cestovatelzh
11.01.12,09:50
Pri koncoročných odpočtoch vody (spojene z odpočtom PRVN) nám odpočtami hlásili že vlastník bytu si bez akýchkoľvek oznámení , revízii poprípade žiadostí nainštaloval samostatný ohrev TUV (bojler). Tým pádom môže dochádzať k narušeniu systému dodavky TUV.
O odpájaní z CTZ ohľadne UK je popísané dosť ale tento problém som nikde nenašiel. Je niekde v legislatíve zakotvené podľa akých podmienok je možne sa odpojiť od dodavky TUV?
nunenko
11.01.12,10:52
1, Od dodávky teplej vody sa neopojili, možno prakticky áno, tým že budú mať spotrebu nula, ale 10% na nákladu dodávkytepla v teplej vode zaplatia.

2,Či niekto bude odoberať teplú vodu, alebo nie je na jeho vôli (o odpojení možno rozhoduje väčšina na schôdzi, čo by znamenalo pri schválení, že neplatí tých 10%, a nemá odberné miesto).

3,Pochybujem, že namontovanie bojleru, či prietokového ohrievača je potrebné oznámenie SVB či správcovi. Zrejme je potrebný súhlas a papiere od elektrikárov. Pri nových bytoch a rozvodoch ani to nie.

4,K narušeniu systému dodávka TÚV by došlo keby "prerušil stupačku" a nie je rozdiel či TUV odoberá alebo nie.

5, Ak odstránil vodomer TÚV tak to pri teple v TÚV rieši zákon a vody (suroviny) dohodnutý systém v v bytovom dome.

Ak výrobca teplej vody je pre mňa drahší ako keď si ju pripravím sám, tak sa nikoho nepýtam. Prestanem odoberať TÚV a budem si ju pripravovať zo SV.
Skôr m zaujíma "technické riešenie" ako zabezpečiť t.j. ako zaplombovať zablendovaný vývod TÚV a hlavne čím, akou plombou, alebo sa spoľahnuť len na "tlak v potrubí"?
marjankaj
11.01.12,11:13
Nunenko. Ako odborníka ťa nenapadlo, že na každom potrubí je taký ventil, ktorým sa dá uzatvoriť potrubie?
nunenko
11.01.12,11:15
Nunenko. Ako odborníka ťa nenapadlo, že na každom potrubí je taký ventil, ktorým sa dá uzatvoriť potrubie?
Ale napadlo, veď práve preto sa nad tým pozastavujem, ako zaplombovať či na to existuje nejaký aspoň zaužívaný, keď nie zákonom daný postup.
marjankaj
11.01.12,11:20
A keď ho uzatvoríš, tak ti počítadlo nenapočíta žiadne dieliky. Ani pri teplej a ani pri studenej(ak odpojíš aj túto) vode. Teda ani nebude čo rozpočítavať.
cestovatelzh
11.01.12,13:10
nejde o technické riešenie to je mi jasne .... musí to byť zabudovane priamo na stúpačke tak aby jed by sa chcel opätovne pripojiť museli by o tom vedieť aspoň ľudia u neho v dome pretože by im odstavil vodu.

Jedná sa hlavne o to ako mal postupovať.
podla mňa totiž mal
v prvom rade oboznámiť stavebný úrad .. aspoň ohlasovacou povinnosťou
následne by mal mať súhlas aj od ostatných vlastníkov v BD ... je to ich spoločný rozvod
od zariadenia by mala byť aspoň revízna správa
a nakoniec by mal informovať dodávateľa aby si skontroloval či je naozaj správne odpojený

je mi jasne že SZ 10% zaplatí vždy .... ide o to aby sme mali v ruke nejaký nastroj podla ktoreho musia ludia postupovat a nie že ja prestanem odoberať pretože ste drahy a pretože a basta.
Nechcem nikomu odopierať pravo na jeho slobodnú voľbu ale nejaké pravidla musia byť.
nunenko
11.01.12,14:14
Nechcem nikomu odopierať pravo na jeho slobodnú voľbu ale nejaké pravidla musia byť.
...také akože som povinný odobrať určité množstvo teplej vody? Sorry, zaplatili sme si rozvody v dome, zaplatil som vodomer a jeho montáž, zaplatím 10% , zaplatím odpočtára, zaplatím rozúčtovanie. a stále nestačí?

od zariadenia by mala byť aspoň revízna správa
To budeš chcieť revízinu správu aj od varnej dosky?

... nám odpočtami hlásili že vlastník bytu si bez akýchkoľvek oznámení , revízii poprípade žiadostí nainštaloval samostatný ohrev TUV (bojler)
odpočtári majú hlásiť stavy a či sú merače a ich plomby v poriadku, nie to ako si kto zabezpečuje teplú vodu. Je to každého vec, nech si ju aj na sporáku ohrieva v hrnci.
Vedie ma to k jedinému poznaniu, že ste nielen správcovská spoločnosť, ale aj to teplo vyrábate. Mýlim sa?
PASKOV
11.01.12,15:07
Oceňuji zadavatele témy,

neboť ukazuje na drzost Teplárenské lobby.

Vysoká cena teplé vody nutí vlastíky hledat cenově optimální řešení.

Mají na to plné morální právo.
SamuelSK
11.01.12,15:50
To je absolutny PODVOD, nutit nieco, co NECHCEM.

Ok,tak si zatvorim kohutik na TUV a budem zohrievat SV na plyne, KTO mi toto zakaze ?!

Alebo mam este lepsiu kartu v rukave.

Prestanem platit a odpoja ma :)
PASKOV
11.01.12,16:12
Malá poznámka:

V bytových domech neteče TUV, neboť je to ohřátá pitná voda.


PS.
Užitková voda je dobrá jen na splachování WC a možná do sprchy.

Bohužel některé předpisy v SR jsou ???
SamuelSK
11.01.12,16:49
No u nas v byte rozhodne netecie PITNA tepla voda :D
Teda ak si chce niekto skratit zivot, at je libo..

Alebo zoberiem tie trubky co vedu TUV do zbernych surovin a rozdam zisk spoluobcanom v bytovke..
nunenko
11.01.12,17:21
V bytových domech neteče TUV, neboť je to ohřátá pitná voda
Samozrejme je to tak.
marjankaj
11.01.12,17:45
No u nas v byte rozhodne netecie PITNA tepla voda :D
Teda ak si chce niekto skratit zivot, at je libo..

Alebo zoberiem tie trubky co vedu TUV do zbernych surovin a rozdam zisk spoluobcanom v bytovke..

Tak nečerpajte vodu zo žumpy, ale napojte sa na verejný vodovod.
SamuelSK
11.01.12,17:49
Je to verejny vodovod. Ale kazdy kto v takom byte byva, ma varoval (ci uz v BA, TT, ZA, KE) ma varoval, aby som TUV nepil, lebo su tam bakterie z tepla..
nunenko
12.01.12,07:04
V SR platí pre teplú vodu STN 83 0616, podľa ktorej bakteriologické a biologické ukazovatele kvality teplej vody musia zodpovedať kritériám pre pitnú vodu, a teda v žiadnom prípade nesmú byť v teplej vode prítomné choroboplodné zárodky. Zdravotná nezávadnosť pitnej vody je stanovená v zákone NR SR 126/2006 Z.z. o verejnom zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov.