastne dlžné poistné, po uhradení by mal byť daň.výdavok § 19
úroky - zaplatený vstupuje do základu dane
príslušenstvo - ???? presne o aké príslušenstvo ide?
odmena 10% - daňový výdavok § 19 ods.2 písm.a)
náklady exekúcie - daň.výdavok § 19 ods.2 písm.a)
DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=2) - k dph (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=2) ti priložím link...