Iveta Matlovičová
30.01.06,09:15
Podľa § 50 ZP môže zamestnávatel dohodnut s tým istým zamestnancom niekolo PP. Dočítala som sa, že pri odvodov. povinnosti sa v rámci súbež. PP postupuje samostatne, ale ako je to s daňovou povinnosťou ? Vie mi niekto poradiť, ako postupovať pri platení dane, majú sa príjmy po odpočítaní poistného spočítať a zdaniť spolu, alebo zvlášť, treba spracovávať výplatné pásky extra pre každý PP?

Poraďte, ďakujem.
enave
30.01.06,08:59
Ja mám viacerých zamestnancov na súbežné pracovné pomery. Výplatnú pásku majú jednu, na nej je vyznačený príjem celkom a z toho príjem za vedľajšiu činnosť (jedna činnosť je hlavná, druhá vedľajšia). Pracovné zmluvy majú dve, platové dekréty tiež dva, do SP som dávala dve prihlášky (do ZP len jednu, v prílohe výkazu je to jeden riadok, v prílohe výkazu do SP je zvlášť každý pracovný pomer). Pri PN si musia vypýtať dve kladenky, pretože nároky z každého pracovného pomeru sa posudzujú zvlášť. Ale pre daňový úrad je to jedno rodné číslo v jednom riadku ročného hlásenia. Program mi umožňuje zadať viacero súbežných pracovných pomerov a na mzdovom liste je to tiež vyznačené (napr. PPV O - hlavný, PPV 1 - vedľajší a potom spolu).
Jana Motyčková
30.01.06,09:10
Podľa § 50 ZP môže zamestnávatel dohodnut s tým istým zamestnancom niekolo PP. Dočítala som sa, že pri odvodov. povinnosti sa v rámci súbež. PP postupuje samostatne, ale ako je to s daňovou povinnosťou ? Vie mi niekto poradiť, ako postupovať pri platení dane, majú sa príjmy po odpočítaní poistného spočítať a zdaniť spolu, alebo zvlášť, treba spracovávať výplatné pásky extra pre každý PP?

Poraďte, ďakujem.
Pracovnoprávne nároky (nárok na dovolenku, priemer a pod.) sa evidujú a počítajú z každého pracovného pomeru samostatne. Podobne pre SP. Z tohto dôvodu je lepšie, ak má 2 výplatné pásky. Ale neviem, či je niekde v zákone, koľko pások má mať.
Pre Sociálnu poisťovňu sa každý pracovný pomer eviduje samostatne - t.j. samostatná prihláška a odhláška, samostatné výpočty poistného, 2 kladenky, 2 potvrdenia pre účely vyplácania nemocenských dávok, 2 riadky na výkaze pre SP.
Pre zdravotné poistenie sa pracovné pomery u 1 zamestnávateľa posudzujú spoločne - t.j. jeden riadok na hromadnom oznámení, na výkaze, jedna odvedená suma, príp. jedno potvrdenie pre účely ročného zúčtovania poistného. Začiatok prac. pomeru sa nahlasuje len keď začína 1.PP, koniec PP sa nahlasuje keď konči posledný PP.
Pre daňové účely sa 2 pracovné vzťahy posudzujú spoločne - t.j. daň sa vypočíta spočítaním príjmov bez poistného z oboch vzťahov, odpočita sa nezdaniteľná časť a vypčíta sa 1 preddavok dane. Potvrdenie sa vystavuje jedno, ročné zúčtovanie sa robňi jedno aj na hláseniach pre DÚ je len raz.
Robo
04.04.06,06:37
ako sa posudzuje dlzka pracovneho casu pri subeznych PP u jedneho zamestnavatela? sa spocitava a spolu nesmie presiahnut 48hodin? alebo to ze sa posudzuju samostatne (§50) znamena ze aj max.cas plati pre kazdy PP zvlast (t.j. 48+48). vdaka