LuCKy69
11.01.12,07:23
Ahojte,
v prvom rade chcem podakovat za tento skvely portal, vela krat mi pomohol aj bez potreby registracie.
Prejdem ale k veci. :)

Moj zamer:
Programator pod autorskym zakonom.

Moj problem:
Tento rok (2012) som planoval prejst pod autorsky zakon. Nechcel som byt SZCO s ich povinnostami (hlavne odvody do socpoist po prekroceni urcitej hranice prijmov, zdravotne treba platit tak ci tak). Ako som sa docital aj tu na porada.sk, tak prejst pod autorsky zakon malo byt v celku jednoduche (ist na DU a nechat si pridelit DIC).
Lenze ako som vcera zistil, od 1.1.2012 plati aj pre autorsky zakon to, co plati pre SZCO (i ked sa prijmy autora rozdeluju na aktivne a pasivne (http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&mod=news&nid=887), tam vidim priestor na uplatnenie vyhod autorskeho zakona, a sice skumulovat prijmy do pasivnych prijmov).

Moja otazka:
Zmenil sa sposob registracie autora (resp. treba sa registrovat na zivnostenskom urade)? Pripadne ake su vsetky povinnosti autora a co by ste mi odporucili vy?

Dakujem vam za kazdu radu k veci. ;)
profesional
11.01.12,08:27
1. Na zivnostenskom ziadnu registraciu nepotrebujes. Autorska cinnost nie je zivnostenskym podnikanim.

2. Mas pravdu, na autorov sa uz hladi v plnom rozsahu ako na beznych SZCO. A co je blbe, tak si nemozu uplatnovat 40 percentny pausal na analyticke a podobne sluzby.

3. V prvom roku vsetky odmeny a licencne poplatky s dielom ktore v ten rok vznilo spadaju pod aktivne prijmy. Hoc by slo o pravidelne poplatky za licencie bez toho aby si do programu dorobil co i lne ciarku.

4. Existuju lepsie cesty ako sa vyhnut plateniu odvodov..
LuCKy69
11.01.12,09:55
Ahoj profesional,
velmi pekne ti dakujem za informacie a tvoj cas.
Tvoje odpovede vo mne samozrejme vyvolali aj dalsie otazky, preto ti budem vdacny, ak mi ich budes ochotny zodpovedat. ;)


1. Na zivnostenskom ziadnu registraciu nepotrebujes. Autorska cinnost nie je zivnostenskym podnikanim.
Takze aj po tychto aktualizaciach zakonov nespada cinnost pod autorskym zakonom pod zivnostenske podnikanie? Tak aspon toto zostalo. :)


2. Mas pravdu, na autorov sa uz hladi v plnom rozsahu ako na beznych SZCO. A co je blbe, tak si nemozu uplatnovat 40 percentny pausal na analyticke a podobne sluzby.
Ked sa na autora hladi uz ako na SZCO, tak je aspon mozny odpocet DPH z vydavkov ako uz SZCO?


3. V prvom roku vsetky odmeny a licencne poplatky s dielom ktore v ten rok vznilo spadaju pod aktivne prijmy. Hoc by slo o pravidelne poplatky za licencie bez toho aby si do programu dorobil co i lne ciarku.
Tak toto ciastocne zrusilo moje ocakavania... :(


4. Existuju lepsie cesty ako sa vyhnut plateniu odvodov..
Vies ma prosim ta oboznamit s tymito moznostami (ak, tak aj cez sukromne spravy)? :)

