JKK
30.01.06,09:24
Práve sme dospeli k problému či dochodkyni-vdove,ktorá pracovala a má príjem zo závislej činnosti mám do súčtu dôchodkov pri roč.zúčtovaní praddavkov na uplatnenie rozdielu medzi sumou 87936.-Sk a jej starobným dôchodkom brať príjem aj z vdovského dôchodku alebo nie?
V §11 odst.2 sa o vdovskom dôchodku nepíše nič takže si neviem pomôcť ale ja by som do súčtu dôchodkov vdovský nebrala ale nemýlim sa???????
Ďakujem za fundovanú odpoveď.
Zita4
30.01.06,16:08
Máš pravdu. Nezapočítava sa vdovský, ani invalidný dôchodok. Nie je to uvedené v § 11.
Denda
30.01.06,16:42
Čo sa týka invalidného dôchodku vyberám z usmernenia k §11 ods.2:
Uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane u poberateľa invalidného dôchodku za rok 2004 a 2005

Podľa ustanovenia § 11 ods. 2 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o dani z príjmov) sa základ dane daňovníka neznižuje o sumu vypočítanú podľa § 11 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku (ďalej len dôchodok) alebo ak mu dôchodok bol priznaný k spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia a je vyšší ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa § 11 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu o ktorú sa znižuje základ dane podľa § 11 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov, zníži sa základ dane len vo výške rozdielu medzi vyplatenou sumou dôchodku a sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa § 11 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov.
Ak bol daňovník v roku 2004 poberateľom invalidného dôchodku (a nie starobného dôchodku, bez ohľadu na dôchodkový vek) má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka podľa § 11 ods.1 písm. a) zákona o dani z príjmov.
Podľa ustanovenia § 263 ods. 9 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov invalidný dôchodok uvedený v § 263 ods.1 uvedeného zákona, ktorého poberateľ pred januárom 2004 dovŕšil vek najmenej 60 rokov, ak ide o muža, alebo vek najmenej 57 rokov, ak ide o ženu, sa považuje od 1.1.2005 za starobný dôchodok. Vzhľadom na znenie § 263 ods.9 zákona o sociálnom poistení, podľa ktorého sa invalidný dôchodok za uvedených podmienok považuje za starobný dôchodok, jeho poberateľ v r. 2005 nemá nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane v súlade s § 11 ods. 2 zákona o dani z príjmov.
(vypracované máj 2005)
zdroj: drsr
Denda
30.01.06,17:10
Práve sme dospeli k problému či dochodkyni-vdove,ktorá pracovala a má príjem zo závislej činnosti mám do súčtu dôchodkov pri roč.zúčtovaní praddavkov na uplatnenie rozdielu medzi sumou 87936.-Sk a jej starobným dôchodkom brať príjem aj z vdovského dôchodku alebo nie?
V §11 odst.2 sa o vdovskom dôchodku nepíše nič takže si neviem pomôcť ale ja by som do súčtu dôchodkov vdovský nebrala ale nemýlim sa???????
Ďakujem za fundovanú odpoveď.
v § 11 sa síce o ňom nepíše, ale keď nad tým rozmýšľam tak vdovský dôchodok sa považuje za dôchodkovú dávku. V prípade, že je aj poberateľom starobného dôchodku, myslím, že výška starobného dôchodku sa upravuje. Toto nechám na kompetentnejších poraďákov.;)
..... a keď že tam vypísaný nie je tak..... asi nezaratávame.