macka11111
10.01.12,14:41
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadom bločkov a dobierky. Je možné zaslať zákazníkovi tovar na dobierku, ale v balíku nebude faktúra, ale bloček z ERP? Ide o to, že ja zákazníkovi urobím bloček už dnes (tak v pokladni by som mala mať tie peniaze, ale v skutočnosti ich nemám). Nemám ich preto, lebo zákazník zaplatí dobierkový poukaz až keď mu príde domov balík. Teda možno aj o tri dni. Ďakujem....
KEJKA
10.01.12,16:23
a akým spôsobom prídu peniaze - na účet, alebo v hotovosti?
Bločkom deklaruješ, že si peniaze dostala. Čo ked ich nedostaneš? Zákazník bude mať doklad o úhrade, tak už nedokážeš, že si peniaze nedostala.
Na internetové=dobierkové dodania sa nevzťahuje povinnosť evidencie v ERP, medzi teba a odberateľa vstupuje pošta, kuriér, banka.......
macka11111
10.01.12,17:18
Peniaze by sme dostali v hotovosti od pošty...To je fakt pravda, že ak by mi neprišli, nemala by som to ako dokázať, keďže bloček už bol vystavený. Ďakujem, takže je asi správne urobiť faktúru, zaslať na dobierku a na základe peniažkov, ktoré pôjdem vybrať na poštu, nahrať úhradu...Ďakujem ešte raz za odpoveď.....
Zita5
10.01.12,17:36
§ 3
Povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou
(1) Podnikateľ je povinný evidovať tržbu v elektronickej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu po jej prijatí; túto povinnosť nemá podnikateľ, ktorý je v likvidácii alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz, okrem podnikateľa, ktorý pokračuje v prevádzkovaní podniku po vyhlásení konkurzu.4)

(2) Povinnosť evidovať tržbu podľa odseku 1 sa nevzťahuje na

a) predaj

1. cenín, cestovných lístkov mestskej hromadnej dopravy, telefónnych kariet, dennej tlače a periodickej tlače,
2. mincí z drahých kovov, pamätných bankoviek, pamätných mincí, zberateľských mincí, hárkov bankoviek a súborov obehových mincí, ako aj bankoviek a mincí, ktoré boli stiahnuté z peňažného obehu a stratili status zákonného platidla po uplynutí obdobia určeného na ich výmenu, v Národnej banke Slovenska, 5) v bankách, 6) v pobočkách zahraničných bánk7) a na numizmatických burzách,
3. poštových cenín na filatelistických burzách,
4. tovaru prostredníctvom predajných automatov,
5. tovaru na dobierku,
........
.......

P.S. Prečo si to chcete komplikovať ?
Zita5
10.01.12,17:41
Peniaze by sme dostali v hotovosti od pošty...To je fakt pravda, že ak by mi neprišli, nemala by som to ako dokázať, keďže bloček už bol vystavený. Ďakujem, takže je asi správne urobiť faktúru, zaslať na dobierku a na základe peniažkov, ktoré pôjdem vybrať na poštu, nahrať úhradu...Ďakujem ešte raz za odpoveď.....

Od dobierky(prevzatí fin.čiastky) budete mať doklad a na základe dokladu tento príjem za dobierku zaúčtujete a spárujtete to s pohľadávkou v príslušných účtovných knihách .Čiže niecez ERP, ale budete mať PPD ktorého prílohu bude tvoriť faktúra a doklad z pošty o prevzatí finančnej čiastky za dobierku .Účtujete v deň, kedy ste peniaze prevzali na pošte .
macka11111
10.01.12,18:09
Zitka, ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ja som vravela, že správne by malo byť - urobiť faktúru, kde typ dokladu bude - dobierka, a čakať na peniaze a pani účtovníčka si to zúčtuje v hlavnej pokladni - nič by nešlo cez ERP - Je to správne?

