printerscd
10.01.12,22:07
Na co si mam davat pozor pri kupe firmy-Knihviazačstvo.?

Ako to financovat?Cash alebo postupne?

Ide o 50 tis. eur

Dik
mattto
10.01.12,21:11
ako pri každej firme, máš si dávať pozor na to, či je firma "zdravá" kedy a či vôbec sa ti investované peniaze vrátia, máš si dať pozor, či vieš reálne ohodnotiť a zhodnotiť spoločnosť, jej miesto na trhu, konkurenciu, potencionálny rast atď.

o knihviazačstve nemám ani poňatia, ale z môjho laického pohľadu by som si sumu 50 tis. eur pri takomto type businesse nepredstavoval
printerscd
10.01.12,21:43
Preco by si si nepredstavoval takuto sumu pri tomto biznise?
Negoti
10.01.12,21:49
aký majetok má firma? čo konkrétne tam je?
printerscd
10.01.12,22:12
Je tam rezacka, zlaticka,potahovy material v zasobe na 4 roky,lepenka na tvrde vazby,kopirka, 9 druhov pismoviny na sadzanie, este ine drobnosti a pomocky su tam vecsinov nastroje z roku 1990 ked este zacinali a predavaju to z celym know how a zakaznikmi kt.maju su medzi nim 4 Vysokoskolske fakulty.

Ze vraj rocna trzba je 24000 eur.

ponukaju aj priestory za kt.by som musel platit 150 e mes.
Negoti
10.01.12,22:23
aká je cena nového zariadenia kníhviazačstva? mne osobne sa to zdá veľa.....
dostaneš doklad ?
printerscd
10.01.12,22:34
Jasne , ze aj mne sa to zda vela.Teraz som zistil, ze Rezacka presne taista na nete stoji 1000 e

taktiez zlaticka 1000 e

a nic hodnotnejsie tam nie je akurat know how ale aj to z casti viem kedze mam polygraficku skolu
korela
10.01.12,22:39
Nemôžeš si dať urobiť pre istotu posudok?
printerscd
10.01.12,22:40
Myslim ,ze mohol by som len neviem ako nato treba zavolat neakeho znalca ?
korela
10.01.12,23:07
Sú znalci na oceňovanie firiem.
hornak.ebsr
11.01.12,05:15
Každá spoločnosť alebo právnik, ktorý sa zaoberá Due Diligence Vám určite rád poradí. Cena je podľa mňa opodstatnená z pohľadu predávajúceho, pretože sa väčšinou spoločnosť predáva za dvojnásobok ročného obratu. Ale dá sa o tom polemizovať či je oprávnené pýtať toľko alebo nie.

Za tých 50 000 € by si si dokázal vlastný biznis a know how vybudovať za nejaký čas a si si istý, že poznáš celú históriu svojho podnikania. Pri kupovanej zabehnutej firme nikdy nevieš či ti niečo nezamlčali alebo na niečo nezabudli. Aj Due Diligence posudok niečo stojí pokiaľ nechceš zbytočne investovať do služieb a zmlúv okolo kúpy tak nedoporučujem.
profesional
11.01.12,08:32
Obrat voci hodnote spolocnosti je IRELEVANTNY. Dolezity je cisty zisk. Lebo je ti ansolutne na nic obrat 24.000 ak rocne naklady su 22.000.´Lebo zisk bude 2.000 Eur a to este ak neratam dane, tak sa ti vrati tvoj vlozeny kapital za 20 rokov, co je absolutne na nic navratnost.
Takze v prvom rade potrebujes kompletne uctovne zavierky.
Z toho zistis ci to ma vobec ekonomicky zmysel. Lebo samotny majetok je bezpredmetna polozka. Majetok je totiz aktivum ktoreho vlastnictvo sa ti musi premietat do tvorby zisku.

Zmluvu nerobite na kolene. Musite ist cez zmluvu o predaji podniku podla Obchodneho zakonnika a to nie je jednoduche. Bezny clovek to sam nema moznost zvladnut.

Davaj si pozor na to aby si mal v zmluve konkurencnu dolozku. Nie ze ty kupis firmu a predavajuci si zalozi novu a do 3 mesiacov ti pretiahne k sebe vsetkych zakaznikov a tebe ostanu len oci pre plac.

A je tam toho este ovela viac.. ak si v zivote nepodnikal tak sa na to radsej vykasli a vybuduj si svoj vlastny bisnis od zaciatku..
printerscd
11.01.12,10:38
Su to manzelia kt. to chcu predat dovod predaja je, ze su uz na dochodku a radi by si uz odychli, venovali sa tomu vyse 20 r. preto nemyslim , ze by si odznova zalozili firmu.Radi by to ponechali niekomu kto by pokracoval v tejto tradicii.