Este raz VELKA vdaka profesional!
LuCKy69
14.01.12,16:54
Ahojte,
vie mi prosim vas niekto poradit? :(
Dakujem.
Economic
15.01.12,10:56
Ja snáď len tak úplne okrajovo. Nevykonáva tak náhodou programátor činnosti, ktoré spadajú práve pod živnostenský zákon ?
Pokiaľ sa chceš vyhnúť vysokým odvodom, je tu riešenie poskytovať služby ako sro, nie ako SZČO.
LuCKy69
15.01.12,11:12
Ahoj Economic,
dakujem za tvoju reakciu.
Co som sa dozvedel, tak programovanie mozes vykonavat aj pod autorskym zakonom. Co som sa docital tu na porade, moze byt problem pri vzniku zivnosti prave s tymto predmetom zivnosti (uradnik ti nemusi priznat cinnost programatora pod zivnostenske cinnosti, pretoze to bude povazovat za autorsku cinnost, u niektoreho uradnika to prejde u niektoreho nie). Kazdopadne ja som pod autorskym zakonom chcel vyuzit jeho vlastnosti ako bolo neplatenie odvodov a odpocet 40% nakladov.
Spociatku som premyslal aj nad sro ale to je pre zaciatok asi zbitocne + ma zlozitejsie uctovnictvo (vyssie naklady na uctovnicku)...
Ak by som sa uchytil, tak zriadenie sro by bol asi dalsi krok, no myslim, ze pre zaciatok staci aj nieco menej zlozite.
Prijmem vsetky fakty pre a proti, vazne s tym potrebujem pomoct, pretoze zakazky sa pomaly riesia a budem to musiet nejako oficialne vyuctovat.

Dakujem.
Economic
15.01.12,11:18
Ahoj Economic,
dakujem za tvoju reakciu.
Co som sa dozvedel, tak programovanie mozes vykonavat aj pod autorskym zakonom. Co som sa docital tu na porade, moze byt problem pri vzniku zivnosti prave s tymto predmetom zivnosti (uradnik ti nemusi priznat cinnost programatora pod zivnostenske cinnosti, pretoze to bude povazovat za autorsku cinnost, u niektoreho uradnika to prejde u niektoreho nie). Kazdopadne ja som pod autorskym zakonom chcel vyuzit jeho vlastnosti ako bolo neplatenie odvodov a odpocet 40% nakladov.
Spociatku som premyslal aj nad sro ale to je pre zaciatok asi zbitocne + ma zlozitejsie uctovnictvo (vyssie naklady na uctovnicku)...
Ak by som sa uchytil, tak zriadenie sro by bol asi dalsi krok, no myslim, ze pre zaciatok staci aj nieco menej zlozite.
Prijmem vsetky fakty pre a proti, vazne s tym potrebujem pomoct, pretoze zakazky sa pomaly riesia a budem to musiet nejako oficialne vyuctovat.

Dakujem.

O.K. Takže v tvojom prípade by som zašla na tvoj príslušný živnostenský úrad. Pokiaľ ti povedia, že toto nespadá pod živnostenský zákon, ideš priamo na DÚ a ideš teda režim autorský zákon. Samozrejme odvody riešiš podľa platnej právnej legislatívy. Keď sa ti bude dobre dariť a ja tomu hovorím že sa dostaneš "do dobrých čísiel" potom porozmýšľaš na eseročkou. A ešte tak jednoducho, nechaj sa aspoň viesť radami nejakou skúsenou účtovníčkou hneď od začiatku, aby si si nenarobil nejaké problémy v účtovníctve. Ver, že účtovníčka je lacnejší spôsob ako neskoršie pokuty a penále.
LuCKy69
15.01.12,11:40
"Dobre cisla" su potrebne ale zaroven v cinnosti pod zivnostenskym zakonom sposobia to, comu som sa chcel povodne vyhnut povodnym autorskym zakonom. A sice, platenie odvodov.
Odvody (hlavne dochodkovu a nemocensku cast) by som najradsej nahradil inak, nejakou komercnou formou, ktora by v konecnom dosledku mala priniest viac penazi do dochodku, pricom mesacne by som na tieto veci platil menej nez do socpoist a na konci by som mal mat viac.
Myslis, ze sa da nejakym sposobom vyhnut povinnosti platit odvody (bez sro) keby by som bol v "dobrych cislach"? :)