Len u nás padla vo firme otázka, že či sa môže tovar na dobierku zasielať tak, že by sa urobil bloček cez ERP?Aby sa vraj šetrilo papierom a nevytláčala sa faktúra. Osobne som povedala, že sa mi to nepáči, nakoľko, keby bola dáka reklamácia - musela by som robiť asi storno v ERP. A ešte, keby prišla kontrola, tak by mi nesedel stav v danom dátume (bloček by bol spravený, ale na dobierku, peniaze prídu až o niekoľko dní - ustála pri som pri kontrole, keby som povedala, že sme tovar poslali na dobierku? Asi určite nie.
Zita5
10.01.12,18:17
Zitka, ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ja som vravela, že správne by malo byť - urobiť faktúru, kde typ dokladu bude - dobierka, a čakať na peniaze a pani účtovníčka si to zúčtuje v hlavnej pokladni - nič by nešlo cez ERP - Je to správne?

Len u nás padla vo firme otázka, že či sa môže tovar na dobierku zasielať tak, že by sa urobil bloček cez ERP?Aby sa vraj šetrilo papierom a nevytláčala sa faktúra. Osobne som povedala, že sa mi to nepáči, nakoľko, keby bola dáka reklamácia - musela by som robiť asi storno v ERP. A ešte, keby prišla kontrola, tak by mi nesedel stav v danom dátume (bloček by bol spravený, ale na dobierku, peniaze prídu až o niekoľko dní - ustála pri som pri kontrole, keby som povedala, že sme tovar poslali na dobierku? Asi určite nie.

Pokladničný doklad z elektronickej registračnej pokladnice vydáte tomu, kto u Vás kúpi tovar a v tom momente platí v hotovosti a Vy teda prijímate a evidujete tržbu, lebo je to Vaša povinnosť .
To čo vravia vo firme, šetrenie papiera a pod.s tým sa ja nestotožňujem , lebo viete ,že je to jednak proti zákonu (nemáte fyzicky tržbu, ale už ju máte zaevidovanú) a aj proti zdravému rozumu :) A prečo tak píšem, lebo zákazník bude mať tovar a ešte mu pošlete aj blok o zaplatení.Fakticky on už má doklad o zaplatení , takže tovar si môže nechať .Platbu poslať nemusí .A Vy neskôr platbu ani nevymôžete, nakoľko de facto už zaplatil a má o tom doklad.
andreaS
10.01.12,18:21
a preco si to komplikujete dobierkou, kt. musite vybrat na poste a nepouzijete poukaz, kt. vam pridu peniaze na ucet?

budete mat vystavenu fakturu, kt. bude sparovana prijmom na bankovy ucet... ziadne hotovosti...

ja som sa ako zakaznik stretla pri dobierke aj s blockom z ERP s tym, ze sposob platby bola uvedena platba kartou prave kvoli tym peniazom "na ceste" ... ale ako uctovnikovi sa mi tento sposob nepozdava... lepsia je faktura a prijem na BU...
macka11111
11.01.12,18:18
My tovar posielame aj na faktúru - niekoľko dňová splatnosť a aj na dobierku. Na faktúru posielame firmám, ktoré od Nás berávajú tovar často a na základe vzájomnej dohody, ale zákazníci, ktorých až tak nepoznáme alebo sú to noví zákazníci, tak tam tovar posielame na dobierku - vieme, že tovar budú mať až keď zaplatia pošte dobierkový poukaz....Je to taká istota, nakoľko sa stalo už viackrát, že sme poslali tovar len na faktúru a potom musíme vymáhať aj niekoľkoročné pohľadávky - zdĺahvý proces.
miriza
16.01.12,06:41
AndreaS akú poukážku mám použiť na úhradu dobrieky na účet, doteraz som používala ten na hotovosť, ale teraz pri zmene ERP chcem používať ten na účet. Dnes už budem posielať prvú dobireku.
Dáša_
16.01.12,06:54
AndreaS akú poukážku mám použiť na úhradu dobrieky na účet, doteraz som používala ten na hotovosť, ale teraz pri zmene ERP chcem používať ten na účet. Dnes už budem posielať prvú dobireku.

zelený - poštový poukaz na účet
miriza
16.01.12,07:02
Ďakujem, dúfam, že to tak bude správne. Do balíka tam faktúru a k balíhu poštový poukaž na účet :)
jacekova
16.01.12,07:14
zelený - poštový poukaz na účet

Len doplnim, je to poukazka typ R. Odosielatela a adresata treba vyplnit opacne nez na baliku.
adriankoooo
23.01.12,20:09
Ahojte,

len jedna otazka: od 1.1.2012 treba vypisat nejaku potvrdenku z ERP pre faktury. Aj to musim posielat s emailom spolu s fakturou?

