brezincanka
10.01.12,20:44
Dobry den,
prosim o radu...ukoncila som strednu pedagogicku skolu, odbor ucitelstvo pre MS a vychovavatelstvo. Nastupila som 1.9.2008 do detskeho domova ako vychovavatelka. V auguste 2011 som ukoncila VS I.stupna v odbore predskolska a elementarna pedagogika. Poradte do akej platovej tarify mam byt teraz zaradena? Doteraz som zaradena do 7.platovej tarify. Zamestnavatel po mojom dotaze odpovedal, ze neziadal aby som studovala a moj terajsi odbor a titul nic nezavazi na zvyseni funkcneho platu. Hoci pracujem uz treti rok, nemam ani osvedcenie o ukonceni adaptacneho vzdelavania. Mozem si ho vyziadat? Poradte mi prosim.
Martina
brontosaurus
10.01.12,20:28
Ak vás pri nástupe do zamestnania oficiálne prijali ako Vychovávateľku, tak ste vtedy bola správne zaradená do 7 PT, ako začínajúca vychovávateľka so stredoškolským vzdelaním.
Mala ste ale už mať dávno absolvované adaptačné vzdelávanie, nakoľko podľa zákona ste bola povinná ho ukončiť najneskôr do 2 rokov od nástupu do zamestnania. Ak by ste ho úspešne neukončili do 2 rokov od nástupu do zamestnania, zamestnávateľ by mal s vami po uplynutí tejto lehoty rozviazať pracovný pomer.
Po úspešnom absolvovaní adaptačného vzdelávania, ste mali automaticky postúpiť do 8 PT, ako samostatný pedagogický zamestnanec.
S tou vašou vysokou školou je to asi tak, že vám ju zamestnávateľ nemusí uznať. Pozrite si zákon 437/2009, kde sú stanovené v XIII. časti kvalifikačné predpoklady pre vychovávateľov. V časti B, číslo 3 je uvedené:
"Len v školskom klube detí aj vysokoškolské vzdelanie v študijnom programe v študijnom odbore predškolská a elementárna pedagogika".
Váš odbor som tu ale nenašiel, čiže ak sa vám nepodarí vtesnať váš odbor do niektorej z daných možností, tak vám ho zamestnávateľ nemusí uznať. Môže vás ale brať ako nekvalifikovanú, na základe vášho VŠ vzdelania I.stupňa, ale to by ste bola opäť len v 8 PT, tam kde by ste podľa mňa mala byť aj teraz.
brezincanka
10.01.12,21:59
Dakujem za odpoved a prosim o informaciu ci je mozne ziadat nahradu mzdy za uplynuly jeden rok kedy som mala byt zaradena v 8 PT, ale som bola v 7 PT, ak ano akym sposobom? Dakujem
Martina
Sabadka
11.01.12,09:09
Dakujem za odpoved a prosim o informaciu ci je mozne ziadat nahradu mzdy za uplynuly jeden rok kedy som mala byt zaradena v 8 PT, ale som bola v 7 PT, ak ano akym sposobom? Dakujem
Martina

Tak ako je písané vyššie na zaradenie do 8 PT potrebujete mať ukončené adaptačné vzdelávanie, mať o tom protokol a najdôležitešie je mať rozhodnutie o úspešnom ukončení adaptačného vzdelávania a až potom môžete byť posunutá do 8PT. Teraz ak vám aj riaditeľ/ka vystaví rozhodnutie o úspešnom ukončení adaptačného vzdelávania čo podľa zákona už malo byť urobené dávno, neverím, že vám to rozhodnutie vystaví so spätnou platnosťou, takže nárok na vyššiu platovú triedu budete mať nárok po 15 dňoch od nadobunutia právoplatnosti rozhodnutia.
Asi som vás veľmi nepotešila.