Pri akom zisku by sa mi to oplatilo prevziat ak rocny obrat by bol 24 000 e.?

Zatial som nepodnikal ale mam skusenost,prax a polygraficku skolu v tomto odbore.
Dantess
11.01.12,11:05
Pfff ak je obrat 24000eur, tak to je veľmi málo na takúto firmu. Som si na 100% istý, že by si cenu vedel zjednať a ak nie, tak si otvor vlastný biznis s novými strojmi a nie s tými z roku 1990. Tam keď sa ti niečo pokazí, tak to už nikto neopraví.
printerscd
11.01.12,11:25
to je pravda, ale problem by bol najst novych zakaznikov pri zalozeni vlastneho biznisu kedze oni maju velmi dobre meno a robia kvalitne produkty.
hornak.ebsr
11.01.12,11:47
to je pravda, ale problem by bol najst novych zakaznikov pri zalozeni vlastneho biznisu kedze oni maju velmi dobre meno a robia kvalitne produkty.

Ja som tiež toho názoru, že skús zjednať cenu. Pokiaľ to nepôjde tak choď od toho, keď si šikovný vieš si také meno aj sám vybudovať a keď vezmeš tie ceny za stroje čo si písal sa ti oveľa viac oplatia a sú každopádne nové.
printerscd
11.01.12,12:11
Co som pisal ,ze tie stroje stoja 1000 e som nasiel na nete ze ich niekto predava v CZ tak to boli rovnako stare a toho isteho typu.Nove su podstatne drahsie.

O kolko by ste mi poradili zjednat cenu a akym sposobom.?

Dik
pre_podnikanie
11.01.12,12:16
Su to manzelia kt. to chcu predat dovod predaja je, ze su uz na dochodku a radi by si uz odychli, venovali sa tomu vyse 20 r. preto nemyslim , ze by si odznova zalozili firmu.Radi by to ponechali niekomu kto by pokracoval v tejto tradicii.

Pri akom zisku by sa mi to oplatilo prevziat ak rocny obrat by bol 24 000 e.?

Otazka nie je celkom spravne postavena. Su firmy s obrovskymi obratmi a nizkym ziskom a naopak. Ak poznas odvetvie tak je vhodne si porovnat finacne ukazovate s inymi firmami v odvetvi. To ti moze ukazat ci je napr. pre buducnost mozne vyznamnejsie znizit naklady a zvysit ziskovost.

Taktiez je dolezite vidiet trendy firmy, ci jej trzby a ziskovost ma klesajucu alebo rastucu tendenciu.

Urcite si poriadne prever zakaznicku bazu, pretoze ak je firma zavisla na jednom alebo par zakaznikoch akykolvek ich problem moze znamenat vyznamny prepad v trzbach a ziskovosti. Nehovoriac o ich silnej vyjednavacej pozicii s dopadom na marže a nasledne ziskovosť.

Taktiež plne podpisujem prispevok profesionala.

Ešte možno jedna vec. Ocenenie firmy je špecificka zaležitosť, určite to nie je o jednoduchych nasobkoch tržieb typu všetky firmy za dvojnasobok tržieb. Ale to snad inokedy.
Dantess
11.01.12,12:18
No informácie z tvojej strany sú veľmi nejasné. Ja by som cenu zjednával nasledovne: zistil by som si najprv aký je ročný zisk a koľko je čistých peňazí z tých 24000eur. Ak je to dajme polovica, tj 12000, tak by som im ponúkol 30000eur. Snažil by som sa tú cenu prispôsobiť tak, aby cena firmy bola 2 - 3 ročný zisk. Ak s tým nesúhlasia, tak za 50 000 do 2 rokov rozbehneš určite firmu, ktorá bude rovnako dobrá. Bývaš v kraji, kde nieje veľa peňazí a tak by som vyjednávaciu taktiku postavil na to, že nech ti to dajú lacnejšie a už nebudú mať s tým starosti. Veď ktovie, že kedy sa naskytne ďalší záujemca, čo by za to bol ochotný dať 50k.
printerscd
11.01.12,12:28
to je zaujimava taktika, uvidime co oni nato
pre_podnikanie
11.01.12,12:30
Co som pisal ,ze tie stroje stoja 1000 e som nasiel na nete ze ich niekto predava v CZ tak to boli rovnako stare a toho isteho typu.Nove su podstatne drahsie.

O kolko by ste mi poradili zjednat cenu a akym sposobom.?