Tovar posielame s postou hlavne na dobierku, peniaze pridu na BU.


"Od 1. 1. 2012 platí, že ak podnikateľ príjme tržbu za úhradu faktúry (inkaso pohľadávky) v hotovosti, je povinný vystaviť pokladničný doklad z ERP (elektronickej registračnej pokladnice)."
Madlj
30.05.12,12:04
Ahojte,
chcela by som spýtať, došla mi dobierka. Objednala som tovar, ktorý budem následne predávať. V dobierke bola faktúra. Zaplatila som v hotovosti kurierovi. Treba úhradu faktúry urobiť cez registračnú pokladňu alebo stačí urobiť výdavkový doklad do pokladne. Ďakujem.
Dáša_
30.05.12,12:15
Ahojte,
chcela by som spýtať, došla mi dobierka. Objednala som tovar, ktorý budem následne predávať. V dobierke bola faktúra. Zaplatila som v hotovosti kurierovi. Treba úhradu faktúry urobiť cez registračnú pokladňu alebo stačí urobiť výdavkový doklad do pokladne. Ďakujem.

to chceš hnať cez svoju registračnú pokladňu ????
Madlj
30.05.12,12:21
To neviem, ako to urobiť, ešte som len teraz to začala a chcem to urobiť dobre. Pokladňu ešte nemám, ale budem musieť kúpiť.
Dáša_
30.05.12,12:27
To neviem, ako to urobiť, ešte som len teraz to začala a chcem to urobiť dobre. Pokladňu ešte nemám, ale budem musieť kúpiť.

nie, ty nemusíš nič dávať cez registračku, keď kupuješ. Iba si napíš výdavkový blok.

Ina vec by bola, keby si ty predávala a prijímala by si platbu v hotovosti. Vtedy by si už musela mať registračku.
Madlj
30.05.12,12:31
Ďakujem pekne.:)
lucky
14.08.12,09:55
Dobrý deň,
prosím Vás, kuriér nám doviezol tovar, ktorý sme mu uhradili. On nám však vystavil faktúru a PPD len za dopravu. K tovaru nám dal faktúru od dodávateľa, na ktorej, okrem povinných údajov boli v osobitnej časti uvedené dátumy dodania, zaplatenia, podpis a pečiatka dodávateľa / nie kuriéra/. Môžem toto považovať za doklad o zaplatení?
Vopred Vám srdečne ďakujem za ochotu a čas
Tweety
14.08.12,10:25
Dobrý deň,
prosím Vás, kuriér nám doviezol tovar, ktorý sme mu uhradili. On nám však vystavil faktúru a PPD len za dopravu. K tovaru nám dal faktúru od dodávateľa, na ktorej, okrem povinných údajov boli v osobitnej časti uvedené dátumy dodania, zaplatenia, podpis a pečiatka dodávateľa / nie kuriéra/. Môžem toto považovať za doklad o zaplatení?
Vopred Vám srdečne ďakujem za ochotu a čas
Je to doklad o zaplatení služby-dopravy, nie o zaplatení faktúry za samotný tovar.
lucky
15.08.12,05:54
Ďakujem
zaneta222
06.09.12,20:28
z vlastnej skusenosti viem, ze uz viac firiem dodalo tovar nam na dobierku a ked sme otvorili balik, namiesto faktury tam bol blocek z registracnej pokladne, ale myslim si, ze je lepsie sa tomu vyhnut, nakolko si dodavatel nie je isty, ci bude dobierka naozaj prebrata a nevrati sa to spat
kubkokubko
22.10.12,08:40
Prosim vas manzel je SZCO uctuje v JU je platca DPH, kupoval na dobierku nejake doplnky do auta a do pocitaca do firmy a nenechal si doklady od kuriera a ma len faktury na ktorych je napisane sposob platby dobierkou. Mozem normalne odpocitat na zaklade toho DPH a povazovat to za zaplatene a dat do do vydavkov OZD? Firma od ktorej sme to kupovali tvrdi, ze doklad o zaplateni nam dat nemozu, lebo sme platili kurierovi a manzel si vobec nepamata aky kurier to priviezol a ani kam dal doklad o zaplateni..... Dakujem za radu