dogicka
10.01.12,10:51
Ahojte poraďáci, potrebujem sa uistiť.
SZČO, platca DPH, kúpil auto kategórie M1 v roku 2008 od fyzickej osoby - občana, teda bez DPH. V decembri 2011 ho predal. Vzťahuje sa naňho oslobodenie podľa § 85i odsek 2?
Mne sa to nezdá. On nemohol DPH odpočítať nie preto, že bol zákaz odpočtu DPH pri M1, ale preto, lebo auto kúpil od neplatcu DPH.
Ďakujem za rady
tictac7
10.01.12,09:55
presne, ako hovoríš (teda píšeš) - on kupoval od neplatcu, teraz keď predáva, cena bude s DPH :)
ares
13.03.12,18:49
Ja práve riešim rovnaký problém. S.r.o. platca DPH kúpila auto v kategórii M1 v r. 2005 od súkromnej osoby, teda bez DPH. Teraz v marci 2012 chce auto predať autobazáru, no účtovníčka v autobazári tvrdí, že ho môžu predať bez DPH, nakoľko ho kúpili bez DPH. Ja si však myslím, že oslobodenie podľa §85i ods.2 platí len na autá kúpené od platcu DPH pred 1.1.2010. Ako to vlastne je? Môže prosím niekto poskytnúť výklad tohto paragrafu? Ďakujem.
Tweety
13.03.12,19:05
Ja práve riešim rovnaký problém. S.r.o. platca DPH kúpila auto v kategórii M1 v r. 2005 od súkromnej osoby, teda bez DPH. Teraz v marci 2012 chce auto predať autobazáru, no účtovníčka v autobazári tvrdí, že ho môžu predať bez DPH, nakoľko ho kúpili bez DPH. Ja si však myslím, že oslobodenie podľa §85i ods.2 platí len na autá kúpené od platcu DPH pred 1.1.2010. Ako to vlastne je? Môže prosím niekto poskytnúť výklad tohto paragrafu? Ďakujem.
Predať ho musí s dph. Bez dph by ho predávala vtedy, ak by bolo obstarané s dph, ale kedže v čase nákupu nebolo možné uplatniť nárok na odpočet, pri predaji je od dph oslobodené. Oni ho obstarali bez dph, nakoľko sú platiteľmi, musia ho teraz predať s dph. Oslobodenie sa na nich nevzťahuje.
Táto otázka tu už je riešená. Stačilo len čítať príspevky.