Dik

Skus sa na to pozriet takto: Je "hodnota" firmy hlavne v strojoch alebo v už vybudovanych zakaznickych vztahoch (zakaznikoch ktori sa vracaju). Ak sa priklanas viac k prvej odpovedi (a zakaznikov si vies ziskat sam) potom ma firma likvidacnu hodnotu teda trhovu hodnotu strojov (cena na webe, nie uctovna hodnota), a odporucal by som ti zacat s novou vlastnou firmou. Ak hodnotou firmy je vo vybudovanych vzahoch (ktore ti povodni vlastnici odovzdaju a pomozu udrzat do buducnosti) potom je objektivna hodnota firmy v buducich cash flow v nasledujucich rokoch (nie je to nevyhnutne zisk x 2,3,... - firma moze totiz danovo optimalizovat). To je co sa tyka objektivnej hodnoty, taktika vyjednavania je uz na tebe. Ty ich poznas.
printerscd
11.01.12,13:06
Hodnota firmy je hlavne v zakaznickych vztahoch a este si myslim aj v tom ze v podstate venovali celej firme vsetok svoj cas atd. cize maju velke citove puto za tie roky.

Co som si spocital vsetok majetok firmy bez priestorov je cca.max.10 000 e.

Za priestori by som musel platit 150 e mesacne.

Slubili mi do buducna pomoc ak by bol neaky problem vo vyrobe a taktiez ma teraz komplet zaucuju do tejto profesie.
printerscd
13.01.12,11:35
Je spravne ak majitelia firmy pri scitani majetku zapocitali do zoznamu svoje stroje v hodnote v akej boli este v roku 1990 ?

Uvediem priklad jedneho zariadenia :

Rezacku kt.uz maju od roku 1990 kupili vtedy za 150 000 SK Teraz ten isty typ a tiez rovnako stara sa da kupit za 950 e. Oni v podstate tu rezacku zhodnotili na 5000 e.

Nepodlieha to Deflacii ?

Myslim, ze preto sa velmi navysila cena firmy az na 50 000 e.
pre_podnikanie
13.01.12,12:01
Je potrebne vediet ako sa k sume 50000eur za firmu dospelo. Ak pouzili majetkovu metodu ocenenia na zaklade obstaravacich cien, potom to zrejme aj vzhladom na predosle prispevky nie je celkom korektne.

Deflacia na Slovensku od vzniku SR nikdy nebola, ani v celej ekonomike, ani v segnmente strojov a strojarskych vyrobkov.

Vhodne by pravdepodobne bolo pouzit vynosovu metodu ocenenia. Ak sa na cene neviete zhodnut, dajte si to spolocne niekomu ocenit. V tomto pripade to ani nemusi byt znalecka organizacia. (opravnenie ocenovat podniky podla vyhlasky ma len znalecka organizacia, resp. znalecky ustav). V tomto pripade to vsak nie je potrebne.
printerscd
13.01.12,12:55
bol som osobne zistovat podmienky kupy atd.

Mesacny cisty zisk firmy je 1000 e

Treba zaplatit 150 e prenajom
350 e zamestnat pracovnicku
200 e naklady na cestu do firmy mam 100 km spolu
150 e odvody

Musel by som zobrat 25000 e uver

Je to risk podla mna
Dantess
13.01.12,13:01
Už tu píšem blbosti :D Takže ak je to zisk po odpočítaní úplne všetkých nákladov, tak je to relatívne fajn. Ak od toho musíš odpočítať ešte prenajom, zamestnanca, náklady na cestovné a odvody a platenie úveru, tak mi vychádza strata 150eur/mesiac. A počítať plnú cenu na 20ročný stroj je trošku blbé. To potom aj 15ročné BMW predám za nákupnú cenu ?
pre_podnikanie
13.01.12,13:10
Ak je mesacny cisty zisk 1000 eur potom spominane naklady su uz v nom zahrnute.

Dolezite je, ci je takyto zisk udrzatelny v buducnosti. Ak ano, potom je navratnost investicie cca priblizne 5-7 rokov (nechce sa mi to prepocitavat) Ci je takato navratnost akceptovatelna, je to na tebe.

Dalsia dolezita vec je kolko by si mesacne splacal za uver a ci by si takyto uver vobec dostal, a pripadne co by si za takyto uver musel zalozit (podiel vo firme, majetok firmy, svoj vlatny majetok a podobne) Banka vsak uzna len cast realnej hodnoty takehoto zalozeneho majetku. Plus budes musiet vystavit blankozmenku firmy a vlastnu blankozmenku, pripadne aj manzelka.
printerscd
13.01.12,13:16
CITUJEM : A počítať plnú cenu na 20ročný stroj je trošku blbé. To potom aj 15ročné BMW predám za nákupnú cenu ?

Ved to, ze oni zapocitali stroje a material za cenu este z pred 20 r.

To ako keby som teraz kupil priklad : SKODU 120 za 8000 eur