Petto10
09.01.12,22:21
Zdravim, tem o vrateni dani tu uz bolo viacero, ale predsalen kazdy odrobi iny obnos, roznymi sposobmi a pod. Poprosil by som vas teda o radu akou cestou sa vybrat..:)
Som teda studentom, moj hruby prijem za cely rok 2011 bol cca 1500€. Pocas roka som pracoval (vsetko na dohodu o vykonani prace alebo dohoda o brigadnickej praci studenta) u asi 5 roznych zamestnavatelov. U niektorich som si uz pocas roka odpocitaval nezdanitelnu cast (teda na ucet som uz dostaval financie bez zrazenia dane), no u niektorych nie (subezne bolo v platnosti viac zmluv a odpocet dane som mohol uplatnit len u jedneho).
Moja otazka je teda, ci je mozne nejakym sposobom (danove priznanie, rocne zuctovanie dane u zamestnavatela...) ziskat naspät dane, ktore mi niektori z tychto zamestnavatelov strhli?
Ak ano, akym sposobom? Mam si podat danove priznanie za rok 2011 typ A, alebo poziadat jedneho zo zamestnavatelov o vykonanie rocneho zuctovania dane? Ktoru volbu by ste mi odporucili?
Ďakujem:)
ewita888
09.01.12,21:35
najlepšie urobíš, ak si spravíš sám DP typu A..

ale je aj možnosť, že dáš urobiť RZD niektorému zo zamestnávateľov, u ktorého si mal podpísané vyhlásenie..
Petto10
09.01.12,21:43
dakujem, este otazocka, pri akej udalosti by som mal podavat danove priznanie formular B? Docital som sa ze ide o podnikanie, prijmy z urokov a pod. Mam napriklad urcite mnostvo financii na podielovych fondoch, no v roku 2011 som nerobil ziadne vybery (ale v bankingu mi samozrejme hodnota pocas roka narastla). Stale pre mna plati formular typ A?

a je zamestnavatel povinny mi zaslat potvrdenie o tom, ze som unho pracoval na dohodu s informaciami potrebnymi na podanie DP (hruba mzda, zrazena dan a pod.), alebo ho musim o tieto veci poziadat?
KEJKA
09.01.12,21:53
zamestnávateľ, ktorého nepožiadaš o RZD, je povinný ti poslať Potvrdenie o mzde. Nie je od veci ho kontaktovať a dohodnúť sa, kedy si pre to môžeš prísť hoci aj osobne, ale nie je to nutné.
Výnos z úrokov sa zdaňuje zrážkovou daňou, takže to nie je záležitosť DP.
Ak nemáš príjmy z podnikania, podávaš DPFO A, alebo požiadaš o RZD.
ewita888
09.01.12,21:54
dakujem, este otazocka, pri akej udalosti by som mal podavat danove priznanie formular B? Docital som sa ze ide o podnikanie, prijmy z urokov a pod. Mam napriklad urcite mnostvo financii na podielovych fondoch, no v roku 2011 som nerobil ziadne vybery (ale v bankingu mi samozrejme hodnota pocas roka narastla). Stale pre mna plati formular typ A?
dane z úrokov na účtoch sa už nevracajú..
a je zamestnavatel povinny mi zaslat potvrdenie o tom, ze som unho pracoval na dohodu s informaciami potrebnymi na podanie DP (hruba mzda, zrazena dan a pod.), alebo ho musim o tieto veci poziadat?
radšej ich o to požiadaj, stačí aj telefonicky..

o RZD musíš zamestnávateľ požiadať do 15.2... ak by ostatní zamestnávatelia čakali na tento dátum, či ich požiadaš a potom by ti poslali potvrdenia, nedostal by si ich do tohto termínu.. tak ich požiadaj o zaslanie..
Petto10
09.01.12,23:22
ewita888, dufam ze teraz tomu dobre chapem. Je rozdiel medzi poziadanim zamestnavatela o rocne zuctovanie danie (a.k.a.: viac starosti pre zamestnavatela, menej pre mna), o ktore sa v pripade zaujmu MUSI ziadat do spominaneho terminu, a potvrdenim o mzde za rok 2011 (a.k.a.: tu mas papier a rob si s nim co chces), ktore by mal zamestnavatel zaslat aj "bez poziadania". Chapem tomu spravne?
V pripade ak chcem podat danove priznanie typ A, termin 15.2. je premna bezpredmetny a musim len dodrzat termin na odovzdanie DP, teda myslim do konca marca 2012 (a dovtedy aj ziskat vsetky chybajuce potvrdenia o mzde), tak? :)
Tweety
10.01.12,06:14
ewita888, dufam ze teraz tomu dobre chapem. Je rozdiel medzi poziadanim zamestnavatela o rocne zuctovanie danie (a.k.a.: viac starosti pre zamestnavatela, menej pre mna), o ktore sa v pripade zaujmu MUSI ziadat do spominaneho terminu, a potvrdenim o mzde za rok 2011 (a.k.a.: tu mas papier a rob si s nim co chces), ktore by mal zamestnavatel zaslat aj "bez poziadania". Chapem tomu spravne?
V pripade ak chcem podat danove priznanie typ A, termin 15.2. je premna bezpredmetny a musim len dodrzat termin na odovzdanie DP, teda myslim do konca marca 2012 (a dovtedy aj ziskat vsetky chybajuce potvrdenia o mzde), tak? :) Tak, pre podanie DP je termín do 31.3. a pre požiadanie zamestnáv. o RZD je termín do 15.2..
KEJKA
10.01.12,12:06
ano, tak, dobre to chápeš. po 15.2. by mali sa začať rozosielať potvrdenia, aby si mal čas urobiť DPFO-