Chose888
11.01.12,07:23
Dobrý deň, chcel by som sa poradiť, ako riešite výber zálohových platieb od vlastníkov bytov, ktorí nemajú bankové účty. Ďakujem
Halli
11.01.12,09:51
Nosia do pokladne v banke....na účet spoločenstva
IvanPK
11.01.12,13:27
a pride výpis z banky a zistíš kto nezaplatil......variabilný symbol sme určili číslo vchodu a číslo bytu napr. 61 62 63........81 82 83 s euračmi v hotovosti je oštara, všetko platím cez IB.....
Chose888
12.01.12,06:48
S VS a overením cez IB nemám problém, ale vklad v hotovosti v SLSP máme spoplatnený sumou 1,5€ a momentálne 1/3 vlastníkov bytov platí v hotovosti. Pravda je, s hotovosťou je oštara...
peton
12.01.12,07:39
Robia to tak mnohé spoločenstvá, aj keď postupujú v rozpore so zákonom. Pretože §10 ods. 6 - úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebyt. priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Toto tej 1/3 ukáž a ak to nepomôže k náprave, ešte môžeš použiť otázku, že ako budú reagovať keď sa vyzbierané peniaze stratia, zhoria, ukradnú ich a podobne, či budú ochotní to znovu zaplatiť. Tomu kto prijíma od vlastníkov hotovosť odporúčam dať od toho ruky preč, práve pre príliš veľkú zodpovednosť. Mimochodom poplatky za vklad môžeš kľudne vlastníkom rozúčtovať, ak nie ste dohodnutí inak.
Halli
12.01.12,08:24
S VS a overením cez IB nemám problém, ale vklad v hotovosti v SLSP máme spoplatnený sumou 1,5€ a momentálne 1/3 vlastníkov bytov platí v hotovosti. Pravda je, s hotovosťou je oštara...

1/ Ale to je ich problém, že nemajú zriadené účty. V bankách sú produkty pre seniorov a za vedenie učtu mesačne sa platí niekoľkonásobne menej ako za jeden hotovostný vklad. Ozaj a prečo nedohodneš, že si majú poplatok platiť sami?? To nemáš prečo mať ty zrazené na účte domu!!
2/ A máš zariadenie na kontrolu bankoviek? ...aj toto sa može hocikomu z nás pritrafiť, že zoberieme falošné a potom čo?...Naše slovenské korunky by som sa nebála, ale euráče mi doteraz neprirástli k srdcu :rolleyes:

...ešte jedna vec ma napadá...v banke, na OSBD calujú poplatky za vklad do pokladne, ale od nás to beru vlastníci akože samozrejmosť zadara!
IvanPK
12.01.12,08:33
a ešte som zabudol, preplatky vraciam iba cez IB na účty, nie v hotovosti, raz som to urobil, hotová katastrofa.....mincovku, rozmienať....Halli máš pravdu, že sa to môže stať...
verkaz
12.01.12,08:45
Práve to je ten problém, že si vlastníci myslia, že všetko za nich vybavíme a zadarmo.
Stalo sa mi aj to, že mi vlastník priniesol do pokladne spoločenstva zameškanú platbu, ktorú som odmietla prijať a poslala som ho do banky. ten tam však nedošiel cestou peniaze minul. Tak od tej doby to radšej zoberiem a zanesiem do banky (viem, že je to v rozpore so zákonom ale aj správcovia a SBD berú platby do pokladne).
Teraz chcem dať odsúhlasiť zhromaždeniu, aby každý takýto úkon bol spoplatnený. Neviem, či sa im to bude páčiť.
Zaujímalo by ma, ako rozúčtujete vo vyúčtovaní bankové poplatky, ktoré sú teraz neúmerne vysoké a úroky sú zanedbateľné. Tiež to chcem tento rok dať odsúhlasiť rozdiel medzi poplatkami a úrokmi rozúčtovať na byty.
Halli
12.01.12,09:56
Práve to je ten problém, že si vlastníci myslia, že všetko za nich vybavíme a zadarmo.
Stalo sa mi aj to, že mi vlastník priniesol do pokladne spoločenstva zameškanú platbu, ktorú som odmietla prijať a poslala som ho do banky. ten tam však nedošiel cestou peniaze minul. Tak od tej doby to radšej zoberiem a zanesiem do banky (viem, že je to v rozpore so zákonom ale aj správcovia a SBD berú platby do pokladne).
Teraz chcem dať odsúhlasiť zhromaždeniu, aby každý takýto úkon bol spoplatnený. Neviem, či sa im to bude páčiť.
Zaujímalo by ma, ako rozúčtujete vo vyúčtovaní bankové poplatky, ktoré sú teraz neúmerne vysoké a úroky sú zanedbateľné. Tiež to chcem tento rok dať odsúhlasiť rozdiel medzi poplatkami a úrokmi rozúčtovať na byty.

U mňa si každý v banke svoje poplatky platí sám, takže ja mám len poplatok za vedenie učtu a pár centov nad ramec, kedy urobím viacej pohybov v banke...čo sa týka rozučtovania dalo by sa mi to rpzučtovať priamo v programe...záleží aké možnosti ponúka tvoj program.

Inak viete o tom, že aj prepis bytu na noveho vlastníka si OSBD účtujú od 10-20€??? u nás 19,90€...skoro som padla na zadok, minulý rok som urobila 8 prepisov a samozrejme za ďakujem...:rolleyes:...takže koniec charite, už mám cenník pri dverách.
verkaz
12.01.12,11:33
A ľudia si toto vôbec neuvedomujú. Dobré by bolo takéto veci zverejňovať
sito
12.01.12,16:25
Čo všetko si ľudia neuvedomujú, ale sú si potom vedomí, že to nie oni to majú na svedomí. Potom hútajú, koho vyzvŕtajú. Koho? :);)

Gorily, či gorilu? Vrhnú sa na predsedkyňu, milú, že mali slabú chvíľu. :confused: :mee:
Chose888
12.01.12,21:47
My sme pred 10 rokmi prevzali dlh štyroch neplatičov. Dnes máme všetky dlhy vyrovnané a všetci platia. Lenže ak ja pošlem niekoho do banky zaplatit zalovu platbu, bude problem, lebo po ceste peniaze prepije. A bude to zase cesta spat k neplaticom...
jelalim
12.01.12,22:00
Banky majú možnosť nastaviť účty aby bol poplatok za vklad pri vklade pýtaný priamo od vkladateľa.

Je nefér to rozpočítať, prečo by to mali platiť aj tí, ktorí platia prevodom.
IvanPK
13.01.12,06:53
S neplatičmi už nemáme problémi, mali sme ale jeden list od exekútora ..a všetko vyrovnané a penále boli väčšie ako dlh za byt.....
verkaz
13.01.12,12:38
Banky majú možnosť nastaviť účty aby bol poplatok za vklad pri vklade pýtaný priamo od vkladateľa.

Je nefér to rozpočítať, prečo by to mali platiť aj tí, ktorí platia prevodom.

Ja mám na mysli celkové bankové poplatky za vedenie účtu, prevodné príkazy, zmeny trvalých príkazov. Platby za hotovostné platby rozpočítam tým, ktorí tam vkladajú alebo za nich vkladám ja.